I tu 7. – Pravda o ukrajinskom dlhu. . .

Že vraj dokonca i úroky na dlh za Ukrajincov platíme  – to ozaj niečo také škaredé si prokremeľskí hoaxeri vymysleli? Opakovane som si túto otázku v mojom blogu kládla, a médiá opakovane čušali. Nehovoriac o vláde.

Nuž, som človek priamy – ak niečo chcem vedieť, spýtam sa.

Odpoveď už viem.

Podelím sa s vami o ňu teraz.

 

Odpoveď MF SR:

Podmienené záväzky Európskej únie, vyplývajúce z finančnej podpory EÚ Ukrajine, a nesplatené priame i nepriame expozície voči Ukrajine (kapitál) v rámci existujúcich programov sú dostupné v každoročnej Správe Komisie Európskemu parlamentu a Rade (EÚ) o podmienených záväzkoch vyplývajúcich z rozpočtových záruk a finančnej pomoci  a o udržateľnosti týchto podmienených záväzkov. Posledná správa Komisie (situácia k 31. decembru 2023) je zverejnená na adrese https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/HTML/?uri=CELEX:52024DC0507.

Slovenská republika sa podieľa na finančných záväzkoch a podmienených záväzkoch EÚ až do výšky stropu pre vlastné zdroje v súlade s rozhodnutím Rady (EÚ, Euratom) 2020/2053 z 14. decembra 2020 o systéme vlastných zdrojov EÚ, ktoré je zverejnené na adrese https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=CELEX:32020D2053.

Nad rámec záruk EÚ v súvislosti s makrofinančnou pomocou pre Ukrajinu uzavrela Slovenská republika s Európskou komisiou dňa 31 januára 2023 Dohodu o poskytovaní dobrovoľnej záruky podľa článku 10 nariadenia Európskeho parlamentu 2022/1628. Viac informácii je zverejnených na https://crz.gov.sk/zmluva/8407571/.

V súvislosti so subvencovaním nákladov na úver pre Ukrajinu uzavrela Slovenská republika s Európskou úniou dňa 09. novembra 2023 Dohodu o príspevku podľa článku 7 Nariadenia Európskeho parlamentu a rady (EÚ) 2022 2463. Viac informácií k príspevku Slovenskej republiky aj časovému hľadisku je zverejnených na https://crz.gov.sk/zmluva/9066183/.

Nad rámec informácií v dohode, príspevok Slovenskej republiky za rok 2024 predstavoval 4 011 938.69 €.

 

Odpoveď vám je už zrejme jasná, že?

Stovky miliárd pcháme Ukrajine kadejakou pomocou prostredníctvom EÚ na úkor životnej úrovne ľudí jej členských krajín. U nás doma Ukrajincom dotujeme pobyty ako „odídencom pred vojnou“ (som zvedavá, kto tých „odídencov“ donúti stadeto odísť, keď bude konečne mier na Ukrajine). No to zjavne nestačí podaktorým politikom.

Kto to podpísal v našom mene? EDUARD HEGER.

 

V rozhodnutí (EÚ) 2022/1628 sa ustanovuje, že členské štáty Európskej únie (ďalej len „ručitelia“) môžu doplniť rezervy v súvislosti s makrofinančnou assístenciou, vedenou v Spoločnom rezervnom fonde, a to poskytnutím záruky do celkovej výšky 3 660 000 000 EUR v súvislosti s finančnými prostriedkami Únie na výnimočnú makrofinančnú pomoc Ukrajine podľa článku 1 rozhodnutia (EÚ) 2022/1628 a podľa rozhodnutia (EÚ) 2022/1201. Tieto záruky sú neodvolateľné, bezpodmienečné a na požiadanie. V článku 9 ods. 2 rozhodnutia (EÚ) 2022/1628 sa ustanovuje, že Komisia má uzavrieť dohodu s prispievajúcim členským štátom o neodvolateľnej, bezpodmienečnej záruke na požiadanie (ďalej len „dohoda o záruke“).

EÚ uvádza v tej dohode v bode E) o našej dobrovoľnej záruke dlhu za Ukrajinu, že v prípade čiastočného alebo úplného nesplácania zo strany Ukrajiny podľa dohody o pôžičke sa Únia vystavuje riziku, že v rámci súčasného rozpočtového plánovania nebude mať dostatok zdrojov na splácanie záväzkov, vyplývajúcich z pôžičiek.

