Založ si blog

Cesta (ne)spravodlivosti 5. – Posilvestrovsky. . .

Kráčala som predvčerajším skorým ránom do práce. Prázdne fľaše sa váľali po chodníku už po vystúpení z busu. Popri mestskom úrade som prechádzala opatrne, obchádzajúc kopy črepov. Ako dobre, že nežijem v meste, pomyslela som si vďačne s predstavou, ako tu podaktorí silvestrovsky vystrájali.

Zauvažovala som – skutočne by ožrani mali silvestrovať na verejných priestranstvách so sklenenými fľašami v rukách? Sú mestá, kde už dávno minimalizovali riziká tým, že na verejné priestranstva môžu nosiť alkohol len v papierových krabiciach. Je len otázka náhody, ak sa nikomu v takej situácii, keď niekto trieska sklenené fľaše, nič nestane.

 

A silvestrovanie sa podpísalo zrejme i pod nešťastie kopy ľudí. Ako uvádza článok v linku

https://bratislava.zoznam.sk/mimoriadna-sprava-pyrotechnika-chlapcovi-vazne-poskodila-zrak-a-amputovala-prsty-na-ruke/

Primitívi si zaohňostrovali – a kopa ľudí zrejme ich vinou prišla o strechu nad hlavou, aj o celý majetok

https://www1.pluska.sk/regiony/noc-hrozy-tohtorocny-silvester-mlady-par-nikdy-nezabudne-prisli-sme-vsetko?utm_source=fbINTERN&utm_medium=p1d&utm_campaign=fanpageP1D&fbclid=IwAR3eWCpACoofBOeBXQ1j_wOX6hyEzUoiNzr4HYCQi70KPJIxXTzn05D6jIE

Som skutočne zvedava – ak sa potvrdí, že požiar bytového domu spôsobila pyrotechnika, prihlásia sa čestne tí, čo ju tam vtedy odpaľovali a uhradia vzniknutú škodu? Akosi tomu neverím.

Jednej z tých rodín zhorel dokonca kyslíkový prístroj pre ich syna.

https://nitra.dnes24.sk/rodina-potrebuje-kyslikovy-pristroj-pre-choreho-syna-zhorel-mu-v-byte-pri-poziari-427487?fbclid=IwAR3gVubu0Y336ebxE3OQLHknbvO3UxwZWH5I9defX0C-nKQwPUUUJEq0Q6E

Skutočne preto, aby si zopár zrejme nie triezvych ľudí povyrazilo trieskaním pyrotechniky, majú ako dôsledok ich nezodpovedného konania iní ľudi dlhodobo zažívať problémy a utrpenie?

 

Je to presne o tom, že pyromani vykrikujú ako máme byť my ostatní ohľaduplní ku ich zvrátenej a nás ostatných poškodzujúcej forme osláv nového roka. Ale ich tolerancia je na bode nula, a rovnako aj ochota niesť potom zodpovednosť za spôsobenú škodu.

Pevne verím, že sa konečne vláda rozhýbe k činu – a budúci rok už bude bez ťažko traumatizovaných a pozabíjaných zvierat. A konečne budú ľudia silvestrovský večer tráviť pokojne, budú môcť vyjsť pokojne v silvestrovský večer na balkón bytu  i na ulicu s deťmi bez strachu, či im nejaký pyroman nespôsobí škodu na zdraví alebo majetku.

Lebo aj my sme tu doma – nielen tí, ktorí sa chcú ožierať, jačať a trieskať pyrotechniku.

A skutočne nerozumiem, prečo neplatia výrobcovia  a predajcovia pyrotechniky, aj jej nákupcovia a používatelia nejaký poplatok za znečisťovanie životného prostredia.

 

Elena

Óóó 4. – Dokážeme sa s tým ako spoločnosť vysporiadať?

29.01.2023

Nadúmrtnosť na Slovensku je vysoká, dosiahla nárast až o 20 % https://www.napalete.sk/nadumrtnost-na-slovensku-dosiahla-takmer-20-percent/?fbclid=IwAR05L1IWGw1p7Z57o-2No3pH2-h0OcN-3gH_oGIkehogvBY2QB1pP3rJtwg Najvýraznejšie sa zvýšil počet úmrtí v decembri oproti päťročnému priemeru pred nástupom pandémie v Trenčianskom kraji (o 33 percent) a v Trnavskom kraji (o 21 percent). [...]

Óóó 3. – Aby mohli byť s dieťaťom. . .

28.01.2023

Plne podporujem petíciu, ktorú rozbehli matky, aby nebolo na Slovensku porušované právo dieťaťa byť v nemocnici so svojim rodičom. Túto ich iniciatívu podporujem – a viem čo a prečo píšem. Nech zdravotníci Bohu ďakujú, že nezaspomínam verejne na to, akú starostlivosť som videla, keď som raz pri preberaní môjho syna z nemocnice vošla pootvorenými dverami chodby [...]

Óóó 2. – Budeme krajinou predčasných dôchodcov?

28.01.2023

Títo fušeri, ktorí bez hanby chcú nám trčať na krku ešte tri štvrte roka, nepomáhajú veľkej skupine obyvateľstva v problémoch, do ktorých nás práve oni dostali. Nie ja som bola po Bruseli pokrikovať, ako bezodkladne máme odpojiť lacný ruský plyn – ale Heger. A nie ja som umožnila odpredaj lacno vyrobenej elektriny u nás, ale táto vláda. A keď už sme pri [...]

Žilina, verejné osvetlenie, protest

Tma ako v rohu. Obce vypnutím svetiel odkázali vláde, že potrebujú pomoc

31.01.2023 06:30

Presne o siedmej večer v pondelok zhaslo verejné osvetlenie v mestách a obciach 75 percent samospráv.

bytovka Malacky

Obľúbeného primátora odviedla NAKA. Kým sa sporí s developerom, ľudia v Malackách márne čakajú na zaplatené byty

31.01.2023 06:20

Po dvoch rokoch obvinenie primátora Malaciek z podplácania prokurátor zrušil. Ten tvrdí, že pre neho sa prípad ešte neskončil a od polície očakáva ospravedlnenie.

vojna na Ukrajine, TvBoy

ONLINE: Lula nedá muníciu, chce hľadať cestu ako ukončiť vojnu na Ukrajine

31.01.2023 06:10

Brazília sa nechce podieľať na vojne na Ukrajine ani nepriamo dodávkou munície. Prezident Lula chce dať dohromady skupinu krajín pre mier.

Petr Pavel, Zuzana Čaputová

Začala prezidentka Čaputová u Petra Pavla s vlastnou kampaňou?

31.01.2023 06:05

Protokolárna chyba to iste bola, ale politická nie, zhodujú sa v hodnotení gratulácie prezidentky v Česku v podcaste denníka Pravda oslovení politológovia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,498
Celková čítanosť: 7428093x
Priemerná čítanosť článkov: 2974x

Kategórie