Založ si blog

Dúhovanie 6. – Predstava podnikania na spôsob niektorých zdravotných poisťovní. . .

Súdny dvor vo svojom rozsudku z 11.6.2020 jednak zrušil napadnuté rozhodnutie Všeobecného súdu a jednak aj sám rozhodol o žalobných dôvodoch vznesených Dôverou pred Všeobecným súdom a rozhodol tak, že žalobu Dôvery zamieta. Definitívne sa tým potvrdilo rozhodnutie Európskej komisie z roku 2014, ktoré nekonštatovalo porušenie pravidiel štátnej pomoci zo strany Slovenskej republiky. 

https://www.justice.gov.sk/Stranky/aktualitadetail.aspx?announcementID=2861

 Súdny dvor tým definitívne ukončil niekoľko rokov trvajúci a príslušnými súdnymi inštanciami Európskej únie prejednávaný právny spor medzi dvoma slovenskými súkromnými zdravotnými poisťovňami na jednej strane a Slovenskou republikou a Európskou komisiou na strane druhej.

 

Je to veľká vec, ktorá by mala byť výdatne medializovaná.

Ale až tak nie je. Ktovie prečo? Mohli by sme dať nejaké tipy o vlastníctve médií a tým aj ich zjavnej objektivite, však?

Šlo v spomenutom súdnom spore medzi Slovenskou republikou a súkromnými zdravotnými poisťovňami o to, že v rokoch 2007 a 2011 štát dofinancoval štátnu zdravotnú poisťovňu VšZP a Spoločnú zdravotnú poisťovňu. Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera tvrdila, že  poskytnutím finančnej pomoci len štátnym poisťovniam, pričom súkromníkov nechal tak, „vytvoril nesolidárne podnikateľské prostredie“.

Súdny dvor rozhodol, že slovenský systém povinného zdravotného poistenia sleduje sociálny cieľ a uplatňuje zásadu solidarity pod dohľadom štátu a tým pádom pomoc štátu. Týmto sa potvrdilo rozhodnutie Európskej komisie z roku 2014, ktoré nekonštatovalo žiadne porušenie pravidiel štátnej pomoci zo strany Slovenskej republiky.

 

Skutočne neviem, kde čerpali takú predstavu,

že by súkromné podnikanie mal dotovať štát, presnejšie my všetci občania Slovenska, s ktorými sa o svoje zisky nedelia.

A tie zisky rozhodne nie sú malé. Finstat uvádza, že napríklad v roku 2018 zdravotná poisťovňa Dôvera zvýšila svoj zisk o 109% na 35, 54 milióna eur

https://finstat.sk/35942436

V roku 2019 tiež mala zisk 35, 5 milióna eur.

A je to tá istá zdravotná poisťovňa Dôvera, ktorá v roku 2012 mala zisk 47, 5 milióna eur. Neboli teda ani v biede, na pokraji krachu, aby naťahovali ruky po „pomoci“ od občanov. Práve naopak, mali vysoké zisky. Nuž, tomu ja hovorím nenažranosť ťažkého stupňa. 

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2015/06/08/dnes-68-ryzovisko-alias-aj-tento-raz-ma-fico-pravdu/

Podľa údajov zo správy ÚDZS len za roky 2006 až 2011 mali súkromné zdravotné poisťovne zisk 558, 6 milióna eur (t. j. vyše pol miliardy eur. Pre tých, čo ešte stále rátate v korunách – ide o 10,5 miliardy slovenských korún!). Náklady na prevádzku za ten čas boli ďalších 350 miliónov eur. Z rôznych medializovaných údajov môžeme zistiť, že za rok 2012 spoločný zisk zdravotných poisťovní bol až 90 miliónov eur a oproti roku 2011 tento zisk narástol o 36 miliónov eur. Zákon z júna 2012 síce časť ekonomickej renty odstránil, ale i tak je to určite výhodný biznis. A iba samotná prevádzka a správa zdravotných poisťovní za rok 2012 stála 127 miliónov eur, t. j. o 19 miliónov eur viac ako v roku 2011.

 

Ďalší z článkov hrdo hlása,

že všetky tri zdravotné poisťovne u nás dosiahli v roku 2018 zisk dohromady 135 miliónov eur.

https://ekonomika.sme.sk/c/22132212/zdravotne-poistovne-dosiahli-vlani-zisk-vyse-135-milionov-eur.html

Nie som nadšená ani zo zisku štátnej VšZP, lebo na základe oho si ryžuje manažment mastné odmeny. Všetko, čo poisťovniam tvorí zisk, podľa mňa v skutočnosti malo ísť do zdravotníctva na liečbu pacientov.

Iba ten, kto padol na hlavu aspoň dva razy za sebou nechápe, že zisk si tvorí zdravotná poisťovňa z nami odvádzaných zdravotných odvodov. Odvádzame ich nútene, t. j. povinne – všetci tí, ktorí pracujeme. Prosím, prosím, drahá vláda, ustanovte nech aj mne posielajú slovenskí občania peniaze a budem si z nich tvoriť zisk.

