Založ si blog

Dokedy 9. – Ako doplácame na nemocničných nenažrancov. . .

Pred časom som pri „štrajku lekárov“ poukázala, že im ide zasa raz iba o to nabaliť si vrecká akokoľvek a na úkor kohokoľvek.

Tak aj je – v porovnaní s ostatnými profesiami majú lukratívne platy, kým mnohí v ostatných profesiách pracujúci živoríme. Nehovoriac o dôchodcoch. EKonómovia mi iste potvrdia, že zvyšovanie miezd v štáte by malo byť proporcionálne, t. j. všetkým profesiám navyšovať. A sme pri pravde a pri probléme, pred ktorým som varovala. Ak niekto zarobí mesačne niekoľkonásobok toho čo ostatní, stráca schopnosť reálne chápať, ako tí ostatní majú nastavené limity a reálne možnosti, s akými problémami musia zápasiť.

Nie, nehanbia sa a zrejme si ani dostatočne neuvedomujú mnohí z nich,  do akej situácie dostávajú nás ostatných. Alebo sú takí amorálni, že im je to jedno?

 

Varovala som tiež, že ak v nemocniciach zvýšia platy výrazne, tak ambulantní lekári budú mať problém,

K tomu sa pridalo zvyšovanie nákladov energií a tovarov, takže ambulantným lekárom nepokryje tak výrazné zvýšenie nákladov to, čo im štát pridal. 

Ako potvrdzuje článok v linku,

https://www.topky.sk/cl/10/2506979/Nove-praktiky-v-ambulanciach-sposobia-prievan-v-uz-tak-prazdnych-penazenkach-dochodcov–Na-TOTO-sa-treba-pripravit

K celej veci sa vyjadrila aj Asociácia súkromných lekárov (ASL). Pre ambulantný sektor je 20-percentný nárast síce pomocou, ale stále nie dostatočným riešením v prostredí, keď je notoricky známy rast nákladov na energie a ostatné komodity a tiež mzdové nároky sestier a ostatných zdravotníckych povolaní, ktoré chcú mať plat porovnateľný s platom zamestnancov v nemocniciach,“ uviedli.

A tak lekári zavádzajú poplatky bez akejkoľvek morálnej hranice, že všetci tí ľudia, ktorí im prispievajú na ich zvýšené náklady, majú príjem podstatne nižší ako samotní lekári. Oni chcú mať – a aj ich zamestnanci tiež – príjmy ako tí nemocniční…

 

Takže  ako bude situácia pokračovať? Že budú poplatky platiť všetci, a mnoho ľudí nebude chodiť k lekárovi, lebo nebude na poplatok?

Alebo štát oslobodí niektorých od poplatkov – nebudú platiť dôchodcovia, ani nezamestnaní, ani matky s deťmi – a zatiahnu to celé nakoniec zasa pracujúci?

Áno, skutočne? Pri zvýšení platí v hrubom o pár desiatok eur  a nákladoch o stovky eur? Pri zvýšení nákladov na cestu do práce, ktoré teraz tiež my pracujúci zažívame?

Žijeme azda v otrokárskej spoločnosti, aby jedni dreli a živorili, a museli aj platiť tieto ďalšie výdavky  –  a druhí to isté dostali  s pohodlne natiahnutou rukou z hotového, a nemuseli nikde nič platiť? AK odrátame náklady za cestu do práce a všetky poplatky, ktoré musíme na rozdiel od nich platiť  – aký veľký je „bonus“ za to, že niektorí drieme od rána do večera?

 

Druhý aspekt tejto situácie doplácania kadejakých príplatkov a doplatkov je, že zdravotné odvody sú súčasťou poistného systému.

Tak buď si platím odvody a mám to poistenie, t. j. aj zdravotné služby, alebo mi ho nie sú schopní zaistiť a potom nech odo mňa nikto neberie na takéto poistenie ani cent. Viete si predstaviť, že máte poistené auto, ale pri platení dohodnutej poistnej sumy vám povedia, že oni chcú vyššie platy, také ako nemocnicní lekári, a tak máte dať aj doplatok k tej zmluvnej cene? Sotva, však?

Ak nám štát nedokáže v rámci poistného zaistiť služby, nech zruší povinné poistné zdravotné odvody. 

