Založ si blog

Dokedy 9. – Ako doplácame na nemocničných nenažrancov. . .

Pred časom som pri „štrajku lekárov“ poukázala, že im ide zasa raz iba o to nabaliť si vrecká akokoľvek a na úkor kohokoľvek.

Tak aj je – v porovnaní s ostatnými profesiami majú lukratívne platy, kým mnohí v ostatných profesiách pracujúci živoríme. Nehovoriac o dôchodcoch. EKonómovia mi iste potvrdia, že zvyšovanie miezd v štáte by malo byť proporcionálne, t. j. všetkým profesiám navyšovať. A sme pri pravde a pri probléme, pred ktorým som varovala. Ak niekto zarobí mesačne niekoľkonásobok toho čo ostatní, stráca schopnosť reálne chápať, ako tí ostatní majú nastavené limity a reálne možnosti, s akými problémami musia zápasiť.

Nie, nehanbia sa a zrejme si ani dostatočne neuvedomujú mnohí z nich,  do akej situácie dostávajú nás ostatných. Alebo sú takí amorálni, že im je to jedno?

 

Varovala som tiež, že ak v nemocniciach zvýšia platy výrazne, tak ambulantní lekári budú mať problém,

K tomu sa pridalo zvyšovanie nákladov energií a tovarov, takže ambulantným lekárom nepokryje tak výrazné zvýšenie nákladov to, čo im štát pridal. 

Ako potvrdzuje článok v linku,

https://www.topky.sk/cl/10/2506979/Nove-praktiky-v-ambulanciach-sposobia-prievan-v-uz-tak-prazdnych-penazenkach-dochodcov–Na-TOTO-sa-treba-pripravit

K celej veci sa vyjadrila aj Asociácia súkromných lekárov (ASL). Pre ambulantný sektor je 20-percentný nárast síce pomocou, ale stále nie dostatočným riešením v prostredí, keď je notoricky známy rast nákladov na energie a ostatné komodity a tiež mzdové nároky sestier a ostatných zdravotníckych povolaní, ktoré chcú mať plat porovnateľný s platom zamestnancov v nemocniciach,“ uviedli.

A tak lekári zavádzajú poplatky bez akejkoľvek morálnej hranice, že všetci tí ľudia, ktorí im prispievajú na ich zvýšené náklady, majú príjem podstatne nižší ako samotní lekári. Oni chcú mať – a aj ich zamestnanci tiež – príjmy ako tí nemocniční…

 

Takže  ako bude situácia pokračovať? Že budú poplatky platiť všetci, a mnoho ľudí nebude chodiť k lekárovi, lebo nebude na poplatok?

Alebo štát oslobodí niektorých od poplatkov – nebudú platiť dôchodcovia, ani nezamestnaní, ani matky s deťmi – a zatiahnu to celé nakoniec zasa pracujúci?

Áno, skutočne? Pri zvýšení platí v hrubom o pár desiatok eur  a nákladoch o stovky eur? Pri zvýšení nákladov na cestu do práce, ktoré teraz tiež my pracujúci zažívame?

Žijeme azda v otrokárskej spoločnosti, aby jedni dreli a živorili, a museli aj platiť tieto ďalšie výdavky  –  a druhí to isté dostali  s pohodlne natiahnutou rukou z hotového, a nemuseli nikde nič platiť? AK odrátame náklady za cestu do práce a všetky poplatky, ktoré musíme na rozdiel od nich platiť  – aký veľký je „bonus“ za to, že niektorí drieme od rána do večera?

 

Druhý aspekt tejto situácie doplácania kadejakých príplatkov a doplatkov je, že zdravotné odvody sú súčasťou poistného systému.

Tak buď si platím odvody a mám to poistenie, t. j. aj zdravotné služby, alebo mi ho nie sú schopní zaistiť a potom nech odo mňa nikto neberie na takéto poistenie ani cent. Viete si predstaviť, že máte poistené auto, ale pri platení dohodnutej poistnej sumy vám povedia, že oni chcú vyššie platy, také ako nemocnicní lekári, a tak máte dať aj doplatok k tej zmluvnej cene? Sotva, však?

Ak nám štát nedokáže v rámci poistného zaistiť služby, nech zruší povinné poistné zdravotné odvody. 

 

Je potrebné otvorene hovoriť o probléme. Experti by mali prerátať, aké navýšenie platieb od štátu reálne potrebujú ambulantní lekári. A to im dať, s ohľadom na zvýšené náklady – s tými platmi personálu to celkom tak nie je – lebo v ambulanciách nemá nikto nočnú pohotovosť z tých sestier, tak platy porovnateľné s nemocnicou zrejme čakať nemôžu.

