Založ si blog

Deň plný slnka 11. – Svitanie. ..

 

Milujete tie priezračne zlatisté okamihy rodiaceho sa rána, s vychádzajúcim slnkom, tak ako ja?

O čom krajšom záverečný blog tejto jedenástky môže byť, ako o svitaní? Žeby o nejakej úžasnej knihe? Alebo o zmene? Možno o pravde? Žeby o tom všetkom dokopy? Veď hej – svitanie je také mnohovýznamové slovo…

 

Svitanie…

Vstala som včera nadránom od mojej nočnej práce na chvíľu ku kuchynskému oknu –  prebúdzajúce sa ráno dýchalo na obzor. Trblietavé lúče slnko hádzalo svitaním oblohou. Nesmelo sprvu, lúčik po lúčiku, a potom priehrštiami. Horizont postupne svetlel do belasa, biela, zlatisto žlta – a tak som tam stála, ponorená do toho okamihu.

Menil sa čas – hodiny sa posúvali. Nedávno som prezradila, že som človek letného času, lebo máme viac svetla vďaka nemu. Pracovne mi je to jedno – moja nočná práca trvá odkedy sa zobudím, až kým sa nemusím chystať k autobusu do mojej dennej práce. S malými občasnými prestávkami, keď z vyčerpania musím prepnúť pozornosť pinterestom, občas facebookom. Ale včera som stála a stála v tom pozvoľna vynárajúcom sa slnku a uvedomovala som si fiktívnosť tých všetkých našich ľudských hraníc. Slnko stále vyjde rovnako, zimný či letný čas. Nehrá sa na nič, je prekrásne a silné vo svojej jednoduchosti, však?

Nie, neuvažovala som nad ničím, len som to tak cítila – tak to nejako svitalo vo mne – aký malicherný je náš spôsob života s jeho meraním času na sekundy a milisekundy, s hnaním sa za výkonom, s neustálym náhlením sa za čímsi. Netajím sa sympatiami k „primitívnym národom“ – niekedy je mi smutno z toho, ako veľmi sme sa prírode a tým aj sami sebe odcudzili. Že možnosť len tak sedieť a dívať sa na vychádzajúce slnko je niečo, čo nevyváži žiadna luxusná vila s bazénom. A že schopnosť vidieť a cítiť prírodu je z môjho pohľadu nesmierne cenná, oveľa cennejšia než akékoľvek tituly a verejné posty. Že tie najdôležitejšie veci sú svojim spôsobom úplne jednoduché, také jednoduché…

Počas dňa nebo zošedlo mrakmi. Nie, nebola som v lese, ale moje srdce tam po celý deň kráčalo. V skutočnosti bol môj víkend zdanlivo jednoduchý – písaniepísaniepísanie…

Pred časom som zanechala nočnú prácu, bolo to príliš vyčerpávajúce. Zastavili ma vtedy rozumné argumenty – ďakujem za ne. Vrátila som sa k nej teraz dočasne, pre financie na výcvik v Prahe. Dopíšem ešte tri práce, termín do piatku – a končím s písaním, povedala by som – no celkom pravda to nie je. Apríl je ešte časovo náročný, tri víkendy vzdelávania v Ružomberku k druhej atestačke, musím ju aj napísať medzičasom – a posledný víkend v Prahe na výcviku. V máji zvoľním tempo a píšem knihu, moja predstava je zvládnuť ju za tri mesiace (aspekt dvoch pohľadov pokladám za inšpiratívny, naozaj múdry nápad, mohol by byť prínosný – no cesta k nemu sa volá „krajina bez hier“).

                                                                                    

Život je plný paradoxov…

Niekedy sa človek stane hrdinom – len tak, mimochodom. Inak sa ani nedá, podľa mňa.

Už minule (no minule – v blogu Tou cestou, ktorou si šiel 3. – Močiar je prekrásne miesto…) som napísala, že k pokore či vďačnosti, či životnej múdrosti doputujeme až vtedy, keď sa nepokladáme sa pokorných, vďačných, či múdrych. A rovnako to vidím s hrdinstvom. Človek skutočne vyryje brázdu do histórie ľudstva iba bez snahy „byť hrdinský“, len s presvedčením a úprimnou snahou „byť ľudský“. Bojovať za správnu vec, celým srdcom. Milujem tých hrdinov, ktorí nechcú byť hrdinami – a sú nimi. Menia svojou odvahou náš svet k lepšiemu.  Ach, áno, úvaha by sa hodila k slovenskému dnešku, ale ja mám na mysli niekoho úplne konkrétneho – spisovateľa a jeho knihu.

