Založ si blog

Zlatobyľ 9. – Stáročiami sa môžu niesť. . .

Ach, kdeže sú tie dni, kedy našim územím blúdili Cyril a Metod a kadečo nám zvestovali. Dnešný deň ich pripomína len vzdialene, rovnako ako úporné horúčavy minulých dní.

Je darom mať vieru i vzdelanie, nie každý však jeho cennosti rozumie. Pravá viera by nám mala dávať nádej i pokoru na našej životnej ceste, a pravé vzdelanie poznanie i životnú múdrosť, nie tituly.

Nebo je potiahnuté jemnými bielymi oblakmi. Vietor povieva slnečnicami i kôprom, týčiacim sa v truhlíku na balkónovom zábradlí ponad fuchsie, muškáty, petúnky a klinčeky. Jeho vôňa sa mieša s voňou majoránky v pokojnom letnom popoludní – a svet pôsobí zázračne krásne a bezpečne.

Mama mačka spokojne pradie. A jej obrovský čierny syn Bubu spí šťastne vedľa nej. Keď som kedysi pred rokom v blogu hľadala domov 5 mačiatkam túlavej mačky spod bytovky, čierny kocúrik v novom domove tak vrešťal, že ho na druhý deň doniesli späť. A tak s mamou mačkou dostal domov u nás i on. Začlenil sa do našej mačacej partie, vyrástol. Teším sa z ich šťastia. Mama mačka – Micka – sa naučila hrať, bezstarostne oddychovať a nestrhnúť sa pri každom pohybe. Osud jej konečne doprial mať jedno mačiatko pri sebe a nemusieť ho odplašiť od seba, akonáhle sa naučí jesť. Tak to urobila rok predtým – vtedy oboch kocúrikov bila a hnala od seba, aby prežila sama. Nakoniec sme im našli domov s pocitom, že Micka nie je veľmi starostlivá mama. Nosili sme jej vonku jedlo,no nebola jediná, kto tu za ním šiel, nie vždy sa jej ušlo. Teraz v bezpečí a s dostatkom jedla je z nej šťastná mama, starajúca sa s láskou o svojho veľkého syna.


Pripomínam si, koľko je u nás láskavých ľudí. Na fb stránkach vidím, že mnohí ľudia neprejdú len tak ľahostajne popri zvieratku prosiacom o ich pomoc. Tie hŕby mačiatok, ktoré niekto vyhodil kruto na ku ceste, do lesa či nechal umierať hroznou smrťou zaviazané vo vreci a len zázrakom ich našiel ktosi. Tie kopy mačiek, ktoré na ľudskú bezohľadnosť doplatili a žijú bez očka či labky. No sú ľudia, ktorí takémuto zvieratku vytvoria bezpečný domov.

 

Je tak úzko prepletené dobro a zlo v tomto svete.

A dnešok nám pripomína, že kvapky dobra, ktoré rozosejeme, sa môžu niesť aj stáročiami…

 

Elena

 

K diskusii palenque  dobro má rôzne podoby. Aj povešanie zločincov druhej svetovej vojny bolo aktom dobra…

Kroky v tme 5. – Tí, ktorých si možno kúpiť. . .

17.08.2022

Nie, neodsudzujem tie decká, ktoré za peniaze zjedia špak, pijú vodu zo záchodovej misy, či reagujú na nejakú inú nezmyselnú výzvu na sociálnych sieťach. Nepodporujem, pravdaže, toto ich správanie, len ich neodsudzujem, lebo rozumiem tomu, ako ťažko sa im žije v spoločnosti, v ktorej si možno mnohé a mnohých kúpiť. V ktorej mnohí hlásajú, že úžasný je ten, [...]

No toto 9. – Nadšenie davov zo zbavenia sa ruského plynu. . .

16.08.2022

Pred zimou, blížiacou sa neúprosne míľovými krokmi i napriek terajším horúčavám, robia niektorí občania zásadné kroky. Prikúpili piecky, bohatú zásobu dreva a pília a pília, skladajú šichty na zimu. No hej, im sa to píli, domčekárom, ale čo my v bytovkách žijúci? Zamyslela som sa nad tým, ako môžeme zimu zvládnuť v situácii, že nám Rusi nepošlú dosť toho [...]

Kroky v tme 4. – Čas zázrakov. . .

15.08.2022

Keď padajú hviezdy, zvykneme si niečo želať. Perseidy dávali dnes v noci príležitosť. Mohli ste si za hodinu zaistiť aj niekoľko splnených prianí, drobnučké hviezdičky leteli ako mihotavý záblesk nebom v hojnom počte. Presnejšie – písali o tom, že budú tak letieť. Nebola som sa na nočnú oblohu s jagavými svetielkami pozrieť. V tejto chvíli si neprajem [...]

Rushdie

Muž obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu

17.08.2022 23:25

Na otázku o Rushdiem odpovedal, že ho nemá veľmi rád.

pád, sucho

Letá už trvajú viac ako tri mesiace a sú extrémne suché. Máme ešte šancu na návrat k normálu?

17.08.2022 20:15

Klimatológ SHMÚ Pavol Faško v podcaste denníka Pravda okrem iného vysvetľuje priame dôvody súčasných horúčav na Slovensku.

Pellegrini

Hlas vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

17.08.2022 18:42

Minister financií Igor Matovič podľa Hlasu v stredu predviedol ďalší diel hádok so stranou SaS.

Príbeh: Záhadný telefonát

Dôchodkyňa z Popradu naletela podvodníkovi

17.08.2022 18:10

Splnila do bodky jeho príkazy, keďže si myslela, že je policajt.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,388
Celková čítanosť: 6765962x
Priemerná čítanosť článkov: 2833x

Kategórie