Založ si blog

Svet plný zázrakov 2. – Aké sú rómske deti?

 

Dnes večer o rómskych deťoch pár slov. Odpovieme si na otázku, aké sú rómske deti naozaj. Hej, a niečo vám prezradím – čo som vám predtým úmyselne zatajila.

Takže poviem vám teraz pravdu, vlastne dve pravdy – no veď uvidíte…

 

Rómske deti obesili mačiatko…

Poviem vám teraz pravdu o jednom mojom nedávnom blogu – blog Rekviem za mačiatko  http://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2018/09/21/cas-srdca-4-rekviem-za-maciatko/

som mohla nazvať Rómske deti obesili mačiatko. Nijako by som neklamala, bolo to tak. S týmto titulkom by sa na môj blog vrhlo nepochybne oveľa viac čitateľov. Šlo mi však o riešenie problému, nie o senzáciu, oheň a krv. Ako riešenie pokročilo, je zatiaľ otázne – pani zo sociálky mi volala a chcela presnú adresu, ale list od nich doteraz nedorazil. Polícia mi odpísala tiež, že vec prešetria.

(Niekedy treba byť trpezlivý pri postupoch štátnych inštitúcií – aj môj podnet vo veci IBLV, s. r. o. polícia už dlhodobejšie prešetruje a práve včera mi prišlo vyrozumenie ako oznamovateľke, že vec už doriešujú v spolupráci so súdom, t. j. preukázalo sa porušenie zákonov.)

A tí rozumnejší tušia, že ak o tej udalosti píšem, má to svoj dôvod – a že ním nie je snaha iniciovať tu spoločnú seansu o tom, aké sú všetky rómske deti darebáci.

Lebo nie sú.

 

Svet, ktorý mi je cudzí…

Mnohé z nich sú zanedbané výchovne aj hygienicky, hladujúce kvôli nízkemu príjmu a neschopnosti rodičov hospodáriť s financiami, bez prístupu ku teplej vode a teplu. Vystavené životu v malom priestore s mnohými ďalšími ľuďmi, bez vlastného kútika na súkromie a nebodaj na učenie, bez vlastnej stoličky, či dokonca len vlastnej postele.

Neviete si predstaviť, koľko učiteľov v našom regióne nosí deťom do školy oblečenie a obuv po vlastných deťoch, či niekedy aj jedlo. Neviete si ani predstaviť, koľko detí v našom regióne musí byť odňatých z rodín, lebo je ohrozené ich základné prežitie a jediné ich oblečenie je to, čo majú na sebe.

Ja viem, je to svet priveľmi vzdialený niektorým z vás. Je jednoduché striasť sa úvah o ich situácii tým, že veď deti majú svojich rodičov a je to ich chyba, ak sa zle starajú. Je jednoduchšie si kúpiť značkovú spodnú bielizeň, oblečenie a kozmetiku, drahé auto, behať po reštauráciách a luxusných dovolenkách – ako ich dať zmysluplne do života ľudí, ktorým by pomohli v základnom prežití. Nuž, každý máme svoje peniaze a svoje morálne hodnoty. Svoju životnú filozofiu. Aj svoj svet – lebo mne je svet takých ľudí priveľmi vzdialený.

A poviem vám jednu vec – som stále na hranici rozhodnutia, ale ak sa rozhodnem realizovať veľké poslanie, nikdy, nikdy, nikdy neprestanem vidieť slabých, chorých, bezmocných, chudobných, postihnutých – tých, za ktorých kopem. Nikdy ani nechcem prestať im rozumieť.

 

Príbeh o gaštankoch…

Poviem vám teraz aj druhú pravdu – o mojom dnešnom ráne. Jednom z tých mála rán, kedy zbieram gaštany túto jeseň. Gaštany sú v mojom srdci rovnako ako doteraz, pravdaže, no cestujeme autom a dcéra ma vysadí pri hlavnej ceste, odkiaľ už nechodím popri gaštanovej aleji. Málo rán je takých, že tam bežím nazbierať malých gaštankov, aby mali šancu vysadením prežiť.

