Založ si blog

Čo ti (ne)poviem 5. – Rozhodnutie nebýva ľahké. . .

Vietor jej rozvieval vlasy. A slzy. Dívala sa na modrastý horizont hôr, na oblaky putujúce oblohou, a na rieku, odrážajúcu trblietavé odblesky slnka. Jej hladina nimi zlatisto žiarila, a masy vody, valiace sa do diaľky, pôsobili ako prúd zlata.

Nie, stoj, zaznel hlas z diaľky. Nerob to.

Nohu už zdvihnutú ku kroku vrátila späť na zem, no tvrdohlavo mlčala.

Hlas dodal: Hm, hm, a že definitívne posledný život – chceš to uzavrieť navždy? Nemyslel som, že by ktokoľvek dokázal také čosi úspešne vymyslieť. Obdivujem tvoju vynaliezavosť, vždy ma fascinovala. 

Mlčala.

Boh po chvíli pokračoval: Z tých mnohých životov som ti pripomenul jedenásť. V každom z nich máš spomienku, ako posúvaš svoje poznanie o dobre a zle. Teraz už chápeš, že sa dobro a zlo prekrývajú , a že vesmír potrebuje polarity. Je na nich postavený, polarita dobra a zla je jednou z nich. Prechádzajú jedno do druhého – dobro sa stáva zlom a zlo dobrom v toku života – a ak zničíš zlo, zničíš i dobro, inej možnosti niet.

Vzdychol si. Hľadal som po celý čas odpoveď, prečo je v tebe tak málo dôvery voči mne a snažíš sa všetko riešiť svojimi silami, aj trestať zlo. Ja tu predsa som. 

Odmlčal sa, a pokračoval zamyslene: Každý z mojich anjelov je jedným aspektom mňa samého. Tí buričskí sú odrazmi mojich vlastných tieňov – mojich pochybností, mojich strachov, môjho hnevu. Nezničil som ich preto, len som ich nechal v bezpečí temného podzemia, chránených pred sebou samými a svojimi nerozvážnymi skutkami, hľadať správnu cestu. 

Ticho sa rozplakala. Nechcem, aby bolo na svete utrpenie a bolesť, nečestnosť, zrada. Nechcem žiť vo svete plno klamstiev a bolesti, kadejakých špinavostí. Chcem odísť navždy…

Pri jej plači oblohu zatiahli šedé mraky, začalo popŕchať.

Boh sa díval súcitne. No tak, no tak, pozri čo robíš. Aj oblohu dokážeš rozplakať. Pochop, nemôžem svet zbaviť zla, zničil by som jeho duálnu podstatu. Silu nám dáva cesta, na ktorej sa predierame tŕním, a nie tá, pri ktorej sedíme na lúke. Iba vďaka utrpeniu môžu ľudia poznať súcit a súdržnosť, spoločnú i vlastnú silu. Môžeš trpiacim ofukovať rany a dodávať im nádej, ale musia rany získať, to predsa už rozumieš. A napriek tomu nad ich bolesťou nariekaš…

Pozrela vzdorovito k nebu. Kebyže nechceš, aby som bola takáto, nebola by som tu, dodala rebelsky.

Boh sa rozosmial. Už vieš, že čierna nikdy nebelie – belie len to, čo bolo predtým biele. Čierny mág nemá nikdy dobrý zámer, a pre teba bol i v tých časoch, keď ti okolo nôh vial čierny plášť, najviac dôležitý boj za dobro. Už vieš, kto si, môj malý rebel, však? povedal láskavo.

Obloha zatiahnutá tmavými mračnami sa roztrhla a zasvietil z nej jediný slnečný lúč. Na hladine rieky vytváral trblietavý odraz, oslnivo krásny svojou čistotou.

Potom Boh dodal: Mám zodpovednosť za chod sveta a musím strážiť jeho poriadok. No kdesi vo mne stále rezonuje tvoj hlas, túžiaci po dobre pre všetkých a nevzdávajúci boj zaň… Nedokážem ťa teraz zastaviť, vymyslel si to pridobre, všetko je na tvojom rozhodnutí. Ale kým sa rozhodneš, uvedom si jedno – si môj anjel nádeje, naozaj chceš, aby ju svet stratil?…

 

Elena 15.1.2020

Takže tak 6. – Čo máte proti vodke, občania Slovenska?

11.04.2024

Čo máte proti vodke, občania Slovenska? Keby ste ju riadne kupovali, nemusel by ju predajca popíjať v takom množstve sám, napadlo mi cynicky pri čítaní o najnovšom počine strany Demokratov https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/705995-slovensko-zaplavili-proruske-bilbordy-poburili-ludi-vyvesila-ich-strana-demokrati/ Zúfalecké gesto na upútanie pozornosti – alebo stratégia, [...]

Takže tak 5. – Čo by mal pre udržanie svojho úspechu urobiť prezident Pellegrini. . .

07.04.2024

Povedzme si to rovno – tieto prezidentské voľby na Slovensku boli viac proti Korčokovi, ako za Pellegriniho. Znamená to, že pre mnoho ľudí u nás bol Pellegrini prijateľnejším kandidátom. Svoju pozíciu by mal upevniť hneď na začiatku rozvážnymi krokmi. Pobavilo ma, ako Korčok vybehol s obviňovaním, že za jeho neúspech môže Pellegriniho neférová kampaň. [...]

Takže tak 4. – Mali by sme brániť spojencov v NATO?

05.04.2024

Nuž, neviem ktorý hlupák by sa hrnul pomáhať spojencom v NATO, ktorí by sa stali obeťou útoku Ruska iba preto, že vytrepali svojich vojakov na Ukrajinu. Povedzme si rovno – zmluva o vzájomnej pomoci v prípade napadnutia platí, ale týka sa nepochybne situácie, že sa členská krajina stala obeťou útoku. A nie že sama svojou hlúposťou ako agresor vyprovokuje odvetný [...]

Notre Dame, paríž, vojak

Bezpečnosť počas olympiády v Paríži posilnia aj vojaci a policajti zo zahraničia

13.04.2024 13:12

Po útoku Islamského štátu na predmestí Moskvy, ktorý si vyžiadal 144 obetí, zaviedlo najvyšší bezpečnostný stupeň.

fico, danko, pellegrini

Fico by chcel Danka na poste šéfa parlamentu. Hlas to odmieta, odkazuje na koaličnú zmluvu

13.04.2024 12:42, aktualizované: 13:28

Hlas pripomína, že koalícia sa riadi platnou koaličnou zmluvou, ktorá vychádza z pomerov po parlamentných voľbách. Po prezidentských voľbách sa podľa Hlasu tieto pomery nezmenili.

Súdna rada, Ján Mazák

Časť členov Súdnej rady chce opäť odvolať jej šéfa Mazáka, za neoprávnené zbieranie informácií

13.04.2024 12:15

Predseda Súdnej rady Mazák hrubo zneužil svoju funkciu na neoprávnené zbieranie informácií voči konkrétnym sudcom, uviedli jej členovia Kosová a Šamko.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,848
Celková čítanosť: 8965697x
Priemerná čítanosť článkov: 3148x

Kategórie