Založ si blog

Zlatobyľ 8. – Kvapky dúhy. . .

Pondelňajšie ráno sladko cinkalo slnečnými lúčmi.

Rozveselilo ma to, lebo som takáááá naivná, že niekedy uverím aj predpovedi počasia. Minulú nedeľu večer som preto už – už videla, ako sa s kamarátkou plížime popradskými ulicami  a z vlasov farby tmavého zlata stemnených v prívaloch dažďa mi tečie voda prúdom. Ale jasné, že ma to neodradilo – Poprad a kamarátka sú dobrá kombinácia. Chodievame tam už roky občas. Prejdeme sa mestom a pomalé tempo dňa si vychutnávame…

Mesto bolo slnkom prežiarené a Arwenin prívesok sa mi na krku dúhovo trblietal. Chlapa s rovnakým príveskom uvidíš na kilometer – podotkla kamarátka a rozosmiali sme sa. Popri užívaní si pohody a rozhovoroch o živote sme v neskorom popoludní odchádzali obohatené aj o pár vecí – ja teda o narodeninové darčeky pre najstaršie dieťa, pri ktorých z „už len 22 dní“ vypadla v utorok aj druhá dvojka.

Ach, toto je dcérin nový kamoš – zahlásila som šoférovi v buse cestou domov na otázku, že ako bolo v Poprade – len ona o tom ešte nevie – a ukázala som mu veľkého Krtečka. Malý Krteček bol prvá hračka, ktorú dostala po narodení a má ho s párkrát prešívaným kožuchom dodnes. Veľký Krteček vo štvrtok k dcére priputoval na jej narodky…

 

Spomenula som si na ten preslnený pondelok včera skoro ráno v prudkom vetre. A náhle všetko utíchlo. V jednej chvíli sa všetko upokojí a rozjasní – zaznel šepot Zámeru sveta, a ja som vedela, že nemyslel len to počasie. Dáme knihu – dodal. Zalovila som poslušne v neprečítanej kope –  Zrada, dôvera a odpustenie. Knihu som začala čítať – nerada, ale predsa – ak niečo Zámer sveta chce, tak to prijímam ako dôležité.

Široko chápaná téma medziľudskej zrady je v tej knihe – nielen vzťahovej, ale i osobnej – sebazrady, zrady spoločenskej v podobe sociálnej nespravodlivosti,či zrady planéty v podobe nivočenia prírodného prostredia. Koľko veľa zrady je okolo nás, prepadol ma v prvej chvíli pocit smútku. Lebo si uvedomujem, ako zrádzame sami seba tým, že devastujeme Zem a životné prostredie. Uvažujem v poslednej dobe veľa i o tom, ako sú v spoločnosti poctivo konajúci a pracujúci zneužívaní – je to veľká zrada spoločnosti voči ľuďom čestným.

V nás je veľa zrady voči sebe samým, dodala som po chvíli, keď nepostavíme jasné hranice darebáčinám a ľuďom konajúcim vedome ubližujúco či zneužívajúco v našich životoch. Kniha mi pomohla pochopiť, koľko tvárí v živote má zrada – nie je len o tom, že vás niekto podvedie, oklame, okradne, ale je to i fyzické a psychické týranie, neplnenie sľubov, alkoholizmus či iná závislosť, obviňovanie, nekomunikovanie, nadávky – je to kadečo, čím v živote ideme, a aj keď to ako zradu cítime, tak to tak priamo nepomenujeme dlho ani sami pred sebou.

Objavte znovu svoj sen a  vráťte sa k nemu, zrada je sa naň vykašľať – šepotala kniha. No tak, no tak – zaševelil Zámer sveta na moje myknutie plecom. A prihodil ťažký kaliber – iniciačné keltské učenie. Keltská téma vo mne hlboko rezonuje, podobne ako ruská téma, sa so mnou spája minuloživotne – a tak som čítala knihu ochotnejšie. Pár vecí, o ktorých uvažovať si žiada čas.

