Založ si blog

Tak 1. – Tabuľka s nápisom Dane a poplatky neplatím. . .

Predstavte si, že si pred dom dáte tabuľku s nápisom Dane a poplatky neplatím. Ako by vám to asi pomohlo?

No ak si umiestnia tabuľky Chodníky v zime neudržujeme samosprávy miest a obcí, malo by to byť podľa ich predstáv v poriadku. Podľa mňa nie.

A tak v dnešnom blogu uvažujem o tejto situácii, a aj o súvislostiach popísaného problému.

 

Zomrel človek…

V Košiciach zomrel človek po úraze na chodníku. Zľadovatelom a neposypanom. Nešťastie, poviete si, kto už len za to môže? Stalo sa to samo. Ešte že niekto nespomenie osud či karmu. Nikto ale nespomína slovo „zodpovednosť“ – lebo kompetentní a dobre z daní obyvateľom mesta platení predstavitelia majú utkvelú predstavu, že zodpovednosti za údržbu chodníkov v zime sa možno zbaviť tabuľkou „chodníky neudržujeme“.

Aby sa spamätali,  ku každej z tých tabulí treba osadiť tabuľku „dane a poplatky neplatíme – obyvatelia mesta“.

 

Kedy vieme, že niekto robí pizzu…

Predstava, ako niečo „sa stalo“ ma zakaždým uvádza k pripomenutiu môjho obľúbeného príkladu „kedy vieme, že niekto robí pizzu“. Pravdou je v tomto prípade, kedy zomrel človek, že sa „pečenie pizze“ rozbehlo s predstihom premyslene. Vedenie mesta Košice osadilo ešte minulý rok tabule s nápisom, že chodníky v zime neudržujú. Takže informácia sa objavila v článku

https://www1.pluska.sk/regiony/vychodne-slovensko/nahnevani-starostovia-vedenie-kosic-osadenim-tabul-zbavilo-zodpovednosti-chodniky

že Košice údajne platia milióny eur za zimnú údržbu akejsi súkromnej firme, pôsobí pri informácii o tabuľkách ako zlý vtip.

O kvalite jej práce, spokojnosti s  ňou, či skôr o nekvalite a nespokojnosti – píše článok

https://kosicednes.sk/tema-dna/starostu-stareho-mesta-rozculili-neodhrnute-chodniky/

V článku sa hovorí o operačnom pláne zimnej údržby, aj o prioritnosti niektorých priestorov v rámci údržby. Podľa dostupných informácii sa má mesto postarať o údržbu 232 km chodníkov, vďaka tabuľkám 143 km z nich ostane úplne bez údržby.

I fotky tých pofiderných modrých tabúľ v tom prvom článku nájdete. Koncom minulého roka boli medializované „tabuľkové“ informácie, podľa ktorých mesto dalo vyrobiť cca 800 tabúľ – tiež iste neboli zadarmo.

 

Niet peňazí…

Tisíce ľudí u nás utrpia každú zimu úrazy na zľadovatelých chodníkoch. Ktosi by mal vyčísliť sumu, potrebnú na ich liečbu a rehabilitáciu, na ich výpadky z práce. Iste by nebola malá, odhliadnuc od ľudského utrpenia, ktorého cenu vyčísliť nevieme.

Ale my nemáme peniaze“ – obľúbená mantra primátorov a starostov mnohých miesta a obcí. Zvykli sme si na ňu, normálne nám už chýba, ak sa niekde neobjaví a čosi sa z peňazí občanov v prospech občanov skutočne zrealizuje.

I v závere minulého roka ju omieľali mnohí z nich, spomínate si? Že nie sú peniaze a je nutné zvýšiť od januára poplatky rôzneho druhu. Aj ich zvýšili občanom mnohí, však?

Zrejme by sme mali zostaviť verejne tabuľku s výškou platu starostu či primátora, jeho celého ansamblu, aj s výškou odmien za minulý rok. Skutočne ma zaujíma infomácia, či zamestnanci samospráv dostávali trináste a štrnáste platy – odmeny. Lebo niekedy sa mi zdá, že na odmeny jesto vždy, na službu občanom potom zrazu nie. Možno by bolo zaujímavé sledovať i to, o koľko si vylepšili platy samotní starostovia a primátori v priebehu posledných piatich rokov napríklad.

Pravdaže, tabuľky s nápisom „dane a poplatky neplatíme“ uvedené do praxe skutočne neplatením na nekvalitu služby by nepochybne ich rozpočtové plány riadne okresali.

 

Ako problém riešiť???

Vyššie spomenutý článok

https://www1.pluska.sk/regiony/vychodne-slovensko/nahnevani-starostovia-vedenie-kosic-osadenim-tabul-zbavilo-zodpovednosti-chodniky

priniesol správu i o zaujímavom nápade, ten mal ktorýsi z poslancov mesta

Viete si predstaviť 300 mladých ľudí s lopatami, ktorí dostanú 1000 € za to, že budú v pohotovosti a keď zasneží, ošetria si priestor okolo bloku či domu? Ja áno. A to spomínam menej ako desatinu balíka, ktorý mesto pustilo minulý rok na zimnú údržbu. Vidím to efektívnejšie, ako platiť súkromnej firme milióny. O použití peňazí, ktoré dáme mládeži alebo dôchodcom asi pochybovať nemusíme.“

Pokladám tento nápad za vynikajúci, pretože namiesto predražených zmlúv sa zamestnajú ľudia bez práce, zvýši sa tým životná úroveň ich rodín a zároveň mesto bude mať kvalitnú službu.

