Viem, má rany Zem 7. – Čas teroristov. . .

 

 

Teroristické útoky zasa raz naberajú na obrátkach. V Londýne v noci zaznamenali dokonca viacnásobný incident.

Fúha, zamrazilo ma – Londýn – je tam práve teraz na dvojtýždennom pobyte moja sestra, šťastná stará mama.  Neter žije s rodinou v Londýne, majú mesačnú dcérku…

A tak pouvažujme zasa raz o realite terorizmu.

 

No hej, dnešný Londýn…

Nočný útok, ktorý médiá označili ako potenciálne teroristické incidenty, viedol zrejme k smrti niekoľkých ľudí, ich počet podľa správ zatiaľ kolíše, bolo niekoľko ľudí zranených ťažko a množstvo ľudí ľahšie.

Ďalšie útoky v Európe možno podľa mňa ešte v dohľadnej dobe očakávať, pretože obvykle funguje dominový efekt, takže jeden útok spúšťa aj ďalšie, ktoré sú pripravované.

 

Terorizmus  a dnešok…

Ak bezpečnostní analytici hovoria, že útoky tohto typu už odstrániť nedokážeme, rozhodne nežartujú.

Do Európy prišlo už priveľa migrantov, ktorí sa nedokážu prispôsobiť miestnej kultúre  a ktorých životný štýl je so západnými hodnotami jednoducho nezlučiteľný. Aj keby boli pozitívne prijímaní úplne bezproblémovo (čo rozhodne nie sú), tak rozpor odlišností životného štýlu by u nich vyvolával silný tlak a nespokojnosť. Aj skúsenosti v západnej Európe s doterajšími skupinami migrantov ukázali, že ich nedokázali primerane začleniť. Nie, obvykle neútočili oni sami, ale ich potomkovia, ktorí pochopili, že  stratili korene úplne, sú ani ryba – ani rak a nepatria ani do pôvodnej vlasti, ktorej sa rodina drží srdcom, ale ani do novej vlasti, v ktorej reálne žijú.

Je to cenná skúsenosť, z ktorej sa môžeme poučiť – ak naozaj úprimne chceme niečo nové, musíme sa toho starého pustiť raz a navždy, definitívne.

 

Riešenie problému…

Nuž, bezpečnostní analytici rozhodne nežartujú. Nevidím riešenia ani ja – nie je problém nepustiť do Európy nových migrantov, dokonca ani vyhostiť všetkých tých, ktorí prišli v posledných piatich rokoch.

Problémom je, že nevieme nič spraviť s tými, ktorí tu sú usadení v prvej a druhej generácii. Mnohí z nich sa dostatočne neprispôsobili súčasnému európskemu životu, inde zasa vytvorili priveľké skupiny, spoločenstvá pôvodného životného štýlu (takže sú miesta, kde sa i v západnej Európe uplatňujú už ich pravidlá).

 

Každý taký útok je zlo…

Pre obe strany – pre Európanov, aj pre migrantov. Nielenže prináša utrpenie, zabíja, zanecháva bolesť. Ale u bežných ľudí narastá aj nedôvera voči prisťahovalcom, klesá ochota im pomáhať, narastajú bariéry. Je to podľa mňa otázka času, kedy sa naozaj ocitne Európa tvárou v tvár situácii existenčného ohrozenia.

Dnes ešte väčšina ľudí žije v sladkej naivite. Plynie náš každodenný život – veď áno. Zdanlivo sa nič nedeje. Áno, život každého z nás plynie – akoby to tak malo ísť tým  svojim bezpečným tempom a spôsobom navždy. Aj moja dcéra spravila vo štvrtok úspešne štátnice, včera dievčatá grilovali a vytešovali sa ovocnému šalátu (robím ho úžasný, dám recept v niektorom blogu). Ibaže niekto v tom istom čase už plánoval zabíjať, pripravoval smrť nevinných ľudí.

 

Ako ďalej…

Polícia dáva odporúčania, čo robiť v situácii nebezpečenstva, útoku. Utekať, skryť sa, vypnúť zvuk na mobile. Ibaže nič nepripraví ľudí na hrôzu reálneho útoku, na zúfalý krik ranených, na kusy mŕtvych tiel a krv všade, všade, všade… Sú spomienky, čo zostanú v pamäti už na celý život.

