Založ si blog

Antaon 7. – V tichu večera. . .

V tichu večera niekedy len tak sedíme a dívame sa na deň, ktorý práve odchádza.

Ako ja včera  – s horúcim kakaom, ktoré je môj druhý najobľúbenejší nápoj, hneď za hruškovým džúsom. S horúcou večerou – ak máte radi zeleninové jedlá, tak pečenú papriku so zapečeným taveným syrom a ajvarom, posypanú zelenou cibuľkou, by ste určite mali vyskúšať, je to rýchle a skvelé jedlo.

A so smiechom nad ďalšou v rade úžasných kníh Johna Moora. Tento raz o Karolíne, ktorá bozkávala žaby, aby našla zakliateho krásneho princa, za ktorého sa potom vydá. Tá stratégia jej aj vyšla a princa odčarovala od kliatby žabej podoby.

Ibaže to malo zádrhel – princ podľa nej nebol krásny, lebo nebol vysoký a svalnatý, a navyše nebol ani bohatý. Určite by som jej poradila, aby sa starala radšej o to, či je princ spoľahlivý, a bude pri nej v živote stáť pevne v zlých časoch. Ale raďte takej trúbe, ktorá zháňa princa peknučkého ako obrázok. Múdrieme životnými skúsenosťami, a tak až časom dokráčame ku pochopeniu, že namiesto výšky a svalov máme posudzovať čestnosť a láskavé srdce, Ani bohatstvo nie je tým pravým kritériom, za ktorým by sme sa mali hnať – ja by som určite uprednostnila chlieb s maslom a paradajkou s človekom, ktorý sa ku mne správa s úctou, pred lukratívnou večerou s arogantným a sebeckým primitívom.

Dej knihy plynul a ja som uvažovala, ako nedokážeme niekedy rozlíšiť pravé a nepravé. Koľko ľudí sa prevláča vzťahmi ako sadou hracích kariet – ááá, vytiahneme ďalšiu – túto, alebo túto, alebo hentú, alebo azda tamtú – no čo, vyjde to tento raz, bude to eso? Či nebodaj viacero naraz. Som rozhodne za inú vzťahovú stratégiu.

Vrátila som sa v myšlienkach ku štvrtkovému vraniemu blogu – bol to dôležitý úlomok poznania – iba srdce, ktoré sa nezmenilo za tisíc rokov, je to pravé. Iba také dokáže stáť pevne.  A zaujímavé indície mi k tomu úlomku poznania prichádzajú. Pravosť je schopnosť chápať jedinečnosť. Pravosť je schopnosť rozoznať správnu cestu. Pravosť je schopnosť poznať správny spôsob vykročenia ňou.

Je zvláštne, ako Zámer sveta krôčik za krôčikom tká príbehy – napísala som v tom blogu, Aj príbeh v knihe odhalil postupne, že na výpravy posielal kráľ najmladšieho syna nie preto, že by ho nemal rád. Hrdinom sa môže stať len ten, kto má potenciál byť hrdinom. Potvrdil sa zasa raz i moje poznanie, že moc v rukách si najmenej zaslúži ten, kto po nej túži.

Ale aj Karolína v knihe Johna Moora sa nakoniec ukázala ako nie až taká hlupaňa. Ako to už v rozprávkach býva, končilo všetko šťastne. V takých chvíľach si uvedomujem, ako to má Zámer sveta všetko dobre naplánované…

 

Elena

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lebo 8. – Som za to, aby sme vystrelili na Ukrajinu jednu raketu na jej obranu. . .

29.05.2024

Blanár rázne odmietol vystreľovanie rakiet proti Rusku z nášho územia, ako píše článok v linku https://www1.pluska.sk/spravy/z-domova/vydeseny-minister-blanar-razne-zakrocil-rakety-nasom-uzemi-ziadnom-pripade Jeho jasný a nekompromisný postoj sa mi páči. Na druhej strane ale je vyhlásenie či výzva či vyjadrenie Dzurindu – aby sme vystreľovali rakety z nášho [...]

Naozaj 1. – Ako oblaky. . .

27.05.2024

Píšem často blogy aj s politickými témami, no v skutočnosti politika u mňa z hľadiska záujmu má mínusové hodnoty. Keby to bolo na mne, moja vodnárska duša by zariadila svet, v ktorom by neboli žiadne štáty, a hrabivci by nemali nahrabané majetky. Putovali by sme každý kam nás len oči povedú, voľne a bez akýchkoľvek obmedzení. Ako oblaky. Oblaky sú v mojom [...]

Lebo 7. – Bude bez milióna a bez fúzov? Veru nie.

22.05.2024

Nuž, tomu sa hovorí chlapské slovo. Zaujímavú stávku vyhlásil český lekár, ktorý pracuje vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe, ako uvádza článok v linku https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Bludny-balvan-za-ivermektin-Vse-jinak-Vsadim-se-o-milion-Je-tu-studie-755683 Bludný balvan, udelený členke Rady ČT za ivermectin ho pohol k činu. Stratil už trpezlivosť s [...]

thumbnail PHOTO-2024-05-30-09-18-17, pr, nepouzivat

Máme v tom jasno: za mier, za Roberta Fica

31.05.2024 00:00

Päť hlavných kandidátov strany Smer-SSD sa v závere kampane na voľby do EP 2024 odhodlalo k nezvyčajnému kroku, natočilo spoločné video, ktoré adresujú všetkým ľuďom na Slovensku.

trump

Trump je vinný z podplácania a falšovania záznamov, uväznenie mu v kampani nezabráni

30.05.2024 23:13, aktualizované: 31.05.2024 00:00

Trump čelil obvineniam zo sfalšovania podnikateľských záznamov, ktorá súvisia s platbou pornoherečke Cliffordovej tesne pred voľbami 2016.

Benny Ganc

Strana Bennyho Ganca žiada v Izraeli predčasné voľby

30.05.2024 22:18

Riadne voľby v Izraeli sa majú konať až v poslednom štvrťroku 2026.

nehoda, D1, hasiči

Pohreb hasičov, ktorí zahynuli na D1, bude budúci týždeň. Vláda schválila pozostalým po 50-tisíc eur

30.05.2024 17:20

Vyšetrovateľ v prípade obvinil 40-ročného vodiča kamióna.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,882
Celková čítanosť: 9116701x
Priemerná čítanosť článkov: 3163x

Kategórie

Archív