Založ si blog

Pravdu na stôl 6. – OECD je horšie ako medvede. . .

Medvede tu vybiehajú a pobiehajú vystrašené a vydesené. A my rovnako.

Tí, ktorí prežili stretnutie v Liptovskom Mikuláši s medveďom, sú iste riadne vydesení. My ostatní podvedome tiež – uvedomila som si. Vracajú sa mi sny, konečne po rokoch od synovej smrti sa mi občas niečo sníva. Ten z dnešnej noci mi medveďa priplietol. Dvere som držala zvnútra, cez dieru v nich medveďovi kus ňufáka dnu trčal. Potom mi to preplo do šamanského posolstva, že medveď ma bude sprevádzať – lebo medveď cez tie dvere ľudským hlasom povedal, že sa ho mám konečne prestať báť. Hrôzy si vždy znášala potichu, povedal zrazu Zámer sveta, ktorý stál po mojej ľavici. Mňa sprevádza môj strach, povedala som ticho. Nie je tvoj, pusť sa ho, odpovedal Zámer sveta. A sprevádzať ťa má medveď, dodal pokojne. Ešte i Ty začínaj s tým, chcela som odpovedať, no všetko začalo víriť – a prebudila som sa.

Nechcem stretnutia s medveďmi bagatelizovať – som si vedomá, že stačilo trochu menej šťastia a v Liptovskom Mikuláši mohli byť dopady oveľa horšie. Lebo zviera bolo v strese, a jeho reagovanie v tej situácii bolo nepredvídateľné. Medveď bol tiež vydesený, alebo si niekto z vás myslí, že sa túžil poprechádzať po Liptovskom Mikuláši? To, čo tam medveď robil, bolo len reaktívne obranné správanie – myslí si azda niekto z vás, že keby skutočne chcel útočiť na tých ľudí ako na korisť, že by to skončilo škrabancami?

Rozumiem strachu všetkých, ktorí sa s medveďom kdekoľvek stretli, aj tých, ktorí majú obavy z možného stretnutia s nimi. Keď sa jedna z mojich dcér pri rannom behaní za zdravím s medveďom stretla pred pár rokmi, u nás, strach v nej zostal natoľko, že i minulý rok na prechádzke Brdárkou ma presviedčala, že tie posedy v sade majú určite kvôli medveďom. A aj ja som po tom jej stretnutí s medveďom vtedy chodila skorým ránom v šere nejaký čas s obavou pri praskote konárikov v lese k busu do práce.

Nerozumiem svetu medveďov natoľko, aby som vedela, či ich je skutočne tak priveľa. Ale ja už nerozumiem ani svetu ľudí – povedala som si, keď som pred pár dňami čítala o tom ako nejaká pani zaútočila nožom na svojho manžela a jeho novú priateľku – pretože žijem vo svete, kde manžel má manželku a nie ešte aj priateľku, ak by akúkoľvek ďalšiu ženu popri manželke zháňal, tak by sa nazývala šlápotou.

No i tak s medveďmi súcitím. Treba naozaj realisticky posúdiť ich počty a mali by sme nechať medveďom nejaký priestor, kde by mali pokoj od nás –  jednoducho neloziť po piatom ochrannom pásme a kdekade. Ibaže vysvetlite to tiežturistom a donúťte ich, aby to rešpektovali. Nie je predsa riešením problému vytĺcť všetky medvede. Myslím, že na nás nechcú naraziť o nič viac, ako my na nich.

 

Vyplížila som sa na balkón. V mrazivom vzduchu skorého rána žiarili na horizonte trblietavobiele oblaky. Ach, nechcem tu zasa zimu, žiadne sneženie, už prosím nie, mala som na pamäti predpoveď počasia o prichádzajúcom opätovnom ochladení. Pred očami som mala fotky z rozkvitnutej Nitry, stromy obsypané bielymi a ružovými kvetmi, ktoré mi poposielalo moje študujúce dieťa. U nás jar robí len prvé nesmelé krôčky, tak o mesiac sa tu v horách oneskoruje. A to ju ešte vidím len z balkóna – chirurgický zákrok na zuboch začal moju šnúru s antibiotikami a bolesťou, a potom dcéra domov i virózu priniesla, takže antibiotikový kolotoč opätovne roztáčam netrpezlivo.

Čo ma má naučiť toto, povedala som Zámeru sveta znechutene. Nesmierne ho to pobavilo. Keby si sedela na zadku a konečne oddychovala, mohla si už byť v pohode, musím ťa nejako zastaviť, povedal lakonicky. Nebolo k tomu čo dodať, knihu nestíham vziať do ruky ešte ani teraz. Pripadala som si ako najhoršia sľubotechna sveta, lebo stále riešim termínované veci.

Prikývla som, má pravdu.

Musím si určiť priority jasne, a naozaj sa ich držať. Ale i tak som popri všetkom, čo ešte riešim, stihla aspoň jednu vec navyše. OECD som napísala. Lebo to je tá správna priorita – povedala som Zámeru sveta – veď  nápady tej bandy o tom, čo máme robiť na Slovensku, sú stokrát horšie, ako keby sa Slovenskom hnala črieda medveďov.

 

OECD navrhlo našej vláde vo svojej ekonomickej správe pre Slovensko, aby veľkej skupine dôchodcov odňala 13. dôchodok, a takisto aj to, aby zaviedla zdanenie dôchodkov. 

