Založ si blog

Tou cestou, ktorou si šiel 4. – Ako postupovať, ak lekár zaviní smrť vášho blízkeho. ..

 

Nie je ľahké sa v tomto štáte dovolať spravodlivosti.

Ak zomrie váš blízky – rodič, partner, či nebodaj dieťa v dôsledku chyby lekára, máte pocit, že sa vám zrútil svet. Nie každý dokáže v tej chvíli byť natoľko silný, aby za spravodlivé riešenie veci bojoval. Niektorí ľudia smútok uzavrú, trápia sa pocitmi viny, že nedokážu bojovať, majú strach z finančných nárokov. Každý má právo na svoju cestu a svoju voľbu.

Iní sa snažia bojovať, no sú neznalí postupov – „narážajú na hradby“ neochoty, či priamo zavádzania. Sú bezradní. Pre nich píšem tento dnešný blog. Žiaľ, na základe vlastnej bolestnej skúsenosti, smrti jediného syna v dôsledku chyby lekárky. Preto sa snažím povedať vám, ktorí prichádzate po mne, čo vám pomôže, čomu sa vyhnúť, a s čím musíte rátať.

 

Na začiatok moju osobnú skúsenosť – aj ja som ju pochopila až po čase – musíte zabudnúť, že ste slušný a láskavý človek. Stretnete sa s nečestnosťou, bezohľadnosťou, klamstvami, pokrivovaním zákona. Pochopíte, že v tomto štáte má páchateľ podstatne viac práv ako jeho obeť. Ak zostanete slušní, láskaví a ohľaduplní, tak sa spravodlivosti nedočkáte.

Majte odvahu podávať sťažnosti a naučte sa podávať ich správne.

 

A teraz správny postup – ak máte podozrenie, že vám blízky človek zomrel chybou lekára…

  1. Ihneď v tej situácii si žiadajte kópiu zdravotnej dokumentácie. Napíšte si žiadosť o BEZODKLADNÉ VYDANIE KÓPIE zdravotnej dokumentácie.

Odneste ho na sekretariát riaditeľa s tým, že bezodkladne znamená hneď. Sadnite si tam – a nedajte sa dostať preč tým, že vám nemôžu prefotiť dokumentáciu dnes, lebo … (môžu vymyslieť čokoľvek – ibaže ak tam nie je primár, niekto ho určite zastupuje. Správna otázka je KTO HO ZASTUPUJE? Vedúci pracovník je kompetentný určiť niekoho, kto dokumentáciu prefotí, alebo ju môže prefotiť sám.

Ak sa nedohodnete, neodchádzajte rozhodne preč s prísľubom, že zajtra o tri dni, o týždeň… Chcete dokumentáciu bezodkladne, to znamená DNES. V prípade ich odmietnutia ju vydať BEZODKLADNE telefonicky kontaktujte SO SŤAŽNOSŤOU odbor zdravotníctva VÚC. Prípadne Ministerstvo zdravotníctva SR, že vám zdravotnícke zariadenie odmieta prefotiť bezodkladne dokumentáciu. Alebo privolajte televíziu. JE TO VAŠE PRÁVO, dostať kópiu zdravotnej dokumentácie.

Moja rada: Kópiu zdravotnej dokumentácie získajte ihneď za každú cenu.

Ak dokumentáciu nezoberiete hneď, nemáte šancu dokázať, čo tam kto dopísal, či podokladal. Žiaľ, skúsenosti ukazujú, že takéto spôsoby nie sú podaktorým lekárom cudzie. Uvádzam prípad Melisskinej mamy, ktorá náhodne zistila, že lekár v rámci vyšetrovania veci po smrti jej dcérky odovzdal sfalšované doklady, dopísal nikdy neuskutočnené vyšetrenia, atď. Našťastie mala v rukách originály (podrobnosti nájdete na našom spoločnom facebooku Obete zdravotníkov. Ľudia ktorí nemlčia).

 

  1. Rovno z nemocnice choďte na políciu a podajte TRESTNÉ OZNÁMENIE NA NEZNÁMEHO PÁCHATEĽA

Na Slovensku ešte stále platí, že ak idete na políciu, musíte presne vedieť, čo chcete, lebo tam vám neporadia. Viacerí uvádzajú skúsenosť, že ich policajti doslova oklamali. Poskytli im nepravdivú informáciu, že vraj najskôr musia podať podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (UDZS SR). NIE JE TO PRAVDA. 

Ak vám policajti odmietnu prijať trestné oznámenie, požiadajte o doklad, že ste ho podať chceli a odmietli to, aj s dôvodom odmietnutia. Ak doklad odmietnu vydať, zavolajte na prokuratúru – aj prokuratúra má stálu službu, t. j. volajte kedykoľvek. Sťažujte sa na policajta, ktorý odmietol prijať trestné oznámenie (policajt vám nemusí povedať svoje meno, ale služobné číslo áno).

