Založ si blog

Čas otázok 3. – Cesty a mosty, ktoré „niet za čo opraviť“. . .

Padajú nám mosty. Znepriechodňujú sa cesty.

Ach, tá klíma, tá jej zmena za to môže – znie mantra z úst podaktorých, ktorí sú platení za to, aby bezproblémovo fungoval chod štátu.

Nie, nie je to tak. Je to v skutočnosti dlhodobé zanedbávanie základných povinností zo strany štátu, systematickej starostlivosti o cesty a o občanov.

Takže k tomu dám argumenty teraz.

 

Cesta medzi Muráňom a Prednou Horou spadla…

Ešte v júni tohto roku v búrke cesta sa zrútila.

https://www.bystricoviny.sk/z-regionu/foto-na-murani-je-po-privalovych-dazdoch-mimoriadna-situacia-velke-skody-na-cestach/

Predseda BBsK na TA3 oznámil, že peniaze na opravu cesty nie sú

https://www.ta3.com/clanok/1188426/znicene-cesty-na-gemeri-neopravia-zupa-potrebuje-miliony.html

Ľudia v regióne, ktorí cestujú za prácou, majú zvýšené finančné aj časové náklady na obchádzke národným parkom Muránska planina. Je to cesta pôvodne určená pre peších turistov a cyklistov, nie pre autá, v zime ju nemožno použiť ako dopravnú. A tak ľuďom v regióne dochádzajúcim za prácou hrozí, ak aspoň polovicu cesty neopravia do zimy (tá tu v horách prichádza skoro a s pokusom o opravu sa má len začať v priebehu mesiaca septembra), že budú do práce v Revúcej či z Revúcej cestovať cez Brezno alebo cez Rožňavu. Náklady časové aj finančné na takéto putovanie by boli neúnosné, a tak veľa ľudí zvažuje v takej situácii výpoveď z práce.

A nie je jedinou cestou, ktorá u nás na Slovensku spadla za posledné roky. padajú mosty i cesty. Kto za to nesie zodpovednosť,  a mal by občanov odškodniť za ich časové aj finančné straty s tým spojené?

 

Stretnutie ministra dopravy so zástupcami krajov sa odohralo ešte vo februári 2018.

Hovorilo sa na ňom – predstavte si – o katastrofálnom stave ciest na Slovensku

https://www.noviny.sk/slovensko/305287-slovensku-chybaju-useky-dialnic-ale-katastrofalny-je-aj-stav-tych-existujucich-minister-tvrdi-ze-na-to-financie-poskytne

Zoznam priorít by bol nekonečný, a to stačí spomenúť len dopravu – zaznelo tam. 

No krásne. Skutočne výstižná charakteristika dlhodobého prístupu tohto štátu ku starostlivosti o svojich občanov.

 

Doplním, aby sme boli v obraze…

Nie, kraje, ale štát nás zanedbáva – štát sa nemôže tváriť, že sa ho stav ciest 2. a 3. triedy na Slovensku netýka – „nech sa starajú kraje“.

Je to dlhodobý problém, kraje naň poukazovali.

https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/483649-viskupic-vuc-nemaju-z-coho-opravit-cesty-ii-a-iii-triedy/

„Otvárame tému, že sa zle financujú cesty, jednoducho zo súčasných rozpočtov žúp ‚dvojky‘ a ‚trojky‘ opravené nebudú. Potrebujeme sa s touto alebo akoukoľvek inou vládou dohodnúť, ktorá daň alebo výnos štátu budú určené na to, aby mohli byť sanované. Jednoducho, ak to nebude, tak treba, aby sa odvážny politik postavil pred novinárov, verejnosť a povedal, že za súčasného nastavenia sa tieto cesty ani po 17 rokoch, tak ako fungujú župy, jednoducho opraviť nedajú. Rozpočtových prostriedkov z výberu podielových daní je málo. Postačia na široký kompetenčný rámec žúp – stredné školy, domovy sociálnych služieb alebo kultúrne inštitúcie, ale na to, aby sa sme robili infraštruktúru, ktorá je v tisícoch kilometrov, to sa nedá,“ reagoval po zasadnutí predseda Trnavského samosprávneho kraja a predseda Združenia samosprávnych krajov SK8 Jozef Viskupič.

Toto skutočne musí byť jedna z národných priorít – dôstojné a bezpečné cesty pre ľudí, ktorí vyrábajú hodnoty.

 

 

Elena 15.8.2020

 

P. S.:

Ak uvažujeme, odkiaľ na cesty a mosty zobrať peniaze – O stíhačku made in USA menej, o poriadnu cestu pre ľudí na Slovensku viac.

Opravíme za ušetrené peniaze u nás na Slovensku všetky cesty a mosty.  Aj zamestnanosť sa zvýši, lebo naši ľudia budú mať prácu.

 

Cesta duše 7. – Život je. . .

04.03.2024

Medzinárodný deň divokej prírody bol včera. Šaman Ivo Musil o tom píše nádherne na svojej stránke šamani.cz. Aj tento obrázok tam má, ako zdroj uvádza Zdroj: Native American Culture Regions https://www.facebook.com/groups/nativecutlure/ Mám aj ja v srdci jej nespútanú podobu [...]

Pravdu na stôl 1. – Buď spravodlivosť nastolí štát, alebo ju vezmú do rúk ľudia. . .

02.03.2024

Pravdu nezastavíte. Je to priveľká špinavosť – tá hra na kovidpandémiu. Je to zločin proti ľudskosti. Som si istá, že v tomto štáte nie je ozajstný záujem pravdivo vyšetriť kovidšpinavosti – NCZI mi odmietlo poskytnúť štatistiku o tom, v ktorej nemocnici ľudia zomierali na UPV najviac. A pýtam sa verejne, prečo by mala byť táto informácia dôverná, prečo [...]

Ale nooo 11. – Ako som analyzovala analýzu analytikov. . .

29.02.2024

Analytici sa pustili do bývalej vlády za dôchodky, ako píše článok v linku https://www.topky.sk/cl/10/2698371/Analytici-nalozili-byvalej-vlade–Kde-ma-teraz-na-toto-stat-brat-peniaze–Cierne-scenare-a-zle-spravy-pre-dochodcov vraj budú musieť žiť s minimálnou valorizáciou – symbolickou, terajšie dôchodky budú zmrazené. Mám už dosť toho, ako tu ktosi klame a [...]

dupkala

Prešovský mestský poslanec Dupkala dostal za korupciu päť rokov väzenia

05.03.2024 13:19, aktualizované: 13:27

Dupkala mal podľa obžaloby žiadať od investora tréningovej ľadovej plochy v apríli 2018 úplatok vo výške 20-tisíc eur.

Armata, Rusko

Ruský 'zázračný' tank sa vyhýba službe. Armatu proti Ukrajine nechcú poslať

05.03.2024 12:36

Na papieri vyzerá tento stroj takmer zázračne, avšak do vojny proti Ukrajine ho Rusi nepošlú.

nehoda

Pripravte sa na kolóny. V Bratislave na D1 sa prevrátil kamión, úsek je uzavretý

05.03.2024 12:22

Z dôvodu odstraňovania následkov na nevyhnutný čas odklonia premávku na diaľnicu D2.

Michal Aláč

Progresívci sa ospravedlnili bývalému riaditeľovi SIS Aláčovi

05.03.2024 12:20, aktualizované: 13:35

Exriaditeľ SIS tvrdí, že hnutie Progresívne Slovensko zasiahlo do jeho osobnostných práv.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,830
Celková čítanosť: 8873860x
Priemerná čítanosť článkov: 3136x

Kategórie