Založ si blog

Navždy 2. – Choď na štvorku. . .

Konečne na Slovensku, vydýchla som si nadránom. Obzrela som sa na minulé dni – rozhodne to nebol premárnený čas, poviem vám niečo o nich teraz.

 

V Kryštofovom údolí…

Taška zbalená, v práci úlohy vyriešené, deň si vykračoval pohodovým tempom k môjmu večernému odchodu do Prahy a ešte ďalej, pod Ještěd. Lenže poznáte Murphyho zákony – a tak som zrazu ešte podvečer pred odchodom riešila unikajúci plyn na pracovisku, aby sa bolo aj kam vrátiť – našťastie zdatní majstri vymenili tesnenia kotla a revízneho technika som vybavila hneď na ďalší deň ráno. Uff.

V Kryštofovom údolí som bola na druhý deň predpoludním, a po prvý raz v živote. Ako v rozprávke som si pripadala – ako v rozprávke o Mrázikovi, lebo húb v tomto kraji je neúrekom.

Prekrásne zmiešané lesy tiahnuce sa k horizontu s nádhernými výhľadmi zasa boli ako v rozprávke o princeznej zlatou hviezdou na čele – Lada v nej hovorí, že krajina jej pripadá „jako moja rodná země…“ Asi tak.

 

Keď ste naozaj hosťami…

Ubytovanie vo vitalpenzióne s veggie stravou – pred príchodom som prečítala nejaké recenzie z minulosti, a dajaká aj negatívna sa našla, tak som bola zvedavá. Chápem aj tú recenziu teraz – nie je to pre každého, prísť tam – ak čaká čiernobiely moderný štýl zariadenia s dizajnérskymi kúskami a nemá rád les. Tam je to trochu ako u babičky, ako z dávnych čias – drevený nábytok, s nádhernými detailmi – obrazmi, vázičkami či svietnikmi. Všade čisto, veľká sprcha a horúca voda – niektoré bratislavské hotely a penzióny by sa veru mali čo učiť. Dostali ma okná v izbe i v kúpeľni – veď pozrite.

A čitáreň, čítací kútik. Detské postieľky, aj kútik na hranie pre deti skvelo vybavený (ach, skoro som si aj ja sadla a začala sa hrať).

 

Moc sa mi páčilo, že je to zjavne zariaďované i vedené srdcom. Po dňoch strávených tam môžem povedať, že som prešla mnohými hotelmi a penziónmi pri svojich cestách za vzdelávaním a na konferencie, no toto som ešte nezažila. Láskavý prístup bolo cítiť od prvej chvíle – majiteľ mi po príchode požičal knihu, ktorú si deň predtým kúpil a ani sám ju ešte neprečítal. Jedlo bolo naozaj výborné – na raňajky ovsená kaša, vegánske párky v cestíčku, kopa čerstvej zeleniny, 4 druhy nátierok i maslo, rôzne obložené chlebíčky, asi 10 druhov pečiva, moravské koláče i svadobné koláčiky, ovocný šalát. Tri druhy čaju, vody s ovocím, i káva pre kávičkárov. Obedy a večere boli naozaj horúce, majitelia chodili a ponúkali duplu. Dovalilo sa nás tam 20 báb – ako si s tým majitelia poradia – vravela som si. No, na 101%.

Viete, čo ma očarilo najviac? Sú tam dva psy. Hektor je pes z útulku, a vidno, aký je tam šťastný. Poznáte moju filozofiu – choď tam, kde sú šťastné aj zvieratá.

 

Konštelovanie…

Páči sa mi štýl konštelovania našej lektorky Lídy a pokladám ju aj za úžasného človeka. Robili sme naozaj dobré veci, ktoré nás posúvali dopredu. Nechcem ich tu rozpisovať, no bolo to moc silné. „Choď na štvorku“ zaznievalo často, čo v konštelatérskej reči znamená „pozri sa na to svojimi dospelými očami“.

Včera nadránom som sedela a plakala pred jednou pre mňa dôležitou konšteláciou, ktorú mi mali stavať – našla som odvahu pustiť sa hnevu a prijala som v tom svitaní naplno bolesť z nevery bývalého manžela. Pravdaže ma bolí, ako sa ku mne zachoval – veď som mu porodila 4 deti a po 26 rokoch manželstva ma zradil, takým nečestným spôsobom navyše. No pochopila som, že tým ublížil najviac sám sebe.

