Založ si blog

S láskou, mama 10. – Tie najmúdrejšie slová o eutanázii. ..

Eutanázia je ťažká dilema pre spoločnosť. Morálna pasca podľa mňa. Poviem vám, pravdaže, v dnešnom blogu otvorene, kto povedal podľa mňa tú najmúdrejšiu vec, ktorú som kedy počula o eutanázii

 

Zlo je skrátka ako kysnúce cesto…

Kanada už pár rokov špekulovala o eutanázii. Najskôr schválili v provincii Quebec beztrestnosť asistovanej samovraždy v 2013. Potom v roku 2016 v Kanade zlegalizovali aj eutanáziu:

  • Pôvodne len ako možnosť pre ľudí nad 18 rokov, trpiacich smrteľnou a nevyliečiteľnou chorobou.
  • Neskôr ju rozšírili o ľudí s degeneratívnymi ochoreniami.
  • Následne ju doplnili o možnosť eutanázie aj pre deti, ak sú mentálne postihnuté.

A ako sa dalo čakať, rozbehla sa lavína problémov. Objavili sa žiadosti rodičov o eutanáziu svojich postihnutých či chorých detí. Nuž, svoj patologický vzor majú – Holandsko, pre niektorých krajina neobmedzených možností. Raj drog a drogovo závislých, „sexuálnej slobody“. A Groningenského protokolu, pravdaže, dodávam tvrdo – podľa neho môže lekár beztrestne usmrtiť dieťa s rázštepom chrbtice, či s hydrocephalom. Pretože postihnutie je podľa nich legitímny dôvod na smrť. A svet, namiesto toho aby Holandsko vylúčil zo spolupráce a zrušil s nimi obchodné dohody, pokojne sa tomu prizerá. Pre mňa je to odstrašujúci príklad popletených hodnôt. Užívanie akejkoľvek drogy a v akomkoľvek množstve pokladám za slabosť charakteru človeka, a nie za cestu ku duchovnému oslobodeniu. Človek, ktorý skutočne duchovne rastie, nepotrebuje na svojej ceste nijaké pochybné barličky. O „sexuálnej bezzábranovosti“ mám tiež svoj názor, podľa mňa zrelý dospelý človek dokáže šťastne žiť v kvalitnom, monogamnom vzťahu, pretože sex si prepojí s citovou väzbou.

Iste, aj ďalšie krajiny povolili podobnú eutanáziu – Belgicko, asistovanú samovraždu aj Švajčiarsko. A počet „eutanazovaných“ dramaticky narastá.

http://pjsaunders.blogspot.com/2013/04/stunning-4620-increase-in-belgian.html

Populácia starne. A normy v spoločnosti sa patologicky posúvajú v rôznych oblastiach – vo vzťahu ku slušnosti, čestnosti, vernosti, zodpovednosti, aj eutanázii. Spomínate si na efekt kĺzačky, ktorý som v blogu pred časom popísala? Ak sa zlu len prizeráme, ono narastá. Vždy narastá, ak ho nezastavíme. Je ako kysnúce cesto…

 

Tie najmúdrejšie slová o eutanázii…

Povedal ich Norman Kunc, chlap žijúci na vozíku, od narodenia s postihnutím mozgovou obrnou. Vyštudoval vysokú školu, je ženatý a má dve deti. Jeho príbeh nájdete v článku Právo na eutanazii na http://mujautismus.cz/2018/10/pravo-na-eutanazii/

Podľa neho zákon o eutanázii pripravuje Kanaďanov s postihnutím o bezpečnú sieť duševného zdravia, pretože postihnutie u človeka vníma ako „správny“ dôvod, prečo by sa mohol rozhodnúť zomrieť. Povedal: „Keby zomrela moja žena, a ja by som začal trpieť depresiou a samovražednými myšlienkami, na rozdiel od zdravého človeka by ma neliečili, ale pokladali by to za racionálne rozhodnutie zomrieť.“ A preto žiada, aby mal rovnaké právo pomoci dostať sa z depresie, získať odbornú pomoc formou liečby, a nie smrť v podobe „asistovanej samovraždy“, alebo eutanázie.

