Založ si blog

Takže zasa raz 11. – O čom vypovedá Slavín. . .

Pomaľovanie Slavína – pamätníka vojakom oslobodzujúcim našu krajinu v časoch 2. svetovej vojny – veru vypovedá o kadečom.

Odhliadnuc od toho, že páchatelia sú zjavne zanedbaní vedomostne v dejepise, lebo na Slavíne nie sú pochovaní iba ruskí vojaci, sú zjavne zanedbaní aj výchovne. Lebo ktosi v ich detstve zanedbal naučiť ich, že sú veci, ktoré sa jednoducho nepatrí robiť – hanobenie akéhokoľvek hrobu medzi ne rozhodne patrí.

 

V prvom rade si povedzme, že akékoľvek schvaľovanie tohto činu, ktorý stíha aj polícia – ako to oznámili oficiálne médiá – je trestným činom. Takže každý, kto vyhlasuje niečo iné, sa dopúšťa trestného činu.

V druhom rade – je smutné, že sa namiesto oficiálneho ospravedlnenia za ten čin MZV SR púšťa do bagatelizovania toho činu a skutočne ma zaujíma názor Generálnej prokuratúry, či sa týmto výrokom nedopustilo ministerstvo i trestného činu schvaľovania tohto trestného činu.

Ruské veľvyslanectvo v Bratislave zároveň žiadame, aby videlo realitu a tou je obrovská občianska solidarita s Ukrajinou, ktorú bezdôvodne napadla Ruská federácia a okrem porušenia medzinárodného práva tak pošliapava aj pamiatku Ukrajincov, ktorí bok po boku s Rusmi bojovali za slobodu v roku 1945. Farby ukrajinskej vlajky na Slavíne sú výzvou občanov SR, aby Rusko skončilo túto nezmyselnú vojnu“.

 

Moja výzva to rozhodne nie je, takže verejne žiadam Ministerstvo zahraničných vecí SR, aby v budúcnosti

pri akomkoľvek hanobení hrobov kohokoľvek

s podobným vyjadrením ministerstva uvádzali  že ide o výzvu občanov SR bez občianky Eleny Ištvánovej, ktorá sa so žiadnym hanobením hrobov kohokoľvek nestotožňuje.

Pomaľovávať niečí hrob je trestné, nemožno to chápať ako pozitívnu výzvu a bolo by preto namieste, aby sa – ak to už teraz pochopili – i ospravedlnili za ten čin verejne.

 

Tiež podotýkam, že po 2. svetovej vojne Slovensko ponechalo na našom území hroby vojakov fašistického Nemecka, pri mojej rodnej dedine sa nachádza jeden z nich, ten najväčší. A pokiaľ viem, tak sa o ne dodnes Slovensko slušne stará.  Pevne verím, že to tak i zostane a nezačnú nám tu na základe tohto vyslovene negatívneho návodového správania ministerstva zahraničných vecí pomaľovávať ich hroby.

 

Minister zahraničných veci je dôležitým verejným činiteľom.

A mal by si byť vedomý, že odobrovanie tohto typu trestných činov z jeho strany môže viesť ku zvyšovaniu napätia v spoločnosti. Mal by zvažovať veľmi zodpovedne, čo hovorí a koná. Lebo prepojiť názor na hanobenie hrobov kohokoľvek s názorom na vojnu je skutočne hlúpy nápad. Ja som proti vojne, každej a kdekoľvek. Každá vojna je podľa mňa zlá. Ale odmietam spájať moje meno s ničením a poškodzovaním akýchkoľvek hrobov.

Skutočne verejne upozorňujem, aby sa vláda zamyslela nad tým, aké postoje svojim vyjadrovaním a konaním prezentuje a povzbudzuje. Nepochybne by mohlo iniciovať i podobné ďalšie činy – čo myslíte, čo by vystrojili takíto primitívi (inak sa páchatelia tohto činu nazvať nedajú, lebo každý normálny človek rozumie, že hanobiť číkoľvek hrob je jednoducho neprípustné) najbližšie, ak by sme im nenastavili hranicu? Vykopali by zopár mŕtvych Rusov?

 

Toto mi pripadá ako v zlej paródii. Hodne primitívnym spôsobom sa tu ktosi snaží ľudí manipulovať – inak to nazvať neviem – lebo premenovávať ruskú zmrzlinu – to vážne?

Pre tých, ktorí to nepochopili, neprestanem počúvať Čajkovského, čítať Puškina či Dostojevského, len preto, že boli Rusi – predstavte si, ani jeden z nich nepodporoval vojnu na Ukrajine.