No sprevádzal ma pocit chýbajúceho dieliku skladačky. Preto som po knihe siahla náhodne. Kniha nahodila myšlienku o tom ako  je ťažké skúmať otvorenú ranu a pritom o potrebe starostlivo vyčistiť ranu. Presne. Nielen odborníci – ale i ľudia celkovo –  sa „nevedia dívať na otvorenú ranu“ a chcú ju prestať vnímať. Preto i nás často prirýchlo tlačia k postoju, že po zranení nemáme vyjadrovať zranenosť, hnev a smútok. Že to máme uzavrieť, a neberú do úvahy nutnosť riadne ranu vyčistiť, čo potrebuje niekedy hodne času a je treba i dať von ten hnev a smútok. Je to ľudské a prirodzené. Je to istým spôsobom tiež zrada seba samého nedať si čas na hnev či smútok. Nepochybne i tým človek zrádza seba samého, ak sa opakovane vracia do zlého vzťahu, z ktorého už raz odišiel, lebo to je tiež len o potrebe ešte zväčšiť ranu.

Téma zrady je silná téma života. Ak ju máme prežitú, pomôže nám pochopiť veci z rôznych uhlov pohľadu – v jednej chvíli si uvedomíte, že žena čo sa zapletie so ženatým chlapom je nielen „ibasuka“, ale aj „ibakrava“ – lebo nechápe, do čoho sa hrnie. Zrelý človek rozumie, prečo sa oplatí nadväzovať vzťah iba s tým, kto má už predtým riadne uzavretú minulosť – lebo to vypovedá o jeho zodpovednosti.

Mne téma zrady priplávala pred nejakým časom i minuloživotne, a prepojila pochopením dávny a vracajúci sa sen o jazere a horách na horizonte, úctu k bojovým umeniam a cestu draka. Písala som o tom vtedy i v blogu párkrát, a cítim úprimnú vďaku k Zámeru sveta za ten kúsok skladačky. Prinieslo mi to pochopenie, že zradcovi nemôžeme byť na dosah – človek schopný zrádzať nemôže vytvárať ozajstnú blízkosť.

Zrada je témou, s ktorou sa stretávame v mnohých podobách. Mne pomohla pochopiť, akí cenní sú v živote ľudia, ktorí pri nás dokážu pevne stáť v zlých časoch. Iba s nimi môže život žiariť vo farbách dúhy.

 

Elena

 

 

 

 

 

 

 

 

Iba 9. – Iba pravdu. . .

05.07.2022

Je načase otvorene hovoriť o situácii, do ktorej nás vohnala naša vláda súcitiaca viac s Ukrajincami, ako s vlastným obyvateľstvom. Ako píše článok v linku https://ereport.sk/hrozi-drsny-boj-medzi-europou-a-aziou-gazprom-si-nerezervoval-kapacitu-na-tranzit-plynu-do-europy/ Rusi si nerezervovali na ďalší rok tranzitnú kapacitu od októbra 2022 plynovodom Jamal-Európa, ani [...]

Iba 8. – Chcem, aby Zelenskyj. . .

05.07.2022

Ach, Zelenskyj mi pripomína filmového hrdinu. A rada by som sa s ním porozprávala… Aj jeho komunikačný štýl v dnešnom blogu preberiem. Myslím to úplne vážne. Je ale dôležité, aby ste videli kus príbehu pre pochopenie týchto mojich slov… Životné skúsenosti nám pomáhajú zmúdrieť. Ja napríklad nielen na základe skutkov, ale už i na základe slov dokážem [...]

Iba 7. – Veď nám dajte, veď sa postarajte. . .

04.07.2022

Zelenskyj je prefíkaný. Jeho víťazné ťaženie proti Rusku je kamuflované tým, že už i podľa našich médií Rusi obsadzujú čoraz viac ukrajinského územia https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/632532-online-klucove-boje-o-lysycansk-rozhodne-sa-do-dvoch-dni/ A vraj ho už aj dobyli. [...]

S-300

Aj týmito zbraňami pomáha Západ Ukrajine v boji proti Rusku

05.07.2022 14:00

Ukrajina potrebuje pre boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.

Policajné oddelenie

Opitý muž narazil autom do dverí policajného oddelenia v Medzilaborciach

05.07.2022 13:41

Vozidlo, ktoré muž riadil, mu nepatrilo.

Ladislav Kukolík

Lunter: Strategické podniky krvácajú, treba im pomôcť

05.07.2022 13:19

Energetická kríza ohrozuje fungovanie veľkých závodov, ktoré zamestnávajú stovky ľudí. Banskobystrická župa vyzýva vládu, aby zakročila.

Romania NATO Chief

Spojenci podpísali prístupové protokoly Fínska a Švédska o vstupe do NATO

05.07.2022 12:01, aktualizované: 12:19

Na tlačovej konferencii v Bruseli to oznámil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,368
Celková čítanosť: 6617498x
Priemerná čítanosť článkov: 2795x

Kategórie