Založ si blog

Vlastnou cestou 5. – Vedeli ste to o včerajšku?

Viete aký bol včerajší deň? Deň vďačnosti v rámci medzinárodných dní.

V záplave politických šarvátok tento deň zanikol. A myslím si, že aj bez nich by u nás ani pes po ňom neštekol. Vďačnosť sa skrátka nenosí. Málokedy si uvedomíme v dnešnej supermodernej a superkonzumnej spoločnosti, že byť vďačný je niečo  pre nás dôležité.

V tom bláznivom kolobehu života dnešnej spoločnosti je vďačnosť akousi hranicou, ktorá by nás mohla zastaviť, vymaniť z toho nekonečného kolotoča. Chceme viac, ešte viac a ešte viac, viac, viac. Ibaže viac a viac a viac je z môjho pohľadu zlá méta. A nielen preto, že nevyužité zdroje sú plytvaním, že nimi drancujeme Zem. Ale tiež preto, že sa branie viac  a viac a viac u jedných stáva hranicou dávať viac a viac a viac u druhých. Lenže prílišné dávanie dávajúcich vyčerpáva.

Čítala som predvčerom článok v linku o smrti ženy, ktorá pomáhala príliš sebaobetavo

https://regiony.zoznam.sk/foto-desiva-tragedia-radka-pomahala-kazdemu-necakane-skocila-pod-vlak-preco-to-spravila-sokujuce-slova-kamaratky/

Súcit s ňou mi víril hlavou celým ránom. Možno pre tú podobnosť, že som fungovala príliš obetavo  i ja počas dlhých rokov. Rozumiem koľko síl to človeku odčerpáva, a niekedy neustojí to tliachanie ako máme byť ľudskí a pomáhať a pomáhať a pomáhať. Je podľa mňa dôležité nájsť si zdravú hranicu obetavosti  a nebrať zodpovednosť za iných na seba.

Ak hovoríme o vďačnosti, som vďačná Zámeru sveta, že mi ukázal nezdravosť mojej hranice. Som ľudská a súcitná, ale dnes pomáham tým, ktorí moju pomoc naozaj potrebujú, a nielen zneužívajú.

Som vďačná Zámeru sveta i za ťažké časy. Nebola som ani deň bez práce  a pracujem odborne, no napriek tomu som zažila situácie, kedy som sa musela maximálne uskromniť, aby deti mali  potrebné – pokladám to dnes za cennú skúsenosť. Rovnako si cením aj poznanie, že nemá význam byť v polovzťahu alebo štvrťvzťahu – ak do vzťahu dávam 105 %, tak potrebujem človeka rovnako dávajúceho. Dokážem stáť pevne a spoľahlivo, a dnes chápem cennosť vernosti. Ak pri nás niekto nestojí pevne, nie je to jeho miesto. Nie je nič viac cenné ako schopnosť „byť ako mesiac“ – sprevádzať nás temnotou, stáť pri nás pevne v zlých časoch. Ak nám Zámer sveta takého žloveka dovedie do života, potom je to veľmi cenný  dar.

Keď mám v kolobehu dňa chvíľu času v podvečere a dívam sa na balkóne na oblaky, cítim hlboký pocit vďačnosti za okamihy dňa. Tak veľa vecí v našom živote nie je samozrejmých, aj keď nám pripadajú samozrejmé. Ak sa začneme dívať na veci vďačnými očami, prekope to náš život od základu – vidíme tie nesamozrejmé samozrejmosti. Sme schopní si zadefinovať úspech úplne inak ako tí, ktorí sa cítia úspešní a ženú sa za úspechom.

Vďačnosť je zázračným liekom. A nepotrebuje slová. Mne prináša dôveru k Zámeru sveta. Veru, jeden Deň vďačnosti je v roku málo, pokojne môžeme tento deň sláviť každý deň v roku…

 

Elena

 

Pravdu na stôl 1. – Buď spravodlivosť nastolí štát, alebo ju vezmú do rúk ľudia. . .

02.03.2024

Pravdu nezastavíte. Je to priveľká špinavosť – tá hra na kovidpandémiu. Je to zločin proti ľudskosti. Som si istá, že v tomto štáte nie je ozajstný záujem pravdivo vyšetriť kovidšpinavosti – NCZI mi odmietlo poskytnúť štatistiku o tom, v ktorej nemocnici ľudia zomierali na UPV najviac. A pýtam sa verejne, prečo by mala byť táto informácia dôverná, prečo [...]

Ale nooo 11. – Ako som analyzovala analýzu analytikov. . .

29.02.2024

Analytici sa pustili do bývalej vlády za dôchodky, ako píše článok v linku https://www.topky.sk/cl/10/2698371/Analytici-nalozili-byvalej-vlade–Kde-ma-teraz-na-toto-stat-brat-peniaze–Cierne-scenare-a-zle-spravy-pre-dochodcov vraj budú musieť žiť s minimálnou valorizáciou – symbolickou, terajšie dôchodky budú zmrazené. Mám už dosť toho, ako tu ktosi klame a [...]

Cesta duše 6. – Legenda. . .

26.02.2024

Hľadám starú Blažkovú – zakričal pred chvíľou Zámer sveta – hľadám starú Blažkovú… A ako to už býva pri takýchto zdanlivo nepochopiteľných udalostiach – mal na to dobrý dôvod. Reagoval tým milo na moje nemilé správanie. Nezvyknem byť odvrkujúca často, vlastne skoro nikdy nie, lebo v živote sa snažím konfliktom predchádzať. Nemilo som [...]

spúšť, Čadca, Základná škola

Spúšť v škole na Kysuciach: Mladí vandali zdemolovali kontajnery a smeti podpálili

03.03.2024 15:00

Rozsypané a zhorené odpadky, rozbité okná či zadymená omietka budovy. Takýto pohľad sa naskytol policajtom a zamestnancom jednej zo základných škôl v Čadci.

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok: Vyšetrovanie Dankovej nehody by malo byť ukončené na budúci týždeň

03.03.2024 14:40

Policajti, ktorí riešili januárovú dopravnú nehodu podpredsedu parlamentu Andreja Danka, boli potrestaní "výčitkou".

Tibor Gašpar a Pavol Gašpar

Tajné zmeny vo vedení SIS? Kolíková sa zbláznila, tvrdí Gašpar. Pellegrini chce, aby prezidentka Gašpara ml. vymenovala

03.03.2024 14:30

Predseda parlamentu Peter Pellegrini v relácii RTVS O 5 minút 12 priznal, že žiadne iné meno na post riaditeľa SIS koalícia nemá.

parlament

Prieskum Focusu: Smer si drží preferencie nad 21 percentami, PS a Hlas stúpajú

03.03.2024 13:55

Do parlamentu by sa dostalo sedem politických subjektov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,829
Celková čítanosť: 8870169x
Priemerná čítanosť článkov: 3135x

Kategórie