 

Je potrebné otvorene hovoriť o probléme. Experti by mali prerátať, aké navýšenie platieb od štátu reálne potrebujú ambulantní lekári. A to im dať, s ohľadom na zvýšené náklady – s tými platmi personálu to celkom tak nie je – lebo v ambulanciách nemá nikto nočnú pohotovosť z tých sestier, tak platy porovnateľné s nemocnicou zrejme čakať nemôžu.

Ak štát nemá dostatok peňazí na  doplatenie ambulanciám pre chod zdravotníctva bez príplatkov od pacientov, potom som proti tomu, aby sme posielali akúkoľvek pomoc komukoľvek do zahraničia. V prvom rade štát musí zaistiť základné služby občanom, a až tak dávať komunkoľvek kamkoľvek čokoľvek.

 

Celá táto situácia je chybou štátu. Ten musí riadiť vývoj miezd v krajine tak, aby nevznikali obrovské disproporcie. Lebo potom tí s napakovanými vreckami nechápu, že niektorí z nás jednoducho musíme rátať každý cent a  nepokladáme 20-eurový poplatok za drobnosť.

 

Elena

 

K diskusii  Nepochopil si zrejme, že svojou nenažranosťou spustili lavínu problémov pre všetkých – ambulanti budú vyberať poplatky, aby boli príjmovo tak ako nemocniční lekári. To bude podľa Teba v poriadku, také poplatky? Všetci to urobme, veď kto by nechcel plat ako na západe??!!! Vyberajme všetci poplatky – predavačky pri vstupe do obchodu, šoféri pri vstupe do autobusu, učitelia od deti pri príchode do školy ale škôlky, každý deň 1 euro…

A za druhé – ak nás zdravotné poistenie nepoisťuje, načo nám je?

Vlastnou cestou 5. – Vedeli ste to o včerajšku?

22.09.2023

Viete aký bol včerajší deň? Deň vďačnosti v rámci medzinárodných dní. V záplave politických šarvátok tento deň zanikol. A myslím si, že aj bez nich by u nás ani pes po ňom neštekol. Vďačnosť sa skrátka nenosí. Málokedy si uvedomíme v dnešnej supermodernej a superkonzumnej spoločnosti, že byť vďačný je niečo pre nás dôležité. V tom bláznivom kolobehu [...]

Nooo 3. – Ako môže Slovensko konsolidovať svoje financie rýchlo a ľahko. . .

22.09.2023

V Pravde nám tu analytik mozgy vymýval, ako budeme musieť znášať pokles životnej úrovne a priťahovať si opasky. Šesť miliárd za dva roky vraj musíme ušetriť, aby sme konsolidovali financie. No to dáme ľahko podľa môjho receptu. Žiadny pokles platov, žiadne osekávanie dôchodkov – čo ste, za čo ma máte? Nie som váš vrah, ale záchranca. Pozrite, tie [...]

Vlastnou cestou 4. – Krásny deň. . .

22.09.2023

Každý deň je krásny, isteže. Ale niektoré sú ešte krajšie. Je to tak ako s ľuďmi – vraj každý človek má nejaké svoje svetlo, ale niektorí pre nás sú ako plamienok v temnote… Ach, dnešok, povedala som si radostne dnes – teda vlastne už včera – keď som po príchode z práce jedla cuketové placky. Zapíjala som ich mliekom a robím ich svojsky [...]

Robert Fico a Zuzana Čaputová

Smer plánuje po voľbách podať návrh na obžalobu prezidentky

23.09.2023 12:11, aktualizované: 12:38

Hlava štátu sa podľa Fica dopustila porušenia ústavy.

Hektor

List z Charkova: Po rakete už ani pes neštekne. Zvykli sme si

23.09.2023 12:00

Charkov. Šesť hodín ráno. Šesť rakiet. Emócie na bode nula.

Robert Fico, Peter Pellegrini, Michal Šimečka a Milan Uhrík

Hlavné priority v justícii: Ktorá strana navrhne zrušiť súdnu mapu a ktorá chce obmedziť paragraf 363?

23.09.2023 12:00

Posledný týždeň pred voľbami Pravda prináša seriál článkov o povolebných prioritách a cieľoch politických strán v kľúčových oblastiach domácej politiky.

Polícia / policajné auto /

Muž sa snažil ukradnúť hromozvod aj auto na útek, napadol policajta

23.09.2023 11:40

Policajti 44-ročného muža za použitia donucovacích prostriedkov zastavili.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,689
Celková čítanosť: 8302360x
Priemerná čítanosť článkov: 3088x

Kategórie