Založ si blog

A prečo nie 9. – Kedy sme šťastní. . .

 

Často sa tvárime, že sa všetko v našom živote odvíja od šťastia. Prajeme si byť šťastní, aj pri všemožných oslavách vinšujeme iným šťastie. Tak čo to vlastne sebe aj im prajeme?

Šťastie by mohlo byť úspech v zmysle postavenia alebo majetku. Ale koľko ľudí je v takom smere úspešných a svoj život pritom oni sami nehodnotia ako šťastný. Koľkí majú peniaze a moc, a ani my si nemyslíme, že sú šťastní, nie to ešte oni.

Šťastie by mohlo byť zdravie a stabilná rodina, tak sa to často zvykne popisovať v múdrych myšlienkach na internete. Ibaže koľko ľudí nemá zdravie – a napriek tomu sa cítia šťastní. Ak má rodina dodávať istotu a bezpečie, potom ide skôr o sociálnu oporu, ako o šťastie. A niekedy sa cítia ľudia šťastní sami osebe, hoci nemajú okolo seba  „svorku“.

Možno by sme mohli šťastie definovať ako neprítomnosť nešťastia. Lenže nemyslím si, že sa šťastnými stávame automaticky neprítomnosťou ťažkých a zlých vecí v našom živote. Niekedy nás tie ťažké veci ľudsky posunú.

Niektorí prijímajú taký senecovský pohľad na šťastie, ako na prijatie nevyhnutného, prichádzajúceho.

Tak čo je to šťastie naozaj?

 

Dám môj názor…

V prvom rade treba oddeliť predstavu šťastia ako dlhodobej charakteristiky – dlhodobo zažívame pocit zmysluplnosti života alebo životnú spokojnosť. Šťastie je podľa mňa pocit, t. j. charakteristika krátkodobá.

V druhom rade sa šťastie viaže viac na nehmotné charakteristiky, ako na hmotné. Pre mňa sa spája s nádejou a radosťou, pocitom úžasnosti. Šťastnými sa môžeme cítiť pri pohľade na východ slnka či letiace oblaky, v rozhovore, pri prežívaní chvíľ s blízkym človekom – no to by sme tiež mohli definovať ako pocit pohody a spokojnosti.

V treťom rade je šťastie bod, alebo sú šťastie a nešťastie súčasťou kontinua, t. j. s pocitom maximálneho šťastia a postupným prechodom viac či menej šťastia ku maximálnemu pocitu nešťastia?

Existuje celý rad viac či menej múdrych kníh, ktoré nám radia ako byť šťastným. A napriek tomu nedokážu nikoho šťastným spraviť.

Hej, a existuje šťastie vôbec?

 

Záverom…

Šťastie je nelogické. Nedá sa predvídať.

Neviem, či by ste zadefinovali ako pocit šťastia tento okamih, no ja áno – po dlhej  dobe idem čítať oddychovú literatúru, navyše od mojej obľúbenej Riversovej. Jej knihy ku mne vždy prichádzali vo zvláštnych životných situáciách a zakaždým ma hodne oslovili – poviem vám, skutočne som zvedavá, čo mi Zámer sveta privial tento raz. Je to také radostné očakávanie bez napätia – pár hodín čítania predo mnou…

 

Elena      17.7.2019

 

 

Cesta duše 5. – Sú dni . . .

24.02.2024

Poviem ti príbeh, zašepkala som včera. Iba mne? Dnes? A veď hej, prikývla som. Prší a prší dneškom. Ja si s dažďom rozumiem, no teraz tu mám príbeh plný slnka. O dva dni skôr vznikol, pravdaže. Slnko dopadalo na vzdialené kopce. Tenké zlaté lúče objímali vrcholce stromov a pozlátili zdychavské lazy a svahy nad nimi. [...]

Ale nooo 8. – Navrhujem SND nové umelecké dielo. . .

22.02.2024

Musíme sa kultúrniť nediskriminačne, povedala som si zamyslene, keď som čítala pohoršené reakcie k novému umeleckému dielu SND o Ježišovi https://christianitas.sk/skandal-okolo-blasfemickej-hry-jezis-z-montrealu-sa-stupnuje/?fbclid=IwAR38R953h9_sBRFnP-vmFnl6TjCwp87Htb9oBcEz00nQQK3bmAe_5ntNtq0 Že vraj nový filozofický pohľad to je, tvrdí SND. No veď dobre – nevidela [...]

Ale nooo 7. – Medzinárodný deň obetí zločinu. . .

22.02.2024

Výročie vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice sme si opäť pripomenuli, ako ukazuje link https://tvnoviny.sk/domace/clanok/881717-objednavatel-stale-nepyka-zhrnutie-toho-co-sa-udialo-za-sest-rokov-od-vrazdy-jana-kuciaka?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR0JfPkePBeV-BQRu_HC5ySS5uj2vD71uTHiV6AJwjwdSM9D0DFBJRNPcUA#Echobox=1708534015 Čas plynie, a ja akosi nie som [...]

SR Bratislava Kuciak Kušnírová vražda výročie zhromaždeni

Verím, že polícia vyšetrí všetky varianty pri vražde novinára, povedal premiér Fico

24.02.2024 14:12

Skonštatoval tiež, že vražda bola poprava, a odmieta zneužívanie smrti mladých ľudí na politické ciele.

Fico

Fico: SIS bude mať nové vedenie do 10 dní, na jej čelo musí prísť človek blízky koalícii

24.02.2024 13:52

Prezidentka Zuzana Čaputová zatiaľ Gašpara do čela SIS nevymenovala.

galerista, kyjev

Galerista Ščeluščenko o dôsledkoch ruskej vojny na umenie

24.02.2024 13:47

Najprv uvažoval o tom, že z krajiny odíde, no rozhodol sa zostať. Rovnako, ako mnoho ďalších umelcov.

marek šafin, veľvyslanec SR na UA

Veľvyslanec Slovenska na Ukrajine Šafin: Slováka by Ukrajinci nenechali na ulici

24.02.2024 13:25

Ako funguje ambasáda vo vojnovom režime? Existuje niekde na Ukrajine bezpečné miesto? A ako vnímajú Ukrajinci pomoc zo Slovenska?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,824
Celková čítanosť: 8850760x
Priemerná čítanosť článkov: 3134x

Kategórie