Založ si blog

Na tepe dňa 2. – Slováci nechcú kapitalizmus, povedal Danko. . .

Mediálna diskusia Danka a Sulíka priniesla mnoho cenných podnetov a poznatkov. Kto za koho kope jasne ukazujú takéto diskusie.

A tak teraz k tomu poviem zopár slov, jasne a otvorene.

 

Odvod pre reťazce…

Danko navrhol zaviesť 2,5-percentný odvod pre obchodné reťazce. Predstavitelia opozície sa podľa médií obávajú, že Dankom navrhovaný odvod pre reťazce prinesie nárast cien. Mohli by sa pokúsiť tak správať, preto treba dať do legislatívy nejaké „spomaľovače“, aby sa tak správať nemohli. Myslím, že práve Dankom spomenutý zákon o cenách a zákon o nekalých praktikách by mohli v tomto smere priniesť pozitívne zmeny.

Ibaže naši opozičníci a obchoďáci začali odušu ohlupovať verejnosť – aký je odvod pre reťazce zlý a škodlivý. Ach, ten darebák Danko – on chce nejaký odvod od obchodov a my si to odskáčeme, zaplatíme  – tak takto si povzdychne podaktorý naivný Slovák, ohlupovaný manipulatívnymi vyhláseniami opozície a obchodníkov. Podľa toho ich jajčania by sa zdalo, že podaktorí vlastníci obchodných reťazcov ani na to, aby si vodu osolili alebo ocukrovali nemajú a suchý chlieb na obed je pre nich nie každodenným luxusom. Opak je pravdou – zisky obchodných reťazcov sú vysoké, čoraz vyššie – z roka na rok narastajú. Pozrite si napríklad článok s názvom Top potravinové reťazce, v ktorých Slováci najviac míňajú svoje peniaze zo dňa 11.9.2017

https://www.aktuality.sk/clanok/519650/top-potravinove-retazce-v-ktorych-najviac-minaju-slovaci-svoje-peniaze/

ktorý presne tento trend popisuje – na prvých troch miestach sa umiestnili medzi obchodníkmi u nás TESCO, LIDL a Kaufland. Poskytujú údaje o ich tržbách a ziskoch za rok 2016 podľa Finstat.sk (na Finstate si môžete nájsť informácie aj za ďalšie roky, pre porovnanie).

Údaje rozhodne vypovedajú o tom, že ich zisky v miliónoch eur sú vysoké. A to ešte keby sa správali šetrnejšie vo vzťahu ku výrobkom s končiacou zárukou – napríklad predávali by ich s postupne sa znižujúcou cenou, tak by tie zisky boli ešte vyššie.

 

Dankove argumenty…

Priniesol ich napríklad článok z 25.11.2018 s názvom Danko obhajoval odvod pre reťazce. Slováci nechcú kapitalizmus, vyhlásil

https://slovensko.hnonline.sk/1848383-danko-obhajoval-odvod-pre-retazce-slovaci-nechcu-kapitalizmus-vyhlasil

Vyhlasuje v ňom, že treba spraviť poriadok s oligarchami, skončiť vydieranie našich obchodníkov, zastaviť nekalé praktiky.

Podpory názoru, že treba spraviť poriadok s nekalými praktikami a vydieraním malých podnikateľov sa dočkal aj od Kollára. Aj ním navrhovanú potravinovú sebestačnom pokladám za dobrý a pre nás nutný krok. Rozhodne ho potrebujeme viac ako investovať dve miliardy na zbrojenie, či ako prelety bezpilotných lietadiel ponad Slovensko.

A teraz aj odo mňa. Ja si myslím, že odvod pre reťazce by mal byť zavedený, len ho treba dobre legislatívne ošetriť, nepodľahnúť lobbingu reťazcov.

 

Záverom…

Nuž, je kadečo čiernofľakaté na tom kapitalizme. Je mi nevoľno pri pohľade na deti, zapriahnuté do neľudskej driny, či pri správach o ožobračovaní ľudí len pre napchatie niečím bezodných vreciek .

Poviem vám, ak sa Dankovi zdá, že sa Slovákom kapitalizmus nepáči, tak sa mu to rozhodne nezdá…

 

 

Elena  30.11.2018

Cesta duše 5. – Sú dni . . .

24.02.2024

Poviem ti príbeh, zašepkala som včera. Iba mne? Dnes? A veď hej, prikývla som. Prší a prší dneškom. Ja si s dažďom rozumiem, no teraz tu mám príbeh plný slnka. O dva dni skôr vznikol, pravdaže. Slnko dopadalo na vzdialené kopce. Tenké zlaté lúče objímali vrcholce stromov a pozlátili zdychavské lazy a svahy nad nimi. [...]

Ale nooo 8. – Navrhujem SND nové umelecké dielo. . .

22.02.2024

Musíme sa kultúrniť nediskriminačne, povedala som si zamyslene, keď som čítala pohoršené reakcie k novému umeleckému dielu SND o Ježišovi https://christianitas.sk/skandal-okolo-blasfemickej-hry-jezis-z-montrealu-sa-stupnuje/?fbclid=IwAR38R953h9_sBRFnP-vmFnl6TjCwp87Htb9oBcEz00nQQK3bmAe_5ntNtq0 Že vraj nový filozofický pohľad to je, tvrdí SND. No veď dobre – nevidela [...]

Ale nooo 7. – Medzinárodný deň obetí zločinu. . .

22.02.2024

Výročie vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice sme si opäť pripomenuli, ako ukazuje link https://tvnoviny.sk/domace/clanok/881717-objednavatel-stale-nepyka-zhrnutie-toho-co-sa-udialo-za-sest-rokov-od-vrazdy-jana-kuciaka?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR0JfPkePBeV-BQRu_HC5ySS5uj2vD71uTHiV6AJwjwdSM9D0DFBJRNPcUA#Echobox=1708534015 Čas plynie, a ja akosi nie som [...]

Volodymyr Zelenskyj, Olaf Scholz

Zostáva vám len pár hodín, predpovedali v Berlíne porážku Kyjeva. Prečo Nemci váhali s pomocou Ukrajine?

25.02.2024 12:00

Podporovať Ukrajinu, ale neprovokovať Putina. Proruská politika Berlína sa skončila fiaskom, no Berlín stále nepomáha tak, ako by mohol.

Oleksandr Syrskyj

Syrskyj navštívil veliteľstvo neďaleko frontu. Situácia je ťažká, Rusi neustále útočia, potvrdil

25.02.2024 11:37

Ukrajinskí vojaci sa sťažujú hlavne na nedostatok delostreleckej munície a munície do protileteckých zbraní.

Anka, Donovaly

So snehom je to cez prázdniny bieda. Napriek extrémnemu teplu si však stále môžete zalyžovať

25.02.2024 11:30

Na upršaných Donovaloch sme na kopci stretli len hŕstku ľudí – tamojšie stredisko je napriek súčasným podmienkam stále otvorené. Zimné radovánky však naďalej ponúkajú aj Oščadnica či Jasná.

koľajnice, zmena

Na poľskej železničnej stanici Dorohusk vysypali sóju z Ukrajiny. Sabotáž, tvrdí Kyjev

25.02.2024 11:10

Polícia incident vyšetruje, pričom znehodnotených bolo asi 5 ton sóje.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,824
Celková čítanosť: 8851809x
Priemerná čítanosť článkov: 3134x

Kategórie