Založ si blog

Óóó 1. – Dobrý vojak Švejk, náš najlepší kamoš. . .

Ja nedávam žiadne návody ľuďom, ktorí by mali byť navelení do armády, a nechcú tam ísť – len  zhrniem to, čo im poradili priamo alebo nepriamo médiá. Lebo vyzerá to všelijako, to Naďovo otváranie armády pre všetkých do aktívnych záloh – len nie dobre pre občanov, túžiacich po pokojnom živote a mieri

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/653825-zenisti-lekari-aj-it-specialisti-vstup-do-aktivnych-zaloh-sa-zjednodusi-ake-benefity-ponuka-stat/?utm_source=pravda&utm_medium=box-sidebar-links&utm_campaign=mostread

 

Ráno som čítala vyjadrenie českého prezidentského kandidáta o tom, že boje v zahraničí by sa týkali občanov len prostredníctvom NATO. Takže stačí, aby sa Ukrajina stala členom EU a NATO – a navelenie do bojov tam by možné bolo, ako to vyplýva podľa mňa z toho videjka v článku.

No tak to preto krpatý zelený mužíček tak tlačí na vstup, aby sa Ukrajinci s helikoptérami a luxusnými autami váľali tu namiesto obrany vlasti, a naši chlapi boli navelení pod taktovkou NATO?

 

Začala som čítať v Pravde článok uvedený v linku – a hneď v úvode ma naštval, pretože mi prišlo, že aj ženy špekuluje navliecť tento hrdina nevojak do bojov – lebo „občan“ znamená presne to podľa mňa. Nedali tam občan mužského pohlavia. Dokonca ani vek tam neobmedzili, dali len hranicu nad 18 rokov. To akože by šli na ten výcvik i osemdesiatnici, kebyže zabehnú to, čo podaktorí dvadsiatnici, čo zasa hravo zvládnu niektorí…

Ach, áno, môj vzťah k hnaniu ľudí do armády je jednoznačný. Švejk je síce  v mojom srdci usadený pevne, ale od jeho nadšeného vlasteneckého pokriku „na Belehrad“ mám ďaleko. A kým kedysi sme na pokrik „budovať a brániť vlasť buď pripravený“ odpovedali „vždy pripravený“ – Naďovi by som na taký pokrik odpovedala „choď do…“ A iste nie ako jediná – ako drahávlasť nám, tak my jej.

Ozaj, dočasný minister Naď (och, to je titul) – (akože to sľubovali predvolebne, že budeme mať takú vládu, akú sme ešte nemali? tak to fakt dodržali) – no tak vďaka nemu ešte kým som článok dočítala, smiala som sa naplno. Pozrite na túto jeho hlášku:

Zatraktívnenie aktívnych záloh má podľa ministerstva aj ďalšie výhody. Očakáva, že by napríklad mohli oslabiť rôzne polovojenské organizácie, kde sa dobrovoľníci popri „hraní sa na vojakov“ stávajú často obeťami indiktrinácie extrémistickými ideológiami. Podľa Naďa totiž veľa ľudí nevstupovalo do polovojenských skupín kvôli náchylnosti k extrémizmu, ale preto, že majú radi armádu.

Milovníci armády, potĺkajúci sa kvôli tomu po lesoch, zdravím vás.

 

Milovníci Švejka sú zrejme i niektorí poslanci – presnejšie za stranu, ktorú netreba menovať – dali pár švejkovských návrhov ohľadne tej brannej povinnosti v minulom roku, však pozrite

https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=8732

Profesionálny vojak je oprávnený odoprieť splnenie vojenského rozkazu, nariadenia, príkazu alebo pokynu veliteľa na výkon štátnej služby mimo územia Slovenskej republiky alebo smerujúci k takémuto výkonu štátnej služby; túto skutočnosť oznámi bezodkladne veliteľovi, ktorý vojenský rozkaz, nariadenie, príkaz alebo pokyn vydal.“.

