Ovčania 1. – Nemocničné nákazy zabíjajú. . .

ZABÍJAJÚ.

Ide o nákazy označované ako care-associated infection – HAIP. Objavujú sa ale nielen v nemocniciach, ale aj v jednodňovej chirurgii či ambulanciách.

Písala som o tejto téme už kedysi.

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2016/11/09/otvorene-8-hanba-slovenska/

Poviem o tom niečo aj teraz.

 

Nemocničné baktérie zabíjajú…

Úmrtí na ne u nás evidujú desiatky ročne, no štatistiky pokladám za podhodnotené (a nielen ja). Vo svete uvádzajú podstatne  vyššie čísla. A je skutočne hanbou slovenského zdravotníctva nedôsledné evidovanie či skresľovanie údajov.

Jeden z prípadov, v ktorých na to ľudia doplatili, popisuje aj článok v linku

https://glob.zoznam.sk/ivan-zomrel-po-banalnej-operacii-ucha-z-nemocnicnych-zapiskov-jeho-zeny-mrazi/?

No áno, je to príbeh Ivana, o ktorom som písala nedávno

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2020/09/08/je-to-tak-4/

 

Prečo píšem o tých nozokomiálnych nákazách? 

Nie sú peniaze na dôležité prístroje, ktoré napríklad likvidujú nemocničné baktérie. Lebo ich možno likvidovať.

Ako uvádza WHO, sú jedným z ukazovateľov kvality zdravotnej starostlivosti, jej dôkladnosti. Lebo v prostredí, kde je zdravie pacienta a oslabené a jeho imunita znížená a kde je realizovaný invazívny výkon, malo by byť nakladané s rezistentnou mikrobiálnou flórou mimoriadne opatrne a zodpovedne.

Sú nebezpečné, ohrozujú zdravie i život y pacientov, zhoršujú kvalitu ich života. Niektoré sa prejavujú až po prepustení z nemocnice, upozorňujem, no napriek tomu s tým pobytom úzko súvisia.

Niektoré nemocničné nákazy sú nešpecifické, súvisia s hygienou v danej nemocnici a epidemiologickou situáciou tej oblasti. Iné sú špecifické, typické napríklad pre nejaké nemocničné oddelenie, závisí od úrovne prevádzky, od úrovne asepsy, dezinfekcie a sterilizácie.

Nozokomiálne nákazy postihujú dýchacie či močové cesty, žalúdok, kožu a sliznice, rany…

Ich zdrojom môžu byť návštevníci či pacienti, hlavne však personál. Prenášajú sa priamo kontaktom, dotykom, vzduchom, alebo cez kontaminované predmety, ako posteľná bielizeň, prístroje, vzduch, voda, potrava, lieky.

Treba hovoriť otvorene o tých nákazách, lebo predlžujú liečenie, zvyšujú náklady na liečbu a zabíjajú. Je to preto náš spoločný záujem, ľudí a aj štátu, a ministerstvo zdravotníctva by malo ku evidovaniu a kontrole nozokomiálnych nákaz.

Úplne ich vylúčiť zrejme možné nie je, no dôsledná hygiena personálu a pracovných postupov, dôsledné dezinfikovanie prístrojov by túto hrozbu minimalizovalo.
Samozrejme by napomohlo dôsledné evidovanie takýchto prípadov, aj so sankciami. Na to však slovenské zdravotníctvo postavené bez piliera etiky nie je pripravené.

A ľudia čušia. Neprotestujú, nežiadajú bezodkladnú nápravu. Nekričia, že namiesto amerických predražených krápov chceme prístroje na dôkladnú očistu nemocní, aby ľudia zbytočne neumierali.

Až kým sa nestane im, že niekto blízky zomrie, lebo…

 

Elena  12.9.2020

Anjeli lietajú tíško 5. – Ako prežiť

02.07.2025

Kde si, počuješ ma vôbec? zašepkal v nedeľu popoludní Zámer sveta. Som tu, i nie som tu – odpovedala som unavene, keď sa znepokojene díval ako sa opäť preberám zo spánku z vyčerpania a plačem ďalej. Nie, neprestanem, odpovedala som na jeho tíšenie. Možno už nikdy neprestanem plakať. Tornádo, oslovil ma dnes jedným z mojich mien, utíšiť sa nechceš, tak poďme [...]

Aj tu 6. – Poďme s pravdou von, pán premiér Fico

24.06.2025

Pozerám si prehľad správ v nadráne v médiách. Aaaaaaaa, jasné – ešte nenabehla naša každodenná otrepaná rubrika Zelenskyj vyzýva, Zelenskyj žiada… o tom, čo zasa ten krpatý profesionálny príživník vyžobráva, čím zasa vydiera, straší či manipuluje. Bilancia tohto týždňa je zatiaľ jasná – protiruské sankcie tlačí a cenový strop na ropu [...]

Aj tu 5. – Symbolický včerajšok s NATO. . .

23.06.2025

Chcete sa preprogramovať? Neviete o čom hovorím? Veď pochopíte, len čítajte ďalej. 5 % HDP na zbrojenie???!! – vraj sa na tom včera zhodli zástupcovia všetkých členských štátov. V tomto týždni to majú oficiálne odobriť hlavy štátov a vlády členov toho spolku, ktorý sa ešte nerozpadol. Zaujímavé, Španieli si vyjednali výnimku – nám ju netreba [...]

Elon Musk / Donald Trump /

Miliardár Elon Musk oznámil vznik novej strany v USA, ponesie názov Amerika

05.07.2025 22:32

Opätovne kritizoval zadlžovanie krajiny aj doterajší systém dvoch strán.

SR Bratislava Devín oslavy CM25 BAX

Pellegrini: Štátne sviatky si netreba privlastňovať, patria všetkým občanom

05.07.2025 21:50, aktualizované: 22:20

Štátne sviatky by nás nemali rozdeľovať a nemali by byť zneužívané na akýkoľvek politický alebo iný súboj, povedal Pellegrini.

oslavy sviatku sv. Cyrila a Metoda

Cyrilometodské oslavy na Devíne: Najpopulárnejšou atrakciou bol pečený býk, darčeky nestačili pre všetkých

05.07.2025 20:46

Celodenné oslavy 1162. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na územie Slovenska boli pre mnohých skúškou vytrvalosti.

Cessna / Courier Freighter / Plane /

V Rakúsku sa zrútilo malé lietadlo, zahynuli štyria Nemci

05.07.2025 19:32

Príčina havárie dosiaľ nie je známa.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,172
Celková čítanosť: 10535743x
Priemerná čítanosť článkov: 3321x

Kategórie

Archív