Založ si blog

Tááák 7. – Frajerky môžu do nemocnice. . .

Drak je tu.

Vždy keď kopem za choré deti, moje plamene pália.

Možno viete, ale skôr neviete, že v piatok poslanci neschválili návrh na právo rodiča byť s dieťaťom v nemocnici. Právo byť s rodičom v nemocnici u nás má dieťa iba do troch rokov bezplatne, do šiestich rokov si musíte pobyt hradiť. Od šiestich rokov je to na nemocnici, či vám pobyt s dieťaťom umožní. Sami si zvážte, ako by ste sa cítili, ak by vám povedali, že s vašim chorým „už osemročným“ dieťaťom vás v nemocnici nenechajú.

 

V záplace sĺz spomínam, ako som môjho maličkého syna musela samého nechávať dva razy v nemocnici pri problémoch so shuntom, kým mu ho potom vymenili. Prišla som pre neho ten druhý raz a vošla som na oddelenie, keďže na zvonenie nikto nereagoval. Moje dieťa tam ležalo vo veľkej špinavej plienke a zabalené len v akomsi nemocničnom kabátiku. O mesiac sa ocitol v nemocnici zasa –  spustili známu pesničku „miesta potrebujeme pre kojace matky“. Vtedy som ticho a pokojne povedala – „postihnuté dieťa má právo na prítomnosť rodiča v nemocnici, tak budem na oddelení so synom alebo s médiami pred nemocnicou“. Miesto sa našlo.

 

Pritom medzinárodné právne dokumenty zaručujú deťom toto právo – byť v nemocnici s rodičom.

Aby sme mali presnú informáciu – tu je návrh zákona v linku

https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=499423

toto je ten návrh v doslovnom znení

(Návrh)

ZÁKON
z … 2021,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:
Zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov sa mení a dopĺňa takto:
1. § 11 sa dopĺňa odsekom 15, ktorý znie:
„(15) Pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti sa zaručuje právo na nepretržitú prítomnosť
a) zákonného zástupcu, osoby určenej zákonným zástupcom, inej osoby, do náhradnej starostlivosti ktorej bol pacient zverený podľa osobitného predpisu14d, inej blízkej osoby, opatrovníka ustanoveného podľa osobitného predpisu14e alebo osoby určenej opatrovníkom, ak je pacientom maloleté dieťa,
b) blízkej osoby alebo inej osoby určenej ženou v súvislosti s pôrodom,
ak prítomnosť týchto osôb nenaruší poskytovanie zdravotnej starostlivosti; to neplatí, ak ide o osobu, ktorá je vo väzbe, vo výkone trestu odňatia slobody alebo vo výkone detencie. V prípade, že prítomnosť osôb podľa prvej vety narúša poskytovanie zdravotnej starostlivosti, môže byť ošetrujúcim lekárom ich prítomnosť v nevyhnutnej miere a na nevyhnutný čas odopretá.“
Poznámky pod čiarou k odkazom 14d a 14e znejú:
14d) § 44 ods. 3 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
14e) Napríklad § 31 ods. 2 a ods. 3 zákona č. 36/2005 Z. z. v znení neskorších predpisov.“.
2. V § 15 odsek 2 znie:

Sprievodcom osoby v ústavnej starostlivosti môže byť len osoba plnoletá;

16)

to neplatí, ak sprievodcom je osoba podľa § 11 ods. 15 alebo dieťa do troch rokov veku prijaté do ústavnej starostlivosti spolu s rodičom alebo maloletý rodič, ktorý nie je osobou podľa § 11 ods. 15 písm. a), prijatý do ústavnej starostlivosti spolu s dieťaťom.“.

Poznámka pod čiarou k odkazu 16 znie
16) § 8 ods. 2 Občianskeho zákonníka.“

 

 

A hej, milé mamy, takto za vás a vaše deti hlasovali vami volení poslanci

 

 

Poslankyňa Marcinková na fb písala o tomto návrhu, ktorý podala – a diskusia pod jej príspevkom na fb je desivo výpovedná.

Výrok že najviac lekárov obťažuje  pri práci hysterická matka vypovedá o tom, ako niektorí zdravotníci necitlivo vnímajú situáciu matiek, ktorých dieťa má často závažný zdravotný problém, sú vystrašené a namiesto arogancie potrebujú pár láskavých slov.

Dozviete sa, že nemocnice postavené za socializmu nevyhovujú takým požiadavkám – no dobre, tak mi ukážte tie nemocnice, ktoré vybudovali za už desaťročia tejto „demokracie“ –  tie už by mali priestorovo vyhovovať, však?

