To svetlo svieti 3. – Kroky Vianoc. . .

Obchody sa už pred nejakým časom zvianočnili. A tak kráčame k Vianociam spolu s nimi.

Čas od Všechsvätých k Vianociam je pre mňa zvláštne silným časom. Je príležitosťou  v celoročnom náhlení spomaliť a zauvažovať kam kráčame a akí sme. Je časom krehkej radosti a pokoja. Vianoce v nás prebúdzajú to najlepšie, oživujú naše srdce, teda aspoň by mali podľa mňa. Ale z toho si nič nerobte, ja som bola vždy idealista.

 

No popri úvahách ako doma farebne vyladíme v tomto roku výzdobu okolo niektorých z nás poletujú aj iné myšlienky. U mňa sú to aj myšlienky na ľudí, ktorým niekto zomrel v predvianočnom čase. Zakaždým keď v médiách zachytím takúto správu, prebleskne mi hlavou aké asi budú tí ich blízki mať Vianoce a posielam im v  mysli štipku energie. Akosi priveľa pribúda takýchto správ teraz v čase predvianočnom. Navyše zomierajú mladí ľudia, a dobrovoľne – na Slovensku sa zasamovraždil skokom z budovy školy chlapec, v Česku mladá hudobníčka. Zapriala som im šamansky, aby k svetlu v pokoji prešli. Rodičia toho chlapca sú zrejme riadne traumatizovaní – telefonoval pred skokom s otcom, jeho telo dopadlo vedľa matky. Bude hodne ťažké sa s týmito spomienkami vyrovnať, moc s nimi súcitím. A samozrejme – ako to už býva – pod článkom sa objavili kecy diskutérov, ktorí videli chybu v nich, táraním akurát tým rodičom zväčšujú bolesť.

Nevyjadrujem sa ku nápadu zasahujúceho psychológa, aby nebolo žiadne pietne miesto v škole (mimochodom, musel tam byť celý krízovointervenčný zásahový tím, a nie iba jeden psychológ), pretože neviem súvislosti tohto kroku a médiá popíšu veci niekedy hodne nepresne. Razantne ale poviem ku  dievčaťu, ktoré toho chlapca ku skoku provokovalo pokrikovaním aby skočil, že mať také niečo ako ona doma, to je riadna nádielka osudu. Čo potom asi ten chlapec musel znášať v škole? Práve budúci štvrtok prednášam o detských obetiach vo vzťahu ku systémovému týraniu. Ak škola prehliadala šikanu a mali o nej vedomosť, ide jednoznačne o systémové týranie a pre tých, ktorí vedeli a nekonali to má aj trestnoprávny aspekt.

 

Kladiem si otázku, čo sa to deje so svetom. Už ani čas Vianoc nám nepomáha.

 

Elena

 

P. S.: Ach, hej, niekedy si pripadám v dnešnom svete ako tá čierna labuť…

https://www.postoj.sk/142070/v-rakuskej-obci-tento-rok-zakazali-mikulasovi-vstup-do-skolky-dovodom-je-kriz

 

 

 

 

 

Takto 3. – Ľudia, kradnú vám mačky poľovníci a chovatelia loveckých psov?

07.11.2025

Verím, že i tým slaboduchejším dnes je jasné z nadpisu, že som drak v tejto chvíli. Nie, neprestanú vystrájať darebáčiny s mačkami kadejakí lumpi – po dobrom sa s nimi zrejme dohodnúť nedá. Mali niektoré matky radšej potratiť, bolo by na svete menej zla Tak poďme – cestu k spravodlivosti buď nájdeme alebo urobíme. Miznú vám „záhadne“ [...]

Takto 2. – Signál JEF vyslal nie Putinovi, ale nám. . .

06.11.2025

Článok v linku uvádza, že https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/773672-silny-signal-putinovi-ukrajina-sa-priblizila-k-nato-pridava-sa-k-elitnej-obrannej-skupine-vedenej-britaniou/ Ukrajina v stredu získala status „rozšíreného partnerstva“ v rámci aliancie Spoločné expedičné sily (Joint Expeditionary Force – JEF). Čo to znamená? K článku ma pobavil komentár, [...]

A ešte i tu 11. – Bordel, aký tu ešte nebol. . .

05.11.2025

Dávno sme si už nepovedali pár slov na tému kovidu, že? No to neznamená, že na ňu zabúdame. Kotlár apeloval na viacerých členov vlády, aby zverejnili dáta a informácie súvisiace s pandémiou [...]

Sejm

Poľský Sejm odňal imunitu exministrovi spravodlivosti Ziobrovi

07.11.2025 22:50

Sejm tiež dal súhlas na jeho zadržanie a dočasné zatknutie.

mimoriadne1, mim1, smrť, úmrtie, zomrel, sviečka, kahanec

Zomrel držiteľ Nobelovej ceny za objavy v oblasti DNA James Watson

07.11.2025 22:17

Po začiatku nového tisícročia vyvolal vedec ostré polemiky.

Austrália snemovňa siete sociálne deti zákaz

Dánsko zakáže prístup na sociálne siete deťom mladším ako 15 rokov

07.11.2025 21:09

Zámerom tohto kroku je lepšie chrániť deti a mladých ľudí v digitálnom svete.

Benjamin Netanyahu

Turecko vydalo zatykač na Netanjahua i dvoch izraelských ministrov, viní ich z genocídy v Gaze

07.11.2025 20:46

Zatykače sa týkajú celkom 37 osôb vrátane náčelníka generálneho štábu izraelskej armády.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,255
Celková čítanosť: 11052630x
Priemerná čítanosť článkov: 3396x

Kategórie

Archív