Akoby 10. – Nie je matka ako matka. ..

 

Je v tomto štáte veľký rozdiel medzi matkou – alkoholičkou a matkou, ktorá  sa stará o dieťa vážne choré na srdce?

Veru je. Ja si kladiem túto otázku – a po prečítaní môjho dnešného blogu si ju možno budete klásť aj vy.

Kým jednej matke financuje tento štát pohodlný pseudorekreačný život, druhej vytvára podmienky horšie ako zločincom. Hádajte  ktorej matky sa z toho čo týka – no vlastne ani hádať nemusíte, ja vám o tom porozprávam v dnešnom blogu.

 

Takže na úvod…

Aby sme nedošli k omylu – je viacero žien a matiek – mojich bývalých pacientiek (pracovala som v liečbe závislostí roky), ktoré si hlboko vážim a mám ich rada. Liečili sa, abstinujú, žijú normálny život so svojimi rodinami.

Preto tento blog nie je o tom,  že jednu liečbu (či dve liečby) by sme závislým nepreplatili. Tento blog je o nespravodlivom delení „zo spoločného“ – je o tom, že kým matkám – alkoholičkám štát zaisťuje pohodlnú skladačku z našich daní na nelimitovaný počet niekoľkomesačných „liečieb“ – znovu a znovu a znovu (každý taký pobyt stojí niekoľko tisíc eur a ich pseudorekreačný charakter je zrejmý – aby sa naučili dôstojne a aktívne žiť), matkám s vážne chorými deťmi, ktoré sa snažia dôstojne a aktívne žiť po celý život, sa ten istý štát nepostará ani o podmienky základné.

Veď uvažujte sami – ja len predostriem fakty.

 

Ako to je…

Detské kardiocentrum – ak máte v živote šťastie, nepoznáte toto miesto. Nie každý však také šťastie má. A tak tým šťastným dnes pár slov o tom, ako to tam vyzerá.

Deti choré na srdce – v najvážnejšom zdravotnom stave – umiestnilo Detské kardiocentrum do bývalého skladu postelí, kde sídli provizórne ARO. Ich matky  o sedem poschodí vyššie. Nie je to pravdaže o zlom úmysle, ale o katastrofálnych podmienkach – pracujú na hrane bezpečnostných a hygienických pravidiel. Už po celé roky.

Tí, ktorým sa moje slová budú zdať pritiahnuté za vlasy – tieto údaje poskytuje časopis Plus 7 dní vo svojom najnovšom čísle (a nájdete ich aj na www.pluska.sk v článku s názvom Skrčené v kresle. Takto spia matky, keď chcú byť v Detskom kardiocentre so svojimi deťmi).

Takže aké podmienky vytvára tento štát? Na srdce chorým deťom zaistí ARO bez izolačky, závislým zasa umelú fontánku a na budovu eurookná. Matkám chorých detí umožní spať skrčeným na zemi, ak chcú byť pri svojom dieťati, závislým sa postará o bicyklovanie, opekačky, športoviská, prechádzky, …

Ministerstvo sa už údajne chystá stavať nové kardiocentrum – a ja si márne kladiem otázku, kto určuje priority slovenského zdravotníctva a slovenskej spoločnosti.

 

Nie, nie je matka ako matka…

Jedna matka dieťa porodí – a potom po celé roky ho traumatizuje na celý život svojim popíjaním a nekvalitnou starostlivosťou. Alebo ho hodí na krk spoločnosti – a starajme sa aj o ňu, donekonečna.

Druhá matka dieťa vychováva, stará sa oň najlepšie ako vie, spáva v nemocnici prikrčená na zemi, len aby bola pri svojom dieťati.

Blíži sa Deň matiek – a ja si nemyslím, že je matka ako matka.

 

Záverom…

Myslím si, že štát by mal doceniť a podporiť zodpovedné rodičovstvo. A zodpovedné matky. Mal by sa o ne postarať aspoň tak, ako o matky – alkoholičky.

Je mi nanič z toho, že štát pristupuje k matkám takto rozdielne a nespravodlivo.

Je to podľa mňa naozaj hnusná vizitka morálky tejto spoločnosti.

 

Elena     Predná Hora, 11.5.2017

Ej, ej 5. – Chcete si kúpiť guľomet alebo tank?

01.09.2025

Teda úvodom rovno – aby som vás neuviedla do omylu – nepredávam. Môžete ale požiadať vládu, nech nejaký ten guľomet či tank zadováži i pre vás. Však vy by ste ich mali splácať i vaše deti či vnúčatá najbližších 45 rokov vraj. Píše o tom Heredoš https://www.facebook.com/photo/?fbid=1371741424954874&set=a.523964779732547 Miro Heredoš 7 h· VLÁDA CHCE [...]

Ej, ej 4. . Ako Poliaci Ukrajincom hranice ujasnili. ..

31.08.2025

Problém hraníc na Ukrajine sa vonkoncom netýka iba územia. Môžeme dlhodobo pozorovať, že podaktorí ukrajinskí občania – vrátane Zelenského – majú problém i s hranicami slušného správania. Namiesto vďačnosti za dávané je tu arogancia a ako samozrejmosť berú svoje požadovanie „dávajte čoraz viac“. Slováci im poslušne posielajú elektrinu i plyn, [...]

Ej, ej 3. – Tí apolitickí. . .

30.08.2025

Výročie SNP. Kadejako ho ľudia trávili. Oslavu v Banskej Bystrici narušil folklórny súbor Urpín, ktorý na poslednú chvíľu oznámil, že na slávnostiach nevstúpi, aby vraj nebol spájaný s politikou. Minister obrany Robert Kaliňák pritom uviedol, že s vystúpením FS Urpín sa rátalo až keď sami prejavili záujem prispieť svojim číslom v rámci programu [...]

Maduro

Maduro: Venezuelu ohrozuje osem amerických vojnových lodí s 1200 raketami

01.09.2025 22:48

Venezuelský prezident vyhlásil, že krajina čelí „najväčšej hrozbe za posledných 100 rokov“.

Robert Fico, TB

Premiér pri príležitosti Dňa Ústavy SR odovzdal trom laureátom cenu A. Dubčeka

01.09.2025 20:40

Štátnu cenu si prevzali Štefan Grman, Jozef Banáš a Jan Telensky.

Russia Ukraine War

Zabi politika a vydáme ti mŕtvolu syna. Ukrajinci zistili motív vraždy bývalého predsedu parlamentu

01.09.2025 20:15

Začína sa objavovať viac podrobností o likvidácii niekdajšieho šéfa ukrajinského parlamentu. Andrij Parubij sa stal obeťou atentátu 30. augusta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,196
Celková čítanosť: 10717601x
Priemerná čítanosť článkov: 3353x

Kategórie

Archív