S pravdou 3. – Zelená energia na slovenský spôsob. . .

Ach, elektrárne so zelenou energiou ľudí oslovujú. Prispejte na poplatku za elektrinu, či aspon súhlaste, že akože prispievate podľa toho, ktorá energetická sústava je vašim dodávateľom. Záchrana planéty ako vyšitá…

Ale ak ste  ako ja, už vám volať nebudú.

Teda nie že by som na telefonujúcich bola zlá a odmietavá, kdeže. Napríklad keď mi volali kedysi s ponukou tovaru, výskumu či prieskumu akési telefonicky otravujúce firmy, zašepkala som pani do telefónu ústretovo  Joj, pani, ta teraz ma policajti idú vypočúvať, zavolajte mi poobede, to budem vo vyšetrovačke už.  Odvtedy pár rokov ubehlo, no nevolali mi už nikdy s nijakými telefonickými ponukami, ktovie prečo. Nie že by mi to chýbalo, telefonovanie zdĺhavé a s osobnými otázkami a od cudzích ľudí rozhodne nepokladám za prioritu v živote.

Mám rada rozhovory, úprimné a hrejivé, plné humoru. Alebo aj ťažké, kedy je niekedy spolumlčanie to najviac. Sú pre mňa dôležité rozhovory, ale naživo, nie online vypisovačky či telefonovanie. Píšem a telefonujem obvykle stručne a jasne, málokedy dlho.

 

A tak keď ma minule dodávateľ elektriny prekvapil telefonickou ponukou, náš rozhovor hodne krátky.

Odhliadnuc od toho, že si skutočne technologicky neviem predstaviť ako by mi tak asi dodávali zelenšiu energiu ako zvyšku bytovky, nemusím si predstavovať, lebo mám jasno, kto za našim energetický zelenením už roky stojí. Fotovoltaickí žraloci.

Keď som zapátrala, môj názor mi potvrdil aj tento článok

https://ekonomialudskourecou.sk/zelena-elektrina-pomoc-planete-alebo-vyhodene-peniaze/

V konečnom dôsledku, to aké množstvo elektriny vyrobia obnoviteľné zdroje je nezávislé od toho či si za zelenú elektrinu priplácate.

A tiež píše, že

V mnohých európskych krajinách a aj na Slovensku sa pri podpore OZE využíva tzv. koncept feed in tariff. V preklade je to podpora OZE cez vyššiu výkupnú cenu elektriny ako je trhová cena. O koncepte sa začalo živo hovoriť, keď okolo roku 2010 sa začali rozdávať povolenia na výstavbu solárnych elektrární, ktoré v tom čase dostali garanciu výkupu elektriny v hodnote 300 až 400 eur za MWh, pričom trhová cena elektriny vtedy bola plus mínus 40 až 50 eur za MWh. Samozrejme tomu nepomohlo, že k povoleniam sa často dostali podnikatelia spájaní s vtedajšou vládou.Takto výhodná cena sa garantovala na ďalších 10 až 15 rokov.

 

Prezradím vám, že keď som svojho času písala blog

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2017/02/22/ak-a-potom-aj-b-10-cary-mary-fuk-holjencik/

spomenula som v ňom našich žralokov, ktorých tu máme, aj keď more chýba. Akurát tak more kamaratšágov tu je, že? A predstavte si, že článok o problematike zmizol z Plusky  http://www.pluska.sk/plus7dni/rozhovor/bublina.html

Nedozviete sa teda už z neho, že slnko síce účty neposiela, ale že elektrina vyrobená zo solárnych článkov je 7x drahšia ako tá tradične vyrobená. A už vôbec nie mená fotovoltaických žralokov.

Ale zato je ešte stále dostupný článok z roku 2010, ktorý už naznačoval trend rozvoja zelenej energie u nás – kšefty a kamaratšágy.

https://www1.pluska.sk/spravy/z-domova/kauza-kto-ovladne-solarny-biznis

A že to tak bolo potvrdzuje aj článok z roku 2015

https://www.energie-portal.sk/Dokument/odvratena-strana-slnecneho-biznisu-102412.aspx

podľa ktorého pripomeňme si fakty. SEPS ako subjekt zodpovedný za udržovanie vyrovnanej bilancie medzi spotrebou a výrobou elektriny na Slovensku v reálnom čase, stanovil v roku 2009 na základe neverejnej štúdie Žilinskej univerzity úvodný limit na vydanie licencií (kladných stanovísk) do výšky 120 MW súhrnného inštalovaného výkonu pre solárne zdroje elektriny s jednotkovým inštalovaným výkonom od 1 MW do 4 MW, s plánovaným uvedením do prevádzky najneskôr do konca roka 2011. Výzvu na prerozdelenie 120 MW, spolu s podmienkami získania licencie, zverejnila SEPS dňa 27. novembra 2009, teda v piatok, na internete na svojej webstránke. Zhrnuté a podčiarknuté: kto na výzvu, ktorú SEPS zverejnil v tichosti na internete v piatok, nestihol zareagovať počas pondelka, nemal šancu. A šancu mal len ten, kto o tom, že výzva bude vyhlásená, vedel dávno vopred.

