Založ si blog

Až do konca 5. – Ach, ryba smrdí až strach. . .

Tento raz začnem priam anjelsky. Takže nie bývalým premiérom Ficom, ani Troškovou, ale našim žiaľ ešte stále prezidentom Kiskom.

Denník Pravda priniesol článok s vyjadrením bývalého premiéra Fica s názvom Prezident ma niekoľkokrát oklamal. Ale rozhodne to nie je len o ňom, sú to všetky tie veci, ktoré sa s ním preukázateľne spájajú – daňové „omyly“, úžernícke spoločnosti, postup a postoj v kauze pozemky…

Poviem to otvorene, ako vždy – a tvrdo – je to výsmech akejkoľvek morálky, ak v jej mene v tomto štáte rozhoduje človek, ktorý ju verejne pošliapava.

 

Pokladám za hanebné, ak sa prezident nespráva čestne…

Lebo má reprezentovať i mňa v tomto štáte. A ja nechcem, aby ma reprezentoval človek, ktorý sa v kauze pozemkov pod Tatrami správa tak ako on.

Vyberám si, komu podám ruku – a pán Kiska by medzi tých ľudí nepatril.

 

Ako zlý sen…

Pripadá mi ako fraška, keď počúvam v televízii vyjadrenia, že sa pán Kiska rozhodne, či bude opäť kandidovať za prezidenta. To vážne, pán Kiska by o tom bol schopný vôbec ešte uvažovať?

Skutočne nemáme v tejto spoločnosti žiadne hranice morálky?

 

Čas odísť prišiel už dávno, teraz je už len čas vykopnúť…

Mali by sme žiadať okamžitý – pardon, bezodkladný – odchod pána Kisku z funkcie prezidenta. Keď on sám zrejme nemá dostatočné morálne hranice a základnú potrebu čestne konať, potom je čas, aby sme konali my – občania. Zjednoťme sily a žiadajme verejne, aby odstúpil.

Nemá morálne právo vyberať ľudí „hodných byť ministrom“, „hodných byť sudcom Najvyššieho súdu“, „hodných byť ocenení za prínos štátu“…

Lebo on sám podľa môjho názoru nie je hoden byť prezidentom. A ja si len kladiem otázku, či niekedy vôbec bol.

 

Naozaj často uvažujem o hraniciach morálky,

Ak nekonáme a len sa prizeráme tomuto úpadku spoločenskej morálky, vypovedá to aj o nás samých.

Verím tomu, že čestný človek má hranice, ktoré v živote neprekročí nikdy. Je síce pravdou, že sme ľudia a robíme v živote chyby, ale je rozdiel medzi presolením polievky či zabudnutím kúpiť chlieb – a medzi klamaním bez zábran, podvádzaním, hrubou nečestnosťou. A my sa v živote ako jednotlivci vo vzťahu ku iným ľuďom, aj vo vzťahu ku spoločnosti učíme odlišovať „ľudské chyby“ od „morálnych a hodnotových nedostatkov“.  Lebo ten, kto presolil polievku, môže chybu napraviť a solí nabudúce menej. Avšak ten, kto klame, nemá vnútornú hranicu čestnosti a potrebu byť čestný, ďalšia nečestnosť je len otázkou času.

Pokladám preto čestnosť za jednu zo základných a najcennejších životných hodnôt. Spája sa mi so slovami spoľahlivosť, zodpovednosť, úprimnosť, pravdivosť. Je to pre mňa hranica, na základe ktorej ľudí púšťam alebo nepúšťam do svojho života, tak naozaj, hlboko. Áno, mám vybudovaný sklenený hrad – a rozhodne nie ktokoľvek sa dostane za jeho múry. Nie je to o tom, že by som ich posudzovala, ale o tom, že sa pre takými ľuďmi chránim.

A je podľa mňa rovnako podstatná hodnota „byť čestný“ aj vo vzťahu ku spoločnosti. Sociálne vzory spoločnosti vedú k jej rozvoju, alebo k jej úpadku.

 

Záverom…

Život nám ukáže nakoniec vždy pravdu. Je iróniou, ako nám dokazuje pravdivosť niektorých tvrdení.

Ak som v úvode po nastúpení pána Kisku do funkcie prezidenta pokladala za nepravdivé vyjadrenia médií, že „je to prezident, akého sme ešte nemali“ – tak teraz sa za svoj nesprávny úsudok verejne ospravedlňujem.

Médiá mali pravdu. Pán Kiska je skutočne prezidentom, akého sme na Slovensku ešte nemali.

Bohužiaľ, je to tak.

 

Elena    Praha, 29.4.2018

Téééda 8. – Ako vyriešime otázku 13. dôchodkov na Slovensku spravodlivo. . .

23.06.2024

V článku v linku https://www1.pluska.sk/diskusia/rady-a-tipy/analytici-navrhli-zmeny-13-dochodkoch-vyplacat-nemal-tymto-seniorom-ste-medzi-nimi sa uvádza, že výdavky nášho štátu dosahujú úroveň, ktorá presahuje ekonomické možnosti krajiny. Určite by sme mohli a mali verejne poanalyzovať, aké výdavky má náš štát – a iste by sme našli oblasti, v ktorých je potrebné [...]

Naozaj 3. – V krajine dúhy. . .

22.06.2024

Pokojný dážď kropil dnes Prednú Horu. Spomenula som si na minulý piatok – po celodennom dažďovaní zatiahnutá obloha navečer zjasnela a v trhajúcej sa šedi žiarila blankytná modrá. Dúha náhle rozprestrela farby oblohou. Ticho mrholilo. Z pôvodne tenučkého, krehkého bledodúhového mosta, klenúceho sa od protiľahlých kopcov kamsi do úbočí ku Muránskej Hute, [...]

Téééda 7. – Zástupcovia KDH, nezabúdajte, Boh sa díva. . .

20.06.2024

Síru tu podaktorí pľujú, že si Kotlár dovolil povedať, že u nás situácia s kovidom nenaplnila kritériá pandémie. Ako píše článok v linku https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/714405-21-tisic-obeti-kotlar-tvrdi-ze-ziadna-pandemia-nebola-majersky-sns-prerastla-dolinkovej-cez-hlavu/ KDH zdôrazňuje potrebu zodpovedného a odborného prístupu k zdravotníckym otázkam a vyzýva [...]

Ferdinand Marcos

Marcos: Filipíny nevyvolávajú vojny, nenecháme sa zastrašiť ani utláčať

23.06.2024 10:21

Filipínsky prezident to vyhlásil v súvislosti s eskaláciou námorných konfrontácií s Čínou.

Pápež / František /

Vatikán exkomunikoval desať mníšok zo Španielska. Rehoľníčky sú v otvorenom konflikte s pápežom

23.06.2024 09:41

Jadrom konfliktu je spor o nehnuteľnosti. Mníšky sú však so Svätou stolicou aj v ideologickom konflikte.

otáznik, výkričník, pravopis, pravidlá, slovenský jazyk, interpunkcia

KVÍZ Kamarátite sa s yspilonmi? Kedy sa píše mäkké i, kedy tvrdé? Otestujte si vedomosti z gramatiky

23.06.2024 09:00

Potrebujeme vedieť ypsilony? Ovládať svoj materinský jazyk by malo patriť medzi základné vedomosti. Otestujte sa.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,898
Celková čítanosť: 9195400x
Priemerná čítanosť článkov: 3173x

Kategórie

Archív