Čas pravdy 1. – Rozprávky a LGBTQI+ téma v nich. . .

Na časy, kedy som ako dieťa chodievala každú nedeľu do kina cestou z detských služieb božích z kostola, rada spomínam. A rozprávky mám rada doteraz, pravdaže tie klasické – v Rúfusovom básnickom podaní.

 

Ešte šťastie, že to bolo vtedy, a nie dnes, to moje chodenie do kina na rozprávky, skonštatovala som po prečítaní dnešného článku, v ktorom sa vyjadrujú rozhorčení rodičia o rozprávke, na ktorú vzali svoje 7-ročné dieča

https://www1.pluska.sk/regiony/bratislava/nahnevani-rodicia-preco-nas-nikto-neupozornil-sexualny-podton-lgbt-ideu-rozpravky/2

Psychiatrička a sexuologička Danica Caisová hovorí, že chybu v danom prípade urobili nielen distribútor, ale aj matka. „Prvý v tom, že nedal k filmu krátku anotáciu, a rodič zasa, že si nezistil viac o obsahu rozprávky, na ktorú plánoval zobrať svoje dieťa, za ktorého duševný svet zodpovedá.

 

No a článok uvádza, že rozprávka Neobyčajný svet (Strange World) nie je jediná, kde je sexuálny podtón a idea LGBT. V kreslených filmových i televíznych seriáloch vystupujú napríklad nielen homosexuálni ľudia, ale aj zvieratká: Káčerovo – Duck Tales (žije s dvoma otcami), My Little Pony (lesbický párik poníkov), Arthur (vystrojenie homosexuálnej svadby), She-Ra a princezné moci (objaví sa tam asi 23 LGBT postáv) a Frozen (lesbická kráľovná Elsa).

Nuž, ak tvorcovia chcú vyrábať takéto rozprávky, je to ich vec. Ale pokladám za korektné, aby avízovali – upozornili férovo rodičov o takomto obsahu, aby si mohol každý zvoliť, či tam pôjde so svojim dieťaťom.

Takže, milí rodičia, kontrolujte už aj obsah rozprávok, na ktoré by sa malo vaše dieťa pozrieť.

 

Ja osobne som bola znechutená počinom v roku 2019, že sa v rozprávke Ariella malá morská víla  pôvodne snehobiela s ryšavými vlasmi  – zmenila na černošku

https://www.rewind.sk/ariel-cernoska-halle-bailey/

Prečo si, preboha, nevyrobia černosi vlastné rozprávky s vlastnými princeznami? Ja osobne by som si to celkom rada pozrela, nemala by som s tým žiadny problém.  Však aj deti by sa oboznámili s ich rozprávkami a tradíciami, kultúrou takto. Ale nepáči sa mi takéto „kradnutie hrdinov“.

 

No čo na toto dodať?

Skutočne už len čakám na tvorivý počin, že sa objaví nová verzia Jánošíka ako černošského predstaviteľa LGBTQI+.

 

Elena

Ťuk 3. – I ja za ním plačem. ..

14.05.2026

Náš obraz sveta sa vždy spája s určitými miestami, vecami, ľuďmi. Ak ich zrazu niet, akoby nejaký jeho pilier chýbal. V mojom svete pri slove Poprad plávajú slová vraní park, Tatry a Christiania. Vraní park v jeho pôvodnej čarovnej podobe už niet, sú z neho len malé úlomky. Tatry, ach Tatry – boli ste tam niekedy v posledných rokoch? Ukradli nám ich čarokrásnu [...]

To je tak 5. – Neprajníci sú v tom Česku. . .

13.05.2026

Článok o tom, ako sa správal istý návštevník v ZOO v Brne, priniesli i naše médiá Samozrejme cenzurovanú Zo zoo v Brne: Muž zdolal zábranu a útočil na zviera! Aspoň že správy priniesli reálnu verziu https://tvnoviny.sk/zahranicne/clanok/1030022-otrasne-video-zo-zoo-muz-napadol-vzacne-zviera-na-socialnych-sietach-to-vyvolalo-burku V diskusiách v médiách jeho správanie kopa [...]

Ťuk 2. – Byť ako Třiprsťák. . .

12.05.2026

Mnohí sa tvária ako veľkí hrdinovia. Ale možno oveľa viac sú malí hrdinovia. Takí obyčajní. Ako mamy sediace v noci pri posteli svojho chorého dieťaťa. Ako chlapec, ktorý vyrába mydielka na finančné prilepšenie pre svojho postihnutého brata už roky. Ako ľudia, ktorí nezištne chodia kŕmiť deň za dňom mačky bez domova. A hej, ako Tříprsťák. Že ho nepoznáte? [...]

Sergej Šojgu

Šojgu potvrdil kurz Moskvy: Rusko vsádza na partnerstvo s afganským Talibanom

14.05.2026 12:42

Šojgu poukázal na to, že spolupráca s Kábulom je dôležitá pre bezpečnosť a rozvoj regiónu.

kuba

Kuba nemá žiadne palivo a hovorí o „genocídnej blokáde“. Trump opäť núka Havane 100 miliónov dolárov

14.05.2026 12:41

Bude to dar, podvod alebo špinavá dohoda, ktorá obmedzí našu nezávislosť?, napísal kubánsky minister o ponuke z USA.

Angela Merkelová

Servilná k Putinovi, do Buče ísť nechcela. Brusel zvažuje Merkelovú ako sprostredkovateľku mieru

14.05.2026 12:23

Ukrajinský prezident kritizoval exkancelárku za jej "podporu plynovodu Nord Stream 2 a jej všeobecnú politiku voči Kremľu".

CH-47s lietadlo, americká armáda, vojaci, mariňáci, US NAVY

Prišiel útek amerických vojakov z Poľska? Dezinformácia, tvrdí Varšava a dodala, že žiada posily

14.05.2026 12:20

V Poľsku je v súčasnosti približne 10-tisíc amerických vojakov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,405
Celková čítanosť: 12014566x
Priemerná čítanosť článkov: 3529x

Kategórie

Archív