 

V tomto bode dnešný blog končím.

Možno vám o tom spisovateľovi a v spojitosti s ním aj o tej skvelej knihe napíšem inokedy. Áno, aj zmena a aj pravda k nemu pasujú, o pravde má výrok, nad akým stojí za to pouvažovať.

Čo sa zmenilo? Nerozhodí ma hocičo, nezvyknem sa sťažovať na moju životnú situáciu, aj keď je v niektorých ohľadoch naozaj zlá. Ale v tejto chvíli toho mám dosť. Telefonát mojej právničky – preposlala mi list – vyjadrenie už rok a pol na úrovni Najvyššieho súdu právoplatne odsúdenej osoby, ktorá zabila môjho syna, jej vyjadrenie. Zatiaľ k tomu len toľko – netušila som dodnes, že tak komplikované slovo ako intervenientka sa dá povedať v slovenčine rovnocenne len niekoľkými písmenami – žiaľ, nepublikovateľnými. 

Sľúbila som tento týždeň blog o zdravotníctve, a slovo splním.

Spisovateľ i kniha sú stále úžasné – tak vám aspoň prezradím, že ide o Jevtušenka a jeho knihu Neumírej před smrtí…

 

Záverom…

…do šedých oblakov sa pretavili sny…

 

 

 

Elena    Predná Hora, 26.3.2018

Bez 7. – Tu už končia všetky žarty. . .

04.03.2021

Bez akýchkoľvek morálnych zábran. Sprosté psychické týranie. To je prípad Moniky Jankovskej. Bola prepustená na slobodu na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu z minulého štvrtka. A pri východe z väzenia nič netušiaca bola opätovne zatknutá. Iste, páchala trestnú činnosť – a nepochybne by mala za ňu niesť následky. Ale tento spôsob „oslobodenia“ a [...]

Jediná 9. – Z. . .

04.03.2021

Niekedy by sme sa mali pozrieť na Smrť počas života. Pomáha nám to nachádzať odpovede. Konštelačku so Smrťou som si postavila, prevádzačskú – dívali sme sa na seba mlčky. Všetky tie hrôzy, nečestnosti, bezohľadnosť a krutosť, zabíjanie, utrpenie nevinných – rozumela smútku v mojom pohľade. Ľudia nie sú takí, akí chceš, aby boli, prikývla. Nevieš [...]

Bez 6. – Nie je prvý apríl, drahá vláda. . .

03.03.2021

Už viete, že netúžim po tom, aby odstupoval Krajčí ako prvý z vlády, písala som o tom nedávno v blogu. A práve k tomu určite budú tlačiť „drahíspojenci“. Lebo zasa mimo žartov – slušný človek je, to z neho cítim, aj citlivý zrejme. Len nie je zdatný manažér, a mal by mať čas v priaznivých pokojných podmienkach, aby k tomu dozrel. Žiaľ, taká [...]

Peter Pellegrini

Pellegrini: Koaličná kríza je divadlo na prekrytie vážnej situácie s pandémiou

05.03.2021 14:24

Ak premiér Matovič nedokáže situáciu vo vláde vyriešiť čo najskôr, mal by podľa Pellegriniho podať demisiu a umožniť predčasné voľby.

remišová

Naď vyzval Remišovú, aby nepočúvala Sulíka. Ministerka: V OĽANO vám ide len o moc

05.03.2021 14:12

"Predčasné voľby by priviedli túto krajinu do katastrofy," skonštatovala šéfka Za ľudí.

váha, spravodlivosť, misky

Premrhanie príležitosti reformy súdnej mapy by pocítil najmä občan, zhodli sa vrcholní predstavitelia justície

05.03.2021 13:33

Zhodli sa na tom predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta, generálny prokurátor Maroš Žilinka a predseda Slovenskej advokátskej komory Viliam Karas.

matovič

Matovič ďakuje Maďarom za pomoc so Sputnikom, prehliada rokovanie v Komárne

05.03.2021 13:29

Ivan Korčok zdôraznil, že otázka dvojakého občianstva je výsostne slovenskou záležitosťou a nie je predmetom bilaterálnych vzťahov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,905
Celková čítanosť: 4660599x
Priemerná čítanosť článkov: 2447x

Kategórie