Písala som o tom už kadečo. Napríklad

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2016/10/27/otvorene-2-pytam-sa-otvorene/

Všeličo smrdí v slovenskom zdravotníctve.

Z toho môjho blogu dávam do pozornosti ešte jednu vec – https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2015/06/08/dnes-68-ryzovisko-alias-aj-tento-raz-ma-fico-pravdu/

Čo sa týka plurality zdravotných poisťovní – len tri európske krajiny umožňujú pluralitu zdravotných poisťovní so ziskom, okrem nás len Holandsko a Švajčiarsko, ani v nich však priemerný výnos nie je taký bohapustý ako na Slovensku. Desať európskych krajín má pluralitu zdravotného poistenia, ale bez možnosti tvoriť zisk a ostatné krajiny (až 16 krajín) vystačia s jednou štátnou poisťovňou.

Základné info k pluralite ZP a možnosti zisku nájdete napríklad aj tu

https://lekom.sk/upload/snemy%20SLK/XXVII.%20Snem%20SLK/transformacia_zdravotneho_poistneho_systemu_na_Slovensku_prezident_SNEM_1350898269.pdf

 

Otvorene hovorím, že by sme mali verejne popraviť za vlastizradu tých, ktorí zlegalizovali pluralitu zdravotného poistenia so ziskom u nás. Lebo tie „zisky“ chýbajú v systéme zdravotnej starostlivosti a nám tu zomierajú ľudia, ktorí by mohli žiť.

Verím, že ten čas raz príde.

 

Elena   17.6.2020

Ale nooo 4. – A čo bude nasledovať, pán Korčok, ak vyhlásime športovcov v Rusku hrajúcich za zločincov?

20.02.2024

Sú športovci hrajúci v Rusku zločinci? Táto otázka a odpoveď na ňu nám umožní vidieť ako sa Slovensko pohne ďalej. Lebo buď budeme pritakávať Korčokovi v jeho usalink postoji, že žiadny športovec, ktorý hrá v Rusku, nás nesmie reprezentovať, alebo pritakáme Pellegrinimu, že hrať môžu. Korčok nám svojimi krokmi ukazuje viac ako by chcel. Vravím od začiatku, [...]

Ale nooo 3. – Kovidlumpov treba potrestať. . .

20.02.2024

Spoločnosť sa potrebuje s časmi kovidu vyrovnať spravodlivo – a to nepôjde bez potrestania lumpov. Žiadne „zavrime oči, urobme hrubú čiaru, odpustime a zabudnime“ nesmie nastať. To jednoducho nejde – po tom všetkom, čo sme museli prežiť kvôli zločincom, a koľkí tú darebáčinu neprežili, nemôžeme iba mávnuť rukou a ísť ďalej. Som aj proti [...]

Ale nooo 2. – Akú pravdu nám Hellebrandt ukázal. . .

19.02.2024

Nuž, bývalý poslanec Progresívneho Slovenska Hellebrandt nám ukázal niekoľko aspektov pravdy v situácii odhalenia jeho ochorenia. V prvom rade – nevidela som jediný ohlas, ktorým by ho niekto hanil za jeho chorobu. Všetky kritické príspevky mu vyčítali nekomunikovanie o nej so zdravotníkmi. Pripadá mi zvláštne, že ľudia tváriaci sa progresívne namiesto progresívneho [...]

Robotyne, streľba do zajatcov

VIDEO: Unian: Ruskí vojaci opäť postrieľali ukrajinských zajatcov

21.02.2024 08:00

Moskva a Kyjev sa od ruskej invázie na Ukrajinu obviňujú zo zabíjania vojnových zajatcov.

Viagra

V španielskom meste Don Benito zadržali kňaza, ktorý obchodoval s viagrou

21.02.2024 07:44

Kňaz bol v meste dobre známy a tešil sa obľube miestnych. K zadržaniu došlo v dome, ktorý kňaz zdieľa s iným mužom - svojím životným partnerom.

Sergej Lavrov / Nicolas Maduro /

Rusko a Venezuela sa dohodli na užšej spolupráci v oblasti ropy, plynu a jadra na mierové účely

21.02.2024 07:27

Moskva sa snaží nájsť diplomatických a obchodných partnerov, pretože čelí sankciám západných štátov a izolácii v dôsledku invázie na Ukrajinu.

Alexej Navaľnyj

Rusko odmietlo požiadavky EÚ na nezávislé medzinárodné vyšetrovanie smrti Navaľného

21.02.2024 07:16

Rusko to považuje za zasahovanie do svojich vnútorných záležitostí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,821
Celková čítanosť: 8840737x
Priemerná čítanosť článkov: 3134x

Kategórie