Založ si blog

Ži a pamätaj 10. – Máte moju úctu, pán župan. . .

 

Pohreb generála Lučanského má byť v piatok o 14 hodine v kostole v Štrbe. 

Áno, je to aj moja rodná dedina.

Takže ešte jeden výkop za neho v tejto chvíli.

 

Niekedy nás zahltí strach z následkov, ohrozenia svojho postavenia  či možných problémov.  A tak mlčíme, kráčame so sklopenou hlavou a zviazanými rukami. Ale dá sa tak kráčať po celý život? niesť na krku bremeno svedomia?

Mám rada ľudí, ktorí majú odvahu vysloviť svoj názor. Rebelov a bojovníkov. Ľudí, ktorí vedia, že najväčšou stratou je stratiť svoju tvár.  A tak sa ozvú v mene pravdy…

Príjemným prekvapením pre mňa bol jeden dnešný fb príspevok – jeho autorom je bratislavský župan a dávam ho v plnom znení.

 

1 h 
RIP PÁN GENERÁL LUČANSKÝ.
Generála Lučanského som na štyri oči stretol iba raz v živote. Mám dosť rokov na to, aby som sa nenechal uniesť prvým, druhým, alebo tretím dojmom. Len konštatujem, že môj prvý dojem bol veľmi dobrý.
Po jeho smrti som hovoril s niekoľkými bežnými policajtmi, do jedného o generálovi hovorili s bázňou a rešpektom. Obvinenie hovorí, že sa v nejakej fáze jeho života mohol z dobrého policajta, ktorý si to odmakal fakt od podlahy, stať človek, ktorý podľahol lákaniu nelegálnych peňazí a zaplietol sa do toho. Mohol, nevieme či to tak naozaj bolo. Ďalšie vyšetrovanie nám snáď ukáže čistú pravdu. Bohužiaľ už bez možnosti pána generála vypovedať.
Nič to nemení na veci, že je nemysliteľné, aby v 21.storočí zahynul vo väzbe bývalý policajný prezident, pod ktorého vedením bolo odstíhaných niekoľko kľúčových grázlov. Nejdem požadovať hlavu pani ministerky Kolíkovej, tá za udalosť nemôže. A hoc som len obyčajný župan, od kompetentných budem požadovať odpovede na nasledovné otázky:
1) Prečo nie sú zverejnené kamerové záznamy z chodby väznice pred a po bezpečnostnom incidente, ktorý sa odohral v prvej polovici decembra?
2) Aké boli dôvody väzby generála Lučanského, ak bol obvinený zo skutkov, ktoré sa odohrali pred viacerými rokmi?
3) Prečo nebol za takmer mesiac väzobného stíhania ani raz vypočutý?
4) Prečo mu nebolo umožnené počas väzby ani raz sa stretnúť s najbližšou rodinou?
5) Prečo doteraz pod prísahou a pred nezávislou komisiou nevypovedal lekár, ktorý generála vyšetroval a operoval po bezpečnostnom incidente z prvej polovice decembra?
6) Je uniknutá lekárska správa z bezpečnostného incidentu z prvej polovice decembra autentická? Prečo sa k nej doteraz nevyjadril jej autor?
7) Ktorí ľudia mali ku generálovi Lučanskému prístup v cele? Kedy prichádzali a kedy odchádzali?
8)Je pravdou, že pán Lučanský nemal za celý mesiac prístup k advokátovi? Prečo bol väzobne stíhaný v Prešove, a nie v Bratislave, Ilave alebo Leopoldove?
9) Prečo doteraz nevypovedal pod prísahou pred nezávislou komisiou patológ, ktorý konštatoval smrť pána generála a neinformoval o jeho predchádzajúcich zraneniach a príčine smrti?
10) Prečo riešime zdroj úniku lekárskej správy a nie jej obsah?
Dve volebné obdobia som sedel vo výbore na kontrolu činnosti SIS a sedem rokov som bol členom (a dva roky aj predsedom) slovenskej delegácie NR SR pri NATO. Nie som ani génius ani expert na branno-bezpečnostné otázky, ale pár vecí o tejto téme viem. A keď prehovorí niekto ako Milan Žitný, alebo dokonca aj Robert Kaliňák, pozorne počúvam.
Priatelia, táto zbraň dymí, a poriadne. Séria mnohých zlyhaní v služobných postupoch a séria otáznikov. Obávam sa, aby nás zistenia nešokovali. Chcem vedieť pravdu o “samozranení” aj samovražde generála Lučanského. A je mi jedno, kto je práve pri moci.

