Založ si blog

Dokedy 8. – Ako SaS nápad nedotiahla. . .

SaS ťahá tému odluky od cirkvi v predvolebných časoch pred sebou znovu a znovu, ako kúzelník zajačiky z klobúka.

Tento nápad podporuje aj časť obyvateľov – nie sú veriaci, nechcú platiť cirkvi.

Ako uvádza článok v linku

https://www.pravnenoviny.sk/odluka-cirkvi-od-statu-ii-aktualna-pravna-uprava-financovania-cirkvi-a-nabozenskych-spolocnosti-v-slovenskej-republike

„EÚ tento problém vidí a má výhrady aj z hľadiska ľudských práv. Za polemické považuje, že cirkvi dostávajú peniaze všetkých občanov bez rozdielu ich presvedčenia“.

Ako článok uvádza

Charta základných práv Európskej únie v článku 10 (Sloboda myslenia, svedomia a náboženského vyznania) rieši otázku náboženstva v spoločnosti modernejšie, čo vyvolalo znepokojenie katolíckej cirkvi. Jej predstavitelia kritizovali Chartu za to, že je nábožensky neutrálna, a že sa vyslovene neprihlásila ku kresťanským tradíciám a hodnotám. Pre porovnanie dodáme, že ku kresťanským tradíciám a hodnotám sa hlási napríklad aj Preambula našej Ústavy SR.  

Pre bližšiu ilustráciu a pochopenie v Charte základných práv Európskej únie (čl. 10) sa uvádza: Sloboda myslenia, svedomia a náboženského vyznania: Každý má právo na slobodu myslenia, svedomia a náboženského vyznania.

 

Predstavte si, že by sme konečne urobili poriadok s peniazmi, ktoré idú od nás občanov KAMSI.

Že by sme ich delili na základe nášho presvedčenia. Bolo by to fajn, že? Pravdaže nie iba voči cirkvi, ale aj celkovo – však keď poriadok, tak poriadok. Nielen náboženské vyznanie, ale aj myslenie a svedomie, pekne vzoru tej charty aplikujme. Jedni budeme platiť príspevok zo svojich daní cirkvi, druhí nie, lebo nie sú veriaci.

No ale zasa na druhej strane ja sa nelyžujem, tak čo by som podporovala lyžiarov, alebo kulturistov alebo podobné činnosti. No a to ani nehovorím o rybárskom zväze – ten lump z Biskupíc, čo utĺkal labuť a ešte to i zverejňoval s jeho kumpánmi na sociálnych sieťach, veď tí si urobili z rybárčenia biznis výhodný. Také niečo nechcem financovať z mojich daní. Nie som rybár – čo im mám čo prispievať – a výhradu svedomia k tomu navrch kvôli tým lumpom by som uplatnila.

Nedala by som ale ani na zbrojenie, nie som vojak, som za mier.

No a tak by sme mohli pokračovať hodne dlho, však? V podstate by to bolo fajn urobiť taký generálny poriadok, aby sme každý svoje peniaze dávali iba tam, kde to pre nás samých má zmysel. Videli by sme priority národa a seba samých.

Úprimne, nemyslím si že práve cirkvi by to neprežili, veriacich je na Slovensku hodne ľudí. Horšie by ma tom boli podaktoré spolky, keby mali žiť iba zo svojich členských príspevkov a nevešať sa ostatným nespolkárom na krk.

A čo tak politické strany -. dáme tipovaciu súťaž, ktoré by vykapali ako minuloročný sneh do stratena?

 

Elena

 

Vlastnou cestou 5. – Vedeli ste to o včerajšku?

22.09.2023

Viete aký bol včerajší deň? Deň vďačnosti v rámci medzinárodných dní. V záplave politických šarvátok tento deň zanikol. A myslím si, že aj bez nich by u nás ani pes po ňom neštekol. Vďačnosť sa skrátka nenosí. Málokedy si uvedomíme v dnešnej supermodernej a superkonzumnej spoločnosti, že byť vďačný je niečo pre nás dôležité. V tom bláznivom kolobehu [...]

Nooo 3. – Ako môže Slovensko konsolidovať svoje financie rýchlo a ľahko. . .

22.09.2023

V Pravde nám tu analytik mozgy vymýval, ako budeme musieť znášať pokles životnej úrovne a priťahovať si opasky. Šesť miliárd za dva roky vraj musíme ušetriť, aby sme konsolidovali financie. No to dáme ľahko podľa môjho receptu. Žiadny pokles platov, žiadne osekávanie dôchodkov – čo ste, za čo ma máte? Nie som váš vrah, ale záchranca. Pozrite, tie [...]

Vlastnou cestou 4. – Krásny deň. . .

22.09.2023

Každý deň je krásny, isteže. Ale niektoré sú ešte krajšie. Je to tak ako s ľuďmi – vraj každý človek má nejaké svoje svetlo, ale niektorí pre nás sú ako plamienok v temnote… Ach, dnešok, povedala som si radostne dnes – teda vlastne už včera – keď som po príchode z práce jedla cuketové placky. Zapíjala som ich mliekom a robím ich svojsky [...]

zosuv

Masívny zosuv pôdy zničil vo Švédsku diaľnicu, autá skončili v priekope

23.09.2023 13:58

Zosuv zasiahol štyri autá a autobus, do nemocnice previezli s ľahkými zraneniami troch ľudí.

Szijjártó

Szijjártó polichotil Kremľu: Netreba ďalšie sankcie voči Rusku, viac škodia Európe

23.09.2023 13:42

Szijjártó na stretnutí s Lavrovom otvoril aj otázku ruskej učebnice, v ktorej sú účastníci revolúcie z roku 1956 v Maďarsku označení ako fašisti.

Ukrajina, Andrijivka, Bachmut, vojna na Ukrajine

Smer Tokmak, zima nás nezastaví. Šéf ukrajinskej protiofenzívy na juhu verí vo veľký prielom

23.09.2023 13:20

Prvým veľkým cieľom je dobyť strategické mesto Tokmak, uviedol generál Oleksandr Tarnavskyj, ktorý podľa CNN vedie protiofenzívu na juhu.

Robert Fico a Zuzana Čaputová

Smer chce po voľbách obžalovať prezidentku. Fico klame a kampaňuje, reaguje Čaputová

23.09.2023 12:11, aktualizované: 13:18

O podaní obžaloby rozhoduje parlament tak, že návrh musí schváliť 90 poslancov a následne ide na Ústavný súd.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,689
Celková čítanosť: 8302436x
Priemerná čítanosť článkov: 3088x

Kategórie