Založ si blog

Keď 11. – Pieseň srdca. . .

Čo je pieseň nášho srdca?

Ide o pieseň zvonku, ktorá oslovuje naše srdce? Tá naša najsamobľúbená? Tá, ktorou si ofukujeme rany? Tá, ktorá nás najviac dojíma? Tá, ktorá nás najviac rozradostní? Tá, ktorú si pospevujeme len tak, keď sme v pohode? Hm, u mňa sú to rôzne piesne – niektoré z nich som už v mojom blogu spomenula – a ako je to u vás, tiež je to viacero piesní, či jedna taká srdcovka pre všetky príležitosti naj…? Za všetky z  mojich piesní spomeniem Hallelujah – pri jej cohenovskej verzii v krematóriu truhlu s mojim synom brali preč, navždy, navždy. Tá verzia zostane pre mňa najsilnejšou. Táto od Karliene je nežnejšia

https://www.youtube.com/watch?v=KXQ3chyIhh8

Alebo ide pri piesni nášho srdca o vnútornú, osobitú a jedinečnú melódiu nášho srdca, ktorou tancuje? Jeho tajný šepot, to v našom srdci zakorenené hlboké a dávne, čomu sa sami snažíme porozumieť?

Je na každom z nás, čo označíme ako pieseň svojho srdca.

 

Žiarivé ráno…

V živote si môžeme zvoliť, či tie veci, ktoré k nám prichádzajú, prijímame ako problém alebo ako príležitosť.

Spadla nám cesta v búrke, a tak chodíme obchádzkou národným parkom. Cestu majú používať miestni – obyvatelia Prednej Hory a Muránskej Huty, alebo zamestnanci OLÚP, pre ostatných sú obchádzky. No bezohľadných hlupákov akoby zhadzovali na Slovensko, pchajú sa tou cestou národným parkom. Keď sme sa dnes vracali z práce a hnalo sa popri nás Veľkou Lúkou smerom k Muráňu už najmenej desiate auto, ktoré evidentne malo značku BL, PP, PO, či podobné neregionálne označenia, dieťa s úsmevom poznamenalo – „akosi veľa ľudí sa dnes rozhodlo sponzorovať políciu“. Lebo pred Muráňom  stáli policajti, kontrolujú a pokutujú poctivo na nejakom mieste tejto cesty denne „spôsobilosť na prejazd“. I my sme predkladali občiansky preukaz.

Iste, musíme z domu o pol hodiny skôr, sú to časové i finančné náklady, cesta je úzka, riziková pri stretnutí sa s autom v opačnom smere. Mohli by sme sa situáciou stresovať a mrzutiť. No my sme sa rozhodli brať túto situáciu ako príležitosť. A tak zažívame okamihy neopísateľnej krásy. Veď pozrite.

Vychádzajúce slnko presvitalo Veľkou lúkou v skorom ráne pomedzi stromy a krajina v zábleskoch jeho zlatistého svetla bola rozprávkovo krásna.

 

Do toho Scarborough Fair sladko plynula, dieťa ju má v mužskej verzii na jednom z CD, v podaní Chaseho Eaglesona, a iba zriedka znie, no pustila mi ju tento raz dokonca dva razy za sebou

https://www.youtube.com/watch?v=5SpGNgpfHqo

Je to jedna z piesní môjho srdca, i keď moja naj… verzia Scarborough Fair je iná.

 

Ach, poviem vám, je ťažké ísť takýmto ránom zavrieť sa medzi štyri múry v práci, namiesto vybehnutia na lúku. Je to lúka dávnych čias, ako si uvedomí človek, keď na ňu vkročí – plná rozličných kvetov, vanie z nej tisícero vôní aj farieb.

 

 

V takých situáciách vieme, že niet peňazí a lákadiel, ktoré by dokázali nahradiť tieto okamihy. Teda vedia to ľudia mojej krvnej skupiny, ktorí neuprednostnia obchoďáky a nočný život pred takýmto ránom. Netvrdím, že ľudia mesta a kaviarní sú horší, len majú iný životný štýl a hodnoty. Sme skrátka rôzni.