Cieľom legislatívneho návrhu je umožniť profesionálnym vojakom, vojakom v aktívnej zálohe, ako aj vojakom mimoriadnej služby odoprieť vojenskú službu mimo územia Slovenskej republiky.
Ústava SR v preambule deklaruje záujem Slovenskej republiky o trvalú mierovú spoluprácu s ostatnými demokratickými štátmi a v čl. 1 ods. 2 skutočnosť, že Slovenská republika uznáva a dodržiava všeobecné pravidlá medzinárodného práva, medzinárodné zmluvy, ktorými je viazaná, a svoje ďalšie medzinárodné záväzky. Z tohto dôvodu je v zmysle Ústavy SR nemysliteľné, aby sa Slovenská republika podieľala na akejkoľvek útočnej vojne či inej forme vojenskej agresie voči iným suverénnym štátom. Zároveň platí, že nie je v záujme Slovenskej republiky, aby sa zúčastňovala ani vojen a iných ozbrojených konfliktov tretích strán. Naopak zapojenie sa do takýchto konfliktov môže zásadným spôsobom ohroziť zvrchovanosť a územnú celistvosť SR a bezpečnosť a prosperitu jej občanov a obyvateľov.
Jedinou legitímnou, čestnou a správnou formou výkonu vojenskej služby v záujme Slovenskej republiky je preto vojenská služba vykonávaná výlučne s cieľom obrany Slovenskej republiky, teda služba vykonávaná na území Slovenskej republiky

 

Alebo tento ich návrh

https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=509988

Cieľom uvedenej novely zákona je zrušenie zániku brannej povinnosti v prípade zmeny pohlavia. Zákon o brannej povinnosti v súčasnosti obsahuje možnosť zániku brannej povinnosti v prípade zmeny pohlavia z mužského na ženské.
Keďže u brancov je dôležitá najmä fyzická zdatnosť a psychický vyrovnaný stav, nejaká administratívna záležitosť zmeny pohlavia nielenže nemôže byť dôvodom na zánik brannej povinnosti, ale navyše sa môže táto časť zákona aj zneužívať na vyhýbanie sa tejto povinnosti. Aj vojna na Ukrajine ukázala, že zmenu pohlavia chceli využiť viacerí občania na to, aby sa vyhli brannej povinnosti. Aj toto je ďalší z dôvodov, prečo je potrebné §7 odsek 13 úplne zo zákona vypustiť.
Nemennosť fyzickej zdatnosti jedincov, ktorý si zmenili pohlavie na ženské, môžeme odsledovať aj pri športovcoch, ktorí síce nedokážu byť úspešní v kategórií mužských športov, ale ako sa ukázalo, dokážu podať lepší výkon ako mnoho žien a neprávom tak víťaziť v rôznych športových súťažiach. Aj toto je dôkazom toho, že administratívna zmena pohlavia nemení nič na skutočnosti, že chlap stále ostáva chlapom zo všetkými predispozíciami a výhodami, ktoré mu boli ako mužskému pohlaviu dané. Pokiaľ teda nejde skutočne o psychickú poruchu, čo zákon o brannej povinnosti rieši v prípade ťažkého zdravotného postihnutia, samotná zmena pohlavia nemôže byť dôvodom na zánik brannej povinnosti.

 

Ani jeden z ich návrhov neprešiel, pravdaže. Takže aktívne zálohy môžu naveliť bojovať do zahraničia, a chlapi neochotní ísť bojovať sa môžu tváriť ako ženy. Týmto počinom ukázali cestu státisícom mladých mužov u nás, že ak by sa nechceli hrať na hrdinov povolaním do vojenskej služby stačí, aby vyhlásili, že sa cítia ženou.