Poskladala a hlboko zakotvila som si kadečo v sebe a uzavrela som definitívne minulosť. Otvorila som svoje srdce a teraz cítim, že sklamania nás neučia, ako netreba veriť nikomu, ale ukazujú nám, kto nám stojí za to, aby získal našu dôveru a čo pre nás znamená dôveryhodnosť. Nemajú pre mňa význam žiadne hry – a akceptovala by som vo svojom živote len zrelého chlapa. Takého, ktorý sa predo mňa postaví priamo a má odvahu postaviť si so mnou konšteláciu.

Ak hovorila pred časom pani Emoke o nejakom podujatí, na ktoré pôjdem v októbri a ktoré bude pre mňa „mostom“, tak teraz viem, že tým mostom bolo práve toto podujatie.

 

Elena  21.10.2019

 

P.S.: Fotografie sú všetky moje, pravdaže, a toto je jeden zo srdiečkových kameňov, ktoré som si odtiaľto priniesla.

 

 

Vedieť viac 4. – Kultúrne obohatení Francúzi. . .

28.11.2022

6-ročné dievčatko znásilnené migrantom vo Francúzsku – píše o tom článok v linku https://www.plenum.sk/otcovi-6-rocneho-dievcata-hrozi-vazenie-pretoze-zbil-migranta-ktory-ju-znasilnil/ V&ošiel v noci do ich domu a znásilnil dieťa. Údajný páchateľ vyhlasuje, že má len 14 rokov údajne – byť políciou vo Francúzsku určite by som si jeho vek preverila [...]

Vedieť viac 3. – Príbeh lekárov alias Raz stačí. . .

27.11.2022

Raz nestačí – čítali ste tú knihu? Jej názov hovorí o tom, že nestačí byť šťastný raz v živote. Kedysi dávno som ju čítala i ja. S tým názvom knihy súhlasím, no i tak krédo „raz nestačí“ neaplikujem v živote na všetko. Rozhodne mi v živote stačí raz, ak sa ma niekto pokúsi vydierať – taký človek u mňa skončil. A tu nás podaktorí [...]

Vedieť viac 2. – Samovraždy na železniciach. . .

23.11.2022

Samovraždy na železnici. Desivý fenomén modernej spoločnosti. Už len správa o nich nás zasiahne. Nie to ešte aby to bol niekto známy. Málokto však uvažuje o tom, ako sa v tej situácii cíti rušňovodič. Človek sa postaví na koľajnice a rušňovodič už nedokáže urobiť nič, len bezmocne brzdiac pokračovať vlakom dopredu. Hoci vie, že vzdialenosť na ubrzdenie je [...]

Somálsko útok bombový

Ďalší útok militantov v somálskom Mogadiše. Zahynulo najmenej desať ľudí

28.11.2022 08:03

Pri útoku utrpel zranenia aj somálsky minister vnútornej bezpečnosti.

šanghaj protest čína police

BBC tvrdí, že jej novinára v Šanghaji zadržala a zbila čínska polícia

28.11.2022 06:56

Novinár mal v Šanghaji informovať o priebehu protestov za ukončenie prísnych opatrení čínskej vlády proti šíreniu covidu.

Germany Russia Ukraine War

Nemeckí vojenskí mechanici sú už v Michalovciach. Aké zbrane pre Ukrajinu budú opravovať?

28.11.2022 06:00

Rezort obrany ubezpečuje, že Slovensku ani Michalovciam v súvislosti s opravou nemeckej bojovej techniky žiadne nebezpečenstvo nehrozí.

Antonivskij most, Cherson, vojna na Ukrajine

ONLINE: Kyjev je pod snehom. Zelenskyj očakáva ďalšie raketové útoky

28.11.2022 05:55, aktualizované: 09:10

Kým budú mať Rusi rakety, tak sa neupokoja, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý očakáva ďalšie ruské raketové útoky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,463
Celková čítanosť: 7227434x
Priemerná čítanosť článkov: 2934x

Kategórie