Založ si blog

Verím 9. – Sila viery vo svoj sen. . .

Slnko zlatisto žiarilo spoza kopcov na horizonte, postupne sa za ne ukrylo a na zaježovské lazy padal súmrak.

Výhľad z okna mi prezrádza, že krehko belasú farbu neba pretína množstvo oranžovoružových  stôp lietadiel. Nuž, nie je to taká nerušená idylka ďaleko od civilizácie, ako by som si myslela.

Lazy sa tiahnu doširoka – doďaleka. Domčeky roztrúsené po úbočiach, v bielych, ružových, béžových či sivých tónoch. Keďže konštelácie začínali až po večeri, prechádzka okolím mi priniesla prehľad o najbližších usadlostiach i miestnych psoch.

Miestne vzdelávacie centrum postavili a ustavične ho tvoria, rozvíjajú ďalej. Nádherné miesto, silný projekt, čo tu budujú ľudia idúci za svojim snom. Moc sa mi páči, že myslia na ochranu prírody.

V skorom ráne som hľadala psíka, s ktorým som sa skamarátila včera popoludní. Neúspešne, nuž aspoň pár fotiek svitania som získala. Hlási sa ku slovu teplý deň, vtáci už včasráno spievajú, vzduch vonia, no je však ešte stále predjarný.

Kedysi som túžila žiť na takomto mieste, no dnes som už mám trochu inú predstavu, nie až natoľko civilizačne vzdialenú. Takú vlastnú, je i nie je podobná tejto zaježovskej – postupne sa mi odkrýva, formuje sa.  Za dôležité pre vykročenie ku poslaniu pokladám naše hlboké vnútorné rozhodnutie, jedinečnosť voľby – pochopenie, že ak niečo, tak práve toto. Je to o prijatí pravého životného poslania – „posvätnej zmluve“ (presne ako o tom hovorí vo svojej knihe Psvátne smlouvy Carolyn Myssová, písala som o tom nedávno v blogu). Prijatie takého poslania znamená, že pre túto verziu svojho životného príbehu urobíte 100 percent. je to naša voľba (Zámer sveta skladá veci tak, aby sme videli tú správnu možnosť „posvätnej zmluvy“, no realizovať ju musíme sami. Podobná výlučnosť je pre mňa dôležitá v živote celkovo, v každej oblasti. I vo vzťahoch by podľa mňa mala platiť – vedie ku trvácnosti a zmysluplnosti vzťahov, ich budovaniu. Mnoho ľudí ale používa úplne odlišné stratégie, z okruhu dostupných partnerov vyberá a skúša, strieda partnerov. Mne ako demisexuálovi pripadá takéto správanie nepochopiteľné – myslím si, že stratégia hľadania pravého partnera by nemala spočívať v striedaní rôznych partnerov, ale v očisťovaní sa a vlastnom raste, aby človek dostal do svojho života to pravé. Lebo všetko sa nám to podľa mňa poskladá až na istej úrovni našej zrelosti. Túto filozofiu by som pokojne učila deti na základných školách, no to by mi zástancovia moderných hodnôt dali…

Na takýchto miestach – ako sú zaježovské lazy – si človek uvedomí to, čo naozaj je pre život dôležité. Jasné, že je tu i wifi, veď ako inak by som dala dnešný blog. Ale čas tu plynie pomalšie, zmysluplnejšie, ako v mestskom zhone. niet tu hluku a ruchu, hovorí s vami príroda a uvedomujete, že ste jej súčasťou. Mne pár chvíľ toho ešte trochu mrazivého rána, do ktorého som vybehla len tak v tričku, rozvírilo roj takýchto myšlienok, ako vidíte.

A pravdaže som uvažovala i o tom, akí ľudia tu žijú na všetkých tých usadlostiach. Ako žijú. Koľko osudov sa tu odohráva, možno i silných príbehov. nepochybne generačné osudy v mnohých prípadoch. Ktovie.

Dumala by som o tom ešte dlho, ale čas chváta ku konšteláciám.

A tak prajem vám všetkým pokojný a pohodový víkend. A Zemi s úctou a láskou uzdravenie.

 

Elena   13.2.2019

 

 

 

 

Aká je pravda 7. – Fiflena a mažoretka. . .

16.06.2021

Ach, veď nech sa fintia fifleny, keď ich to baví. A mažoretky nech poskakujú, keď chcú. Sme rôzni – líšime sa vzhľadom, postavením, majetkom, hodnotami, takže sú pre nás dôležité rôzne veci – hovorím zhovievavo. Neposudzujem ľudí podľa výzoru, postavenia, majetku – a nepúšťam do svojho života ľudí, ktorí podľa toho posudzujú. Niektorí [...]

Aká je pravda 6. – Ospravedlní sa rakúska veľvyslankyňa verejne?

13.06.2021

No, ako som povedala v minulom blogu – havrany potrebovali moju pozornosť. Lebo na správu o havranoch som natrafila. Ako tu 25.mája tento rok niekto z Rakúska nabehol cez hranice rovno na Chránené vtáčie územie u nás a strieľal do havranov. Informáciu o tom prípade priniesol časopis Poľovníctvo a rybárstvo 7.6. 2021, v článku v linku sa píše [...]

Aerian 6. – Čas búrok. . .

13.06.2021

Za oknom v šere rána ticho spievajú vtáci. Šedastomodrá obloha svitaním čoskoro zbledne, a potom sa náhle rozžiari slnkom. Možno, lebo pršalo väčšinu noci povedala som si – a veru vyšlo, jeho prvé lúče už zlátia krajinu. Bretku mi namiesto Havranej doliny Zámer sveta opakovane prisúval – nakoniec tam i čarokrásne modré vážky vytiahol – ale odolala [...]

Nina-Khrushcheva-1

Chruščovová: Kovbojský štýl na šéfa Kremľa neplatí

16.06.2021 23:56

„Keď máte Putina za stolom, tak je to vždy lepšie, než keď vás pri každom kroku omína - ako hnisajúci tŕň v päte,“ hovorí pre Pravdu na profesorka newyorskej univerzity New School Nina Chruščovová.

Liptovská Lúžna, medveď

Šelma muža asi nepočula. Medvede sa v okolí dediny premávajú bežne

16.06.2021 22:25

V malebnej obci Liptovská Lúžna natrafili na šelmu už mnohí, no až keď medveď zabil muža, prepadol ich skutočný strach.

Petržalka / Bytovka / Panelák / Hasiči / Požiar /

V bratislavskej Petržalke zomrelo po páde z 11. poschodia dieťa

16.06.2021 20:25

V tejto súvislosti začal vyšetrovateľ piateho bratislavského okresu trestné stíhanie pre prečin usmrtenia.

globsec korčok

Ministri zahraničných vecí V4 hovorili na Globsecu o pandémii a budúcnosti EÚ

16.06.2021 19:24

Ivan Korčok konštatoval, že jednotlivé členské krajiny neboli na koronakrízu pripravené.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,024
Celková čítanosť: 5083100x
Priemerná čítanosť článkov: 2511x

Kategórie