Založ si blog

Fúúú 11. – Vyhláste naše deti za medvede. . .

Nedávno začali za viac ako 200 000 eur uskutočňovať výskum o počte medveďov na Slovensku – zaevidujú ich počty a budú mať seriózny prehľad, aby ich mohli účinne chrániť,

ako to potvrdzuje aj článok v linku, podľa ktorého tie údaje budú hodnoverným podkladom na vypracovanie plánu manažmentu ich ochrany u nás

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/319799-kolko-mame-medvedov-odpoved-ma-dat-novy-vyskum/

Dnešný blog nie je „antimedvedí“ – s medveďmi mám v živote akési zvláštne prepojenie, a v mojom blogu som opakovane vystupovala proti ich krutému zabitiu, ktoré u nás „ochranári“ vo viacerých prípadoch realizovali.

No v prípade nedávneho útoku medveďa, pri ktorom napadnutej pani zachránilo život, že tam bol s ňou aj jej manžel a pomoc ihneď privolal – vo večerných správach, kde o tom prípade hovorili, skonštatoval jeden oslovený pán smutne, že človek je tu na poslednom mieste.

Plne súhlasím. O medvede je u nás postarané,  ten dvestotisícový výskum pomôže, aby sme ich mohli účinne chrániť.

 

A čo mŕtve deti?

Snažila som sa získať ešte v roku 2017 informáciu o tom,

  • koľko riešených a súdne ukončených prípadov pochybení lekárov na Slovensku máme. Lebo pokladám za dôležité vedieť aspoň to,keď už nie koľko pochybení u nás celkovo je – počet podaní je ďaleko, ďaleko nižší ako počet reálnych pochybení, lebo obete sa boja nedostatku peňazí na právnika, či utrpenia z ustavičnej bolesti počas rokov súdnych sporov. Žijú preto bezmocne s pocitom viny, či sa snažia spomienky úplne potlačiť.

Keď som po smrti môjho syna začala bojovať za spravodlivosť pre neho, ozývalo sa mi veľa ľudí s podobnou skúsenosťou, ktorí nemali odvahu a silu bojovať.

  • koľko prípadov bolo riešených a označených v súdnom konaní ako nepreukázané – lebo obete v tomto štáte ťahajú voči páchateľom za kratší koniec. A dvojnásobne to platí v zdravotníctve – kde po smrti dieťaťa v dôsledku pochybenia lekára jeho blízki sú oproti lekárovi – páchateľovi v nevýhode, lebo má
  • medicínske znalosti oproti rodičovi laikovi,
  • právnika bezplatne na pracovisku,
  • kolegov, čo ho kryjú,
  • bezzubú legislatívu – podľa nej sa páchateľ potrebuje účinne brániť a tak má právo na účasť pri výsluchoch svedkov napríklad, obeť sa zrejme podľa slovenských legislatívcov účinne brániť nepotrebuje,
  • známosti v širokom okruhu – lebo aj policajti, prokurátori, sudcovia a ich rodiny, deti potrebujú lekárov – najmä v malom meste je to jednoducho silné prepojenie.

O to viac, že kým napríklad učiteľ po začatí trestného stíhania je od práce odstavený, hoci nikoho nezabil, lekár po pochybení s následkom smrti pacienta a rizikom podozrenia na neodborný postup spokojne pracuje ďalej a môže ohrozovať ďalších ľudí. No čo bysme chceli – u nás pre lekárov-páchateľov predsa platí prezumpcia neviny – no a učitelia nežijú v tom istom štáte, keď pre nich prezumpcia neviny neplatí?

  • tiež ma zaujímalo, v koľkých prípadoch sa slovenskí zdravotníci po svojom pochybení s následkom smrti dieťaťa zachovali čestne, profesijne a ľudsky zodpovedne – t. j. spôsobom, že si priznali chybu, ospravedlnili sa obetiam a snažili sa minimalizovať dopady svojho činu na nich.

No žiadny, nevieme ani o jedinom. Ach, tá profesia, vyžadujúca si vysokú etiku…

Namiesto toho – ako ukazujú naše skúsenosti – sú ich obete vystavované ich ponižovaniu na súde výrokmi typu „veď ešte máte ďalšie dieťa“, zastrašovaniu, vyhrážkam, trestným oznámeniam za písanie o prípade. Ale i doslova psychickému týraniu nekonečnými súdmi, ktoré sa vlečú nie roky, ale i desiatky rokov.

