Založ si blog

Dračí dych 2. – Domov je, keď. . .

 

Sú dni domova.

Zlatistooranžovo rozžiarené, i napriek nedostatku slnečných lúčov. Plynú nádherne voňavo, ako keď lúpeme pomaranč a jeho vôňa sa šíri doširoka – doďaleka. Sú to dni nasiaknuté chuťou domova, tak ako pomaranče sladučkou šťavou. Pravdaže, ja pomaranče milujem, a domov tiež – konečne som sa vrátila z ciest od štvrtka.

A tak dnes pár slov o domove a domove a domove, a veciach s  ním spojených.

 

Domov je silné slovo…  

A čo znamená pre každého z nás?

Domov je miesto, kde sme vyrastali, domov je i miesto, ktoré sme vytvorili pre svoju rodinu. Sú to i ľudia, ktorým sa môžeme otočiť chrbtom, lebo viete, že nás doň nebodnú. Domov je vlasť, kontinent, domov je aj táto Zem a i Vesmír. Je to mnohovýznamové slovo.

Pre mňa je natoľko silné, že moc súcitím s ľuďmi i zvieratami bez domova. Doma máme pár túlavých mačiek zachránených. Prehodím s bezdomovcami občas zopár slov, aj včera som si vypočula jeden smutný príbeh pri kŕmení holubov (kŕmim holuby, všade kde sú, v Prahe mi za to jedna pani raz i vynadala – som v tomto nepoučiteľná, prenechám holubom pokojne svoj chlieb. Tým včerajším bratislavským som zašla kúpiť rohlíky a drobné kúsky som im hádzala. Bol tam jeden beznohý holub, odháňali ho ostatné, tak som vždy hodila kúsky rožka tak, aby sa mu ušlo. A bol taký bystrý, že pochopil moju stratégiu rýchlo, zlietol vždy bokom a hltal koľko vlákal, kým sa zlietli ostatné k nemu. Viem, nezachránim celý svet, no stačí mi, že prežije vďaka kúsku jedla dnešný deň.

Domov by podľa mňa mal byť miestom bezpečia a pokoja, kde rozvoniava nedeľný obed, vanilka a škorica. Prišla som ráno z Revúcej vďaka Svetlankinmu kamarátovi Marekovi, doviezol ma autom domov už o šiestej, unavená po nočnej ceste z Blavy – no o chvíľu u nás rozvoniavalo kakao, bryndzová nátierka, zeleninová polievka, v rúre sa piekli plnené šampiňóny (až z Bratislavy som Svetlanke pre radosť šampiňóny dotrepala), dokončovala som zeleninový šalát, a svet bežal tým správnym smerom. Aj tá vanilka a škorica neskôr boli – výbornú verziu štrúdle som vymyslela – na lístkové cesto som dala v radoch na plátky nakrájané jablká a lyžice slivkového lekváru, posypané škoricovým cukrom.

Po včerajšku som moju definíciu domova doplnila – domov je miesto, kde mám svoj šamanský bubon. Nie je to len vec – je živá bytosť, s mojim bubnom rozprávam, aj som chvíľu večer bubnovala. Dám k tomu viac inokedy, A tak ukončime nejakou koincidenciou? Otvorím niektorú zo  šamanských ešte neprečítaných kníh.

No – silná myšlienka prišla  – „rana je miesto, kadiaľ do vnútra preniká Svetlo.“

Nič viac k tomu v tejto chvíli nedodám.

 

Elena 28.4.2019

 

 

 

 

Drak sa vracia 11. – Ako Bittó Cigániková rátala. . .

07.07.2022

No ako asi? Podľa mňa hlúpo, ako vždy. Článok v Pravde hlása, že Bittó Cigániková rátala: Vyše 330-krát koalícia hlasovala s fašistami. Najviac OĽaNO https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/632924-bitto-ciganikova-pocitala-vyse-330-krat-koalicia-hlasovala-s-fasistami-najviac-poslanci-olano/ SaS zrátala, koľkokrát koalícia hlasovala za opozičné návrhy: spolu 581. Neviem [...]

Iba 10. – Netvor z Lokce

07.07.2022

Brutálne ubité psíky, ktoré trpeli ešte kruto celé hodiny. Bez očí, s obrovskými ranami, žrali ich zaživa červy. Predstavujem vám netvora z Lokce, ktorý ich ubil. Má nejaký ksicht, a chodí po tomto svete, bohužiaľ. Nuž, Lokca je obec v okrese Námestovo na Orave. Iste by sa mohla presláviť niečím zmysluplnejším, ako je to, že tam žije nejaké zdegenerované indivíduum [...]

Zlatobyľ 9. – Stáročiami sa môžu niesť. . .

05.07.2022

Ach, kdeže sú tie dni, kedy našim územím blúdili Cyril a Metod a kadečo nám zvestovali. Dnešný deň ich pripomína len vzdialene, rovnako ako úporné horúčavy minulých dní. Je darom mať vieru i vzdelanie, nie každý však jeho cennosti rozumie. Pravá viera by nám mala dávať nádej i pokoru na našej životnej ceste, a pravé vzdelanie poznanie i životnú múdrosť, nie [...]

Európsky parlament

Europarlament chce, aby bolo právo na interrupciu zakotvené v charte EÚ

07.07.2022 15:27

Poslanci reagovali na júnové rozhodnutie amerického najvyššieho súdu, ktorý v USA zrušil ústavné právo žien na umelé prerušenie tehotenstva.

Nové pracovné príležitosti, byty aj cesty. Volvo vo Valalikoch pomôže rozvoju celého kraja, priemyselný park, Industrial Park Valaliky

Valaliky zbohatnú. S Volvom prídu aj nové byty a cesty

07.07.2022 15:15

Treťou najväčšou obcou v okrese Košice-okolie sú Valaliky, kde žije takmer 4 500 obyvateľov. Onedlho to bude oveľa viac.

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

Na bratislavskej hlavnej stanici prepadli dve osoby muža z Ukrajiny

07.07.2022 15:10

V prípade preukázania viny páchateľom hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov.

Opičie kiahne

Na Slovensku potvrdili prvý prípad opičích kiahní

07.07.2022 14:07, aktualizované: 14:31

Ide o osobu vo veku 20 až 59 rokov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,371
Celková čítanosť: 6637633x
Priemerná čítanosť článkov: 2800x

Kategórie