Založ si blog

Slnko v duši 9. – Čo povedal Krajniak o dôchodkoch naozaj. ..

Vždy som si myslela, že výklad slovenského textu treba robiť len cudzincom, ktorí neovládajú slovenčinu.

Vyzerá to tak, že nielen im – došla som k tomuto záveru po prečítaní časti diskusie k dnešnému článku v Pravde, ktorý hovorí o Krajniakovom vyjadrení ku dôchodkom.

Buď tí ľudia nerozumejú po slovensky, alebo nedokážu čítať s porozumením, alebo majú nedostatočnú rozumovú kapacitu pochopiť fakty. Inak si neviem vysvetliť, prečo pochopili Krajniakove slová tak scestne.

 

Minister Krajniak sa dnes v článku v Pravde vyjadril, že pracujúce deti by mali dávať časť svojich odvodov svojim rodičom.

https://uzitocna.pravda.sk/dochodky/clanok/553328-pracujuce-deti-by-mali-prispievat-na-penzie-svojich-rodicov-tvrdi-krajniak/

 

Plne s ním súhlasím. Lebo teraz solidarizujeme nezmyselne s tými, ktorí nevynaložili na výchovu svojich detí ani najmenšiu námahu – a ich potomok v dospelosti nepracuje.

Ide o to, že za každé dieťa, ktoré rodič vychoval a to dieťa pracuje, by rodič mal dostať k dôchodku príplatok.

Mal by ich dostať ako % z jeho dieťaťom platených odvodov.

 

Čiže NIKTO BY NEPLATIL NIČ NAVYŠE – len by sa tie peniaze, ktoré už platíme my pracujúci už teraz, adresne nasmerovali jeho rodičom (aspoň sčasti). 

Svojho času – pár rokov dozadu – navrhovali zavedenie docenenia dobrej rodičovskej výchovy aj Palko a jeho spolustraníci.

https://ekonomika.sme.sk/c/3160714/palko-navrhuje-rodicovsky-bonus-1-milion-sk-k-dochodku.html

Palko argumentoval, že  „súčasný dôchodkový systém je nespravodlivý v tom zmysle, že rodičom nezohľadňuje, že vychovávajú deti ako budúcu pracovnú silu, bez ktorej by o 20 – 30 rokov nebola žiadna ekonomika,“ a dodal, že štát má rodičom vynahradiť finančné náklady, ktoré mali s výchovou detí, na vyšších dôchodkoch.

https://ekonomika.sme.sk/c/3160714/palko-navrhuje-rodicovsky-bonus-1-milion-sk-k-dochodku.html

Argumentuje tým, že

„Každý pracujúci človek odvedie na daniach – len na daniach z príjmu alebo dane z pridanej hodnoty – 2,1 milióna Sk,“ konštatoval Krajniak. Vyplatenie bonusu za každé dieťa, ktoré rodičia vychovali a ktoré bude pracovať, je podľa neho spravodlivé aj ekonomicky výhodné. Súčasní dôchodcovia, ktorí už deti vychovali, by mali mať vyplatený bonus priemerne v hodnote 1 000 Sk mesačne.

https://www.postoj.sk/37946/vase-dieta-zvysi-dochodok-inym-a-znizi-vas

Pri ocenení „dobrého rodičovstva“  vychádza tento návrh popri investovaní energie do výchovy „ceny dieťaťa“, pod ktorou treba rozumieť to, čo vás to dieťa stojí, keď mu poskytujete stravu, ošatenie, bývanie atď. Do ceny dieťaťa treba zahrnúť aj tzv. náklady obetovanej príležitosti, čiže to, čo by ste si mohli dopriať, keby ste sa pre dieťa nerozhodli. (V. Palko: K príčinám nízkej pôrodnosti (Zamyslenie 1

 

Za každé dieťa, ktoré rodič vychová a to dieťa v dospelosti pracuje, by dostal jeho rodič určité % z  dieťaťom odvádzaných odvodov priamo k dôchodku.

Ja osobne si myslím, že je to výborný nápad. Lebo potom by sa rodičia zrejme viac zamýšľali nad tým, čo vychovávajú a vštepovali by svojim deťom kvalitné hodnoty viac ako dnes.

 

Elena   2.6.2020

 

 

Bez 7. – Tu už končia všetky žarty. . .

04.03.2021

Bez akýchkoľvek morálnych zábran. Sprosté psychické týranie. To je prípad Moniky Jankovskej. Bola prepustená na slobodu na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu z minulého štvrtka. A pri východe z väzenia nič netušiaca bola opätovne zatknutá. Iste, páchala trestnú činnosť – a nepochybne by mala za ňu niesť následky. Ale tento spôsob „oslobodenia“ a [...]

Jediná 9. – Z. . .

04.03.2021

Niekedy by sme sa mali pozrieť na Smrť počas života. Pomáha nám to nachádzať odpovede. Konštelačku so Smrťou som si postavila, prevádzačskú – dívali sme sa na seba mlčky. Všetky tie hrôzy, nečestnosti, bezohľadnosť a krutosť, zabíjanie, utrpenie nevinných – rozumela smútku v mojom pohľade. Ľudia nie sú takí, akí chceš, aby boli, prikývla. Nevieš [...]

Bez 6. – Nie je prvý apríl, drahá vláda. . .

03.03.2021

Už viete, že netúžim po tom, aby odstupoval Krajčí ako prvý z vlády, písala som o tom nedávno v blogu. A práve k tomu určite budú tlačiť „drahíspojenci“. Lebo zasa mimo žartov – slušný človek je, to z neho cítim, aj citlivý zrejme. Len nie je zdatný manažér, a mal by mať čas v priaznivých pokojných podmienkach, aby k tomu dozrel. Žiaľ, taká [...]

Peter Pellegrini

Pellegrini: Koaličná kríza je divadlo na prekrytie vážnej situácie s pandémiou

05.03.2021 14:24

Ak premiér Matovič nedokáže situáciu vo vláde vyriešiť čo najskôr, mal by podľa Pellegriniho podať demisiu a umožniť predčasné voľby.

remišová

Naď vyzval Remišovú, aby nepočúvala Sulíka. Ministerka: V OĽANO vám ide len o moc

05.03.2021 14:12

"Predčasné voľby by priviedli túto krajinu do katastrofy," skonštatovala šéfka Za ľudí.

váha, spravodlivosť, misky

Premrhanie príležitosti reformy súdnej mapy by pocítil najmä občan, zhodli sa vrcholní predstavitelia justície

05.03.2021 13:33

Zhodli sa na tom predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta, generálny prokurátor Maroš Žilinka a predseda Slovenskej advokátskej komory Viliam Karas.

matovič

Matovič ďakuje Maďarom za pomoc so Sputnikom, prehliada rokovanie v Komárne

05.03.2021 13:29, aktualizované: 14:42

Ivan Korčok zdôraznil, že otázka dvojakého občianstva je výsostne slovenskou záležitosťou a nie je predmetom bilaterálnych vzťahov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,905
Celková čítanosť: 4660704x
Priemerná čítanosť článkov: 2447x

Kategórie