Komunikácia je dlhodobo slabým miestom zdravotníkov – už dávno na to poukazujem – a nič sa na tom zjavne nemení

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2014/10/03/dnes-29-ryba-smrdi-od-hlavy/

 

V minulom týždni som likvidovala všetky tie záznamy z výsluchov, podania a rozsudky v prípade usmrtenia môjho syna. Prečítala som si z prvej prvé tri vety, a cítila som opäť jasne tú obrovskú bolesť, pri ktorej nedokážete dýchať, chcete zomrieť aby ste mohli byť so svojim dieťaťom a držia vás pri živote len povinnosti. Skartovala som ich zotrvačnosťou ďalej, viac som z nich nečítala – tri obrovské tašky písomností.

My mamy Otvoreného listu premiérovi dlhodobo bojujeme za to, aby sa zlepšila situácia v slovenskom zdravotníctve. Aby ste nezažili to, čo prežívame my. Aby deti v slovenských nemocniciach zbytočne neumierali.

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2018/06/06/fukanie-do-pupav-2-treti-a-posledny-otvoreny-list-premierovi/

 

Dve miliardy na obrnené vozidlá dajú, aj na moiilný špehovací systém občanov jesto peniaze – a mamám s chorými deťmi „niet  čoho“?

Krucinál, som drak – to je celá táto koalícia –

frajerky do nemocnice môžu ísť, rodičia chorých detí nie…

 

 

Elena

 

Naozaj 3. – V krajine dúhy. . .

22.06.2024

Pokojný dážď kropil dnes Prednú Horu. Spomenula som si na minulý piatok – po celodennom dažďovaní zatiahnutá obloha navečer zjasnela a v trhajúcej sa šedi žiarila blankytná modrá. Dúha náhle rozprestrela farby oblohou. Ticho mrholilo. Z pôvodne tenučkého, krehkého bledodúhového mosta, klenúceho sa od protiľahlých kopcov kamsi do úbočí ku Muránskej Hute, [...]

Téééda 7. – Zástupcovia KDH, nezabúdajte, Boh sa díva. . .

20.06.2024

Síru tu podaktorí pľujú, že si Kotlár dovolil povedať, že u nás situácia s kovidom nenaplnila kritériá pandémie. Ako píše článok v linku https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/714405-21-tisic-obeti-kotlar-tvrdi-ze-ziadna-pandemia-nebola-majersky-sns-prerastla-dolinkovej-cez-hlavu/ KDH zdôrazňuje potrebu zodpovedného a odborného prístupu k zdravotníckym otázkam a vyzýva [...]

Téééda 5. – Život za dve tisícky. . .

16.06.2024

Aká je hodnota života – kladieme si niekedy otázku. Obvykle v situácii, kedy nám osud túto hodnotu zvýznamní na našom vlastnom zdraví, alebo zdraví niekoho blízkeho. Pani Caroline Warner si otázku kladie dnes kvôli čiernobielejmačičke v Partizánskom na sídlisku Šípok nájdenej. Sú potrebné dve tisícky na jej záchranu. Ale dnes. Caroline Warner 1 [...]

otáznik, výkričník, pravopis, pravidlá, slovenský jazyk, interpunkcia

KVÍZ Kamarátite sa s yspilonmi? Kedy sa píše mäkké i, kedy tvrdé? Otestujte si vedomosti z gramatiky

23.06.2024 09:00

Potrebujeme vedieť ypsilony? Ovládať svoj materinský jazyk by malo patriť medzi základné vedomosti. Otestujte sa.

vojna na Ukrajine, Časiv Jar

Expert z vplyvného amerického think tanku: Kyjev by sa nemal snažiť dostať do NATO a Biden by to mal prestať zvažovať

23.06.2024 08:45

Christopher Chivvis z think tanku Carnegie Endowment for International Peace v článku pre The Guardian o tom, ako môže Ukrajina skutočne vyhrať vojnu.

Donald Trump

Trump už má v hlave meno kandidáta na viceprezidenta

23.06.2024 07:30

Donald Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta v novembrových voľbách šéfa Bieleho domu.

lokalizovanie telefónu, mapy, navigácia, mobil, smartfón, Google Maps

Google vymazal z máp pozmenené fotografie rakúskych lokalít, ktoré tam dali klimatickí aktivisti

23.06.2024 06:59

Environmentálni aktivisti z hnutia Posledná generácia upravili fotografie pomocou umelej inteligencie tak, aby upozornili na potenciálny vplyv zmeny klímy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,897
Celková čítanosť: 9193232x
Priemerná čítanosť článkov: 3173x

Kategórie

Archív