Hovorí o tom článok v linku

https://openiazoch.zoznam.sk/financie/zrusit-trinasty-dochodok-bohatym-ci-zdanovat-penzie-na-to-zabudnite-reaguje-rezort-prace-na-odporucania-oecd/

Keby sme mali na čele našich progresívcov, iste by ich návrhy s radosťou prijali. Prezradím vám, že Ficova vláda včera ich návrhy odmietla. A ja len dúfam, že rovnako premyslene a rozvážne Slováci budú voliť aj prezidenta. Proslovensky orientovaného, ktorý sa vyzná v legislatíve. Osobne som presvedčená, že sa mala ujasniť otázka ohľadne legitimity Pellegriniho kandidátky, aby povolebne v prípade jeho výhry nenastalo šalabachtrovanie ohľadne legitimity.

Krucinál, však taký spolok ako OECD nám bol čert dlžný, povedala som si. Dala som im preto koment na facebooku – veď nech prídu na Slovensko podiskutovať s verejnosťou o ich nápadoch

Na základe medializovanej informácie, že OECD Slovensku navrhuje niektorým dôchodcom u nás odnímať 13. dôchodky, či aj zdaňovať dôchodky, by ma zaujímalo, aké platy a následné dôchodky majú tí experti OECD, ktorí to navrhujú. Či majú reálnu predstavu o cenách a životných nákladoch na Slovensku. Slovenskí dôchodcovia ich určite radi privítajú na verejnej diskusii o ich návrhoch. Tiež by bolo hodné úvahy to, koľko prispieva Slovensko na členstvo v tomto spolku. Na rozdiel od expertov OECD výrazný priestor na úspory na Slovensku vidím v zrušení pomoci Ukrajine napríklad – lebo ak nemám peniaze, nemôžem hostiť susedov. A samozrejme ďalším zdrojom je rozsiahla skupina cca 160 000 dlhodobo nezamestnaných ľudí, v čase kedy dovážame pracovníkov dokonca zo vzdialených ázijských krajín. Odporúčam preto expertom OECD, aby svoje odporúčania na zlepšenie ekonomickej situácie v SR zamerali týmto smerom.

Aj vy im píšte na ich facebook komenty, ak sa s mojim názorom stotožňujete.

 

Lebo poviem vám – myslíme si, že našim najväčším problémom je medveď pobiehajúci Liptovským Mikulášom. No toho odstrelia za 5 minút, u „expertov“ OECD, ktorí nám navrhujú opatrenia v štýle rušenia trojročnej rodičovskej dovolenky či zdaňovania dôchodkov, také riešenie bohužiaľ uplatniť nemôžeme.

Veru, OECD je horšie ako medvede.

 

 

Elena

Naozaj 1. – Ako oblaky. . .

27.05.2024

Píšem často blogy aj s politickými témami, no v skutočnosti politika u mňa z hľadiska záujmu má mínusové hodnoty. Keby to bolo na mne, moja vodnárska duša by zariadila svet, v ktorom by neboli žiadne štáty, a hrabivci by nemali nahrabané majetky. Putovali by sme každý kam nás len oči povedú, voľne a bez akýchkoľvek obmedzení. Ako oblaky. Oblaky sú v mojom [...]

Lebo 7. – Bude bez milióna a bez fúzov? Veru nie.

22.05.2024

Nuž, tomu sa hovorí chlapské slovo. Zaujímavú stávku vyhlásil český lekár, ktorý pracuje vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe, ako uvádza článok v linku https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Bludny-balvan-za-ivermektin-Vse-jinak-Vsadim-se-o-milion-Je-tu-studie-755683 Bludný balvan, udelený členke Rady ČT za ivermectin ho pohol k činu. Stratil už trpezlivosť s [...]

Lebo 6. – Upokojovači. . .

21.05.2024

Čo by ste si mysleli o odborníkovi, ktorý by týranej obeti začal vykladať, aby s agresorom nastolila dobrý vzťah, aby s ním uzavrela zmier. Aby už nepripomínala, že jej ublížil a tvárila sa, že to je všetko preč. Asi by ste si poťukali po čele, a pouvažovali, že ktovie ako si ten fušer školu spravil. Situácia v našej spoločnosti je presne taká, ako v spomenutom [...]

NRSR, parlament, poslanci

Prieskum: Voľby by v máji vyhral Smer, náskok pred druhým PS je minimálny

27.05.2024 20:10

Hranicu zvoliteľnosti by prekročila aj SNS a Republika.

nehoda, horná streda

Počas zásahu na D1 do nich vrazil kamión, dvaja hasiči zahynuli. Šutaj Eštok vyjadril rodinám sústrasť

27.05.2024 18:10, aktualizované: 21:40

Diaľnica bude podľa polície uzatvorená do obhliadky.

žilina, polícia,

Len 16-ročný mladík namieril BMW do skupiny ľudí, jeden človek skončil v nemocnici

27.05.2024 17:53

Vyšetrovateľ na obvineného spracoval podnet na podanie návrhu na jeho vzatie do väzby.

ZSSK, vlak, zeleznice, IC, stanica, lokomotiva, pracovnik

Vlak v Podolínci zraziť malé dievčatko, doprava je smerom do Starej Ľubovne zastavená

27.05.2024 17:49

Dieťa malo utrpieť zranenia, ich rozsah nateraz nie je známy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,881
Celková čítanosť: 9107283x
Priemerná čítanosť článkov: 3161x

Kategórie

Archív