Pieseň môjho srdca má tóny prírody – plynie s oblakmi, šumí s vetrom, poskakuje v slnečných lúčoch. Vlastne už dnes v skorom ráne si naukladám trblietavé okamihy veľkolúckeho rána do srdca – a vytiahnem ich zajtra, putujúc včasránom zo Zvolena, kde na intráku kvôli spojom prespím, do Banskej Štiavnice. Ráno v meste má iste tiež svoje čaro, lúče slnka zlátia všetko, no mne je bližšia rozprávková krehkosť rána v prírode.

Moc si prajem, aby sme všade nenastavali hotely a zjazdovky a vyhliadkové veže. A aby sme si uchránili takéto miesta s čistou krásou.

 

 

Elena 7.7.2020

 

 

Cesta duše 5. – Sú dni . . .

24.02.2024

Poviem ti príbeh, zašepkala som včera. Iba mne? Dnes? A veď hej, prikývla som. Prší a prší dneškom. Ja si s dažďom rozumiem, no teraz tu mám príbeh plný slnka. O dva dni skôr vznikol, pravdaže. Slnko dopadalo na vzdialené kopce. Tenké zlaté lúče objímali vrcholce stromov a pozlátili zdychavské lazy a svahy nad nimi. [...]

Ale nooo 8. – Navrhujem SND nové umelecké dielo. . .

22.02.2024

Musíme sa kultúrniť nediskriminačne, povedala som si zamyslene, keď som čítala pohoršené reakcie k novému umeleckému dielu SND o Ježišovi https://christianitas.sk/skandal-okolo-blasfemickej-hry-jezis-z-montrealu-sa-stupnuje/?fbclid=IwAR38R953h9_sBRFnP-vmFnl6TjCwp87Htb9oBcEz00nQQK3bmAe_5ntNtq0 Že vraj nový filozofický pohľad to je, tvrdí SND. No veď dobre – nevidela [...]

Ale nooo 7. – Medzinárodný deň obetí zločinu. . .

22.02.2024

Výročie vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice sme si opäť pripomenuli, ako ukazuje link https://tvnoviny.sk/domace/clanok/881717-objednavatel-stale-nepyka-zhrnutie-toho-co-sa-udialo-za-sest-rokov-od-vrazdy-jana-kuciaka?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR0JfPkePBeV-BQRu_HC5ySS5uj2vD71uTHiV6AJwjwdSM9D0DFBJRNPcUA#Echobox=1708534015 Čas plynie, a ja akosi nie som [...]

tibor gašpar

Gašpar: Ak sa NATO nezmení na útočnú alianciu, budeme ju plne podporovať

25.02.2024 12:34

Podľa Gašpara je deklarovaná snaha vlády vynaložiť na obranu dve percentá HDP.

Volodymyr Zelenskyj, Olaf Scholz

Zostáva vám len pár hodín, predpovedali v Berlíne porážku Kyjeva. Prečo Nemci váhali s pomocou Ukrajine?

25.02.2024 12:00

Podporovať Ukrajinu, ale neprovokovať Putina. Proruská politika Berlína sa skončila fiaskom, no Berlín stále nepomáha tak, ako by mohol.

Oleksandr Syrskyj

Syrskyj navštívil veliteľstvo neďaleko frontu. Situácia je ťažká, Rusi neustále útočia, potvrdil

25.02.2024 11:37

Ukrajinskí vojaci sa sťažujú hlavne na nedostatok delostreleckej munície a munície do protileteckých zbraní.

Anka, Donovaly

So snehom je to cez prázdniny bieda. Napriek extrémnemu teplu si však stále môžete zalyžovať

25.02.2024 11:30

Na upršaných Donovaloch sme na kopci stretli len hŕstku ľudí – tamojšie stredisko je napriek súčasným podmienkam stále otvorené. Zimné radovánky však naďalej ponúkajú aj Oščadnica či Jasná.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,824
Celková čítanosť: 8851847x
Priemerná čítanosť článkov: 3135x

Kategórie