Založ si blog

Augiáš 10. – Pellegrini a Fico. . .

Ak by som mala hodnotiť dvoch expremiérov a čelných reprezentantov strany SMER, nepochybne by som objektívne musela priznať, že jednoznačne ukázať prstom „ten je lepší“ nemožno.

Pozrime sa na ich plusy a mínus. Poanalyzujem chvíľu – a celá kopa mojich subjektívnych dohadov tu bude, upozorňujem dopredu.

 

Obaja sú vydierateľní…

To je základ, od ktorého sa odrazme.

Fico svojim „story“  s pracovníčkou Troškovou a ktovie kým ešte ďalším. Aj pitím Pepsi či akej koly „u goriliakov“.

Pellegrini údajne fotkami, ako bolo nedávno medializované, a ktovie čím ešte v spojitosti s tým.

 

Presné načasovanie mediálneho víru…

Ja osobne si myslím, že celé to vírenie okolo Troškovej a Vadalu a Fica, ale aj okolo fotiek Pellegriniho je účelové a načasované.

  • Lebo ľudia začali byť nespokojní s novou vládou, ktorá vystriedala SMER po dlhých rokoch,  akosi prirýchlo nespokojní.
  • Je to ako keď si niekto namiesto manželky – s ktorou roky žil, a síce boli občas hádky, no dokázali spolu roky prežiť a aj čosi zmysluplné za nimi bolo vidieť  – nájde frajerku. Zrazu po prehrmení pármesačného nadšenia z „novosti“ zistí, že si našiel riadnu šlápotu. A uvedomí si, čo všetko vlastnou vinou stratil, ak je múdry.
  • A presne to sa deje ľuďom dnes, tí múdrejší si už uvedomili, že „nebolo to predtým 100 percent, lenže nikdy to nie je 100 percent. A toto je len slabých 10 percent.“
  • Skrátka a dobre, došlo im. SMER by začal  naberať na obrátkach – aj začal – spomeňte si, ako zrazu pozitívne ľudia vnímali Pellegriniho vystupovanie v porovnaní s novou vládou.

A tak bolo potrebné veci posunúť – lebo novú vládu i s prezidentkou treba udržať, aby sme ostošesť zbrojili, a migráciu rozbehli, a letisko na Sliači  „správne vyriešili“, aj našich vojakov na hranice s Ruskom vyslali, a nezrušili zmluvu na predražené americké stíhačky náhodou, a neuprednostnili obyčajných ľudí pred veľkopodnikateľmi náhodou aspoň v niektorých opatreniach…

 

Prečo Pellegrini vystúpil „tu a teraz“?

Uvažujem, že medializovaný vír o fotkách Pellegriniho tiež mohol mať dvojaký význam – jednak SMER ako taký kompromitoval, „však pozrite čo zač sú tam obaja“. Na druhej strane to môže byť len slabý odvar z toho, čím ho kompromitovať možno – a tak toto by mohol byť dobrý spôsob, ako ho doviesť „ku rozumu“ a rozhodnutiu práve teraz „vyzvať Fica“.

Lebo – povedzme si otvorene – teraz situácia na rozkol strany SMER vonkoncom nie je dobrá. Strategicky mysliaci politik by to podľa mňa v tejto chvíli nerobil. Práve naopak, využiť silu dvoch bolo potrebné. Lebo Fico síce má na sebe škvrny v podobe Troškovej a Gorily, ale ľudia  – hodne obyčajných a najmä starších ľudí – ho berie, a podstatne viac ako Pellegriniho. Takže nápad vytiahnuť do boja tu a teraz, navyše v situácii, že sám má vratkú pozíciu pre tie fotky u verejnosti, rozhodne nebol dobrý nápad.