Celé jeho vyjadrenie nájdete

https://youtu.be/FCe9dsNr5P0

 

Áno, tieto jeho slová odhaľujú falošné hranice v nás samých…

Tí, ktorí by ho mali chrániť a liečiť, vkladajú vlastné predsudky do pohľadu na neho a na jeho život, pretože jeho život s postihnutím vnímajú ako neznesiteľný a nehodný rovnakej ochrany ako u človeka bez postihnutia – na rozdiel od neho samého.

Myslím, že spoločnosť by mala dvojnásobne prísne monitorovať názory zdravotníkov v tomto smere. A to nielen na základe jeho prípadu. Mám som aj osobnú skúsenosť. Môj syn bol po jeho smrti v priebehu súdneho konania s nemocnicou vystavený podobným patologickým názorom právoplatne odsúdenej páchateľky – lekárky, ktorá spokojne vypisovala súdu do občianskoprávneho konania svoje názor o menšej hodnote života človeka s postihnutím. Ja som musela znášať tieto názory, štát ma pred nimi účinne nechránil, rovnako ako moje mŕtve dieťa.

Je menej znesiteľný a menej cenný život človeka s postihnutím, alebo… a mohli by sme tam dosadiť skutočne kadečo…

Rovnako by sme mohli hovoriť, či bol väčším prínosom pre ľudstvo život Hawkinga, alebo…

Ach, ach, koho všetkého by sme „eutanazovali“?

 

 

Elena   7.2.2019

 

Vedieť viac 4. – Kultúrne obohatení Francúzi. . .

28.11.2022

6-ročné dievčatko znásilnené migrantom vo Francúzsku – píše o tom článok v linku https://www.plenum.sk/otcovi-6-rocneho-dievcata-hrozi-vazenie-pretoze-zbil-migranta-ktory-ju-znasilnil/ V&ošiel v noci do ich domu a znásilnil dieťa. Údajný páchateľ vyhlasuje, že má len 14 rokov údajne – byť políciou vo Francúzsku určite by som si jeho vek preverila [...]

Vedieť viac 3. – Príbeh lekárov alias Raz stačí. . .

27.11.2022

Raz nestačí – čítali ste tú knihu? Jej názov hovorí o tom, že nestačí byť šťastný raz v živote. Kedysi dávno som ju čítala i ja. S tým názvom knihy súhlasím, no i tak krédo „raz nestačí“ neaplikujem v živote na všetko. Rozhodne mi v živote stačí raz, ak sa ma niekto pokúsi vydierať – taký človek u mňa skončil. A tu nás podaktorí [...]

Vedieť viac 2. – Samovraždy na železniciach. . .

23.11.2022

Samovraždy na železnici. Desivý fenomén modernej spoločnosti. Už len správa o nich nás zasiahne. Nie to ešte aby to bol niekto známy. Málokto však uvažuje o tom, ako sa v tej situácii cíti rušňovodič. Človek sa postaví na koľajnice a rušňovodič už nedokáže urobiť nič, len bezmocne brzdiac pokračovať vlakom dopredu. Hoci vie, že vzdialenosť na ubrzdenie je [...]

Somálsko útok bombový

Ďalší útok militantov v somálskom Mogadiše. Zahynulo najmenej desať ľudí

28.11.2022 08:03

Pri útoku utrpel zranenia aj somálsky minister vnútornej bezpečnosti.

šanghaj protest čína police

BBC tvrdí, že jej novinára v Šanghaji zadržala a zbila čínska polícia

28.11.2022 06:56

Novinár mal v Šanghaji informovať o priebehu protestov za ukončenie prísnych opatrení čínskej vlády proti šíreniu covidu.

Germany Russia Ukraine War

Nemeckí vojenskí mechanici sú už v Michalovciach. Aké zbrane pre Ukrajinu budú opravovať?

28.11.2022 06:00

Rezort obrany ubezpečuje, že Slovensku ani Michalovciam v súvislosti s opravou nemeckej bojovej techniky žiadne nebezpečenstvo nehrozí.

Antonivskij most, Cherson, vojna na Ukrajine

ONLINE: Kyjev je pod snehom. Zelenskyj očakáva ďalšie raketové útoky

28.11.2022 05:55, aktualizované: 08:35

Kým budú mať Rusi rakety, tak sa neupokoja, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý očakáva ďalšie ruské raketové útoky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,463
Celková čítanosť: 7227289x
Priemerná čítanosť článkov: 2934x

Kategórie