Založ si blog

Slnko v duši 5. – Slová šamana. . .

Veľký duch si ťa našiel zasmial sa juhoamerický šaman, keď počul zvláštnu melódiu, ktorá ma štyri dni hladovky pred stretnutím s ním sprevádzala. „Máš ikaro, pieseň šamana“.

Pochopil hneď, že k hladovke ma viedla úcta pred stretnutím. „Aya, veľká dávka dnes, posunie ťa na tvojej ceste, je to rýchle a silné prečistenie“  dodal.

„Nie je to jediná cesta, však?“ povedala som pokojne.

„Nie, to nie je“ prisvedčil po chvíli s pochopením.

„Tak ňou nepôjdem“ odpovedala som.

 

Každý máme svoju cestu. Mám úctu k ceste iných – možno to je niečia správna cesta, taký ayahuascový skok – neviem o tom nič. Pre mňa je dôležitá cesta srdca, ktorou idem krok za krokom, leziem po kolenách, niekedy sa aj plazím vlastnými silami a zbieram poznanie po kvapkách v čase postupne. Ovieva ma dych Zámeru sveta prostredníctvom koincidencií. No ovieva – dnes ma vláčil koincidenciami  ako prudký vietor za oknom kolísajúci stromami – čo to bude za počasie zajtra v Tatrách, vravela som si, keďže vyrážam včasráno k homeopatke.

 

Keď nás Zámer sveta chce k niečomu postrčiť, povie nám príbeh o hniezde. Vtáča v ňom sedí, vtáčia mama neprichádza – a tak si vtáčik môže vybrať, či v tom hniezde so strachom aj umrie, alebo vylezie a pohne sa do neznáma. Pripadala som si tak ráno – čítala som horoskop, a potom online výklad kariet – a stále tie isté veci mi vyšli k budúcemu mesiacu, no ja som sa s tým nestotožnila. Jasné, že niekedy máme strach z vykročenia dopredu, hodne veľký, až máme pocit, že je jednoduchšie zomrieť ako žiť.

Ďalšie koincidencie boli v štýle medového motúzika – známa stratégia, ktorá na mňa platí. Pozri, k tomuto si došla sama, ukázal mi Zámer sveta milo a pomohol mi potom poskladať do jasnejšieho obrazu pár vecí zo základov buddhistickej filozofie. Sú tam naozaj krásne myšlienky, vedú nás k pokore. Našla som tam naozaj hodne filozoficky blízkych vecí, v ktorých sa s tým stotožňujem v mojom poznaní – od vďačnosti za  to, čo máme, cez dôležitosť súcitu, až po uvedomenie si bolesti i radosti iných (čo buddhisti nazývajú dýchanie srdcom, ako som sa dozvedela). Za to, čo v živote mám, som úprimne vďačná, vážim si to. Aj bolesť iných a radosť vnímam s porozumením. A súcit pokladám za svetlo v nás.

Veľkou školou vo vzťahu ku súcitu je pre mňa stránka Druhá šanca na život – ako empatika ma zraňuje, koľko utrpenia zvieratá zažívajú. Na druhej strane vnímam, koľko dobrých ľudí tam pomáha – a tak kolíšem medzi súcitom k zvieratám v štýle „vidieť a pomôcť“, aspoň posielam energiu – a medzi súcitom k sebe, aby som to radšej nevidela, na empatika je tam bolesti priveľa. Ach, poviem vám, keby som mala jediné prianie si želať – priala by som si, aby nikto neubližoval zvieratám, deťom a starým ľuďom. Možno aby sme si vôbec navzájom neubližovali, ale to už by bolo také superextraidealistické, že ani neverím, že by to bolo možné.

 

Zvláštne, ako dokážeme nájsť tie isté veci, ak ideme podobnou cestou. Hlboko pravdivé je aj poznanie o bolesti v pozadí niektorých myšlienok. A najviac ma ovialo, že kniha z ktorej sa mi to všetko sypalo je jedna z troch z chebského antikvariátu – ako inak,  len tak k tej mnou hľadanej Indiánskej knihe mŕtvych „pribalená“ – lebo ma oslovila názvom „Místa, která vás děsí“.

Veď vieš, že nič nie je náhodné, šepká pobavene Zámer sveta, a myslím to s tebou dobre, tak mi nehovor, že „až naprší a uschne“.  Šepká to láskavo, a ja viem, že rozumie môjmu strachu.

 

Elena  26.5.2020

 

 

 

Bez 7. – Tu už končia všetky žarty. . .

04.03.2021

Bez akýchkoľvek morálnych zábran. Sprosté psychické týranie. To je prípad Moniky Jankovskej. Bola prepustená na slobodu na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu z minulého štvrtka. A pri východe z väzenia nič netušiaca bola opätovne zatknutá. Iste, páchala trestnú činnosť – a nepochybne by mala za ňu niesť následky. Ale tento spôsob „oslobodenia“ a [...]

Jediná 9. – Z. . .

04.03.2021

Niekedy by sme sa mali pozrieť na Smrť počas života. Pomáha nám to nachádzať odpovede. Konštelačku so Smrťou som si postavila, prevádzačskú – dívali sme sa na seba mlčky. Všetky tie hrôzy, nečestnosti, bezohľadnosť a krutosť, zabíjanie, utrpenie nevinných – rozumela smútku v mojom pohľade. Ľudia nie sú takí, akí chceš, aby boli, prikývla. Nevieš [...]

Bez 6. – Nie je prvý apríl, drahá vláda. . .

03.03.2021

Už viete, že netúžim po tom, aby odstupoval Krajčí ako prvý z vlády, písala som o tom nedávno v blogu. A práve k tomu určite budú tlačiť „drahíspojenci“. Lebo zasa mimo žartov – slušný človek je, to z neho cítim, aj citlivý zrejme. Len nie je zdatný manažér, a mal by mať čas v priaznivých pokojných podmienkach, aby k tomu dozrel. Žiaľ, taká [...]

remišová

Naď vyzval Remišovú, aby nepočúvala Sulíka. Ministerka: V OĽANO vám ide len o moc

05.03.2021 14:12

"Predčasné voľby by priviedli túto krajinu do katastrofy," skonštatovala šéfka Za ľudí.

váha, spravodlivosť, misky

Premrhanie príležitosti reformy súdnej mapy by pocítil najmä občan, zhodli sa vrcholní predstavitelia justície

05.03.2021 13:33

Zhodli sa na tom predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta, generálny prokurátor Maroš Žilinka a predseda Slovenskej advokátskej komory Viliam Karas.

matovič

Matovič ďakuje Maďarom za pomoc so Sputnikom, prehliada rokovanie v Komárne

05.03.2021 13:29

Ivan Korčok zdôraznil, že otázka dvojakého občianstva je výsostne slovenskou záležitosťou a nie je predmetom bilaterálnych vzťahov.

Plavecký štvrtok František Bohm samovražda Böhm polícia

Kauza Böhm: Žilinka dohovoril aj Lipšicovi

05.03.2021 13:17

Podľa generálneho prokurátora Žilinku prokurátor neuplatil zákonné oprávnenie, keď zistil, že Böhm má viacero strelných zbraní a nezaistil ich. Böhm sa vo svojom dome zastrelil v polovici februára.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,905
Celková čítanosť: 4660560x
Priemerná čítanosť článkov: 2446x

Kategórie