 

 

No čo na to dodať?  Máte moju úctu, pán župan.
Elena

P.S.: No a k tomuto niet čo dodať. Výrok Igora Matoviča – človek nevie, či vysloviť väčšiu úprimnú sústrasť národu  k úmrtiu generála Lučanského, alebo k tomu, že máme takéhoto premiéra.

 

Na obrázku môže byť: text
Prevzaté z:
https://www.facebook.com/photo?fbid=4064697533564195&set=g.3867116670014575
K diskusii:   Nuž, je zrejmé, že primitívne výroky pána premiéra dnes už prekvapia málokoho, už asi ani nič iné od neho nečakajú.
A ak podľa niektorých samovražda môže byť jeho priznaním si viny, jeho vražda by bola čím?
Tiež som zvedavá na zoznam tých, ktorí za ním chodili – ktoré tváre a mená sa tam opakujú, v akých intervaloch a časoch tam chodili. Pupuššško, zlatko, obaja vieme, aké je to dôležité.  Aj kamerové záznamy z väznice by ma tiež zaujímali  – a tiež vieme obaja, že prečo sú také dôležité. No a fotografický záznam z pitvy bude v spise, vo farbách.
A nahrávajú sa výsluchy v base? Rozhodne by sa mali.

Vedieť viac 4. – Kultúrne obohatení Francúzi. . .

28.11.2022

6-ročné dievčatko znásilnené migrantom vo Francúzsku – píše o tom článok v linku https://www.plenum.sk/otcovi-6-rocneho-dievcata-hrozi-vazenie-pretoze-zbil-migranta-ktory-ju-znasilnil/ Vošiel v noci do ich domu a znásilnil dieťa. Údajný páchateľ vyhlasuje, že má len 14 rokov údajne – byť políciou vo Francúzsku určite by som si jeho vek preverila biologickým [...]

Vedieť viac 3. – Príbeh lekárov alias Raz stačí. . .

27.11.2022

Raz nestačí – čítali ste tú knihu? Jej názov hovorí o tom, že nestačí byť šťastný raz v živote. Kedysi dávno som ju čítala i ja. S tým názvom knihy súhlasím, no i tak krédo „raz nestačí“ neaplikujem v živote na všetko. Rozhodne mi v živote stačí raz, ak sa ma niekto pokúsi vydierať – taký človek u mňa skončil. A tu nás podaktorí [...]

Vedieť viac 2. – Samovraždy na železniciach. . .

23.11.2022

Samovraždy na železnici. Desivý fenomén modernej spoločnosti. Už len správa o nich nás zasiahne. Nie to ešte aby to bol niekto známy. Málokto však uvažuje o tom, ako sa v tej situácii cíti rušňovodič. Človek sa postaví na koľajnice a rušňovodič už nedokáže urobiť nič, len bezmocne brzdiac pokračovať vlakom dopredu. Hoci vie, že vzdialenosť na ubrzdenie je [...]

Robert Fico

Fico je formálne čistý. Pomôže mu to k navráteniu dôvery?

29.11.2022 22:00

Čo zrušenie obvinenia v kauze Súmrak znamená pre dôveru v spravodlivosť? A ako ovplyvní politické dianie v krajine?

káčer

Káčer: Aliancii sa zbrane nemíňajú, Ukrajinu musí ďalej všestranne podporovať

29.11.2022 20:11

Potvrdil, že na schôdzke sa bude rokovať aj o možnom prijatí Ukrajiny do NATO.

Armáda / Vojak / Ruskí vojaci /

Do Kazachstanu ušli pred mobilizáciou nielen státisíce Rusov, ale aj miliardy rubľov

29.11.2022 18:34

Väčšina Rusov, ktorí prišli do Kazachstanu po vyhlásení mobilizácie, krajinu už aj opustila.

irán

Pri protestoch v Iráne zabili vojaci už 448 ľudí vrátane 60 detí

29.11.2022 18:19

Údaj nezahŕňa členov bezpečnostných síl, dodala organizácia Iran Human Rights.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,463
Celková čítanosť: 7234061x
Priemerná čítanosť článkov: 2937x

Kategórie