Dnes som gaštany zbierala. Ľudia sa náhlili do práce, deti do školy. Zrazu sa blížili cestičkou dvaja maličkí rómski chlapci. Pozdravili sa mi – „reč ešte hodne dyslalická, nulťáci či prváci“ – prebehlo mi hlavou automaticky. Odzdravila som. Zašli trochu ďalej alejou, zbierali si gaštany – zbierali ich do svetrov, podobne ako ja do trička – pousmiala som sa nad tým.  Mali už gaštanov plné náručie.

Zrazu stáli za mnou so slovami „teta, vezmite si gaštany“.

Poďakovala som a ešte sme sa chvíľu rozprávali, že spravili dobrú vec, že z tých gaštankov vyrastú nové stromy.

 

Záverom…

Nuž tak, zodpovedzte si sami na otázku, aké sú rómske deti.

Aj na tú, akí ste vy sami. Ktorý svet je váš…

 

 

 

Elena   4.10.2018

Takže tak 6. – Čo máte proti vodke, občania Slovenska?

11.04.2024

Čo máte proti vodke, občania Slovenska? Keby ste ju riadne kupovali, nemusel by ju predajca popíjať v takom množstve sám, napadlo mi cynicky pri čítaní o najnovšom počine strany Demokratov https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/705995-slovensko-zaplavili-proruske-bilbordy-poburili-ludi-vyvesila-ich-strana-demokrati/ Zúfalecké gesto na upútanie pozornosti – alebo stratégia, [...]

Takže tak 5. – Čo by mal pre udržanie svojho úspechu urobiť prezident Pellegrini. . .

07.04.2024

Povedzme si to rovno – tieto prezidentské voľby na Slovensku boli viac proti Korčokovi, ako za Pellegriniho. Znamená to, že pre mnoho ľudí u nás bol Pellegrini prijateľnejším kandidátom. Svoju pozíciu by mal upevniť hneď na začiatku rozvážnymi krokmi. Pobavilo ma, ako Korčok vybehol s obviňovaním, že za jeho neúspech môže Pellegriniho neférová kampaň. [...]

Takže tak 4. – Mali by sme brániť spojencov v NATO?

05.04.2024

Nuž, neviem ktorý hlupák by sa hrnul pomáhať spojencom v NATO, ktorí by sa stali obeťou útoku Ruska iba preto, že vytrepali svojich vojakov na Ukrajinu. Povedzme si rovno – zmluva o vzájomnej pomoci v prípade napadnutia platí, ale týka sa nepochybne situácie, že sa členská krajina stala obeťou útoku. A nie že sama svojou hlúposťou ako agresor vyprovokuje odvetný [...]

Notre Dame, paríž, vojak

Bezpečnosť počas olympiády v Paríži posilnia aj vojaci a policajti zo zahraničia

13.04.2024 13:12

Po útoku Islamského štátu na predmestí Moskvy, ktorý si vyžiadal 144 obetí, zaviedlo najvyšší bezpečnostný stupeň.

fico, danko, pellegrini

Fico by chcel Danka na poste šéfa parlamentu. Hlas to odmieta, odkazuje na koaličnú zmluvu

13.04.2024 12:42, aktualizované: 13:28

Hlas pripomína, že koalícia sa riadi platnou koaličnou zmluvou, ktorá vychádza z pomerov po parlamentných voľbách. Po prezidentských voľbách sa podľa Hlasu tieto pomery nezmenili.

Súdna rada, Ján Mazák

Časť členov Súdnej rady chce opäť odvolať jej šéfa Mazáka, za neoprávnené zbieranie informácií

13.04.2024 12:15

Predseda Súdnej rady Mazák hrubo zneužil svoju funkciu na neoprávnené zbieranie informácií voči konkrétnym sudcom, uviedli jej členovia Kosová a Šamko.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,848
Celková čítanosť: 8965888x
Priemerná čítanosť článkov: 3148x

Kategórie