Založ si blog

Pravdivo 3. – Keď byť inteligentný je prekliatie. . .

Nijakou novinkou nie je, že papier o absolvovaní vysokej školy nikomu rozumu nepridáva. A to ani v prípade, že ju zvládol čestne a nie ako podaktorí naši politici.

Rovnako však ani byť inteligentný nestačí. Inteligencia neznamená životnú múdrosť, a mala by sa spájať aj s predvídavosťou.

V tomto blogu o tom budeme uvažovať.

K úvahe ma popchol film režiséra Christophera Nolana, prichádzajúci do kín u nás a spracoval v ňom ako námet život Róberta Oppenheimera, vynálezcu atómovej bomby.

 

Nuž, ako píše článok v linku

https://www.rtvs.sk/novinky/filmy-a-serialy/332783/vynasiel-atomovu-bombu-s-jej-dalsim-vyvojom-neskor-nesuhlasil

Pri príprave testu Trinity sa Oppenheimer a jeho tím zaoberali veľmi malou možnosťou, že keď stlačia tlačidlo a spustia prvý jadrový výbuch, zapália atmosféru a zničia celú planétu, Neexistoval žiadny matematický alebo teoretický fakt, na základe ktorého by mohli túto možnosť, hoci veľmi malú, úplne vylúčiť. A napriek tomu to tlačidlo stlačili. 

Otvorene dám môj názor – na rozdiel od režiséra nepokladám ten okamih za mimoriadnu udalosť v ľudských dejinách, ale za prejav mimoriadnej sprostosti a bezohľadnosti aktérov. Keby mali všetkých päť pokope, tak by nikdy podobnému riziku ľudstvo nevystavili – lebo nikto im nedal poverenie rozhodovať o jeho živote za seba.

Samotný Oppenheimer bol vraj vzdelaný, ako uvádza článok v linku

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/film-a-skutecnost-robert-oppenheimer-na-fotografiich/r~a387835c215211eeba5b0cc47ab5f122/

ovládal sanskrt, zaujímal ho hinduizmus, čítal básne. No aspoň vidíme, že nič z toho nezaručuje, že človek bude životne múdry. Môžeme citovať odpredu i odzadu bibliu, korán i Buddhove spisy, maľovať ako Rembrandt a hrať ako Paganini, nič z toho nezaručuje, že naše kroky bude viesť životná múdrosť.

Vynálezca sám sa síce potom snažil zaviesť kontrolu do narábania s jadrovou energiou, no to ešte jasnejšie vypovedá o jeho naivite. Musel si byť predsa  vedomý možnosti zneužitia technológie v rukách lumpov, aj neiluzívne chápať, že takých lumpov je tu viac ako dosť. Podľa mňa životná múdrosť znamená schopnosť anticipovať – predvídať o dva-tri kroky dopredu možné dopady svojich činov. Pán vynálezca má na rukách krv, hodne krvi, hodne bolesti a utrpenia iných, hodne zmarených životov.

Veda by mala stáť na etike podľa mňa ako na pleciach obrov, ktorí ju nesú k hviezdam. Bez etiky a predvídavosti vedca o možnom dosahu jeho objavov sa stáva veda zlom.

Keby rôzni vedci anticipovali, bez niektorých vynálezov by sa ľudstvo radšej zaobišlo. A možno by bolo lepšie pre nás všetkých, keby sme namiesto áut, vlakov, lietadiel a rakiet rozvíjali teleportáciu. Keby sme namiesto výroby smrtiacich zbraní, pokusov so smrtiacimi vírusmi a investovania obrovských prostriedkov do vreciek „výrobcov smrti“ napríklad rozvinuli trebárs technológiu, umožňujúcu odhaliť u človeka bezohľadnosť a nenásytnosť vedúcu ku týmto biznisom. A tak by sme zničili tieto riziká ešte pred ich narodením – alebo, v humánnejšej verzii, prestavili by sme ich DNA na humánnejšie bytosti.

