Založ si blog

Antaon 7. – V tichu večera. . .

V tichu večera niekedy len tak sedíme a dívame sa na deň, ktorý práve odchádza.

Ako ja včera  – s horúcim kakaom, ktoré je môj druhý najobľúbenejší nápoj, hneď za hruškovým džúsom. S horúcou večerou – ak máte radi zeleninové jedlá, tak pečenú papriku so zapečeným taveným syrom a ajvarom, posypanú zelenou cibuľkou, by ste určite mali vyskúšať, je to rýchle a skvelé jedlo.

A so smiechom nad ďalšou v rade úžasných kníh Johna Moora. Tento raz o Karolíne, ktorá bozkávala žaby, aby našla zakliateho krásneho princa, za ktorého sa potom vydá. Tá stratégia jej aj vyšla a princa odčarovala od kliatby žabej podoby.

Ibaže to malo zádrhel – princ podľa nej nebol krásny, lebo nebol vysoký a svalnatý, a navyše nebol ani bohatý. Určite by som jej poradila, aby sa starala radšej o to, či je princ spoľahlivý, a bude pri nej v živote stáť pevne v zlých časoch. Ale raďte takej trúbe, ktorá zháňa princa peknučkého ako obrázok. Múdrieme životnými skúsenosťami, a tak až časom dokráčame ku pochopeniu, že namiesto výšky a svalov máme posudzovať čestnosť a láskavé srdce, Ani bohatstvo nie je tým pravým kritériom, za ktorým by sme sa mali hnať – ja by som určite uprednostnila chlieb s maslom a paradajkou s človekom, ktorý sa ku mne správa s úctou, pred lukratívnou večerou s arogantným a sebeckým primitívom.

Dej knihy plynul a ja som uvažovala, ako nedokážeme niekedy rozlíšiť pravé a nepravé. Koľko ľudí sa prevláča vzťahmi ako sadou hracích kariet – ááá, vytiahneme ďalšiu – túto, alebo túto, alebo hentú, alebo azda tamtú – no čo, vyjde to tento raz, bude to eso? Či nebodaj viacero naraz. Som rozhodne za inú vzťahovú stratégiu.

Vrátila som sa v myšlienkach ku štvrtkovému vraniemu blogu – bol to dôležitý úlomok poznania – iba srdce, ktoré sa nezmenilo za tisíc rokov, je to pravé. Iba také dokáže stáť pevne.  A zaujímavé indície mi k tomu úlomku poznania prichádzajú. Pravosť je schopnosť chápať jedinečnosť. Pravosť je schopnosť rozoznať správnu cestu. Pravosť je schopnosť poznať správny spôsob vykročenia ňou.

Je zvláštne, ako Zámer sveta krôčik za krôčikom tká príbehy – napísala som v tom blogu, Aj príbeh v knihe odhalil postupne, že na výpravy posielal kráľ najmladšieho syna nie preto, že by ho nemal rád. Hrdinom sa môže stať len ten, kto má potenciál byť hrdinom. Potvrdil sa zasa raz i moje poznanie, že moc v rukách si najmenej zaslúži ten, kto po nej túži.

Ale aj Karolína v knihe Johna Moora sa nakoniec ukázala ako nie až taká hlupaňa. Ako to už v rozprávkach býva, končilo všetko šťastne. V takých chvíľach si uvedomujem, ako to má Zámer sveta všetko dobre naplánované…

 

Elena

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vlastnou cestou 5. – Vedeli ste to o včerajšku?

22.09.2023

Viete aký bol včerajší deň? Deň vďačnosti v rámci medzinárodných dní. V záplave politických šarvátok tento deň zanikol. A myslím si, že aj bez nich by u nás ani pes po ňom neštekol. Vďačnosť sa skrátka nenosí. Málokedy si uvedomíme v dnešnej supermodernej a superkonzumnej spoločnosti, že byť vďačný je niečo pre nás dôležité. V tom bláznivom kolobehu [...]

Nooo 3. – Ako môže Slovensko konsolidovať svoje financie rýchlo a ľahko. . .

22.09.2023

V Pravde nám tu analytik mozgy vymýval, ako budeme musieť znášať pokles životnej úrovne a priťahovať si opasky. Šesť miliárd za dva roky vraj musíme ušetriť, aby sme konsolidovali financie. No to dáme ľahko podľa môjho receptu. Žiadny pokles platov, žiadne osekávanie dôchodkov – čo ste, za čo ma máte? Nie som váš vrah, ale záchranca. Pozrite, tie [...]

Vlastnou cestou 4. – Krásny deň. . .

22.09.2023

Každý deň je krásny, isteže. Ale niektoré sú ešte krajšie. Je to tak ako s ľuďmi – vraj každý človek má nejaké svoje svetlo, ale niektorí pre nás sú ako plamienok v temnote… Ach, dnešok, povedala som si radostne dnes – teda vlastne už včera – keď som po príchode z práce jedla cuketové placky. Zapíjala som ich mliekom a robím ich svojsky [...]

Robert Fico a Zuzana Čaputová

Smer plánuje po voľbách podať návrh na obžalobu prezidentky

23.09.2023 12:11, aktualizované: 12:38

Hlava štátu sa podľa Fica dopustila porušenia ústavy.

Hektor

List z Charkova: Po rakete už ani pes neštekne. Zvykli sme si

23.09.2023 12:00

Charkov. Šesť hodín ráno. Šesť rakiet. Emócie na bode nula.

Robert Fico, Peter Pellegrini, Michal Šimečka a Milan Uhrík

Hlavné priority v justícii: Ktorá strana navrhne zrušiť súdnu mapu a ktorá chce obmedziť paragraf 363?

23.09.2023 12:00

Posledný týždeň pred voľbami Pravda prináša seriál článkov o povolebných prioritách a cieľoch politických strán v kľúčových oblastiach domácej politiky.

Polícia / policajné auto /

Muž sa snažil ukradnúť hromozvod aj auto na útek, napadol policajta

23.09.2023 11:40

Policajti 44-ročného muža za použitia donucovacích prostriedkov zastavili.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,689
Celková čítanosť: 8302334x
Priemerná čítanosť článkov: 3088x

Kategórie