Založ si blog

Verím 9. – Sila viery vo svoj sen. . .

Slnko zlatisto žiarilo spoza kopcov na horizonte, postupne sa za ne ukrylo a na zaježovské lazy padal súmrak.

Výhľad z okna mi prezrádza, že krehko belasú farbu neba pretína množstvo oranžovoružových  stôp lietadiel. Nuž, nie je to taká nerušená idylka ďaleko od civilizácie, ako by som si myslela.

Lazy sa tiahnu doširoka – doďaleka. Domčeky roztrúsené po úbočiach, v bielych, ružových, béžových či sivých tónoch. Keďže konštelácie začínali až po večeri, prechádzka okolím mi priniesla prehľad o najbližších usadlostiach i miestnych psoch.

Miestne vzdelávacie centrum postavili a ustavične ho tvoria, rozvíjajú ďalej. Nádherné miesto, silný projekt, čo tu budujú ľudia idúci za svojim snom. Moc sa mi páči, že myslia na ochranu prírody.

V skorom ráne som hľadala psíka, s ktorým som sa skamarátila včera popoludní. Neúspešne, nuž aspoň pár fotiek svitania som získala. Hlási sa ku slovu teplý deň, vtáci už včasráno spievajú, vzduch vonia, no je však ešte stále predjarný.

Kedysi som túžila žiť na takomto mieste, no dnes som už mám trochu inú predstavu, nie až natoľko civilizačne vzdialenú. Takú vlastnú, je i nie je podobná tejto zaježovskej – postupne sa mi odkrýva, formuje sa.  Za dôležité pre vykročenie ku poslaniu pokladám naše hlboké vnútorné rozhodnutie, jedinečnosť voľby – pochopenie, že ak niečo, tak práve toto. Je to o prijatí pravého životného poslania – „posvätnej zmluve“ (presne ako o tom hovorí vo svojej knihe Psvátne smlouvy Carolyn Myssová, písala som o tom nedávno v blogu). Prijatie takého poslania znamená, že pre túto verziu svojho životného príbehu urobíte 100 percent. je to naša voľba (Zámer sveta skladá veci tak, aby sme videli tú správnu možnosť „posvätnej zmluvy“, no realizovať ju musíme sami. Podobná výlučnosť je pre mňa dôležitá v živote celkovo, v každej oblasti. I vo vzťahoch by podľa mňa mala platiť – vedie ku trvácnosti a zmysluplnosti vzťahov, ich budovaniu. Mnoho ľudí ale používa úplne odlišné stratégie, z okruhu dostupných partnerov vyberá a skúša, strieda partnerov. Mne ako demisexuálovi pripadá takéto správanie nepochopiteľné – myslím si, že stratégia hľadania pravého partnera by nemala spočívať v striedaní rôznych partnerov, ale v očisťovaní sa a vlastnom raste, aby človek dostal do svojho života to pravé. Lebo všetko sa nám to podľa mňa poskladá až na istej úrovni našej zrelosti. Túto filozofiu by som pokojne učila deti na základných školách, no to by mi zástancovia moderných hodnôt dali…

Na takýchto miestach – ako sú zaježovské lazy – si človek uvedomí to, čo naozaj je pre život dôležité. Jasné, že je tu i wifi, veď ako inak by som dala dnešný blog. Ale čas tu plynie pomalšie, zmysluplnejšie, ako v mestskom zhone. niet tu hluku a ruchu, hovorí s vami príroda a uvedomujete, že ste jej súčasťou. Mne pár chvíľ toho ešte trochu mrazivého rána, do ktorého som vybehla len tak v tričku, rozvírilo roj takýchto myšlienok, ako vidíte.

A pravdaže som uvažovala i o tom, akí ľudia tu žijú na všetkých tých usadlostiach. Ako žijú. Koľko osudov sa tu odohráva, možno i silných príbehov. nepochybne generačné osudy v mnohých prípadoch. Ktovie.

Dumala by som o tom ešte dlho, ale čas chváta ku konšteláciám.

A tak prajem vám všetkým pokojný a pohodový víkend. A Zemi s úctou a láskou uzdravenie.

 

Elena   13.2.2019

 

 

 

 

Vlastnou cestou 5. – Vedeli ste to o včerajšku?

22.09.2023

Viete aký bol včerajší deň? Deň vďačnosti v rámci medzinárodných dní. V záplave politických šarvátok tento deň zanikol. A myslím si, že aj bez nich by u nás ani pes po ňom neštekol. Vďačnosť sa skrátka nenosí. Málokedy si uvedomíme v dnešnej supermodernej a superkonzumnej spoločnosti, že byť vďačný je niečo pre nás dôležité. V tom bláznivom kolobehu [...]

Nooo 3. – Ako môže Slovensko konsolidovať svoje financie rýchlo a ľahko. . .

22.09.2023

V Pravde nám tu analytik mozgy vymýval, ako budeme musieť znášať pokles životnej úrovne a priťahovať si opasky. Šesť miliárd za dva roky vraj musíme ušetriť, aby sme konsolidovali financie. No to dáme ľahko podľa môjho receptu. Žiadny pokles platov, žiadne osekávanie dôchodkov – čo ste, za čo ma máte? Nie som váš vrah, ale záchranca. Pozrite, tie [...]

Vlastnou cestou 4. – Krásny deň. . .

22.09.2023

Každý deň je krásny, isteže. Ale niektoré sú ešte krajšie. Je to tak ako s ľuďmi – vraj každý človek má nejaké svoje svetlo, ale niektorí pre nás sú ako plamienok v temnote… Ach, dnešok, povedala som si radostne dnes – teda vlastne už včera – keď som po príchode z práce jedla cuketové placky. Zapíjala som ich mliekom a robím ich svojsky [...]

Ukrajina, Andrijivka, Bachmut, vojna na Ukrajine

Smer Tokmak, zima nás nezastaví. Šéf ukrajinskej protiofenzívy na juhu verí vo veľký prielom

23.09.2023 13:20

Prvým veľkým cieľom je dobyť strategické mesto Tokmak, uviedol generál Oleksandr Tarnavskyj, ktorý podľa CNN vedie protiofenzívu na juhu.

Robert Fico a Zuzana Čaputová

Smer chce po voľbách obžalovať prezidentku. Fico klame a kampaňuje, reaguje Čaputová

23.09.2023 12:11, aktualizované: 13:18

O podaní obžaloby rozhoduje parlament tak, že návrh musí schváliť 90 poslancov a následne ide na Ústavný súd.

Hektor

List z Charkova: Po rakete už ani pes neštekne. Zvykli sme si

23.09.2023 12:00

Charkov. Šesť hodín ráno. Šesť rakiet. Emócie na bode nula.

Robert Fico, Peter Pellegrini, Michal Šimečka a Milan Uhrík

Hlavné priority v justícii: Ktorá strana navrhne zrušiť súdnu mapu a ktorá chce obmedziť paragraf 363?

23.09.2023 12:00

Posledný týždeň pred voľbami Pravda prináša seriál článkov o povolebných prioritách a cieľoch politických strán v kľúčových oblastiach domácej politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,689
Celková čítanosť: 8302395x
Priemerná čítanosť článkov: 3088x

Kategórie