 

Mať inteligenciu bez predvídavosti môže byť podľa mňa prekliatím – lebo človek vymýšľa veci, ktorých dopad na ľudstvo nie je rozhodne ničím hodným obdivu.

 

Elena

K diskusii pia-anima  Urobte si v pojmoch poriadok sama, ja ho mám.

 

Inteligencia je vrodený základ, intelekt je sociálny náter. Ale to naozaj nie je podstatné v tomto blogu. Životne múdry môže byť aj človek s nízkou inteligenciou, dokáže žiť spokojne, aj eticky zmysluplne. A naopak ľudia s vysokou inteligenciou (aj intelektom) sa môžu štvať životom a konať neeticky (však stlačím gombík, veď keď nie ja, tak niekto iný by to spravil…).

 

Naozaj 3. – V krajine dúhy. . .

22.06.2024

Pokojný dážď kropil dnes Prednú Horu. Spomenula som si na minulý piatok – po celodennom dažďovaní zatiahnutá obloha navečer zjasnela a v trhajúcej sa šedi žiarila blankytná modrá. Dúha náhle rozprestrela farby oblohou. Ticho mrholilo. Z pôvodne tenučkého, krehkého bledodúhového mosta, klenúceho sa od protiľahlých kopcov kamsi do úbočí ku Muránskej Hute, [...]

Téééda 7. – Zástupcovia KDH, nezabúdajte, Boh sa díva. . .

20.06.2024

Síru tu podaktorí pľujú, že si Kotlár dovolil povedať, že u nás situácia s kovidom nenaplnila kritériá pandémie. Ako píše článok v linku https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/714405-21-tisic-obeti-kotlar-tvrdi-ze-ziadna-pandemia-nebola-majersky-sns-prerastla-dolinkovej-cez-hlavu/ KDH zdôrazňuje potrebu zodpovedného a odborného prístupu k zdravotníckym otázkam a vyzýva [...]

Téééda 5. – Život za dve tisícky. . .

16.06.2024

Aká je hodnota života – kladieme si niekedy otázku. Obvykle v situácii, kedy nám osud túto hodnotu zvýznamní na našom vlastnom zdraví, alebo zdraví niekoho blízkeho. Pani Caroline Warner si otázku kladie dnes kvôli čiernobielejmačičke v Partizánskom na sídlisku Šípok nájdenej. Sú potrebné dve tisícky na jej záchranu. Ale dnes. Caroline Warner 1 [...]

otáznik, výkričník, pravopis, pravidlá, slovenský jazyk, interpunkcia

KVÍZ Kamarátite sa s yspilonmi? Kedy sa píše mäkké i, kedy tvrdé? Otestujte si vedomosti z gramatiky

23.06.2024 09:00

Potrebujeme vedieť ypsilony? Ovládať svoj materinský jazyk by malo patriť medzi základné vedomosti. Otestujte sa.

vojna na Ukrajine, Časiv Jar

Expert z vplyvného amerického think tanku: Kyjev by sa nemal snažiť dostať do NATO a Biden by to mal prestať zvažovať

23.06.2024 08:45

Christopher Chivvis z think tanku Carnegie Endowment for International Peace v článku pre The Guardian o tom, ako môže Ukrajina skutočne vyhrať vojnu.

Donald Trump

Trump už má v hlave meno kandidáta na viceprezidenta

23.06.2024 07:30

Donald Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta v novembrových voľbách šéfa Bieleho domu.

lokalizovanie telefónu, mapy, navigácia, mobil, smartfón, Google Maps

Google vymazal z máp pozmenené fotografie rakúskych lokalít, ktoré tam dali klimatickí aktivisti

23.06.2024 06:59

Environmentálni aktivisti z hnutia Posledná generácia upravili fotografie pomocou umelej inteligencie tak, aby upozornili na potenciálny vplyv zmeny klímy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,897
Celková čítanosť: 9193208x
Priemerná čítanosť článkov: 3173x

Kategórie

Archív