Založ si blog

Verím 9. – Sila viery vo svoj sen. . .

Slnko zlatisto žiarilo spoza kopcov na horizonte, postupne sa za ne ukrylo a na zaježovské lazy padal súmrak.

Výhľad z okna mi prezrádza, že krehko belasú farbu neba pretína množstvo oranžovoružových  stôp lietadiel. Nuž, nie je to taká nerušená idylka ďaleko od civilizácie, ako by som si myslela.

Lazy sa tiahnu doširoka – doďaleka. Domčeky roztrúsené po úbočiach, v bielych, ružových, béžových či sivých tónoch. Keďže konštelácie začínali až po večeri, prechádzka okolím mi priniesla prehľad o najbližších usadlostiach i miestnych psoch.

Miestne vzdelávacie centrum postavili a ustavične ho tvoria, rozvíjajú ďalej. Nádherné miesto, silný projekt, čo tu budujú ľudia idúci za svojim snom. Moc sa mi páči, že myslia na ochranu prírody.

V skorom ráne som hľadala psíka, s ktorým som sa skamarátila včera popoludní. Neúspešne, nuž aspoň pár fotiek svitania som získala. Hlási sa ku slovu teplý deň, vtáci už včasráno spievajú, vzduch vonia, no je však ešte stále predjarný.

Kedysi som túžila žiť na takomto mieste, no dnes som už mám trochu inú predstavu, nie až natoľko civilizačne vzdialenú. Takú vlastnú, je i nie je podobná tejto zaježovskej – postupne sa mi odkrýva, formuje sa.  Za dôležité pre vykročenie ku poslaniu pokladám naše hlboké vnútorné rozhodnutie, jedinečnosť voľby – pochopenie, že ak niečo, tak práve toto. Je to o prijatí pravého životného poslania – „posvätnej zmluve“ (presne ako o tom hovorí vo svojej knihe Psvátne smlouvy Carolyn Myssová, písala som o tom nedávno v blogu). Prijatie takého poslania znamená, že pre túto verziu svojho životného príbehu urobíte 100 percent. je to naša voľba (Zámer sveta skladá veci tak, aby sme videli tú správnu možnosť „posvätnej zmluvy“, no realizovať ju musíme sami. Podobná výlučnosť je pre mňa dôležitá v živote celkovo, v každej oblasti. I vo vzťahoch by podľa mňa mala platiť – vedie ku trvácnosti a zmysluplnosti vzťahov, ich budovaniu. Mnoho ľudí ale používa úplne odlišné stratégie, z okruhu dostupných partnerov vyberá a skúša, strieda partnerov. Mne ako demisexuálovi pripadá takéto správanie nepochopiteľné – myslím si, že stratégia hľadania pravého partnera by nemala spočívať v striedaní rôznych partnerov, ale v očisťovaní sa a vlastnom raste, aby človek dostal do svojho života to pravé. Lebo všetko sa nám to podľa mňa poskladá až na istej úrovni našej zrelosti. Túto filozofiu by som pokojne učila deti na základných školách, no to by mi zástancovia moderných hodnôt dali…

Na takýchto miestach – ako sú zaježovské lazy – si človek uvedomí to, čo naozaj je pre život dôležité. Jasné, že je tu i wifi, veď ako inak by som dala dnešný blog. Ale čas tu plynie pomalšie, zmysluplnejšie, ako v mestskom zhone. niet tu hluku a ruchu, hovorí s vami príroda a uvedomujete, že ste jej súčasťou. Mne pár chvíľ toho ešte trochu mrazivého rána, do ktorého som vybehla len tak v tričku, rozvírilo roj takýchto myšlienok, ako vidíte.

A pravdaže som uvažovala i o tom, akí ľudia tu žijú na všetkých tých usadlostiach. Ako žijú. Koľko osudov sa tu odohráva, možno i silných príbehov. nepochybne generačné osudy v mnohých prípadoch. Ktovie.

Dumala by som o tom ešte dlho, ale čas chváta ku konšteláciám.

A tak prajem vám všetkým pokojný a pohodový víkend. A Zemi s úctou a láskou uzdravenie.

 

Elena   13.2.2019

 

 

 

 

Lebo 8. – Som za to, aby sme vystrelili na Ukrajinu jednu raketu na jej obranu. . .

29.05.2024

Blanár rázne odmietol vystreľovanie rakiet proti Rusku z nášho územia, ako píše článok v linku https://www1.pluska.sk/spravy/z-domova/vydeseny-minister-blanar-razne-zakrocil-rakety-nasom-uzemi-ziadnom-pripade Jeho jasný a nekompromisný postoj sa mi páči. Na druhej strane ale je vyhlásenie či výzva či vyjadrenie Dzurindu – aby sme vystreľovali rakety z nášho [...]

Naozaj 1. – Ako oblaky. . .

27.05.2024

Píšem často blogy aj s politickými témami, no v skutočnosti politika u mňa z hľadiska záujmu má mínusové hodnoty. Keby to bolo na mne, moja vodnárska duša by zariadila svet, v ktorom by neboli žiadne štáty, a hrabivci by nemali nahrabané majetky. Putovali by sme každý kam nás len oči povedú, voľne a bez akýchkoľvek obmedzení. Ako oblaky. Oblaky sú v mojom [...]

Lebo 7. – Bude bez milióna a bez fúzov? Veru nie.

22.05.2024

Nuž, tomu sa hovorí chlapské slovo. Zaujímavú stávku vyhlásil český lekár, ktorý pracuje vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe, ako uvádza článok v linku https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Bludny-balvan-za-ivermektin-Vse-jinak-Vsadim-se-o-milion-Je-tu-studie-755683 Bludný balvan, udelený členke Rady ČT za ivermectin ho pohol k činu. Stratil už trpezlivosť s [...]

váha, spravodlivosť, misky

Súdna rada vyslovila nesúhlas s trestným stíhaním sudkýň pre ohýbanie práva

30.05.2024 09:02

Obžaloba ich vinila z podplácania, nepriamej korupcie a ohýbania práva. Obe vyhlásili, že sú nevinné.

Peter Pellegrini

Prieskum SANEP o dôvere k politikom: Len jednému viac ľudí dôveruje ako nedôveruje

30.05.2024 07:00

Zuzana Čaputová je stále v prvej trojke politikov s najväčšou dôverou, Ivan Korčok je na tom lepšie ako Michal Šimečka, vyplýva z prieskumu SANEP-u.

Európsky parlament / EP /

Prieskum SANEP po atentáte: Kto má najväčšiu šancu dostať sa do europarlamentu? Hore je to tesné

30.05.2024 07:00

Poslancov zo Slovenska do Európskeho parlamentu by podľa aktuálneho prieskumu spoločnosti SANEP poskladalo šesť politických strán.

Ruský útok, Charkov, požiar, hasiči, vojna na Ukrajine, hypermarket

ONLINE: Charkov bol opäť pod paľbou, bilancia úderu zo soboty sa vyšplhala na 19 mŕtvych

30.05.2024 06:10, aktualizované: 08:29

Ruská armáda opätovne zaútočila na Charkov, vypálila naň najmenej osem striel.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,882
Celková čítanosť: 9115713x
Priemerná čítanosť článkov: 3163x

Kategórie

Archív