Založ si blog

Dračí dych 2. – Domov je, keď. . .

 

Sú dni domova.

Zlatistooranžovo rozžiarené, i napriek nedostatku slnečných lúčov. Plynú nádherne voňavo, ako keď lúpeme pomaranč a jeho vôňa sa šíri doširoka – doďaleka. Sú to dni nasiaknuté chuťou domova, tak ako pomaranče sladučkou šťavou. Pravdaže, ja pomaranče milujem, a domov tiež – konečne som sa vrátila z ciest od štvrtka.

A tak dnes pár slov o domove a domove a domove, a veciach s  ním spojených.

 

Domov je silné slovo…  

A čo znamená pre každého z nás?

Domov je miesto, kde sme vyrastali, domov je i miesto, ktoré sme vytvorili pre svoju rodinu. Sú to i ľudia, ktorým sa môžeme otočiť chrbtom, lebo viete, že nás doň nebodnú. Domov je vlasť, kontinent, domov je aj táto Zem a i Vesmír. Je to mnohovýznamové slovo.

Pre mňa je natoľko silné, že moc súcitím s ľuďmi i zvieratami bez domova. Doma máme pár túlavých mačiek zachránených. Prehodím s bezdomovcami občas zopár slov, aj včera som si vypočula jeden smutný príbeh pri kŕmení holubov (kŕmim holuby, všade kde sú, v Prahe mi za to jedna pani raz i vynadala – som v tomto nepoučiteľná, prenechám holubom pokojne svoj chlieb. Tým včerajším bratislavským som zašla kúpiť rohlíky a drobné kúsky som im hádzala. Bol tam jeden beznohý holub, odháňali ho ostatné, tak som vždy hodila kúsky rožka tak, aby sa mu ušlo. A bol taký bystrý, že pochopil moju stratégiu rýchlo, zlietol vždy bokom a hltal koľko vlákal, kým sa zlietli ostatné k nemu. Viem, nezachránim celý svet, no stačí mi, že prežije vďaka kúsku jedla dnešný deň.

Domov by podľa mňa mal byť miestom bezpečia a pokoja, kde rozvoniava nedeľný obed, vanilka a škorica. Prišla som ráno z Revúcej vďaka Svetlankinmu kamarátovi Marekovi, doviezol ma autom domov už o šiestej, unavená po nočnej ceste z Blavy – no o chvíľu u nás rozvoniavalo kakao, bryndzová nátierka, zeleninová polievka, v rúre sa piekli plnené šampiňóny (až z Bratislavy som Svetlanke pre radosť šampiňóny dotrepala), dokončovala som zeleninový šalát, a svet bežal tým správnym smerom. Aj tá vanilka a škorica neskôr boli – výbornú verziu štrúdle som vymyslela – na lístkové cesto som dala v radoch na plátky nakrájané jablká a lyžice slivkového lekváru, posypané škoricovým cukrom.

Po včerajšku som moju definíciu domova doplnila – domov je miesto, kde mám svoj šamanský bubon. Nie je to len vec – je živá bytosť, s mojim bubnom rozprávam, aj som chvíľu večer bubnovala. Dám k tomu viac inokedy, A tak ukončime nejakou koincidenciou? Otvorím niektorú zo  šamanských ešte neprečítaných kníh.

No – silná myšlienka prišla  – „rana je miesto, kadiaľ do vnútra preniká Svetlo.“

Nič viac k tomu v tejto chvíli nedodám.

 

Elena 28.4.2019

 

 

 

 

Ale nooo 4. – A čo bude nasledovať, pán Korčok, ak vyhlásime športovcov v Rusku hrajúcich za zločincov?

20.02.2024

Sú športovci hrajúci v Rusku zločinci? Táto otázka a odpoveď na ňu nám umožní vidieť ako sa Slovensko pohne ďalej. Lebo buď budeme pritakávať Korčokovi v jeho usalink postoji, že žiadny športovec, ktorý hrá v Rusku, nás nesmie reprezentovať, alebo pritakáme Pellegrinimu, že hrať môžu. Korčok nám svojimi krokmi ukazuje viac ako by chcel. Vravím od začiatku, [...]

Ale nooo 3. – Kovidlumpov treba potrestať. . .

20.02.2024

Spoločnosť sa potrebuje s časmi kovidu vyrovnať spravodlivo – a to nepôjde bez potrestania lumpov. Žiadne „zavrime oči, urobme hrubú čiaru, odpustime a zabudnime“ nesmie nastať. To jednoducho nejde – po tom všetkom, čo sme museli prežiť kvôli zločincom, a koľkí tú darebáčinu neprežili, nemôžeme iba mávnuť rukou a ísť ďalej. Som aj proti [...]

Ale nooo 2. – Akú pravdu nám Hellebrandt ukázal. . .

19.02.2024

Nuž, bývalý poslanec Progresívneho Slovenska Hellebrandt nám ukázal niekoľko aspektov pravdy v situácii odhalenia jeho ochorenia. V prvom rade – nevidela som jediný ohlas, ktorým by ho niekto hanil za jeho chorobu. Všetky kritické príspevky mu vyčítali nekomunikovanie o nej so zdravotníkmi. Pripadá mi zvláštne, že ľudia tváriaci sa progresívne namiesto progresívneho [...]

Quantum / Daniel Furka / Samuel Furka /

Bratia Furkovci vyvinuli prístroj Quantum. Za desať sekúnd odhalí viaceré ochorenia, vyšetrenie stojí iba pár centov

21.02.2024 09:00

Prístroj slovenských vedcov využíva na diagnostiku umelú inteligenciu.

Robert Fico / Ladislav Kamenický /

Miliarda z Bruselu pre Slovensko sa zasekla na novele Trestného zákona. Je to výstražný prst pre vládu či strašenie opozície?

21.02.2024 09:00

Tému zmien Trestného zákona pozorne sledujú aj európske autority. Okrem toho s našou vládou aj aktívne komunikujú.

Húsíovia / Jemen /

Húsíovia nad Červeným morom zostrelili americký vojenský dron

21.02.2024 08:31

Húsijskí povstalci, ktorí ovládajú rozsiahle oblasti Jemenu, tvrdia, že útočia na lode v Červenom mori v rámci odvety za izraelskú vojenskú operáciu v Pásme Gazy.

Antony Blinken

Rio de Janeiro hostí šéfov diplomacií G20. Stretnú sa aj Blinken s Lavrovom

21.02.2024 08:12

Ministri zahraničia krajín skupiny G20 budú hovoriť najmä o vojnách na Ukrajine a na Blízkom východe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,821
Celková čítanosť: 8841596x
Priemerná čítanosť článkov: 3134x

Kategórie