Založ si blog

Dúhovanie 10. – Dar. . .

Naivný idealista zostanem do konca – ktorý verí, že dobré skutky je potrebné robiť nezištne a že všetci by sme sa mali správať čestne.

Dnes poviem pár slov o tom, prečo je potrebné šíriť dobro nezištne. O jednom silnom príbehu, vlastne o dvoch vám niečo prezradím. A o tom, kto sú falošní proroci a že niektorí majú dar – a nie nákup z obchoďáku…

 

Príbeh českého chlapčeka, ktorý nedostane liek…

Je to silný príbeh. Majú ho rodičia nechať odísť, lekári usúdili. Oni bojujú za svoje dieťa zo všetkých síl – ja som sa  do ich príbehu ponorila bez obvyklej ostražitosti empatika, a pri jeho dočítaní som mala problém sa vôbec nadýchnuť

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-pribehy/647860/rodice-oliverka-22-mes-ktery-mel-dostat-lek-za-51-milionu-rekli-nam-at-ho-nechame-odejit.html

Nejdem teraz hovoriť o spoločnosti. Ale o amorálnosti farmalobby z môjho pohľadu – ak niekto vytvorí liek, ktorý môže zmeniť život detí alebo zachrániť život ťažko chorým ľuďom, tak tam biznis nemá čo hľadať. Všetky veľké objavy by sa mali posúvať pre dobro ľudstva nezištne.

Lebo zdravie a život má každý iba jeden. A ak niekto dostal od Boha potenciál vytvoriť niečo veľké a užitočné, mal by sa o to podeliť, nie to predávať. Respektíve by za to mal žiadať malú, primeranú cenu, aby to bolo všetkým dostupné.

Liek na SMA, ktorý pomáha po jednorázovej dávke deťom k celoživotnému zlepšeniu kvality ich zdravia a života, by rozhodne nemal stáť milióny eur či dolárov.

 

Príbeh o obdarovaných…

No hej, to je druhý dnešný silný príbeh – prezradím vám, že vám o ňom veľa neprezradím. Poviem iba, že sa s ním spája moja včerajšia cesta. A že sú ľudia, ktorí majú dar od Boha pre dobro iných a sveta. Majú silu a nesnažia sa uchopiť moc, vedia že nie oni to tu riadia. Dokážu účinne bojovať so silami zla.

Človek, s ktorým som  sa včera stretla, koná nezištne. To pokladám za jeden zo znamení veľkého daru a pravosti skutkov. Falošní proroci podľa mňa za dar nadania a schopností nadelených od Boha inkasujú v snahe zbohatnúť na tom. Chamtivosť vždy vedie ku strate schopností, dar je odňatý. Narábať s darom nezištne neznamená dávať všetkým všetko zadarmo, no dôležitý je zámer a primeranosť. Tak to je.

 

Nezištne šíriť dobro…

Nielen tí s veľkým darom by mali dobro šíriť. Deň za dňom môžeme všetci kvapky dobra zanechávať vo svojej stope.

Steinerovu knihu Viera, láska a nádej som čítala včera cestou. Vieru, lásku a nádej pokladá za tri základné sily duše.  Hovorí o láske v zmysle láskavosti, nezištného dávania ako o morálnom slnku sveta, šíri dobro vo svete. Zdôrazňuje v nej potrebu dávania bez očakávania vyrovnania a osohu pre seba, čo dokážu len zrelí ľudia.

Hovorí o význame pravdivosti našich slov a činov. Klamstvo v každej podobe – aj to „z núdze s dobrým úmyslom“ – pokladá za klamstvo, a vidí za ním egoistické úmysly. Súhlasím s ním.

A dodávam, že človeka vždy prezrádzajú jeho skutky.

 

 

Elena  27.6.2020

 

 

 

 

Keď 10. – Alebo ruských letcov. . .

02.07.2020

Japonci postavili zničenú cestu za týždeň. U nás sa po skoro týždni zo strany BBsK ešte ani len s dopravcom rokovať nezačalo, čo by mohli a mali prevádzkovať v tejto lokalite do opravy cesty. Ale už začnú, čoskoro, nebojte sa. No hej, o oprave cesty na Prednú Horu pár slov, a aj malá rada, ako to možno spraviť rýchlo a efektívne. Cesta zarúbaná… Cesta na [...]

Keď 9. – Matovičova osudová šanca. . .

02.07.2020

Cirkus okolo Kollárovej diplomovky sa točí na mieste horšia ako stacionárna búrka cez víkend nad Prednou Horou. Ak tá búrka bola údajne horšia ako storočná, nuž cirkus s Kollárom je podľa reakcií niektorých aktérov udalosťou tisícročia. Nebolo v poriadku vpisovať si texty do práce bez označenia autora, ale otvorene – veru po ňom nemá morálne právo hádzať [...]

Keď 8. – Dnes sme mali byť u premiéra . . .

02.07.2020

Dnes sme mali byť u premiéra, my mamy Otvoreného listu premiérovi SR, ktorých deti zomreli v dôsledku pochybenia lekárov. Mali sme tam byť, pravdaže, keby nás premiér pozval. Pozvanie sme dostali iba od MV SR, no my žiadame o multirezortné stretnutie. Lebo MV SR naozaj v tejto oblasti urobilo kus poctivej práce. Teraz je potrebné pomenovať spoločne problémy, určiť kompetencie [...]

trump Mount Rushmore

Trump skritizoval snahu demonštrantov o vymazanie vlastných dejín

04.07.2020 10:20

Trump v predvečer Dňa nezávislosti adresoval priamu výzvu búriacim sa belošským voličom.

koronavírus

Na Slovensku pribudlo ďalších 29 prípadov koronavírusu

04.07.2020 10:12, aktualizované: 11:48

Laboratóriá počas uplynulého dňa otestovali 2 216 ľudí. Novo infikovaní sú vo veku od 7 do 75 rokov.

NAKA pod Zurianom

NAKA pod Zurianom

04.07.2020 09:21

"NAKA pod Zurianom "- takýto text obsahovala fotografia priložená k správe o najnovšej akcii polície v kauze Dobytkár. Prvýkrát polícia použila takéto spojenie.

občiansky preukaz, občiansky, eID, čip

Koaliční poslanci chcú obnoviť zákon o štátnom občianstve

04.07.2020 08:52, aktualizované: 09:22

Ondrej Dostál, Radovan Kazda (obaja SaS) a Ján Benčík (Za ľudí) chcú, aby sa zákon vrátil do podoby spred roka 2010.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,600
Celková čítanosť: 3717501x
Priemerná čítanosť článkov: 2323x

Kategórie