 

Ale prezradím vám, že spomenutý článok Pravdy v linku obsahuje jednoduchší návod ako sa z vojenskej nútenej služby vykrútiť i bez prehlasovania čohokoľvek o svojom pohlaví či rode či cítení sa kýmkoľvek. Pozrite:

Do aktívnych záloh sa nebudú zaraďovať tí, ktorých prepustili zo zdravotných dôvodov, pre porušenie služobnej disciplíny alebo z dôvodu nedosahovania požadovaných výsledkov.

Nemusíte zháňať falošné potvrdenia o zdravotnom stave, stačí že si Švejka riadne prečítate a  keď vás do tej aktívnej zálohy nebodaj donútia ísť, stačí zo dva razy s odistenou zbraňou sa otočiť ku veliteľovi, že ako presne to treba stlačiť?  A vyradia vás…

No vidíte, aký návod vám dali v tom časopise?

 

Elena

Óóó 4. – Dokážeme sa s tým ako spoločnosť vysporiadať?

29.01.2023

Nadúmrtnosť na Slovensku je vysoká, dosiahla nárast až o 20 % https://www.napalete.sk/nadumrtnost-na-slovensku-dosiahla-takmer-20-percent/?fbclid=IwAR05L1IWGw1p7Z57o-2No3pH2-h0OcN-3gH_oGIkehogvBY2QB1pP3rJtwg Najvýraznejšie sa zvýšil počet úmrtí v decembri oproti päťročnému priemeru pred nástupom pandémie v Trenčianskom kraji (o 33 percent) a v Trnavskom kraji (o 21 percent). [...]

Óóó 3. – Aby mohli byť s dieťaťom. . .

28.01.2023

Plne podporujem petíciu, ktorú rozbehli matky, aby nebolo na Slovensku porušované právo dieťaťa byť v nemocnici so svojim rodičom. Túto ich iniciatívu podporujem – a viem čo a prečo píšem. Nech zdravotníci Bohu ďakujú, že nezaspomínam verejne na to, akú starostlivosť som videla, keď som raz pri preberaní môjho syna z nemocnice vošla pootvorenými dverami chodby [...]

Óóó 2. – Budeme krajinou predčasných dôchodcov?

28.01.2023

Títo fušeri, ktorí bez hanby chcú nám trčať na krku ešte tri štvrte roka, nepomáhajú veľkej skupine obyvateľstva v problémoch, do ktorých nás práve oni dostali. Nie ja som bola po Bruseli pokrikovať, ako bezodkladne máme odpojiť lacný ruský plyn – ale Heger. A nie ja som umožnila odpredaj lacno vyrobenej elektriny u nás, ale táto vláda. A keď už sme pri [...]

Žilina, verejné osvetlenie, protest

Tma ako v rohu. Obce vypnutím svetiel odkázali vláde, že potrebujú pomoc

31.01.2023 06:30

Presne o siedmej večer v pondelok zhaslo verejné osvetlenie v mestách a obciach 75 percent samospráv.

bytovka Malacky

Obľúbeného primátora odviedla NAKA. Kým sa sporí s developerom, ľudia v Malackách márne čakajú na zaplatené byty

31.01.2023 06:20

Po dvoch rokoch obvinenie primátora Malaciek z podplácania prokurátor zrušil. Ten tvrdí, že pre neho sa prípad ešte neskončil a od polície očakáva ospravedlnenie.

vojna na Ukrajine, TvBoy

ONLINE: Lula nedá muníciu, chce hľadať cestu ako ukončiť vojnu na Ukrajine

31.01.2023 06:10

Brazília sa nechce podieľať na vojne na Ukrajine ani nepriamo dodávkou munície. Prezident Lula chce dať dohromady skupinu krajín pre mier.

Petr Pavel, Zuzana Čaputová

Začala prezidentka Čaputová u Petra Pavla s vlastnou kampaňou?

31.01.2023 06:05

Protokolárna chyba to iste bola, ale politická nie, zhodujú sa v hodnotení gratulácie prezidentky v Česku v podcaste denníka Pravda oslovení politológovia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,498
Celková čítanosť: 7428174x
Priemerná čítanosť článkov: 2974x

Kategórie