Ak sa nedovoláte prokurátora, na druhý deň ráno podajte písomnú sťažnosť na policajta riaditeľovi polície v okrese, aj okresnej prokuratúre, s kópiou na vedomie ministrovi vnútra a aj krajskej prokuratúre. A podajte zároveň to trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Je dobré mať už na začiatku právnika – nie z toho regiónu – lebo mnoho vecí laik prehliadne v postupe policajta, vyšetrovateľa, atď. Dobrý právnik ich zistí, upozorní vás na ne. Záleží tiež na každom slove, ktoré uvediete do zápisnice pri podávaní trestného oznámenia. Rozhodne v ňom nemenujte žiadneho páchateľa – na to je tam polícia, aby ho zistila. Vy podávate trestné oznámenie zásadne na neznámeho páchateľa.

Nie každý má na právnika, nie je to jednoduché. Existujú aj organizácie, ktoré vám môžu údajne pomôcť – Centrum právnej pomoci, či Asociácia na ochranu práv pacientov – neviem, mne nijako nepomohli. V tomto štáte jednoducho platí, že prístup ku spravodlivosti je podmienený peniazmi.

Postup vyšetrovania je často zdĺhavý, hlavne preto, že vyšetrovatelia predlžujú znalcom opakovane lehoty. Zároveň vyšetrovatelia sú schopní vás svojimi postupmi ďalej traumatizovať. V našom prípade vyšetrovateľ OO PZ v Revúcej uzatváral spis napriek nášmu nesúhlasu – žiadali sme veci dovyšetrovať o konkrétne otázky – navyše v čase PN manžela, a to dňa 23. decembra o 15,30.

 

  1. Podajte podnet ÚDZS SR.

Podať ho musíte na tlačive, ktoré nájdete na internete na ich stránke. Pripravte sa na čakanie. Vypracovanie posudku im trvá dlhé mesiace,

Ak chcete veci rozhýbať – kontaktujte ich opakovane, začnite najneskôr po troch mesiacoch, pravidelne. Ak veci viaznu u znalcov, kontakt na každého znalca nájdete na internete – je tam mail, aj telefónne číslo, tak sa môžete slušne informovať, čo je dôvodom zdĺhavosti postupu – vysvetlite mu, že vy ako pozostalý trpíte deň za dňom.

 

Pokračovanie nabudúce…

 

Elena   Predná Hora, 10.4.2018

 

 

 

 P. S.: 

Viem, v tejto vzťahovej jedenástky by mal nasledovať článok o intuícii. Možno niekedy aj bude, ale teraz dám dokopy postup pre všetkých, ktorí sú obeťami lekárskeho pochybenia.

Takže tak 6. – Čo máte proti vodke, občania Slovenska?

11.04.2024

Čo máte proti vodke, občania Slovenska? Keby ste ju riadne kupovali, nemusel by ju predajca popíjať v takom množstve sám, napadlo mi cynicky pri čítaní o najnovšom počine strany Demokratov https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/705995-slovensko-zaplavili-proruske-bilbordy-poburili-ludi-vyvesila-ich-strana-demokrati/ Zúfalecké gesto na upútanie pozornosti – alebo stratégia, [...]

Takže tak 5. – Čo by mal pre udržanie svojho úspechu urobiť prezident Pellegrini. . .

07.04.2024

Povedzme si to rovno – tieto prezidentské voľby na Slovensku boli viac proti Korčokovi, ako za Pellegriniho. Znamená to, že pre mnoho ľudí u nás bol Pellegrini prijateľnejším kandidátom. Svoju pozíciu by mal upevniť hneď na začiatku rozvážnymi krokmi. Pobavilo ma, ako Korčok vybehol s obviňovaním, že za jeho neúspech môže Pellegriniho neférová kampaň. [...]

Takže tak 4. – Mali by sme brániť spojencov v NATO?

05.04.2024

Nuž, neviem ktorý hlupák by sa hrnul pomáhať spojencom v NATO, ktorí by sa stali obeťou útoku Ruska iba preto, že vytrepali svojich vojakov na Ukrajinu. Povedzme si rovno – zmluva o vzájomnej pomoci v prípade napadnutia platí, ale týka sa nepochybne situácie, že sa členská krajina stala obeťou útoku. A nie že sama svojou hlúposťou ako agresor vyprovokuje odvetný [...]

Úrad vlády

Muž polial benzínom a zapálil jednu z brán pri Úrade vlády, čelí obvineniu

13.04.2024 15:15

Muž sa na mieste k spáchaniu skutku priznal a uviedol, že ho spáchal vedome.

Notre Dame, paríž, vojak

Bezpečnosť počas olympiády v Paríži posilnia aj vojaci a policajti zo zahraničia

13.04.2024 13:12

Po útoku Islamského štátu na predmestí Moskvy, ktorý si vyžiadal 144 obetí, zaviedlo najvyšší bezpečnostný stupeň.

fico, danko, pellegrini

Fico by chcel Danka na poste šéfa parlamentu. Hlas to odmieta, odkazuje na koaličnú zmluvu

13.04.2024 12:42, aktualizované: 13:28

Hlas pripomína, že koalícia sa riadi platnou koaličnou zmluvou, ktorá vychádza z pomerov po parlamentných voľbách. Po prezidentských voľbách sa podľa Hlasu tieto pomery nezmenili.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,848
Celková čítanosť: 8965892x
Priemerná čítanosť článkov: 3148x

Kategórie