Založ si blog

Doba covidová 5. – I ja sa toho bojím, pán Blaha. . .

Viete sa vžiť do pocitov ľudí, ktorí žili v časoch vojny?

Alebo ktorí v nich žijú – veď vojny ešte vo svete neskončili.

Bieda a hlad, strach o život detí, nekonečné príkoria, vyčerpanie bez konca.

Trauma, celoživotná trauma pre tých, ktorí to prežili.
A aj pre generácie ich potomkov – lebo psychológovia zistili, že ak človek prežije niečo traumatizujúce, zanecháva to stopy v jeho neurobiologickom fungovaní a tým sa to prenáša aj na jeho potomkov, ktorí tak trpia tiež následkami tej udalosti celoživotne, prenášajú traumu zasa na svojich potomkov. Nesie sa to generačne ako špecifické zranenia, ktoré má rodina z minulosti. Hovorí sa o transgeneračnej špirále, ktorá nesie v nás straty a zranenia predkov, a zároveň i možné mobilizujúce zdroje ich zvládania. Ale to by bolo nadlho, takže zostaňme pri tom, že stopy žiadnej vojny nekončia tými, ktorí ju prežili a – a i naša generácia je poznačená dychom 1. i 2. svetovej vojny.

Prečo o tom píšem?

Lebo nechcem vojnu…

 

Nedávno som v blogu písala

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2021/02/28/no-1-10/

že sa nám tu prevláčajú cudzie vojská vo veľkých počtoch:

9 cestných presunov v priebehu  22.-28.2.2021, 11 cestných presunov má byť v dňoch 1.-11. marca 2021

zdroj:   https://www.mosr.sk/upozornenia-na-presuny-vojenskej-techniky/

No čo, potrebujeme tu dovliecť kalifornský vírus? Vraj je 11x smrteľnejší a žiadna imunita proti nemu nepomáha.

https://www.hlavnydennik.sk/2021/02/27/pozor-kalifornska-mutacia-covidu-je-vraj-11-krat-smrtelnejsia-a-nepomoze-ani-imunita/

 

Čo sa týka tých vojenských presunov, nešlo o nič výnimočné v týchto časoch,

môžeme pokračovať – od 8. do 14. 3. 2021 je ich 17, od 15. do 21. 3.2021 je ich 16, od 22. do 28. 3. 2021 je ich 7.

Už som ich začala podozrievať, že tu vírus navláčajú ako hlavný cieľ. No poviem vám, mám obavu, že to by bol len taký bočný cielik. Pravda je asi horšia, ako by sme si mysleli.

Niekomu zrejme prekáža, že ľudia žijú na Kryme šťastne „pod ruskou nadvládou“ –

no pozrite na tých nevoľníkov, ako trpia – Oslavy 7. výročia Referenda o pripojení Krymu k Rusku 19.03.2021…

https://www.facebook.com/martin.sedmak.5/videos/5665880790088770

 

A zjavne nie som sama, kto si kladie tú otázku ohľadne nekonečného prevláčania sa cudzích vojsk územím Slovenska v týchto časoch.

Aj poslanec Blaha – ako napísal – popri príprave pred dnešnou diskusiou, v ktorej bude na TA3 o 11, 00, uvažoval presne o tom – napísal

Medzitým sa dejú veci:
1. Cez Slovensko sa v poslednom čase presúva toľko vojenskej techniky NATO, že už sa začínajú šíriť obavy, že Američania niečo chystajú.
2. Slovenská bábková vláda poslúcha na slovo americkú ambasádu, tento týždeň minister obrany Naď dostal čerstvé pokyny, ešte sa tým aj pochválil na sieti.
3. Ak chce Amerika rozhorieť nový konflikt s Ruskom a eskalovať situáciu na Donbase, robí fatálnu chybu. Vojensko-priemyselný komplex už zase potrebuje nové objednávky, a tak treba uvrhnúť svet do chaosu. Celé zle.
4. Grandpapa Joe, čo sa nevie už ani vyštverať po schodoch do lietadla, uráža ruský národ a provokuje vojenskými manévrami, ktoré môžu značiť jediné – chorobnú túžbu po vojne.
5. Samozrejme, netreba vôbec pochybovať o tom, že keď sa americký prezident stihne trikrát potknúť na desiatich schodíkoch, vinu za to nesie Vladimír Putin – určite tie schody začaroval.
6. Schodisko je ďalší Bidenov „killer“, áno, tá najobávanejšia ruská zbraň! A keď v rádiu pustia Riša Müllera a jeho slávne Po schodoch, je to jasná protiamerická hybridná vojna, Rišo, ty agent!
7. Ale vážne. Slovensko musí ostať na strane mieru a nezradiť našich slovanských bratov ako kedysi Dzurinda, keď povolil prelety amerických bombardérov, keď zabíjali našich bratov Srbov. Mám obavy, že pravica už zase zrádza a skáče tak, ako Veľký brat píska.
Ach, hej, Bidden a schody.
Toto je človek, ktorý má riadiť svetovú polit
Vojna je utrpenie. Je smrť. Je to hrôza bez konca. Je to niečo, čo neprajem zažívať nikomu, naozaj nikomu.
Má temnú tvár – prezradím vám, raz som si postavila konštelačku s vojnou, aby som ju pochopila naplno, a vzdala jej úctu ako súčasti dejín ľudstva – je to ťažká skúsenosť.
A preto cítim, nakoľko desivo realisticky ju moja dcéra Kika ju vystihla v jednej básni, už ani neviem z ktorej súťaže – Balada o vojne a mieri.

