Založ si blog

Cesta 5. – Matovič je podľa mňa. . .

Aby ste to vedeli hneď v úvode – podľa mňa Matovič je empatik.

Rozhodne v tejto chvíli nejdem povedať ani jedno krivé slovo na premiéra spolu so svorkou jeho dnešných kritikov. Otvorene priznávam, že som sa mýlila v odhade, že u neho ide o účelovosť vo všetkom. Nie je to tak, je empatik. A to si na tomto premiérovi moc vážim.

Niektorí Matoviča včera začali vyzývať, aby odišiel. Je pravdou, že mu chýbajú predikčné a organizačné schopnosti, aj ráznosť. Ja však jeho odchod v tejto chvíli nepokladám za potrebný, viem si predstaviť na jeho mieste x oveľa horších. Ak by niekto z tejto vlády mal okamžite odísť, tak rozhodne Sulík – to je skutočná hrozba pre Slovensko podľa mňa. Jeho spôsob vyjadrenia o 800 mŕtvych ročne na chrípku a 500 chorých na koronu pokladám za hodne o ňom prezrádzajúci. Tomu človeku chýba akákoľvek empatia, vedela by som to označiť aj diagnosticky.

O mojich úvahách k téme povie viac dnešný blog.

 

Matovič je empatik…

Teraz som úprimne presvedčená, že je empatický a tie slzy, ktoré u neho niektorých tak dráždia, nepredstiera. To, že predovšetkým chlapov jeho slzy dráždia je dôsledkom ich problému – nie sú schopní prejavov pocitov. Na jednej strane je mi týmto Matovič ako empatik empatikovi bližší, a na druhej strane chápem teraz lepšie aj jeho riziká, však ich poznám u seba. Uvedomujem si, že o to ťažšia je v tejto situácii jeho postavenie, lebo on skutočne cíti bolesť z úmrtia možných obetí a súcití s ich osudom.

 

Je ťažké i krásne byť empatikom…

Empatik je skrátka ako malá morská panna, každý krok po súši jej spôsobuje bolesť.

Aby prežil, musí sa empatik naučiť chrániť.  Niektorí ho pokladajú potom za chladného a bez srdca, no v skutočnosti má ukryté srdce plné lásky za múrom pre svoju ochranu.

Je dôležité naučiť sa súcitiť s inými a pritom nejsť do prežívania ich pocitov. A okolo seba mať ľudí, ktorí sú citliví a vnímaví. Najhlbšia miera empatie je u dvojplameňov, tam si ak uvedomíte zlatý most, tak od tej chvíle vnímate jeho bolesť ako svoju, už navždy a nechcete, aby trpel.

 

Zachytávať bolesť iných nie je jednoduchý náklad…

Z rôznych dôvodov. Ja som včera niesla sterilizovať našu mačku, zo zdravotných dôvodov musela. Našla som ju pred štyrmi či piatimi rokmi vyhodenú na zastávke. Je to pri obchoďáku, pobiehala popri autách zmätene, nebola by dlho prežila. Odvtedy má ku mne dôveru. Večer doma tichučkým mraučaním signalizovala bolesť, och, no už bude len lepšie.

 

Myslím, že čoskoro budú ťažké dni i pre neempatikov…

Keď bude u nás obetí pribúdať, pochopia i tí nechápavejší. Aj nepríjemné a nutné opatrenia ich zavalia viac. A že obetí násobne pribudne, o tom som presvedčená.  Správy o viacerých osadách s výskytom na vírus pozitívnych mi to potvrdzujú. Poprichádzali hromadne z Anglicka a Česka najmä. Videla som včera i v Revúcej spoluobčanov opakovane putovať Kollárovou ulicou k Strmej v skupinách, zrejme z obchodu, žiadne rúška na tvárach – kontrolovať a pokutovať takéto konanie treba dôsledne začať. Práve v tejto skupine obyvateľov vidím veľký možný zdroj šírenia nákazy teraz. A druhým veľkým zdrojom sú pendleri, takí slovensko-slovenskí, ktorí chodia za prácou do Bratislavy – a videli sme ich všetci valiť sa z Blavy predvčerom do celého zvyšku Slovenska. Nikto ich nedal do karantény – a tak úspešne môžu nákazu roznášať ako veľkonočný bonus. Chápem, že chceli byť doma s rodinami, ale jednoducho sú veci, ktoré dospelý človek musí prijať a správať sa zodpovedne. Ľudská hlúposť a bezohľadnosť skrátka nemá mieru.