Zrejme podaktorí dobre vedeli, že kšefty s elektrinou sa vyplatia. Im teda, my sme ich „zelené podnikanie“ preplácali výrazne zvýšenými cenami elektriny. Ak sa končí teraz viazanosť pre nich, čo bude s panelmi, ktorých likvidáciu po dobe životnosti by mal štát jasne hodiť na plecia fotovoltaických žralokov. A na čo sa vrhnú najnovšie? Azda budeme ich elektrické zelenanie platiť ďalších x rokov? Netrápi ma ich budúcnosť, pravdaže, ale naša. Lebo sme mohli platiť podstatne menej za elektrinu, keby si tu niekto sproste na nás nenabaľoval vrecká.

 

Takže k zelenej energii u nás mám takýto vzťah. A tak v telefonickom rozhovore, kde mi ponúkli „podporiť zelenú elektrinu“  som na otázku aký vzťah mám k ochrane planéty pred dopadmi emisií CO2 odpovedala pravdivo, že vynikajúci a že tú ochranu plne podporujem. Na ďalšiu otázku, či teda tú zelenú energiu eurom mesačne idem podporiť, som odpovedala, že to nie, lebo to je nezmysel. Ale – dodala som – som za reálnu a efektívnu ochranu životného prostredia a našej planéty, takže ak idú zostreľovať lietadlá, rada sa pridám.

A nič, rozhovor okamžite skončil – no a potom že vraj planétu chcú chrániť. Som si istá, že môj postup by planéte prospel oveľa viac ako ten ich.

 

 

Elena

 

Vo vánku 10. – Medailu by mu zrejme mali dať, že sa ubránil. . .

11.12.2025

Márnosť, to je šok. Prezradím vám o chvíľu otvorene a verejne čo ma tak šokovalo. Skutočne s údivom sledujem ako sa vyvíja prípad „od mohyly“, kde došlo ku vražde. Vraj „šokujúca výpoveď manželky strelca“ sa objavila https://www.cas.sk/spravy/manzelka-frantiska-ktory-pri-mohyle-zastrelil-mareka-sokujuce-slova-a-doteraz-nevidene-foto podľa nej [...]

Ibaže 11. – Cesta k pochopeniu moderného umenia je ťažká. . .

11.12.2025

Zauvažovala som, že umeniu otvorím viac svoj život. Mávam také obdobia – v jednom z nich som viac písala, i do súťaží som niečo poslala sem-tam. Knihy nejaké mám rozpísané, čakajú len na viac času v mojom živote ku tvorbe. Maľovať niečo som tiež dávnejšie túžila a tak som si postupne kúpila farby na látku. Tričko či šatku si raz vymaľujem, odložila som [...]

Vo vánku 9. – Kam máme poslať tých ostatných?

10.12.2025

Vraj nelegálnych migrantov nám chce EÚ prideliť – alebo máme platiť za každého takého nevítaného prišelca desaťtisíce eur. Chce nám hodiť na krk nelegálnych migrantov, ktorých si sami navláčili tým, že nestrážili hranice a nevyvodzovali legálne opatrenia voči nelegálne prichádzajúcim ľuďom zo všetkých možných kútov sveta. Už dlhšie poukazujem na to, že [...]

Ružín Nádrž Odpad

Dobrovoľníci opäť čistili Ružín, z vodnej nádrže odstránili 80 ton odpadu

14.12.2025 19:58

Podľa dobrovoľníkov je podiel plastov a fliaš v odpade výrazne menší ako v minulosti.

Austrália Sydney Pláž Streľba

Zranený hrdina z Bondi Beach: Predavač ovocia odzbrojil strelca a zachránil zrejme mnoho životov

14.12.2025 19:20

Austrálčania vyzdvihli odvahu muža, ktorý svojou statočnou reakciou zachránil viacero životov počas najhoršej masovej streľby v krajine za ostatné roky.

česko policie

Šokujúci prípad z Česka: Uneseného chlapca našli uväzneného na chate, volal o pomoc. Podozrivého zadržali

14.12.2025 18:50

Po viac ako dvoch dňoch rozsiahleho pátrania našli policajti na Zlínsku dvanásťročného chlapca, je v poriadku.

Žandársky zbor, žandári

Žandári sú už v teréne. Aké kompetencie má nová bezpečnostná zložka a ako ju rozpoznáte? Opozícia hovorí, že ju chce zrušiť

14.12.2025 18:00

Kým minister Kaliňák hovorí o posilnení bezpečnosti a vykrytí personálneho deficitu v Policajnom zbore, opozícia už teraz vyhlasuje, že ak sa dostane k moci, žandárov zruší.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,289
Celková čítanosť: 11304323x
Priemerná čítanosť článkov: 3437x

Kategórie

Archív