Založ si blog

Cesta (ne)spravodlivosti 7. – Inovácie v zdravotnom poistení. . .

Nuž, povieme si otvorene o tom, čo zavinila triáda.  Aby som vás do omylu neuviedla – nemyslím tým OĽANO, SaS a Sme rodinu. Mám na mysli inú triádu – povieme si o nej pár slov teraz.

 

Čo je v triáde, o ktorej idem hovoriť? Tri dôvody, vedúce ku súčasným problémom v slovenskom zdravotníctve.

V prvom rade nenažranosť nemocničných lekárov u nás.

V druhom rade vtrepanie nepoistencov z Ukrajiny do poistného zdravotného systému.

V treťom rade to, čo lekárka spomína na obrázku nižšie – nenormálne zvýšené ceny energií –  solidárne odstavenie sa Slovenska od ruského plynu, od ktorého sme mali závislosť vyššiu ako väčšina európskych krajín. Aj energetická burza EÚ –  ktoré spôsobuje bezohľadné okrádanie občanov Slovenska na cenách elektriny.

 

Aby ste si uvedomili, čo nám hrozí – tento oznam sa objavil na fb v jednej skupine dnes

 

Opis fotky nie je k dispozícii.

Zdroj: fb

 

Pozrime sa teraz na triádu príčin bližšie.

Jedna vec je, že nemocniční lekári vydieraním ohľadne platov spustili nespokojnosť aj iných profesií, a tiež – a hlavne –  ambulantných lekárov. Šli bezohľadne za napakovaním svojich vreciek, i cez mŕtvoly, a zjavne cez ne i pôjdu. Lebo ľudia pri šialene sa zvyšujúcich nákladoch nebudú mať na dodatočné poplatky u ambulantných lekárov a špecialistov – a tak sa im znedostupní zdravotná starostlivosť.

Je potrebné vyvodiť politickú zodpovednosť voči tým, ktorí nemocničným lekárom toto vydieranie a neúmerné navýšenie platov v porovnaní s ostatnými profesiami umožnili. Je logické, že sa ambulanti hnevajú, veď zvýšenie platov nemocničných sestier aj ich núti zvýšiť sestre plat, aby neušla.

Životné náklady rastú všetkým – prečo by ich mali jedni odniesť na svojich pleciach, a druhí nie?

 

Druhá z príčin je, že sme akosi hlúpo poistení boli doteraz zdravotne.

A tak nás žmýkali, žmýkali a žmýkali, čoraz viac platíme a čoraz menej dostávame. Niektorí tam dávame mesačne väčšie čiastky ako iní – čo by podľa mňa bolo v poriadku, pokiaľ by šlo o solidaritu zdravých s chorými. Nie však, ak ide o solidaritu s poistencami rôzneho druhu – lebo za nepracujúcich by mal štát prispieť rovnakou čiastkou, akú dávame my, ktorí pracujeme. A samozrejme, vonkoncom to nie je v poriadku pri solidarite s neplatičmi, dlhujúcimi poistné odvody.

A rovnako to nie je v poriadku, ak solidarizujeme v poistnom systéme  s občanmi iného štátu – pretože sa tu usadili Ukrajinci, ktorí zo zdravotného systému u nás čerpajú, hoci do neho nijako neprispeli. Dostali u nás vyše 104 000 dočasných útočísk dodnes. Isteže, súcitím s nimi, že tam je vojna. Ibaže zdravotný systém funguje na základe zdravotného poistenia a vkladania peňazí v podobe platieb zdravotného poistenia, aby bolo za čo zdravotnú starostlivosť poskytovať.

Súcitom s Ukrajincami v ňom nepribudne peňazí, pretože poistný systém nie je somárik kakajúci dukáty, ani mešec, potras sa, a ak sa z neho čerpá viac ako dáva, tak dopoisťuje. Malo by sa to korektne riešiť, aby sa ukrajinskí občania stali reálne poistencami nášho zdravotného systému dočasne  – napríklad z rozpočtu EÚ cez príspevok ako z platu vo výške priemernej mzdy, ktorý by bol vkladom do nášho zdravotného poistenia, a zaň by konkrétny ukrajinský občan mal poskytovanú zdravotnú starostlivosť. Lebo poistný systém je poistný systém – a nemožno si ho mýliť s charitou. Nech im zdravotnú starostlivosť u nás hradí poplatkom EÚ – ak chcú z poistného systému čerpať, musia v ňom figurovať ako poistenci, t. j. do neho vkladať.

Ambulantom poisťovne určite nemajú z čoho dať na taký významný rast príjmu, ako vydieraním získali nemocniční lekári. A i to, čo im pridávajú, nepochybne ide na úkor pacientov, ktorí dostávajú v zdravotnom systéme čoraz menej, čakajú čoraz dlhšie a ešte im chcú zaviesť i platby za niektoré diagnózy.