Niekto tu skrátka cielene fanatizuje ľudí. Mladých a hlúpych, i starých a hlúpych. Žiaľ, lebo fanatizmus v dejinách neviedol k ničomu dobrému.

 

 

Elena

 

K diskusii

frame  ďakujem, veru už aj mňa teraz zaujíma, KTO kúpil tú rezidenciu. A zvláštne, že na CRZ sa ukáže error, keď si to človek chce pozrieť. Taká náhoda…

palenque na dokazovanie trestnej činnosti sú orgány činné v trestnom konaní, rozhodne by to mala preveriť GP na základe ich mediálneho monitoringu

mirius na Tie Vaše hlúposti niet čo dodať. Asi Vám robí problém s porozumením čítať dlhší text – tak takto Ja osobne som proti každej vojne. Každá vojna je zlá.Dlhodobo vystupujem proti zbrojeniu u nás. Som za to, aby všetky krajiny prestali zbrojiť a zaviedla sa všeobecná neutralita  so zákazom vývoja zbraní, ich skladovania a vojenských základní na akomkoľvek cudzom území. Vrátane zákazu akýchkoľvek vojenských spolkov, útočných či obranných. Chcem svetový mier.

Ale nooo 4. – A čo bude nasledovať, pán Korčok, ak vyhlásime športovcov v Rusku hrajúcich za zločincov?

20.02.2024

Sú športovci hrajúci v Rusku zločinci? Táto otázka a odpoveď na ňu nám umožní vidieť ako sa Slovensko pohne ďalej. Lebo buď budeme pritakávať Korčokovi v jeho usalink postoji, že žiadny športovec, ktorý hrá v Rusku, nás nesmie reprezentovať, alebo pritakáme Pellegrinimu, že hrať môžu. Korčok nám svojimi krokmi ukazuje viac ako by chcel. Vravím od začiatku, [...]

Ale nooo 3. – Kovidlumpov treba potrestať. . .

20.02.2024

Spoločnosť sa potrebuje s časmi kovidu vyrovnať spravodlivo – a to nepôjde bez potrestania lumpov. Žiadne „zavrime oči, urobme hrubú čiaru, odpustime a zabudnime“ nesmie nastať. To jednoducho nejde – po tom všetkom, čo sme museli prežiť kvôli zločincom, a koľkí tú darebáčinu neprežili, nemôžeme iba mávnuť rukou a ísť ďalej. Som aj proti [...]

Ale nooo 2. – Akú pravdu nám Hellebrandt ukázal. . .

19.02.2024

Nuž, bývalý poslanec Progresívneho Slovenska Hellebrandt nám ukázal niekoľko aspektov pravdy v situácii odhalenia jeho ochorenia. V prvom rade – nevidela som jediný ohlas, ktorým by ho niekto hanil za jeho chorobu. Všetky kritické príspevky mu vyčítali nekomunikovanie o nej so zdravotníkmi. Pripadá mi zvláštne, že ľudia tváriaci sa progresívne namiesto progresívneho [...]

Húsíovia / Jemen /

Húsíovia nad Červeným morom zostrelili americký vojenský dron

21.02.2024 08:31

Húsijskí povstalci, ktorí ovládajú rozsiahle oblasti Jemenu, tvrdia, že útočia na lode v Červenom mori v rámci odvety za izraelskú vojenskú operáciu v Pásme Gazy.

Antony Blinken

Rio de Janeiro hostí šéfov diplomacií G20. Stretnú sa aj Blinken s Lavrovom

21.02.2024 08:12

Ministri zahraničia krajín skupiny G20 budú hovoriť najmä o vojnách na Ukrajine a na Blízkom východe.

Robotyne, streľba do zajatcov

VIDEO: Unian: Ruskí vojaci postrieľali vzdávajúcich sa ukrajinských zajatcov

21.02.2024 08:00

Moskva a Kyjev sa od ruskej invázie na Ukrajinu obviňujú zo zabíjania vojnových zajatcov.

Viagra

V španielskom meste Don Benito zadržali kňaza, ktorý obchodoval s viagrou

21.02.2024 07:44

Kňaz bol v meste dobre známy a tešil sa obľube miestnych. K zadržaniu došlo v dome, ktorý kňaz zdieľa s iným mužom - svojím životným partnerom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,821
Celková čítanosť: 8841086x
Priemerná čítanosť článkov: 3134x

Kategórie