Založ si blog

Áááááá 5. – Ako rozdielne poznávame svet. . .

 

Akým spôsobom spoznávame svet, to o nás veľa vypovedá.

A akéže to spôsoby sú? Dnes o nich môžeme spoločne uvažovať.

 

Ako spoznávame svet…

Niekto sa ženie krajinou autom či na bicykli do diaľky, za horizont, iný sa zasa snaží pešo dostať na vrchol kopca. Rôzne spoznávame svet – a dozvedáme sa o ňom preto odlišné úlomky poznania.

Ja sa na túre prechádzam krajinou – nemusím prejsť desiatky kilometrov (obvykle však prejdem tak 10 až 20 km, ak som na mieste, kde som ešte nikdy nebola, dnes to bolo vyše 17 km) – krajinu skúmam – idem pomaly a pozerám si kamienky pod nohami, sem-tam objavím nejaký zvláštny kamienok, obzerám si prírodu po bokoch cesty, na svahoch, výhľady. Užívam si maličkosti – presvitajúce lúče slnka, vôňu lesa, vietor šumiaci v korunách stromov. Krajinu spoznávam hlboko, srdcom. Neprekáža mi vracať sa na tie isté miesta, práve naopak. „Vyhliadka“ a „u partizánov“ sú miesta, kam chodievam rada.

 

Myslím, že spôsob spoznávania sveta vypovedá i o nás…

Iste, ísť krajinou autom či na bicykli znamená spoznávať veľké vzdialenosti, ale nie detailne. Možno tak i ľudí v živote vidíme – spoznávame mnohých, ale povrchne, „tak facebookovo“. Alebo ideme z nohy na nohu, spoznávame malý kúsok krajiny v tisícoch detailov. A rovnako i ľudí.

Neviem ako u vás, u mňa to teda presne sedí – nepotrebujem davy priateľov, len zopár ľudí, ktorým môžem veriť. A snažím sa poznávať ich „pod kožu“, hlboko – rovnako úprimne a otvorene môžu oni vidieť mňa.

 

Rôzne spoznávame i okamihy v našom živote – trblietavé iskričky dňa…

Ukladáme ich ako koráliky do zážitkov, skladáme ich do spomienok. Niekto zbiera úžasnosti a mimoriadne chvíle – ja len každodennú všednosť a schopnosť citlivo vnímať jej zázračnosť – to pokladám za úžasné chvíle dňa.

Dnes pri prechádzaní lesom – miestami, kde som ešte nikdy nebola – som uvažovala presne o tých odlišnostiach poznávania k rozpísanej knihe. Čítala som nedávno moc múdry článok o partneroch rovnakého levelu. Predstavte si to zjednodušene tak, že rozdielne levely sú obrazne ako rozdielne výšky – jeden sa musí krčiť, druhý naťahovať. Ak napríklad človek má rád les, ide ním s radosťou, a vníma ho úplne inak. Ak má rád záhradkárčenie robí v záhradke s radosťou a nie nútene, občas, aby vyšiel tomu druhému „po vôli“. Človek-introvert zasa nerád sedí v  bare, necíti sa dobre vo veľkej a hlučnej spoločnosti, ide tam len občas, aby vyšiel tomu druhému „po vôli“. Dumala som práve o tom článku a leveloch  idúc lesom – ak máme partnersky rovnaký spôsob myslenia a poznávania sveta, je zladenie jednoduchšie.

Niekedy aj jasne vnímame, s kým sa dokážeme myšlienkovo zladiť, taký partner hovorí akoby našou rečou. Mali ste niekedy taký pocit, že „ten človek to napísal presne tak, ako by som to chcel povedať ja? Hovorí mi akoby z duše?“  Mne sa to stalo napríklad pri Munthem – jeho Kniha o San Michelle (známa i ako Kniha o živote a smrti) je toho presne príkladom. A Šmíd, pravdaže, Čisté radosti mého života, to je tiež taká moja „pod kožu“ kniha.