Čo k tomu dodať? Tam kde rozdali masky z krytov CO sa ľudia môžu tešiť. No a ostatní sa môžu modliť, aby čoskoro tie kontrolné portály koronové zaviedli pri vstupe do obchodov a inštitúcií. O dva týždne budeme mať niekoľko stoviek chorých a niekoľko desiatok mŕtvych, ak budeme takto pokračovať.

 

Záverom…

Nie, Matovič nie je to najhoršie, čo sa nám mohlo stať. Som si teraz istá, že je presne tam, kde má byť – a má dôvod jeho prítomnosť na mieste premiéra. Lebo v tejto chvíli tam musí byť človek, ktorý má srdce – za hlavu tam je krízový štáb.

 

 

Elena   9.4.2020

 

P.S.: Empaticky…

Mnohí sa dostali na hranicu potlačeného napätia tak, že sa cítia zle pri rečiach či čítaní o korone. A to sme na začiatku cesty pandémiou. Takže pokojne, ľudia, svet sa nezmenil, je len dočasne obmedzený chorobou.

Večer otvorím novú jedenástku blogov, v ktorej nebude ani stopy po korone. Ak ste vnímaví, tak v tejto chvíli už viete, ako sa tá jedenástka bude volať…

A pre deň plný pohody a pokoja jedna z mojich srdcoviek – jej tóny odplavujú všetko zlé a ťažké kamsi do diaľky…

Silent night surrounding me
On the shore of wistful sea
A kindest heart made me believe
The world as I wish it to be.

Tichá noc mě obklopuje
Na břehu tesklivého moře
Díky tomu nejlaskavějšímu srdci věřím
Že svět je takový, jaký si přeji…

https://www.youtube.com/watch?v=sS3DDNiswKg&list=RDsS3DDNiswKg&start_radio=1

 

Iba 10. – Netvor z Lokce

07.07.2022

Brutálne ubité psíky, ktoré trpeli ešte kruto celé hodiny. Bez očí, s obrovskými ranami, žrali ich zaživa červy. Predstavujem vám netvora z Lokce, ktorý ich ubil. Má nejaký ksicht, a chodí po tomto svete, bohužiaľ. Nuž, Lokca je obec v okrese Námestovo na Orave. Iste by sa mohla presláviť niečím zmysluplnejším, ako je to, že tam žije nejaké zdegenerované indivíduum [...]

Zlatobyľ 9. – Stáročiami sa môžu niesť. . .

05.07.2022

Ach, kdeže sú tie dni, kedy našim územím blúdili Cyril a Metod a kadečo nám zvestovali. Dnešný deň ich pripomína len vzdialene, rovnako ako úporné horúčavy minulých dní. Je darom mať vieru i vzdelanie, nie každý však jeho cennosti rozumie. Pravá viera by nám mala dávať nádej i pokoru na našej životnej ceste, a pravé vzdelanie poznanie i životnú múdrosť, nie [...]

Iba 9. – Iba pravdu. . .

05.07.2022

Je načase otvorene hovoriť o situácii, do ktorej nás vohnala naša vláda súcitiaca viac s Ukrajincami, ako s vlastným obyvateľstvom. Ako píše článok v linku https://ereport.sk/hrozi-drsny-boj-medzi-europou-a-aziou-gazprom-si-nerezervoval-kapacitu-na-tranzit-plynu-do-europy/ Rusi si nerezervovali na ďalší rok tranzitnú kapacitu od októbra 2022 plynovodom Jamal-Európa, ani [...]

Nové pracovné príležitosti, byty aj cesty. Volvo vo Valalikoch pomôže rozvoju celého kraja, priemyselný park, Industrial Park Valaliky

Valaliky zbohatnú. S Volvom prídu aj nové byty a cesty

07.07.2022 15:15

Treťou najväčšou obcou v okrese Košice-okolie sú Valaliky, kde žije takmer 4 500 obyvateľov. Onedlho to bude oveľa viac.

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

Na bratislavskej hlavnej stanici prepadli dve osoby muža z Ukrajiny

07.07.2022 15:10

V prípade preukázania viny páchateľom hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov.

Opičie kiahne

Na Slovensku potvrdili prvý prípad opičích kiahní

07.07.2022 14:07, aktualizované: 14:31

Ide o osobu vo veku 20 až 59 rokov.

Richard Sulík, SaS

Marušiak: Rozhodnutie SaS vrhá slovenskú politiku do vzduchoprázdna

07.07.2022 14:00

Podľa politológa Juraja Marušiaka čaká Slovensko čas politickej stagnácie, pričom sa nečrtá dobré východisko.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,370
Celková čítanosť: 6637332x
Priemerná čítanosť článkov: 2801x

Kategórie