„Neexistuje žiadna cesta k mieru; mier je cesta.“

Mahátmá Gándhí

 

Viem,

má rany Zem.

A na jej pleciach zjazvených

vždy opäť cítiť vojny dych,

stáročiami sa nesie dym,

plač a smrť, koniec nevidím,

skončí raz boj a nenávisť?…

 

Celá báseń je v linku
Nie, nechcem vojnu. Nechcem aby ľudia trpeli a zomierali. Nechcem tu zbrojacich šialencov „made in USA“.
Za peniaze vyhodené na zbrane sme mohli spraviť dôstojnejší život dôchodcom. Deťom s postihnutím, aby nemuseli zbierať vrchnáčiky na rehabilitačné pobyty. Vybudovať dôstojné útulky pre zvieratá bez domova a pre ľudí bez domova.  Zlepšiť nemocnice, zvýšiť dotácie poľnohospodárom, aby sme mali slovenské a zdravé potraviny.
Namiesto toho sa prizeráme mlčky na rozrastajúce sa zlo. Dokedy?
Kedy už konečne ľudstvo zmúdrie a dospeje? A kedy my ľudia začneme byť konečne ľuďmi, odvážnymi, čestnými a ľudskými?
Elena

Óóó 4. – Dokážeme sa s tým ako spoločnosť vysporiadať?

29.01.2023

Nadúmrtnosť na Slovensku je vysoká, dosiahla nárast až o 20 % https://www.napalete.sk/nadumrtnost-na-slovensku-dosiahla-takmer-20-percent/?fbclid=IwAR05L1IWGw1p7Z57o-2No3pH2-h0OcN-3gH_oGIkehogvBY2QB1pP3rJtwg Najvýraznejšie sa zvýšil počet úmrtí v decembri oproti päťročnému priemeru pred nástupom pandémie v Trenčianskom kraji (o 33 percent) a v Trnavskom kraji (o 21 percent). [...]

Óóó 3. – Aby mohli byť s dieťaťom. . .

28.01.2023

Plne podporujem petíciu, ktorú rozbehli matky, aby nebolo na Slovensku porušované právo dieťaťa byť v nemocnici so svojim rodičom. Túto ich iniciatívu podporujem – a viem čo a prečo píšem. Nech zdravotníci Bohu ďakujú, že nezaspomínam verejne na to, akú starostlivosť som videla, keď som raz pri preberaní môjho syna z nemocnice vošla pootvorenými dverami chodby [...]

Óóó 2. – Budeme krajinou predčasných dôchodcov?

28.01.2023

Títo fušeri, ktorí bez hanby chcú nám trčať na krku ešte tri štvrte roka, nepomáhajú veľkej skupine obyvateľstva v problémoch, do ktorých nás práve oni dostali. Nie ja som bola po Bruseli pokrikovať, ako bezodkladne máme odpojiť lacný ruský plyn – ale Heger. A nie ja som umožnila odpredaj lacno vyrobenej elektriny u nás, ale táto vláda. A keď už sme pri [...]

Žilina, verejné osvetlenie, protest

Tma ako v rohu. Obce vypnutím svetiel odkázali vláde, že potrebujú pomoc

31.01.2023 06:30

Presne o siedmej večer v pondelok zhaslo verejné osvetlenie v mestách a obciach 75 percent samospráv.

bytovka Malacky

Obľúbeného primátora odviedla NAKA. Kým sa sporí s developerom, ľudia v Malackách márne čakajú na zaplatené byty

31.01.2023 06:20

Po dvoch rokoch obvinenie primátora Malaciek z podplácania prokurátor zrušil. Ten tvrdí, že pre neho sa prípad ešte neskončil a od polície očakáva ospravedlnenie.

vojna na Ukrajine, TvBoy

ONLINE: Lula nedá muníciu, chce hľadať cestu ako ukončiť vojnu na Ukrajine

31.01.2023 06:10

Brazília sa nechce podieľať na vojne na Ukrajine ani nepriamo dodávkou munície. Prezident Lula chce dať dohromady skupinu krajín pre mier.

Petr Pavel, Zuzana Čaputová

Začala prezidentka Čaputová u Petra Pavla s vlastnou kampaňou?

31.01.2023 06:05

Protokolárna chyba to iste bola, ale politická nie, zhodujú sa v hodnotení gratulácie prezidentky v Česku v podcaste denníka Pravda oslovení politológovia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,498
Celková čítanosť: 7428145x
Priemerná čítanosť článkov: 2974x

Kategórie