Založ si blog

O časoch 6. – Víla zo starého duba. . .

 

Slnko hrialo, priezračný jesenný vzduch lákal k modrastým horizontom.

Aj napriek teplou náručou objímajúcemu dňu som upratala balkón pred zimou. Muškáty našli miesto vo veľkom kvetináči na schodoch bytovky. Ale majorán i zeler v truhlíku na zemi sú sklom chránené pred chladom. A biele kresielka so stolíkom spolu so mnou veria, že príde ešte pár slnečných dní. Moc ich privolávam, lebo v dlhom bielom truhlíku sa vinú mladé rastlinky mojich najobľúbenejších kvetov a podaktoré z nich už aj vytŕčajú nesmelo rozkvitajúce žiarivo oranžové hlávky – isteže, sú to kapucínky –  a druhá generácia, vyrástli zo semienok kvietkov vypestovaných tento rok.

 

 

Kraj sa pomaly ponáral do tmy. Temnela už cesta, keď som rýchlo umývala schody bytovky. A  potom som rýchlo kráčala vyhodiť odpad,

Starý dub, popri ktorom by ste prešli a iba letmo zaregistrovali jeho prítomnosť, ticho ševelil konármi. Vietor sa nimi prepletal nenáhlivo v podvečernom šere, akoby unavený z tisícov míľ, ktoré dnes preletel svetom.

 

Na oblohe pomaly fialoveli mraky, zlatistá červeň odchádzala kamsi za obzor. Odrazu zablikala na pozdrav prvá hviezda. Okolitá krajina tíchla v ústrety blížiacej sa noci.

 

Vzduch sladko voňal jeseňou, príjemné teplo dňa ustupovalo pozvoľna nočnému chladu. Kráčala som k bytovke tíško, potichu, aby som vílu nezobudila. Beztak už čoskoro vyskočí a vybehne pochabo si zatancovať  na svah  pri bytovke, na ktorom sa ešte týčia rozkvitnuté kvety.

 

Zaklapla som pomaly kôš na  umelú hmotu a vyložila som papierový odpad do kontajnera na papier. Tak, hotovo. Zasnívane som sa zadívala na temnejúcu oblohu. Obrys cesty k domu sa v nej strácal.

Zrazu nesmelo zablikala pouličná lampa. Osvetlila chodník k bytovke, aj starý dub, stojaci vedľa nej. V neveľkej priehlbine jeho pňa pri veľkom konári poskakovali tiene okolo maličkých dvierok. Boli zavreté, víla Vážka, žijúca v dube, cez deň tíško spala. Minulú noc  ohrievala svojim dychom kvety, ktoré prepadol náhly chlad neskoro-jesenných nocí a mrazivo ich ofukoval. No teraz mala dvierka otvorené. Každú chvíľu vybehne  na svah pri bytovke, potešiť sa s poslednými kvietkami, ktoré tu odvážne dvíhajú hlávky.

Zvonivo sa rozosmiala a jej smiech doľahol až ku mne.

Krásny večer, víla Vážka, zašepkala som.

 

Že ste ešte nikdy nevideli vílu? Ako to?

Sú tu, žijú svoj vílí život tíško a nenápadne. Víla Vážka  domčeku na strome sídli už hodne dávno.  Večer čo večer otvorí dvierka na svojom domčeku a vykročí.

Stáročia plynú popri nej. Putuje nimi, to len my zomierame…

 

 

Elena 9.11.2020

 

P.S. Fotky sú všetky moje, dnešné – teda už včerajšie…

 

K diskusii   ďakujem, malinova – moju dlhšiu rozprávku nájdeš tu, školáci ju radi prednášajú aj na súťažiach

https://uzitocna.pravda.sk/skola/clanok/19480-babika-najstastnejsia-na-svete/

 

Kde bolo, tam bolo 4. – O časoch. ..

28.11.2020

Sypú sa dni závratným tempom k Vianociam. Ponuky na výhodné kúpy sa na nás sypú, a ja zádumčivo premietam o Vianociach dávnych čias. Nemyslím tým v tejto chvíli moje dávne Vianoce, so synom ešte. Najvyšší súd mi nedávno po bezmála roku a pol čakania na rozsudok oznámil, že rozhodovať nebude, lebo podanie bolo oneskorené. Právnička predvčerom potvrdila, že [...]

Kde bolo, tam bolo 3. – Čo nás život naučí. . .

25.11.2020

Niektorí počas života napíšu dielo i viaczväzkové, ako taký Marx a Engels napríklad. Alebo trebárs ako Jung, jeden z veľkých filozofov a psychológov, ktorý zanechal súborné dielo viac ako 150 kníh a iných prác. To ja pri mojej smole na vzťahy s externými diskami a USB s dátami na nich uchovanými som veru 150 kníh nezanechala. I tie štyri, už toľko krát porozpisované, [...]

Kde bolo, tam bolo 2. – Čo je najhoršie na pandémii?

22.11.2020

Čo nám kto chce ešte ukradnúť? Túto tvrdú otázku som si položila po rannom prebehnutí fb, kde svietila informácia, že pani advokátka Krajníková zakladá politickú stranu Právo Slovenskej republiky. Dúhu si prisvojili LGBT komunity, slnko slniečkári, no a najnovšie právo na Slovensku by si chceli prisvojiť nenosiči rúšok. Nikdy som nečítala veľa blogov, teraz [...]

bielorusko

Na protestoch v Bielorusku zadržali vyše 320 ľudí, len v Minsku 250

29.11.2020 20:25

Protesty proti Lukašenkovmu spornému znovuzvoleniu trvajú už viac ako tri mesiace.

Lukáš Kyselica

Kyselica: Mestské a obecné polície by mohli využívať objektívnu zodpovednosť

29.11.2020 18:55

Policajti by mohli objektívnu zodpovednosť využívať pri porušeniach ustanovení o zákaze zastavenia a státia.

Francúzsko protesty oheň

Na protestoch proti policajnému násiliu vo Francúzsku zadržali 81 ľudí

29.11.2020 17:26

Zhromaždenia mali prevažne pokojný priebeh, avšak sporadicky ich sprevádzalo aj násilie a výtržnosti.

Peter Pellegrini

Voľby by v novembri vyhral Hlas-SD s 19,1 percenta, nasleduje OĽANO

29.11.2020 13:27

Do parlamentu by sa dostalo osem strán.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,739
Celková čítanosť: 4158803x
Priemerná čítanosť článkov: 2391x

Kategórie