Založ si blog

IBA JA 1. – Vidieť človeka. . .

Moje disonantné pocity zachytávam v tejto jedenástke blogov

 

Články v našich médiách podaktorých – týkajú sa rómskeho dievčaťa – ma vedú k úvahe. Dievčatko v priebehu rokov bolo v médiách párkrát. Stalo sa úspešnou bežkyňou, ktorá vyhrala súťaž v rozpadajúcich sa balerínkach. Malo talent, predpovedali jej úspešnú kariéru. Príbeh bol dojímavý a myslím, že veľa ľudí jej prialo, aby sa jej darilo.

Ibaže život v prostredí osady, v mnohodetnej rodine vychovávanej len matkou, ju poznačil. Odsťahovala sa ku priateľovi, otehotnela, vrátila sa späť ku matke a na dieťa zostáva sama.

No čo je na tom príbehu zvláštne, poviete si. Takých je veľa.

 

Nie, nepáčia sa mi tie články v novinách o nej teraz – aspoň niektoré z nich linknem

https://www.cas.sk/clanok/2574977/annamaria-ktora-len-nedavno-oslavila-16-narodeniny-sokuje-bezkyna-v-balerinkach-je-tehotna/

a

https://www.cas.sk/clanok/2574949/uspesna-bezkyna-z-chatrce-je-tehotna-annamariu-posiela-jej-mama-na-potrat-co-bude-s-jej-snami-o-dalsich-medailach/

a

https://brainee.hnonline.sk/spolocnost/slovensko/6998292-trener-balerinkovej-bezkyne-som-sklamany-ale-je-to-jej-rozhodnutie-ci-si-dieta-necha

Ešte že noviny nečíta dievča, poviem cynicky, lebo toto by jej zrejme neprospelo o sebe čítať. Sklamala trénera, sklamala matku, sklamala všetkých čo ju videli ako úspešnú bežkyňu. A to ešte zápasí s vlastným sklamaním, lebo otec dieťaťa už má ďalšiu frajerku, takže rozhodne nejde o nejakú malú hádku, po ktorej sa dajú dokopy…

 

Jednou z otázok je otázka zodpovednosti – prečo niektorý z novinárov nedal článok o tom bývalom priateľovi dievčaťa, ktorý podľa médií údajne už nejaké tie deti má, a teraz ju nechal tehotnú a oplodňuje ďalšiu frajerku. Som za prednostné a povinné zamestnanie sa chlapov, ktorí majú vyživovaciu povinnosť. Aj žien, pravdaže, sú i také prípady. Máš platiť na svoje deti, budeš pracovať, aby si ich uživil.

Druhou z otázok je otázka zodpovednosti štátu – prečo niektorý z novinárov nedal článok o tom, že mladá bežkyňa rozhodne u nás nie je prvá a jediná. Ako vám potvrdí mnoho škôl, aj dvanásťročné či trinásťročné tehotnejú. Riešiť ich zneužívanie by mal štát systémovo.

Tretia z otázok je hodne idealistická, uznávam –  prečo niektorý z novinárov nedal článok o tom, že problém sa týka aj morálky spoločnosti, mali by sme zdôrazňovať hodnoty ako rodina, vernosť, zodpovednosť nielen v školách v rámci rodičovskej výchovy, ale i v spoločnosti. Ale to by nám všetci, ktorí reprezentujú tento štát, museli v tej vzťahovej zodpovednosti ísť príkladom, pravdaže…

Zrejme by sme o potrebných krokoch mohli polemizovať dlho.

 

Teraz sa ale zameriavam na to dievča.

Vlastne nemá možnosť voľby – lebo na potrat peniaze matka nemá, a tak zrejme pribudne do chatrče ďalšie prebytočné dieťa – neplánované a nechcené, s hladným krkom, zaberajúce priestor. Bývalý partner by peniaze na potrat podľa mňa by mal dať v takýchto prípadoch – a mali by sme to i legislatívne doriešiť. Ak sa partneri rozídu a tehotná žena ide na potrat, mal by ho v plnej výške hradiť ten chlap. Odporcovia potratov jej budú radiť  dieťa nezabiť, u dospelej ženy by som to odobrila – i podľa mňa má dieťa právo žiť a dospelá žena musí zvažovať, s kým sa vyspí – u tehotných detí to ale tak jednoznačne nevidím.

Otázkou pre mňa je, že kto v skutočnosti vidí tú dievčinu samú. Ako sa cíti, čo naozaj chce s tým dieťaťom urobiť – bez toho, aby ju ktokoľvek manipuloval kamkoľvek. Mal by jej niekto reálne vysvetliť a prebrať možnosti s ňou – ako by to dieťa živila, kde by s ním bývala, alebo ako by sa vyrovnala s tým, že by ho dala na adopciu či šla na potrat – žeby to urobil niekto zo sociálky, napríklad psychológ UPSVaR miestne príslušný?

