Založ si blog

30! 6. – Život na dedine. . .

 

Ach, dedina dávnych čias, na mňa v spomienkach dýcha pokojom, kohútím kikiríkaním – a ochranári sa teraz chytia za hlavu – aj nefalšovanou vôňou dymu z komínov.

Dnes dedinou vietor roznášal sladkastú vôňu lipových kvetov. Kde? Na Vernári predsa. Zasa raz som tam cestou domov skončila. Za všetko môžu chýbajúce víkendové spoje. Nemienim teraz  nariekať za starými zlatými časmi – no družstvá na dedinách boli výborná vec, ľudia mali prácu, štát potravinovú sebestačnosť. Bolo oveľa viac spojov, veď vozievali ľudí do práce a z práce. A stále si myslím, že príde čas, keď spoločnosť docení doma pestované a zavárané veci – má to úplne iné, nechemické zloženie, a aj energiu.

Kým som čakala, že pre mňa deti prídu autom, nastavila som dedine tvár. Dedina dneška sa od tej niekdajšej, pravdaže, líši. Ulicou sa podchvíľou rútili autá – jasné, hlavná cesta na Poprad. Napriek tomu aj teraz na mňa dedina dýchla pokojom. Rady svojských domčekov, štekot psov a ľudia sporadicky kráčajúci ulicami. Obrovský kontrast oproti dusivému ruchu Tatier, zaplavených turistami. Našťastie ma zachytil len tak „ľavým rukávom“, cestou preplneným vlakom – z vlaku som šla k homeopatke a stade som dobehla späť k vlaku.

Neoddeliteľne sa pre mňa spájajú slová dedina a záhrada. Zázračno spomienok sa tiahne doďaleka. Milovala som našu starú záhradu, potok za ňou s jeho zákutiami. A pri slovách „šťastný život“ sa mi vynáral pred očami práve tradičný dom, veľká záhrada, ovocné stromy a zber úrody, voňavý dych dedinského života…

Najkrajší okamih života dediny býval pre mňa na Všechsvätých. Mrazivým podvečerným vzduchom sa niesol dym, horizont postupne oranžovel a my sme kráčali hore kopcom dedinou k cintorínu. Všetci tam smerovali, ticho a dôstojne. Vencami hroby vyzdobili doobeda, podvečer prišiel čas zapáliť sviečky. Stará mama v čiernom flaušovom kabáte, so šatkou na hlave. Tisíce malých svetielok, ktoré rozžiarili starý dedinský cintorín, aj spomienky v srdciach.

Nuž tak.

Som človek dediny, nie mesta. Vždy som bola.

Iste, dedina môjho detstva je nenávratne preč, kravy už nechodia ulicami z paše, v krojoch stretnete len zopár starých žien. Niektorí mladí ľudia z dediny utekajú do miest, nechcú vyzerať vidiecky. Na oplátku sa z mesta rozbiehajú mnohí za súkromím na dedinu a za spomalením svojho života aspoň víkendovo. Jedným i druhým trvá nejaký čas, kým si nasadia masku „my sme tu doma“.

Raz darmo, moje srdce bije vidiecky, dedinsky, jednoducho.

 

Elena   6.7.2019

Naozaj 3. – V krajine dúhy. . .

22.06.2024

Pokojný dážď kropil dnes Prednú Horu. Spomenula som si na minulý piatok – po celodennom dažďovaní zatiahnutá obloha navečer zjasnela a v trhajúcej sa šedi žiarila blankytná modrá. Dúha náhle rozprestrela farby oblohou. Ticho mrholilo. Z pôvodne tenučkého, krehkého bledodúhového mosta, klenúceho sa od protiľahlých kopcov kamsi do úbočí ku Muránskej Hute, [...]

Téééda 7. – Zástupcovia KDH, nezabúdajte, Boh sa díva. . .

20.06.2024

Síru tu podaktorí pľujú, že si Kotlár dovolil povedať, že u nás situácia s kovidom nenaplnila kritériá pandémie. Ako píše článok v linku https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/714405-21-tisic-obeti-kotlar-tvrdi-ze-ziadna-pandemia-nebola-majersky-sns-prerastla-dolinkovej-cez-hlavu/ KDH zdôrazňuje potrebu zodpovedného a odborného prístupu k zdravotníckym otázkam a vyzýva [...]

Téééda 5. – Život za dve tisícky. . .

16.06.2024

Aká je hodnota života – kladieme si niekedy otázku. Obvykle v situácii, kedy nám osud túto hodnotu zvýznamní na našom vlastnom zdraví, alebo zdraví niekoho blízkeho. Pani Caroline Warner si otázku kladie dnes kvôli čiernobielejmačičke v Partizánskom na sídlisku Šípok nájdenej. Sú potrebné dve tisícky na jej záchranu. Ale dnes. Caroline Warner 1 [...]

otáznik, výkričník, pravopis, pravidlá, slovenský jazyk, interpunkcia

KVÍZ Kamarátite sa s yspilonmi? Kedy sa píše mäkké i, kedy tvrdé? Otestujte si vedomosti z gramatiky

23.06.2024 09:00

Potrebujeme vedieť ypsilony? Ovládať svoj materinský jazyk by malo patriť medzi základné vedomosti. Otestujte sa.

vojna na Ukrajine, Časiv Jar

Expert z vplyvného amerického think tanku: Kyjev by sa nemal snažiť dostať do NATO a Biden by to mal prestať zvažovať

23.06.2024 08:45

Christopher Chivvis z think tanku Carnegie Endowment for International Peace v článku pre The Guardian o tom, ako môže Ukrajina skutočne vyhrať vojnu.

Donald Trump

Trump už má v hlave meno kandidáta na viceprezidenta

23.06.2024 07:30

Donald Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta v novembrových voľbách šéfa Bieleho domu.

lokalizovanie telefónu, mapy, navigácia, mobil, smartfón, Google Maps

Google vymazal z máp pozmenené fotografie rakúskych lokalít, ktoré tam dali klimatickí aktivisti

23.06.2024 06:59

Environmentálni aktivisti z hnutia Posledná generácia upravili fotografie pomocou umelej inteligencie tak, aby upozornili na potenciálny vplyv zmeny klímy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,897
Celková čítanosť: 9193197x
Priemerná čítanosť článkov: 3173x

Kategórie

Archív