 

Tretia príčina problému je nenažranosť podaktorých krajín EÚ, ktoré sa rozhodli o svoje náklady prechodu na „zelenú energiu“ s nami podeliť a vytvorili s nami „spoločný energetický trh“,  s pre nás výrazne nevýhodným spôsobom tvorby cien a vykúpením našej elektriny špekulantmi  zo západu. Veď my to utiahneme, čo na tom, že máme neporovnateľne nižšiu životnú úroveń, keď máme na svojom čele ľudí, ktorí im toto ožobráčovanie a zadlžovanie generácií Slovákov spokojne odhlasujú.

A samozrejme k problému prispieva aj bujarý nápad odstrihnúť sa od ruského plynu, od ktorého sme boli závislí podstatne viac ako mnohé iné krajiny.

Lebo ceny energií skutočne rastú, a zrejme ambulanti čakali od vlády pomoc, ktorú nedostali.

 

No, čo v tejto situácii?

K tomuto by sa bezpodkladne mala vyjadriť vláda, o prezidentke ani nehovoriac – tá by mala vládu vyzvať situáciu doriešiť. Lebo nie je v poriadku, ak by si občania mali platiť takéto príplatky.

Ak budú hrať ďalej mŕtveho chrobáka, lebo veď občania to zaplatia, tak je najvyšší čas, aby sa ľudia spojili. Nemáme tlačiareň na peniaze v pivnici, a ak sa aj zvyšujú platy, tak tie ani zďaleka nepokrývajú šialený rast životných nákladov. Takže samozrejmé podľa mňa je, že najskôr zo svojej práce musíme uživiť seba a svoje rodiny, až tak sa podeliť o to, čo nám zvýšilo, s inými.

Oznámiť vláde i zdravotnej poisťovni bude potrebné, že sa už nedáme čoraz viac zneužívať.

Je čas inovácie zdravotného poistenia.

 

Elena

Óóó 4. – Dokážeme sa s tým ako spoločnosť vysporiadať?

29.01.2023

Nadúmrtnosť na Slovensku je vysoká, dosiahla nárast až o 20 % https://www.napalete.sk/nadumrtnost-na-slovensku-dosiahla-takmer-20-percent/?fbclid=IwAR05L1IWGw1p7Z57o-2No3pH2-h0OcN-3gH_oGIkehogvBY2QB1pP3rJtwg Najvýraznejšie sa zvýšil počet úmrtí v decembri oproti päťročnému priemeru pred nástupom pandémie v Trenčianskom kraji (o 33 percent) a v Trnavskom kraji (o 21 percent). [...]

Óóó 3. – Aby mohli byť s dieťaťom. . .

28.01.2023

Plne podporujem petíciu, ktorú rozbehli matky, aby nebolo na Slovensku porušované právo dieťaťa byť v nemocnici so svojim rodičom. Túto ich iniciatívu podporujem – a viem čo a prečo píšem. Nech zdravotníci Bohu ďakujú, že nezaspomínam verejne na to, akú starostlivosť som videla, keď som raz pri preberaní môjho syna z nemocnice vošla pootvorenými dverami chodby [...]

Óóó 2. – Budeme krajinou predčasných dôchodcov?

28.01.2023

Títo fušeri, ktorí bez hanby chcú nám trčať na krku ešte tri štvrte roka, nepomáhajú veľkej skupine obyvateľstva v problémoch, do ktorých nás práve oni dostali. Nie ja som bola po Bruseli pokrikovať, ako bezodkladne máme odpojiť lacný ruský plyn – ale Heger. A nie ja som umožnila odpredaj lacno vyrobenej elektriny u nás, ale táto vláda. A keď už sme pri [...]

zelenskyj

Na Nobelovu cenu za mier nominovali Zelenského, Erdogana či Stoltenberga

31.01.2023 07:16

Medzi zverejnenými kandidátmi na tohtoročnú Nobelovu cenu za mier prevažujú osobnosti, ktoré nejakým spôsobom súvisia s konfliktom na Ukrajine či situáciou v Rusku.

Žilina, verejné osvetlenie, protest

Tma ako v rohu. Obce vypnutím svetiel odkázali vláde, že potrebujú pomoc

31.01.2023 06:30

Presne o siedmej večer v pondelok zhaslo verejné osvetlenie v mestách a obciach 75 percent samospráv.

bytovka Malacky

Obľúbeného primátora odviedla NAKA. Kým sa sporí s developerom, ľudia v Malackách márne čakajú na zaplatené byty

31.01.2023 06:20

Po dvoch rokoch obvinenie primátora Malaciek z podplácania prokurátor zrušil. Ten tvrdí, že pre neho sa prípad ešte neskončil a od polície očakáva ospravedlnenie.

vojna na Ukrajine, TvBoy

ONLINE: Lula nedá muníciu, chce hľadať cestu ako ukončiť vojnu na Ukrajine

31.01.2023 06:10

Brazília sa nechce podieľať na vojne na Ukrajine ani nepriamo dodávkou munície. Prezident Lula chce dať dohromady skupinu krajín pre mier.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,498
Celková čítanosť: 7428304x
Priemerná čítanosť článkov: 2974x

Kategórie