 

Záverom…

No ako rýchlo ukončíme? Nie, žiadne otázky už nezodpoviem. Ale prezradím vám, čo pijem, práve teraz – podelím sa s vami o recept:

do veľkého skleneného džbánu dáme 4 kvietky levandule, 7-8 vetvičiek mäty, 4 vetvičky šalvie, všetko jemne pohnetené v ruke, aby sa ľahšie uvoľňovali voňavé látky z nich. Pridáme 1-2 lyžice pomarančového sirupu, zalejeme studenou vodou cca do tretiny džbánu, necháme odstáť aspoň pol hodiny. Potom dolejeme do plného džbánu bielou vineou.

Skúste, ak chcete, podľa mňa to chutí úžasne…

 

 

Elena  Predná Hora, 15.7.2018

Pravdu na stôl 1. – Buď spravodlivosť nastolí štát, alebo ju vezmú do rúk ľudia. . .

02.03.2024

Pravdu nezastavíte. Je to priveľká špinavosť – tá hra na kovidpandémiu. Je to zločin proti ľudskosti. Som si istá, že v tomto štáte nie je ozajstný záujem pravdivo vyšetriť kovidšpinavosti – NCZI mi odmietlo poskytnúť štatistiku o tom, v ktorej nemocnici ľudia zomierali na UPV najviac. A pýtam sa verejne, prečo by mala byť táto informácia dôverná, prečo [...]

Ale nooo 11. – Ako som analyzovala analýzu analytikov. . .

29.02.2024

Analytici sa pustili do bývalej vlády za dôchodky, ako píše článok v linku https://www.topky.sk/cl/10/2698371/Analytici-nalozili-byvalej-vlade–Kde-ma-teraz-na-toto-stat-brat-peniaze–Cierne-scenare-a-zle-spravy-pre-dochodcov vraj budú musieť žiť s minimálnou valorizáciou – symbolickou, terajšie dôchodky budú zmrazené. Mám už dosť toho, ako tu ktosi klame a [...]

Cesta duše 6. – Legenda. . .

26.02.2024

Hľadám starú Blažkovú – zakričal pred chvíľou Zámer sveta – hľadám starú Blažkovú… A ako to už býva pri takýchto zdanlivo nepochopiteľných udalostiach – mal na to dobrý dôvod. Reagoval tým milo na moje nemilé správanie. Nezvyknem byť odvrkujúca často, vlastne skoro nikdy nie, lebo v živote sa snažím konfliktom predchádzať. Nemilo som [...]

spúšť, Čadca, Základná škola

Spúšť v škole na Kysuciach: Mladí vandali zdemolovali kontajnery a smeti podpálili

03.03.2024 15:00

Rozsypané a zhorené odpadky, rozbité okná či zadymená omietka budovy. Takýto pohľad sa naskytol policajtom a zamestnancom jednej zo základných škôl v Čadci.

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok: Vyšetrovanie Dankovej nehody by malo byť ukončené na budúci týždeň

03.03.2024 14:40

Policajti, ktorí riešili januárovú dopravnú nehodu podpredsedu parlamentu Andreja Danka, boli potrestaní "výčitkou".

Tibor Gašpar a Pavol Gašpar

Tajné zmeny vo vedení SIS? Kolíková sa zbláznila, tvrdí Gašpar. Pellegrini chce, aby prezidentka Gašpara ml. vymenovala

03.03.2024 14:30

Predseda parlamentu Peter Pellegrini v relácii RTVS O 5 minút 12 priznal, že žiadne iné meno na post riaditeľa SIS koalícia nemá.

parlament

Prieskum Focusu: Smer si drží preferencie nad 21 percentami, PS a Hlas stúpajú

03.03.2024 13:55

Do parlamentu by sa dostalo sedem politických subjektov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,829
Celková čítanosť: 8870268x
Priemerná čítanosť článkov: 3135x

Kategórie