Ručiteľ je povinný plniť túto Ručiteľskú zmluvu na požiadanie.

Ručiteľ berie na vedomie, že mu neprislúchajú žiadne práva subrogácie.

Záväzky Ručiteľa obsiahnuté v tomto dokumente sú trvalé.

Ručiteľ nie je oprávnený započítať alebo odpočítať akékoľvek sumy, ktoré mu dlhuje Únia z akýchkoľvek platieb, ktoré má Ručiteľ uhradiť na základe tejto Záručnej zmluvy.

S výhradou článku 5.2 táto dohoda o záruke zaniká dňom, ktorým je skorší z týchto dátumov:

(i) dátum, kedy všetky pôžičky boli neodvolateľne splatené v plnej výške, nemôžu byť poskytnuté žiadne ďalšie pôžičky podľa rozhodnutia (EÚ) 2022/1628 a všetky záväzky Ručiteľa boli úplne a neodvolateľne uhradené,
a ii) 31. decembra 2058.

 

Ukrajinci si môžu pospevovať – to sa to „požičiava“.

Nás tu budú analytici lukratívne platení verejne zavádzať vraj že nemáme dosť peňazí na dôchodcov, ktorí desiatky rokov na dôchodok čestne štátu peniaze odvádzali? Mal by im niekto vysvetliť, že my nemáme dosť peňazí na celoživotne nezamestnaných s početnými rodinami  a na Ukrajincov.

 

Elena

I tu 8. – Vrah a čas. . .

31.05.2025

Spartakiádny vrah – hovorí vám niečo toto slovné spojenie? Možno ani nie, prešlo už pár desiatok rokov od tých vrážd. Práve v minulom týždni som o ňom čítala – akosi sa mi táto informácia priplietla pod ruky a tak som jej venovala pozornosť. Prechádzala som si ten príbeh pár hodín, pozrela som si nahrávky a chvíľu som o tom všetkom uvažovala. Dnes som [...]

Anjeli lietajú tíško 4. – Desať rokov bez Teba. . .

28.05.2025

Niekedy je príbeh natoľko silný, že nás umlčí. Slzy tečú po lícach a nedokážeme nič dodať. Taký je dnes list k narodeninám. Prikladám ho v plnom znení s Timejkinou fotkou so súhlasom Andrejky. Dnes by boli 33. Tvoje narodeniny. 10 rokov bez Teba a stále nechápem ako ten čas letí. Pre mňa sa svet úplne zastavil v deň, keď si odišla. Všetko [...]

I tu 6. – Orbán varoval, my mlčíme. . .

28.05.2025

Orbán prehlásil jasne, že https://www.hlavnespravy.sk/orban-europska-energeticka-politika-je-navrhnuta-tak-aby-poskodila-rusko-nie-aby-pomohla-europanom/3938474 plán pre Ukrajinu, ktorý by Európska únia pomohla realizovať, spočíva v tom, aby bolo nemožné nakupovať plyn a ropu z Ruska. „Ak Ukrajinci dosiahnu, že EÚ zakáže nákup ruského plynu, Maďarsko bude musieť za energiu [...]

požiar

Kanadu naďalej sužujú lesné požiare, väčšina z nich sa už vymkla kontrole

31.05.2025 21:54

Po provinciách Manitoba a Saskatchewan boli k evakuácii vyzvaní už aj obyvatelia Alberty a Britskej Kolumbie.

bulharsko

Bulharskí nacionalisti protestovali proti plánu prijať euro, žiadajú referendum

31.05.2025 21:01

Demonštrácie sa konali štyri dni pred očakávaným uvoľnením cesty k vstupu Bulharska do eurozóny.

matka, dieťa, lesba, homosexuálne zvävky

Historický verdikt v Taliansku: Matky lesby, ktoré nie sú biologickým rodičom, zapíšu do rodného listu dieťaťa

31.05.2025 20:17

Opozičné strany označili verdikt za „historický“, zvlášť v krajine, kde vládne premiérka Giorgia Meloniová.

Šéf MAAE Rafael Grossi

MAAE: Irán od februára zvýšil zásoby obohateného uránu takmer o polovicu

31.05.2025 19:28

Irán podľa MAAE k 17. máju tohto roka zhromaždil 408,6 kilogramu uránu obohateného na 60 percent.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,162
Celková čítanosť: 10448981x
Priemerná čítanosť článkov: 3305x

Kategórie

Archív