Jej prípad je veľký argument za internátne školy pre športovo či umelecky nadané deti z osád – keby bola aspoň od desiatich rokov v takejto škole, jej život sa mohol vyvíjať inak. Práve o tom mohli médiá písať v článku, ktorý by jej tehotenstvo spomenul. Aj o tom, ako v osadách sú práva detí zachované prinajmenšom otázne.

A je to i veľký argument pre médiá, aby zvažovali čo a ako píšu – lebo podľa mňa tie články prekračujú osobné hranice toho dievčaťa.

 

Elena

 

 

K diskusii:

Milan1 tento raz si ma naozaj potešil, ďakujem – som rada, že sa ešte niekto ozval. Keďže SME skutočne nesledujem, článok je zamknutý, ale je zjavné, že sa tá pani ozvala za veci, ktoré treba pomenovať.

 

mirsa niečo hlboko osobné v Tvojej reakcii je, súcitím s Tvojou bolesťou, no v blogu dávam môj názor – som proti zabíjaniu nenarodených detí, ´dospelá tehotná žena by mala dieťaťu dať život a ak ho nemôže či nechce mať pri sebe, dať ho potom na adopciu. Akceptujem potrat pre závažné zdravotné dôvody u dospelej ženy a tiež u tehotenstva detí a mladistvých. Ak spomínaš znásilnenie, je o tom krásny príbeh Riversovej Dieťa zmierenia – náš život síce nebýva taký idylický ako v tej knihe, no ja verím že žiadna trauma k nám neprichádza náhodne – nie je to trest, ale vedie nás po ceste zmeny. A hej, život je tvrdý učiteľ, to zjavne vieme obe.

 

 

 

 

Óóó 4. – Dokážeme sa s tým ako spoločnosť vysporiadať?

29.01.2023

Nadúmrtnosť na Slovensku je vysoká, dosiahla nárast až o 20 % https://www.napalete.sk/nadumrtnost-na-slovensku-dosiahla-takmer-20-percent/?fbclid=IwAR05L1IWGw1p7Z57o-2No3pH2-h0OcN-3gH_oGIkehogvBY2QB1pP3rJtwg Najvýraznejšie sa zvýšil počet úmrtí v decembri oproti päťročnému priemeru pred nástupom pandémie v Trenčianskom kraji (o 33 percent) a v Trnavskom kraji (o 21 percent). [...]

Óóó 3. – Aby mohli byť s dieťaťom. . .

28.01.2023

Plne podporujem petíciu, ktorú rozbehli matky, aby nebolo na Slovensku porušované právo dieťaťa byť v nemocnici so svojim rodičom. Túto ich iniciatívu podporujem – a viem čo a prečo píšem. Nech zdravotníci Bohu ďakujú, že nezaspomínam verejne na to, akú starostlivosť som videla, keď som raz pri preberaní môjho syna z nemocnice vošla pootvorenými dverami chodby [...]

Óóó 2. – Budeme krajinou predčasných dôchodcov?

28.01.2023

Títo fušeri, ktorí bez hanby chcú nám trčať na krku ešte tri štvrte roka, nepomáhajú veľkej skupine obyvateľstva v problémoch, do ktorých nás práve oni dostali. Nie ja som bola po Bruseli pokrikovať, ako bezodkladne máme odpojiť lacný ruský plyn – ale Heger. A nie ja som umožnila odpredaj lacno vyrobenej elektriny u nás, ale táto vláda. A keď už sme pri [...]

Žilina, verejné osvetlenie, protest

Tma ako v rohu. Obce vypnutím svetiel odkázali vláde, že potrebujú pomoc

31.01.2023 06:30

Presne o siedmej večer v pondelok zhaslo verejné osvetlenie v mestách a obciach 75 percent samospráv.

bytovka Malacky

Obľúbeného primátora odviedla NAKA. Kým sa sporí s developerom, ľudia v Malackách márne čakajú na zaplatené byty

31.01.2023 06:20

Po dvoch rokoch obvinenie primátora Malaciek z podplácania prokurátor zrušil. Ten tvrdí, že pre neho sa prípad ešte neskončil a od polície očakáva ospravedlnenie.

vojna na Ukrajine, TvBoy

ONLINE: Lula nedá muníciu, chce hľadať cestu ako ukončiť vojnu na Ukrajine

31.01.2023 06:10

Brazília sa nechce podieľať na vojne na Ukrajine ani nepriamo dodávkou munície. Prezident Lula chce dať dohromady skupinu krajín pre mier.

Petr Pavel, Zuzana Čaputová

Začala prezidentka Čaputová u Petra Pavla s vlastnou kampaňou?

31.01.2023 06:05

Protokolárna chyba to iste bola, ale politická nie, zhodujú sa v hodnotení gratulácie prezidentky v Česku v podcaste denníka Pravda oslovení politológovia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,498
Celková čítanosť: 7428046x
Priemerná čítanosť článkov: 2974x

Kategórie