Založ si blog

Kam 9. – Kráčať. ..

Niekedy je ťažké kráčať dopredu.

To je fakt, nie je to občas jednoduché – lenže ja nemám rada lacné riešenia, ani lacné výhovorky. A tak teraz šťuchnem sama do seba, lebo to tieto dva dni suniem od desiatich k piatim.

 

Knihu o duchovnom unikaní som teraz náhodne otvorila…

O práci s tieňom tá kniha hovorí  – že je to najmä o tom, ako sa vyrovnávame s vonkajšími vplyvmi. Že s tieňom môžeme pracovať sami, no je to efektívnejšie, ak nás niekto podporí. No ja nikoho nepoznám, komu by som tak verila.

Ak sa chceme pozrieť na svoj tieň, musíme ísť poriadne hlboko do svojho vnútra. Do vnútra svojho strachu, do vnútra svojej bolesti, hlboko, hlboko a uvedomiť si, akou súčasťou nás samých sú. A márnosť, aká náhoda – píše sa na tej náhodne otvorenej stránke knihy presne o situácii, že sme plní hnevu za to, že sa k nám niekto správal škaredo. No celá ja. A tieto dva dni dvojnásobne ja. Nezvládala som svoj hnev. Múdra kniha hovorí, že na hneve nie je nič zlé – je to morálny oheň, pomáha nám udržovať hranice, prepája sa so súcitom a zraniteľnosťou. Namiesto postoja však musí pre nás byť pocitom, lebo len tak sa odlišuje od hostility a agresie. Nie je však jednoduché prejsť od postoja ku pocitu.

 

Niekedy je ťažké kráčať dopredu…

Pretože máme pocit, že by sme si najradšej sadli, schúlili sa do klbiečka a len tak ticho zaspali. Ja som v noci nevedela spať, neviem čo sa dialo – zvláštny sen po dlhej dobe som mala, potom som už nevedela spať. A tak som úspešne dospávala cestou na poradu, a cestou z porady – kolegyne v aute debatovali, a ja som sa občas zapojila, a občas upadla do polospánku. Aby som  sa udržala na nohách, vyrazila som popoludní do lesa, po včerajšom búrkovom dni zaliateho i podvečer dozlatista slnkom. Našla som tri kremenáčiky do hubového leča na večeru a zopár múdrych myšlienok.

Líščie homeopatikum so mnou pracuje – nabehla mi po ňom teplota („rozmrazovala ma“) a menia sa veci pocitovo, trochu som ulomila z môjho múru, strachu a neochoty ukázať čosi iným zo svojich pravých pocitov, citlivosti (ale nie nie každému, ani hocikomu) – a popri tom som sa snažila si pravdivo bilancovať „rečou havrana z Orovnice“, že som sa hodne dlho tvárila ako strom, hoci nie som strom. Rozumovo chápem, že pevne môže strom stáť len na pevnom podklade a dokonca chápem, že také naše iracionálne postoje sú o hlboko pôsobiacich spomienkach z minulosti. A dnes cestou v lese som uvažovala práve o tých veciach, ktoré tvoria pevný podklad – a aj o tých, ktoré ho netvoria. Knihu som ešte raz teraz otvorila – a termín „slepá zodpovednosť“ mi ukázala. No presne, je to presne to slovo.

 

Záverom…

Čas pokročil. A tak ešte jednu myšlienku dajme – pripomína mi táto kniha Tervinovú a jej nahrávku Tancujúce srdce, ktorá hovorí o tom, že „strachom sa treba prebáť a bolesťou sa treba prebolieť…“

No áno, to znamená pozrieť sa do očí svojmu tieňu.

 

 

 

Elena   10.9.2019

 

 

 

 

Keď 10. – Alebo ruských letcov. . .

02.07.2020

Japonci postavili zničenú cestu za týždeň. U nás sa po skoro týždni zo strany BBsK ešte ani len s dopravcom rokovať nezačalo, čo by mohli a mali prevádzkovať v tejto lokalite do opravy cesty. Ale už začnú, čoskoro, nebojte sa. No hej, o oprave cesty na Prednú Horu pár slov, a aj malá rada, ako to možno spraviť rýchlo a efektívne. Cesta zarúbaná… Cesta na [...]

Keď 9. – Matovičova osudová šanca. . .

02.07.2020

Cirkus okolo Kollárovej diplomovky sa točí na mieste horšia ako stacionárna búrka cez víkend nad Prednou Horou. Ak tá búrka bola údajne horšia ako storočná, nuž cirkus s Kollárom je podľa reakcií niektorých aktérov udalosťou tisícročia. Nebolo v poriadku vpisovať si texty do práce bez označenia autora, ale otvorene – veru po ňom nemá morálne právo hádzať [...]

Keď 8. – Dnes sme mali byť u premiéra . . .

02.07.2020

Dnes sme mali byť u premiéra, my mamy Otvoreného listu premiérovi SR, ktorých deti zomreli v dôsledku pochybenia lekárov. Mali sme tam byť, pravdaže, keby nás premiér pozval. Pozvanie sme dostali iba od MV SR, no my žiadame o multirezortné stretnutie. Lebo MV SR naozaj v tejto oblasti urobilo kus poctivej práce. Teraz je potrebné pomenovať spoločne problémy, určiť kompetencie [...]

trump Mount Rushmore

Trump skritizoval snahu demonštrantov o vymazanie vlastných dejín

04.07.2020 10:20

Trump v predvečer Dňa nezávislosti adresoval priamu výzvu búriacim sa belošským voličom.

koronavírus

Na Slovensku pribudlo ďalších 29 prípadov koronavírusu

04.07.2020 10:12, aktualizované: 11:48

Laboratóriá počas uplynulého dňa otestovali 2 216 ľudí. Novo infikovaní sú vo veku od 7 do 75 rokov.

NAKA pod Zurianom

NAKA pod Zurianom

04.07.2020 09:21

"NAKA pod Zurianom "- takýto text obsahovala fotografia priložená k správe o najnovšej akcii polície v kauze Dobytkár. Prvýkrát polícia použila takéto spojenie.

občiansky preukaz, občiansky, eID, čip

Koaliční poslanci chcú obnoviť zákon o štátnom občianstve

04.07.2020 08:52, aktualizované: 09:22

Ondrej Dostál, Radovan Kazda (obaja SaS) a Ján Benčík (Za ľudí) chcú, aby sa zákon vrátil do podoby spred roka 2010.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,600
Celková čítanosť: 3717568x
Priemerná čítanosť článkov: 2323x

Kategórie