Založ si blog

Áááááá 6. – Znásilnená. ..

Už tri dni média rozoberajú prípad hromadného znásilnenia 15-ročného dievčaťa v okrese Poltár.

Tak to teraz rozoberiem aj ja. Áno, viem byť milá, pokojná a láskavá, ale voči tým, ktorí si také správanie zasluhujú. A pozor, v tejto chvíli šľahajú dračie plamene.

 

Znásilnená…

Pre každú ženu je znásilnenie závažnou psychickou i telesnou traumou, ktorá ju poznamená – nie to ešte hromadné znásilnenie u 15-ročného dievčaťa, jej to môže privodiť traumu celoživotnú. Obeť je podľa médií v zlom psychickom stave – a čudujete sa tomu?

Myslím si, že v takomto prípade by mali médiá

 • nielen neprinášať žiadne detaily o obeti a znásilnení (načo píšu, kedy sa tam prisťahovala, jej meno a podobne),
 • ale ani opakovane sa vracať k udalosti – kvôli prežívaniu obete.
 • radšej by mali detailne popísať páchateľov a ich rodičov v prípade páchateľov mladistvých – veď sú v tomto prípade jasne preukázaní.

A hej, je smutné, že u nás obeť má ďaleko menej práv ako páchateľ.

 

Tak čia je to hanba ?

Nepáčilo sa mi vyjadrenie nejakej miestnej občianky deň po udalosti do novín, že „chúďa dievča má hanbu na celý život“. Niekto by mal ľudí v dedine náležite poučiť, ako sa vyjadrovať a správať v takomto prípade voči obeti. A médiá by takú hlúposť ani nemali uverejniť.

Ak to je niečia hanba – rozhodne nie toho dievčaťa.

Je to podľa mňa hanba páchateľov samotných a ich rodičov – o nich nič nevieme

 • skutočne by som bola rada, ak by médiá priniesli namiesto opakovaného vypisovania o znásilnení radšej detailný popis rodín páchateľov – či pracujú, koľko deti poctivo vychovali ako čestných, vzdelaných a pracujúcich občanov,
 • informácia o tom, či rodičia sú zamestnaní ma zaujíma, lebo ako nezamestnaní by mali nepochybne času dosť aspoň poriadne vychovať svoje deti, viesť ich ku zodpovednosti.

Neskutočne ma nahnevalo vyjadrenie jednej z matiek páchateľov, ktorá v televíznych novinách pokrikovala, že „veď sú to len deti“

 • neviem, keby niekto takto ublížil jej dcére, či by takto vyziapavala pred kamerami,
 • to je naozaj smutné že „rodičkám“ (prepáčte, ale takú osobu, ktorá neberie ohľad na nehoráznosť činu jej syna a možno celoživotnú traumu cudzieho dieťaťa v dôsledku toho, je mi skutočne ťažko nazývať matkou!) s takým nezodpovedným postojom k výchove detí ešte aj platíme za „výchovu detí“.

 

Uvažujem niekedy o tom, aká je rodičovstvo náročná činnosť…

A kladiem si otázku, prečo keď na ďaleko menej náročné činnosti sa vyžaduje nejaký certifikát, preukaz, doklad o spôsobilosti, nie je niečo podobné vyžadované aj na rodičovstvo

 • nie je predsa v poriadku, ak niekto vychováva dieťa bez morálnych hraníc, páchajúce trestnú činnosť – takouto výchovou rodič predsa nielen pácha škodu spoločnosti a obetiam výčinov, ale i samotnému dieťaťu, ktoré prežije život po krimináloch.
 • myslím, že namiesto integrálov a podobných vecí by sa malo oveľa dôraznejšie pristupovať v školách ku výchove ku zodpovednosti a zodpovednému rodičovskému správaniu, ako správne vychovávať deti,
 • hlavnú zodpovednosť však nesie za výchovu rodič, preto v spoločnosti by sme mali prikročiť ku represii voči rodičom v prípade nezvládnutej výchovy s následkom spáchania trestného činu mladistvým či detským páchateľom.

 

Áno, myslím si, že by mali nasledovať prísne tresty pre páchateľov, aj pre ich rodičov u mladistvých páchateľov…

Neskúšajte mi tu, drahí diskutéri, písať táraniny o tom, že takto tvrdo píšem preto, lebo všetci páchatelia boli údajne Rómovia – ako píšu médiá

 • skutočne neviem, k akej národnosti sa sami hlásia (dosť pochybujem, že ku rómskej),
 • a je to aj jedno – i keby to boli zelenofialoví mimozemšťania, je nutné prísne potrestať samotných páchateľov a tiež ich rodičov, v prípade mladistvých či maloletých páchateľov.