Ja vidím v spoločnosti východisko v tvrdom trestaní páchateľov. Pripomínam si situáciu Breivika, ktorý má všemožné ľudské práva a vydobýja si ustavične ďalšie výhody, kým jeho obete sú mŕtve a ich blízki trpia, alebo jeho obete živoria s ťažkými trvalými následkami zranení (práve minulý týždeň som videla tých, ktorí prežili a ich utrpenie, moc s nimi súcitím). Tu nejde o pomstu, ale o to, že páchateľ musí niesť všetky následky svojho činu. Nie, nemyslím si, že Breivik primerane nesie následky svojho činu.

A vo vzťahu ku IS – je čas zjednotiť sily celosvetovo a spraviť skutočne dôsledné opatrenia vo všetkých oblastiach, aby bol definitívne zničený. Ak sú signály, že IS dostáva podporu niektorých krajín, potom by malo jednoznačne konať medzinárodné spoločenstvo i proti týmto krajinám.

 

Záverom…

Je mi moc ľúto tých londýnskych obetí. Hej, som taká naivka, že zakaždým hľadám v ľuďoch to dobré a prajem si, aby svet bol láskavé a krásne miesto pre všetkých…

 

Elena   Predná Hora, 4.6.2017

 

K diskusii: comm, máte pravdu, dejiny sú plné špinavostí. To len takí iluzívni ľudia ako ja chcú veriť, že až toľko špiny tu nie je. V skutočnosti je jej ešte viac, ako si dokážeme predstaviť…

Ibaže 9. – Prečo naše médiá nepíšu pravdu o „záchrane“ ukrajinských detí?

05.12.2025

Ukrajinský oligarcha, miliardár Ruslan Šostak s podporou Zelenského manželky založil Charitatívnu nadáciu Ruslana Šostaka a zrealizovali cez ňu projekt „Detstvo bez vojny“. Vraj ukrajinské deti pred vojnou pozachraňujú. V rámci akcie pobrali deti z detských domovov a pestúnskych domov do Turecka. 510 detí z Ukrajiny takto do Turecka vypravil. Dostal za tento počin [...]

Skrátka 8. – Potrebujeme 500 podpisov. Dnes. . .

01.12.2025

Vraveli ste si, že tu nemôže byť väčší bordel ako je? Mýlili ste sa. Veru môže – ak nezískame 500 podpisov na každú hromadnú pripomienku k týmto trom navrhovaným legislatívnym zmenám ešte dnes. Po prihlásení na Slovlex jednoduchým kliknutím podporíte pripomienku. V každej z hromadných pripomienok je uvedené zdôvodnenie toho, s čím sa vyslovuje nesúhlas, čo [...]

Tak naozaj 1. – O ceste k sebe

01.12.2025

Tak naozaj v tejto jedenástke blogu. Potemkinovské dediny politických tém, ktoré v ňom obvykle nahadzujem, na chvíľu prerazí lúčik svetla o tom, čomu pozornosť venujem naozaj. Mami, mami, kedy ťa tí policajti konečne pustia – vypisovali mi deti recesisticky v podvečere minulého pondelka. To ešte potrvá – odpísala som im pravdivo, ešte sme s prácou nekončili. [...]

akcia

Najväčšia protidrogová akcia v dejinách: Hlavu gangu eskortovali z Nemecka na Slovensko

05.12.2025 20:39, aktualizované: 20:46

Policajné komandá 21. októbra pri akcii Linea zadržali 22 ľudí a 2 276,07 kilogramov kokaínu v hodnote 175 miliónov eur.

nehoda, kúty, hasiči

Vnútro ukončilo tender na nové hasičské autá za 40 miliónov eur, vraj ušetrilo dva milióny

05.12.2025 20:07

Z celkového počtu 68 vozidiel plánuje HaZZ nakúpiť v prvej etape 34 kusov. Nákup ďalších je v pláne podľa dostupnosti financií.

Andrej Babiš

Slepý fond? V Česku nereálne. Riešenie konfliktu záujmov Babiša budí otázniky, tvrdí Transparency

05.12.2025 19:18

Sme v situácii, keď by sme museli bezvýhradne veriť Andrejovi Babišovi, respektíve jeho právnikom, uviedol právnik Kryštof Doležal.

Netflix

Obchod storočia: Netflix kupuje konkurenciu za 72 miliárd dolárov a smeruje do kín

05.12.2025 19:02

"Naše poslanie je baviť svet," uviedol spoluriaditeľ Netflixu Ted Sarandos.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,281
Celková čítanosť: 11245481x
Priemerná čítanosť článkov: 3427x

Kategórie

Archív