 

Ukázal sa navyše pre politikov ako vratký pilier…

Lebo Ficovi vďačil za veľa a tak to mnohí čítajú ako nespoľahlivosť a neserióznosť, túto jeho výzvu dnes. Majú pocit „ty by si bol pekná blcha v kožuchu“. Pochybujem, že ho v prípade odchodu zo SMERU čaká iná kariéra ako politickej družice, tak ako mnohé naše politické satelity. Je to z môjho pohľadu škoda, charizmu má a mal preto v budúcnosti potenciál. Tvoriť novú stranu odštepením od SMERU je vyslovene rozdrobením síl, ktoré práveže zbierať urýchlene potrebovali. Lebo situácia s rastúcou nezamestnanosťou v kombinácii so Sulíkovými antisociálnymi nápadmi povedie podľa mňa ku skorému a prudkému poklesu „lásky k vláde.“ Nemožno stáť len na hlasoch osadníkov a udržať sa tak dlhodobo.

 

Pre všetkých politikov platí, že je nutné vedieť hľadať kooperáciu nie na základe politickej spriaznenosti, ale odbornosti – ak chce človek politicky dlhodobo stabilizovať svoju situáciu. A musí vedieť nájsť spoločnú reč s človekom s iným politickým názorom. Ako hodne je to významné, ukáže sa v situácii, kedy človek pochopí, že počet inteligentných ľudí, schopných reálne úspešne stáť v riadiacich funkciách, je obmedzený.

 

Elena  29.5.2020

 

 

 

Iba ja 9. – Naozaj vidieť. . .

25.09.2021

Ručanie jeleňa sa nieslo podvečerom. Ozvena v prednohorskom tichu zosilnila jeho hlas, dunel akoby jeleň bol tu medzi stromami. Ozýval sa mu sok niekde v diaľke na protiľahlom svahu. Obloha číra, len s drobným bielym obláčikom. Slnečné lúče prenikajúce pomedzi stromy zlátili krajinu s pozvoľna padajúcimi listami. Krúžili pochabo v dychu vetra. Ach, jeseň je tu – [...]

Jednou ranou 8. – Prezidentka Čaputová potrebuje okuliare?

24.09.2021

Ach, som dnes milá a mierna. Prezidentke treba asi okuliare, lebo ďalekohľad – ten zjavne má. Vidí aj tie najmenšie porušenia ľudských práv – lenže v iných krajinách. Krajiny OSN musia podľa nej podporovať ľudí, ktorí sa dožadujú dodržiavania svojich základných práv, vrátane slobody prejavu alebo zhromažďovania. “Občania musia mať možnosť tieto [...]

Jednou ranou 7. – Tri z piatich. . .

23.09.2021

Nie,nie, prevzatie zodpovednosti sa v tomto štáte nenosí… A hej, viac ako tri z piatich… V minulom blogu som sľúbila dať ešte pár slov v súvislosti s Matovičovým výrokom, či majú zodpovední donekonečna doplácať na nezodpovedných. Príkladov je v tomto štáte vo vzťahu ku korone a súčasnej situácii viac ako dosť – šíritelia nákazy a v prvom rade [...]

Izrael, valcína, očkovanie

ONLINE: Rôzne skúsenosti zaočkovaných krajín. Izrael sprísňuje, Nórsko uvoľňuje

25.09.2021 07:30

Tretia dávka vakcíny, sprísnenie opatrení voči neočkovaným učiteľom. Izrael znepokojuje rast počtu úmrtí. Naopak, Nórsko si bude užívať voľnosť.

Miroslav Kollár, Juraj Hipš

Strana Spolu si volí nového šéfa. Každý ju chce ťahať inam

25.09.2021 07:00

Jeden z kandidátov verí, že strana Spolu má priestor na samostatnú existenciu, ďalší si myslí, že sa treba spojiť s Progresívnym Slovenskom.

Juraj Hipš

Hipš: Jedinú cestu vidím v spolupráci s Progresívnym Slovenskom

25.09.2021 06:45

Bývalý predseda strany Spolu Juraj Hipš, ktorý na tento post opäť kandiduje, si myslí, že rozdiely medzi Spolu a Progresívnym Slovenskom sú minimálne.

Miroslav Kollár

Kollár: Zlúčeniu Spolu a Progresívneho Slovenska hovorím nie

25.09.2021 06:45

Podľa kandidáta Miroslava Kollára, ak by chcel ísť do Progresívneho Slovenska, urobil by tak už na jar a nie teraz - okľukou cez Spolu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,161
Celková čítanosť: 5583220x
Priemerná čítanosť článkov: 2584x

Kategórie