Založ si blog

Dúhovanie 10. – Dar. . .

Naivný idealista zostanem do konca – ktorý verí, že dobré skutky je potrebné robiť nezištne a že všetci by sme sa mali správať čestne.

Dnes poviem pár slov o tom, prečo je potrebné šíriť dobro nezištne. O jednom silnom príbehu, vlastne o dvoch vám niečo prezradím. A o tom, kto sú falošní proroci a že niektorí majú dar – a nie nákup z obchoďáku…

 

Príbeh českého chlapčeka, ktorý nedostane liek…

Je to silný príbeh. Majú ho rodičia nechať odísť, lekári usúdili. Oni bojujú za svoje dieťa zo všetkých síl – ja som sa  do ich príbehu ponorila bez obvyklej ostražitosti empatika, a pri jeho dočítaní som mala problém sa vôbec nadýchnuť

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-pribehy/647860/rodice-oliverka-22-mes-ktery-mel-dostat-lek-za-51-milionu-rekli-nam-at-ho-nechame-odejit.html

Nejdem teraz hovoriť o spoločnosti. Ale o amorálnosti farmalobby z môjho pohľadu – ak niekto vytvorí liek, ktorý môže zmeniť život detí alebo zachrániť život ťažko chorým ľuďom, tak tam biznis nemá čo hľadať. Všetky veľké objavy by sa mali posúvať pre dobro ľudstva nezištne.

Lebo zdravie a život má každý iba jeden. A ak niekto dostal od Boha potenciál vytvoriť niečo veľké a užitočné, mal by sa o to podeliť, nie to predávať. Respektíve by za to mal žiadať malú, primeranú cenu, aby to bolo všetkým dostupné.

Liek na SMA, ktorý pomáha po jednorázovej dávke deťom k celoživotnému zlepšeniu kvality ich zdravia a života, by rozhodne nemal stáť milióny eur či dolárov.

 

Príbeh o obdarovaných…

No hej, to je druhý dnešný silný príbeh – prezradím vám, že vám o ňom veľa neprezradím. Poviem iba, že sa s ním spája moja včerajšia cesta. A že sú ľudia, ktorí majú dar od Boha pre dobro iných a sveta. Majú silu a nesnažia sa uchopiť moc, vedia že nie oni to tu riadia. Dokážu účinne bojovať so silami zla.

Človek, s ktorým som  sa včera stretla, koná nezištne. To pokladám za jeden zo znamení veľkého daru a pravosti skutkov. Falošní proroci podľa mňa za dar nadania a schopností nadelených od Boha inkasujú v snahe zbohatnúť na tom. Chamtivosť vždy vedie ku strate schopností, dar je odňatý. Narábať s darom nezištne neznamená dávať všetkým všetko zadarmo, no dôležitý je zámer a primeranosť. Tak to je.

 

Nezištne šíriť dobro…

Nielen tí s veľkým darom by mali dobro šíriť. Deň za dňom môžeme všetci kvapky dobra zanechávať vo svojej stope.

Steinerovu knihu Viera, láska a nádej som čítala včera cestou. Vieru, lásku a nádej pokladá za tri základné sily duše.  Hovorí o láske v zmysle láskavosti, nezištného dávania ako o morálnom slnku sveta, šíri dobro vo svete. Zdôrazňuje v nej potrebu dávania bez očakávania vyrovnania a osohu pre seba, čo dokážu len zrelí ľudia.

Hovorí o význame pravdivosti našich slov a činov. Klamstvo v každej podobe – aj to „z núdze s dobrým úmyslom“ – pokladá za klamstvo, a vidí za ním egoistické úmysly. Súhlasím s ním.

A dodávam, že človeka vždy prezrádzajú jeho skutky.

 

 

Elena  27.6.2020

 

 

 

 

Cesta duše 7. – Život je. . .

04.03.2024

Medzinárodný deň divokej prírody bol včera. Šaman Ivo Musil o tom píše nádherne na svojej stránke šamani.cz. Aj tento obrázok tam má, ako zdroj uvádza Zdroj: Native American Culture Regions https://www.facebook.com/groups/nativecutlure/ Mám aj ja v srdci jej nespútanú podobu [...]

Pravdu na stôl 1. – Buď spravodlivosť nastolí štát, alebo ju vezmú do rúk ľudia. . .

02.03.2024

Pravdu nezastavíte. Je to priveľká špinavosť – tá hra na kovidpandémiu. Je to zločin proti ľudskosti. Som si istá, že v tomto štáte nie je ozajstný záujem pravdivo vyšetriť kovidšpinavosti – NCZI mi odmietlo poskytnúť štatistiku o tom, v ktorej nemocnici ľudia zomierali na UPV najviac. A pýtam sa verejne, prečo by mala byť táto informácia dôverná, prečo [...]

Ale nooo 11. – Ako som analyzovala analýzu analytikov. . .

29.02.2024

Analytici sa pustili do bývalej vlády za dôchodky, ako píše článok v linku https://www.topky.sk/cl/10/2698371/Analytici-nalozili-byvalej-vlade–Kde-ma-teraz-na-toto-stat-brat-peniaze–Cierne-scenare-a-zle-spravy-pre-dochodcov vraj budú musieť žiť s minimálnou valorizáciou – symbolickou, terajšie dôchodky budú zmrazené. Mám už dosť toho, ako tu ktosi klame a [...]

somálsko, záplavy, El Niňo

Klimatický jav El Niňo prinesie od marca do mája nadpriemerné teploty, upozorňujú meteorológovia

05.03.2024 14:18

El Niňo je klimatický jav prejavujúci sa zvyšovaním teploty povrchu oceánu v rozsiahlych oblastiach centrálnej a východnej časti rovníkového Tichého oceánu.

dupkala

Prešovský mestský poslanec Dupkala dostal za korupciu päť rokov väzenia

05.03.2024 13:19, aktualizované: 14:24

Dupkala mal podľa obžaloby žiadať od investora tréningovej ľadovej plochy v apríli 2018 úplatok vo výške 20-tisíc eur.

Armata, Rusko

Ruský 'zázračný' tank sa vyhýba službe. Armatu proti Ukrajine nechcú poslať

05.03.2024 12:36

Na papieri vyzerá tento stroj takmer zázračne, avšak do vojny proti Ukrajine ho Rusi nepošlú.

nehoda

Pripravte sa na kolóny. V Bratislave na D1 sa prevrátil kamión, úsek je uzavretý

05.03.2024 12:22

Z dôvodu odstraňovania následkov na nevyhnutný čas odklonia premávku na diaľnicu D2.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,830
Celková čítanosť: 8873920x
Priemerná čítanosť článkov: 3136x

Kategórie