A predstavte si, podobne to funguje aj v Česku, ako vidno z príbehu malej, teda už pomaly aj veľkej, Lucky

https://pomocprolucinku.cz/blog/2021/09/06/dockame-se-dovolani-u-vrchniho-soudu-utekl-dalsi-rok/?fbclid=IwAR1LMaCi-n2ZMSqVXIxY0kB-R1sEkPhTcPi3-knhR0i4jagPwYPBRMkuanI

 

Ešte v roku 2005 vyšiel v časopise klinickej farmakológie článok, v ktorom jeho autori poukázali, že viac ako desať rokov v tej dobe existovali celosvetovo snahy monitorovať a zverejňovať medicínske omyly v snahe ich následky znížiť

https://www.klinickafarmakologie.cz/pdfs/far/2005/03/13.pdf

Vo vzťahu ku liekom a s nimi spojeným omylom zdravotníkov uvádzajú zavinenú smrť v cca 3% omylov v rámci detskej aj dospelej populácie.

UDZS SR mi v roku 2017 odpísal, že nevedú evidenciu pochybení lekárov. Nemalo ani ministerstvo také evidencie,  ani UVZ SR, ani nikto.

 

Naše deti zomierajú v tomto štáte bezprízorne.

Možno keby ich usmrtenia evidovali, tak by ich aj lepšie chránili a páchateľov spravodlivejšie trestali…

 

 

Elena

Iba ja 9. – Naozaj vidieť. . .

25.09.2021

Ručanie jeleňa sa nieslo podvečerom. Ozvena v prednohorskom tichu zosilnila jeho hlas, dunel akoby jeleň bol tu medzi stromami. Ozýval sa mu sok niekde v diaľke na protiľahlom svahu. Obloha číra, len s drobným bielym obláčikom. Slnečné lúče prenikajúce pomedzi stromy zlátili krajinu s pozvoľna padajúcimi listami. Krúžili pochabo v dychu vetra. Ach, jeseň je tu – [...]

Jednou ranou 8. – Prezidentka Čaputová potrebuje okuliare?

24.09.2021

Ach, som dnes milá a mierna. Prezidentke treba asi okuliare, lebo ďalekohľad – ten zjavne má. Vidí aj tie najmenšie porušenia ľudských práv – lenže v iných krajinách. Krajiny OSN musia podľa nej podporovať ľudí, ktorí sa dožadujú dodržiavania svojich základných práv, vrátane slobody prejavu alebo zhromažďovania. “Občania musia mať možnosť tieto [...]

Jednou ranou 7. – Tri z piatich. . .

23.09.2021

Nie,nie, prevzatie zodpovednosti sa v tomto štáte nenosí… A hej, viac ako tri z piatich… V minulom blogu som sľúbila dať ešte pár slov v súvislosti s Matovičovým výrokom, či majú zodpovední donekonečna doplácať na nezodpovedných. Príkladov je v tomto štáte vo vzťahu ku korone a súčasnej situácii viac ako dosť – šíritelia nákazy a v prvom rade [...]

Izrael, valcína, očkovanie

ONLINE: Rôzne skúsenosti zaočkovaných krajín. Izrael sprísňuje, Nórsko uvoľňuje

25.09.2021 07:30

Tretia dávka vakcíny, sprísnenie opatrení voči neočkovaným učiteľom. Izrael znepokojuje rast počtu úmrtí. Naopak, Nórsko si bude užívať voľnosť.

Miroslav Kollár, Juraj Hipš

Strana Spolu si volí nového šéfa. Každý ju chce ťahať inam

25.09.2021 07:00

Jeden z kandidátov verí, že strana Spolu má priestor na samostatnú existenciu, ďalší si myslí, že sa treba spojiť s Progresívnym Slovenskom.

Juraj Hipš

Hipš: Jedinú cestu vidím v spolupráci s Progresívnym Slovenskom

25.09.2021 06:45

Bývalý predseda strany Spolu Juraj Hipš, ktorý na tento post opäť kandiduje, si myslí, že rozdiely medzi Spolu a Progresívnym Slovenskom sú minimálne.

Miroslav Kollár

Kollár: Zlúčeniu Spolu a Progresívneho Slovenska hovorím nie

25.09.2021 06:45

Podľa kandidáta Miroslava Kollára, ak by chcel ísť do Progresívneho Slovenska, urobil by tak už na jar a nie teraz - okľukou cez Spolu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,161
Celková čítanosť: 5583599x
Priemerná čítanosť článkov: 2584x

Kategórie