Ak štát nemá dostatok peňazí na  doplatenie ambulanciám pre chod zdravotníctva bez príplatkov od pacientov, potom som proti tomu, aby sme posielali akúkoľvek pomoc komukoľvek do zahraničia. V prvom rade štát musí zaistiť základné služby občanom, a až tak dávať komunkoľvek kamkoľvek čokoľvek.

 

Celá táto situácia je chybou štátu. Ten musí riadiť vývoj miezd v krajine tak, aby nevznikali obrovské disproporcie. Lebo potom tí s napakovanými vreckami nechápu, že niektorí z nás jednoducho musíme rátať každý cent a  nepokladáme 20-eurový poplatok za drobnosť.

 

Elena

 

K diskusii  Nepochopil si zrejme, že svojou nenažranosťou spustili lavínu problémov pre všetkých – ambulanti budú vyberať poplatky, aby boli príjmovo tak ako nemocniční lekári. To bude podľa Teba v poriadku, také poplatky? Všetci to urobme, veď kto by nechcel plat ako na západe??!!! Vyberajme všetci poplatky – predavačky pri vstupe do obchodu, šoféri pri vstupe do autobusu, učitelia od deti pri príchode do školy ale škôlky, každý deň 1 euro…

A za druhé – ak nás zdravotné poistenie nepoisťuje, načo nám je?

Akotak 8. – Viete kde je zlatá baňa na Slovensku?

22.07.2024

Nie, neposielam vás zlatú žilu hľadať kamsi do hôr. Ani ryžovať zlatý piesok na brehy slovenských riek. Oveľa lepšie sa ryžuje na úplne iných miestach. Konkrétne v štátnej akciovke Slovensko IT. Remišová chcela týmto počinom usporiť tretinu vynakladaných finančných prostriedkov v rámci štátneho IT. Nuž, cieľa sa zjavne minula – lebo namiesto úspor sa [...]

Akotak 7. – Pamätník banderovských zločinov v Poľsku. . .

22.07.2024

Poliaci odhalili pamätník, ktorý má pripomínať zločiny banderovcov voči poľskému obyvateľstvu v časoch druhej svetovej vojny. Písala som o Volyni opakovane v blogu, a nejdem zoširoka udalosti teraz analyzovať opäť – aspoň jeden ďalší link pridám, aby sme si pripomenuli, čo banderovci vystrájali. [...]

Akotak 6. – Leopoldov nie je tak ďaleko, ako by sa zdalo. . .

21.07.2024

Zaujímavý článok v linku https://standard.sk/716371/za-akych-okolnosti-by-nad-mohol-byt-zodpovedny-za-trestny-cin-vlastizrady?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR2f6DobfkKQkkaD2NFrqN527EkszZSX8VLKG_hD4okQCelt9X8DqIojtR8_aem_eVb6gHeC494FMHPuw2h5TQ poskytuje právnu analýzu dekana Právnickej fakulty Univerzity Komenského. Zaoberá sa otázkou Za akých okolností by Naď mohol byť zodpovedný za [...]

polícia BA

Otrasný prípad: Muž zbil vlastnú matku, zlomil jej ruku a chcel ju utopiť v žumpe

22.07.2024 16:05

Polícia začala trestné stíhanie pre nebezpečne vyhrážanie sa a ublíženie na zdraví.

keketi

Kamenický musí šetriť, no Dankovo ministerstvo sa podľa PS ďalej nafukuje

22.07.2024 15:34

V medzirezortnom pripomienkovom konaní sa objavili štyri návrhy za viac ako 70 miliónov eur.

Kamala Harrisová

Harrisová nie je silnou kandidátkou, bude to mať ťažké. Záleží na jednom, uviedol analytik

22.07.2024 15:03

Viceprezidentka zaostáva v prieskumoch za Trumpom podobne ako Biden.

vybor pre obranu a bezpecnost, gaspar

ÚS: Gašpar a Žiga budú v prípade odsúdenia profitovať z trestnej novely

22.07.2024 14:58

Súčasní podpredsedovia parlamentu (zatiaľ) nie sú priamymi beneficientami predmetnej právnej úpravy, skonštatoval súd.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,925
Celková čítanosť: 9288025x
Priemerná čítanosť článkov: 3175x

Kategórie

Archív