Ak píšu médiá, že páchatelia dostanú vysoké tresty, tak zaplačme nad tým nezmyslom.

Keby niekto znásilnil vašu dcéru, navyše takto brutálne a hromadne, zdal by sa vám trest pre mladistvých páchateľov s dolnou hranicou cca 3 roky postačujúci?

A potom sa páchatelia vrátia do tej dediny, akoby sa nič nestalo?

 

Záverom…

Nie, radšej v tejto chvíli končím, nenapísala by som už nič pozitívne. Za tých, ktorým sa ubližuje, by som dokázala kopať moc a moc, a šľahať ohnivé dračie plamene do nebies. Čo už, to som skrátka ja  – až do konca to budem robiť. Nemohla by som sa pozrieť sama sebe do očí, keby som písala len o samých idylických veciach, len pozitívne motivovala a usmievala sa ustavične ako cukrová bábika – a zlo by som prehliadala, nebojovala by som proti nemu.

Moc súcitím s tým dievčaťom. A vy azda  nie?

 

 

Elena   Predná Hora, 16.8.2018

 

 

 

Pravdu na stôl 1. – Buď spravodlivosť nastolí štát, alebo ju vezmú do rúk ľudia. . .

02.03.2024

Pravdu nezastavíte. Je to priveľká špinavosť – tá hra na kovidpandémiu. Je to zločin proti ľudskosti. Som si istá, že v tomto štáte nie je ozajstný záujem pravdivo vyšetriť kovidšpinavosti – NCZI mi odmietlo poskytnúť štatistiku o tom, v ktorej nemocnici ľudia zomierali na UPV najviac. A pýtam sa verejne, prečo by mala byť táto informácia dôverná, prečo [...]

Ale nooo 11. – Ako som analyzovala analýzu analytikov. . .

29.02.2024

Analytici sa pustili do bývalej vlády za dôchodky, ako píše článok v linku https://www.topky.sk/cl/10/2698371/Analytici-nalozili-byvalej-vlade–Kde-ma-teraz-na-toto-stat-brat-peniaze–Cierne-scenare-a-zle-spravy-pre-dochodcov vraj budú musieť žiť s minimálnou valorizáciou – symbolickou, terajšie dôchodky budú zmrazené. Mám už dosť toho, ako tu ktosi klame a [...]

Cesta duše 6. – Legenda. . .

26.02.2024

Hľadám starú Blažkovú – zakričal pred chvíľou Zámer sveta – hľadám starú Blažkovú… A ako to už býva pri takýchto zdanlivo nepochopiteľných udalostiach – mal na to dobrý dôvod. Reagoval tým milo na moje nemilé správanie. Nezvyknem byť odvrkujúca často, vlastne skoro nikdy nie, lebo v živote sa snažím konfliktom predchádzať. Nemilo som [...]

spúšť, Čadca, Základná škola

Spúšť v škole na Kysuciach: Mladí vandali zdemolovali kontajnery a smeti podpálili

03.03.2024 15:00

Rozsypané a zhorené odpadky, rozbité okná či zadymená omietka budovy. Takýto pohľad sa naskytol policajtom a zamestnancom jednej zo základných škôl v Čadci.

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok: Vyšetrovanie Dankovej nehody by malo byť ukončené na budúci týždeň

03.03.2024 14:40

Policajti, ktorí riešili januárovú dopravnú nehodu podpredsedu parlamentu Andreja Danka, boli potrestaní "výčitkou".

Tibor Gašpar a Pavol Gašpar

Tajné zmeny vo vedení SIS? Kolíková sa zbláznila, tvrdí Gašpar. Pellegrini chce, aby prezidentka Gašpara ml. vymenovala

03.03.2024 14:30

Predseda parlamentu Peter Pellegrini v relácii RTVS O 5 minút 12 priznal, že žiadne iné meno na post riaditeľa SIS koalícia nemá.

parlament

Prieskum Focusu: Smer si drží preferencie nad 21 percentami, PS a Hlas stúpajú

03.03.2024 13:55

Do parlamentu by sa dostalo sedem politických subjektov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,829
Celková čítanosť: 8870293x
Priemerná čítanosť článkov: 3135x

Kategórie