Pridávam tiež informáciu, že podľa názoru právnika nie je tabuľka zbavením sa zodpovednosti.

V zmysle zákona o pozemných komunikáciách sa správca miestnych komunikácií môže vyviniť zo svojej zodpovednosti za škodu v prípade, ak preukáže, že nebolo v medziach jeho možností tieto závady odstrániť ani na ne predpísaným spôsobom upozorniť.  „Domnievam sa, že osádzanie informačných tabuliek o tom, že chodník je v zimnom období neudržiavaný, nemožno považovať za okolnosť vylučujúcu zodpovednosť mesta ako správcu miestnej komunikácie,“ hovorí advokát Martin Friedrich v citovanom článku, a dodáva, že pokiaľ by to tak malo byť, mohlo by dôjsť k absurdným záverom. „Mesto by si mohlo takéto tabuľky osadiť na každom chodníku a paušálne sa zbaviť akejkoľvek zodpovednosti za škodu.“

Takže ktosi v Košiciach zbytočne vyhodil peniaze za výrobu tabúľ – a aj vám napadá otázka, že kto ich vyrobil a za aké peniaze???

Mesto samo uvádza v článku

https://www.kosice.sk/clanok/mesto-ma-aktualizovany-plan-zimnej-udrzby-vydavky-na-nu-sa-zdvojnasobili

o tabuliach „neudržujeme“ svoju verziu. Mesto Košice údajne na základe návrhu starostov jednotlivých mestských častí nebude zabezpečovať údržbu na niektorých chodníkoch, ktoré sú označené tabuľkou „Chodník v zimnom období neudržiavaný,“ ktorú vyrobila a na vlastné náklady osadila spoločnosť Kosit.

Nuž, a ja  naivná som uvažovala, že čia to je iniciatíva…

 

Riskujeme zdravie a život…

Spomienky ma zaplavujú pri tejto téme – ako som chodievala po celé roky neosvetlenou a neupravenou cestou k autobusu. Riskujeme vlastné zdravie a život, lebo štát berie ako samozrejmosť naše povinnosti, ale jeho vlastné už nie.

Myslím, že je povinnosťou štátu dozrieť na kvalitu služby občanom zo strany samospráv.

 

Záver…

Zomrel človek pre zle  udržiavaný chodník

https://kosicednes.sk/udalosti/zomrel-po-pade-na-klzkom-chodniku/

Jeho príbuzní podali trestné oznámenie. Nepochybujem, že zo zodpovednosti sa v slovenskom systéme súdnictva každý potenciálny vinník vykrúti. Preto si myslím, že práve tento prípad by mal spustiť verejnú diskusiu a verejnú kontrolu nielen zimnej údržby, ale i spôsobu využívania samosprávnych financií.

 

Elena   15.1.2020.

 

 

 

Prakticky filozoficky 2. – Tá najsilnejšia hranica. . .

19.01.2021

Hranice sú naše limity? Alebo ochrana, spoza ktorej vykúkame na svet okolo nás? Alebo bariéry? Ktovie. Ďakujem za dnešný deň, povedala som Zámeru sveta úprimne, lúčiac sa s odchádzajúcim dňom. Je našou hranicou to, čomu veríme? Alebo čomu neveríme? Alebo čoho sa bojíme? Alebo čo chceme? Alebo nemáme žiadne hranice? Cinknutie intuície je pre intuitívca niečo ako [...]

Prakticky filozoficky 1. – Čo nám hovorí o nádeji?

18.01.2021

Čo všetko nám hovorí o nádeji? Dúha rozprestierajúca sa v krajine nadychujúcej sa po búrke – sila chvíle, ktorú nedokážeme zachytiť fotkou verne? Je to svitanie, ten zázračný okamih keď sa deň nadychuje k novému ránu? Či chvíľa, keď sa nad horizontom objavia prvé lúče slnka? Alebo čas, keď slnko objíme svojimi lúčmi svet žiarivo a [...]

Poriadne ostro 11. – Vysielanie RTVS, alias Trápnosť nad trápnosť. . .

17.01.2021

Nuž, RTVS má jeden vysoko úspešný program, volá sa Pumpa. Konečne jej ľudia píšu odušu – aj keď sa obávam, že k pochvalným ohlasom to má ďaleko. O tomto počine RTVS pár slov v tejto chvíli. Vedenie RTVS sa programom Pumpa v jeho poslednom diele (kiež by aj definitívne poslednom) pokúsilo zabávať národ posmeškami o generálovi Lučanskom. O človeku, [...]

hejce čaputová naď

Čaputová a Naď si pripomenuli 15. výročie leteckej havárie pri obci Hejce

19.01.2021 13:13

Tragédia z roku 2006 je najväčším leteckým nešťastím v dejinách samostatného Slovenska.

pellegrini

Dobrá voľba, KDH aj Spolu odmietli Pellegriniho petičný výbor o referende

19.01.2021 12:29

Predseda SNS Andrej Danko avizoval, že jeho strana sa k iniciatíve pridá.

Matúš Vallo

Vallo: Dôverujem vedcom, považujem očkovanie za účinné a bezpečné

19.01.2021 11:55

Hlavné mesto pripravilo aj informačnú kampaň na podporu očkovania.

testovanie / covid / koronavírus /

PCR testy odhalili 1909 infikovaných, počet obetí sa zvýšil o 111

19.01.2021 10:10, aktualizované: 13:40

Počet hospitalizovaných stúpol o 52 - v nemocniciach je 3444 ľudí, čo je nové maximum.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,813
Celková čítanosť: 4362995x
Priemerná čítanosť článkov: 2407x

Kategórie