Založ si blog

S 4. – Záchrancovia Zeme. . .

Poznáte psychologický obrázok, na ktorom je strom a na ňom ľudia s pílkami a otázkou je, ktorý z nich je najhlúpejší?

Tí ľudia pília konáre pod niekým iným zakaždým, až na jedného, ten píli konár pod sebou.

Nie je to scifi, že ľudstvo si svojou bezohľadnosťou voči Zemi zavarilo. A nielen sebe, žiaľ, najviac na to doplácajú tí, ktorí to spôsobujú najmenej – zvieratá a domorodé kmene.

 

Navrhované opatrenia a predstavy  z tej nedávnej klimatickej seansy ťažko komentovať – lebo na niektoré ľudstvo nie je pripravené a ochotné ich realizovať, iné sú nereálne.

  • Myslím, že žiť z nepodmieneného príjmu  vo výške, akú by garantoval tento štát, by sa dalo len v sulíkovskej predstave garantovanej dennej misky polievky a prístrešku.
  • A predstava, že by veľkokapitál obmedzil svoje ryžoviská je smiešna.
  • Ani na ochotu jednotlivcov sa uskromniť by som nestavila – lebo taká záchrana Zeme by nemohla fungovať ako náš solidárny systém, že jedni ustavične dávajú a druhí iba berú a berú…

Život ľudstva je sebazničujúci, konár pod sebou píliaci – a nie je to najviac o vládach a kapitále, ale práve o každom z nás. Lebo mnohí nie sú ochotní sa uskromniť, nekonať sebecky a byť zodpovední. Čo myslíte, koľkí by boli ochotní trebárs prestať jesť mäso, busom a nie cestovať denne autom, či prestať lietať lietadlami? No vidíte.

Užívanie si a poživačnosť sa stali mantrou dneška, a to bez ohľadu na to, čo to spôsobí.

  • I táto covidová situácia nám ukazuje, ako niektorí nemajú nielen schopnosť anticipovať, ale ani ohľad na kohokoľvek. A tak sa vytrepú na zahraničnú dovolenku v tretej vlne, prilezú s nákazou a šíria ju tu.
  • Vidím to i v bežnom živote, kde niektoré ženy prezentujú aj mediálne zvrátenú filozofiu, že ony nerobia nič zlé, keď nadväzujú vzťah so ženatým chlapom, lebo to on má záväzky a ona môže robiť čo chce. Kde sú ľudia schopní „podnikať“ okrádaním iných či ich využívaním. Kde ukradnú mŕtvemu z krku zlatú retiazku v nemocnici, ako v minulotýždňovom prípade.

A tak je tu slepá ulička – lebo vyspelé krajiny nemôžu upustiť z predstavy neustále rastúceho HDP a zisku a pokroku. A mnohí ľudia si neuberú z dosiahnutého pohodlia, ktorý pokladajú za životný štandard.

Vlastne nad tým v poslednom čase uvažujem veľa – lebo nepokladám za dobrý životný štýl, v ktorom z každého týždňa viac ako tri dni pracujeme na štát a solidárny systém. Uvedomujem si, o koľko nášho času nás takto oberajú, a že by sme mohli robiť mnoho zmysluplných vecí, keby sme niektorí nedreli  desiatky rokov doslova otrocky. Iste, v pozadí mám už jasnú predstavu v štýle „povedz mi, čo by si robila najradšej“ – ja by som rada tvorila veľký projekt, popritom budovala záhradku a pomocou nej cestu k sebestačnosti.

 

Práve táto doba covidová nám umožňuje vnímať všetko toto intenzívnejšie. Ukazuje nám, nakoľko nebezpečné je pre nás byť v blízkosti niektorých ľudí. Covidnákaza je len symptóm, ktorý nám to má ukázať. Nemyslím teraz, že nás môžu nakaziť covidom – ale nakaziť svojou bezohľadnosťou, ľahostajnosťou voči iným  a sebeckým prístupom – a že nám to hodnotovo znormálnie.

Na druhej strane covid nám prináša poznanie, nakoľko sme previazaní s inými a ako im naše bezohľadné správanie ublíži. Môžeme mávnuť rukou a bagatelizovať, že azda by sme nesedeli v karanténe, že máme právo sexovať kdekoľvek a s kýmkoľvek, či  správať sa, ako sa nám zapáči. Neakceptujeme svoje morálne záväzky, nevnímame morálny úpadok a jeho dôsledky. Nejde mi o odsudzovanie tých ľudí, ale o pripomenutie si hodnôt, ktoré sú pre mňa dôležité, že sa nechcem prispôsobiť „moderne“ a prísť o ne. Nech som nein a netrendy, pre mňa je v živote cenná vernosť, spoľahlivosť, čestnosť, ohľaduplnosť a láskavosť.

Našimi činmi formujeme svet, no nechceme to vidieť.

Veru, reči o záchrane Zeme  sú dnes in – hoci si ich producenti neuvedomujú, že zachraňovať treba ich samých.

 

Elena

 

Za slovami 10. – NAKA by mala urobiť poriadok. . .

03.12.2021

Veľkopodnikateľ Rattaj vykladal o násilnom očkovaní ľudí – samozrejme opozičných politikov – dokonca pred kamerami https://www.facebook.com/100001972399716/videos/438547587676281 A v origináli je tu [...]

Za slovami 9. – Je to chlap, ktorý nájde odvahu?

02.12.2021

Tak toto je otázka, na ktorú odpoveď ešte nemám. Neprezradím vám jeho meno, ale niečo vám o ňom v tejto chvíli predsa len poviem. Aby ste mali nádej… Musím pripomenúť, že pred časom som podala viacero trestných oznámení – poslala som ich Generálnej prokuratúre. A dva z nich už medzičasom prišli s tým, že stíhanie sa nekoná. Prvé z nich vo veci [...]

Za slovami 8. – Dievčatko so zápalkami na Slovensku. . .

01.12.2021

Krehký smutný Andersenov príbeh o dievčatku, ktoré sa hrialo zápalkami, je silne inšpiratívny. Kým niektorých z nás vedie k súcitnej úvahe o tom, prečo niektorí žijú v bohapustom luxuse a využívajú iných, tak niekoho zjavne smeruje tento príbeh ku myšlienke „postačia im zápalky“. A tak sa objavujú „dobré rady a súťaže“, podľa [...]

koronavírus, Francúzsko

ONLINE: Grékov zaočkujú treťou dávkou už tri mesiace po druhej

04.12.2021 08:00, aktualizované: 09:38

Grécko okrem povinného čokovania seniorov urýchľujú podávanie tretej posilňujúcej dávky vakcíny.

Ukrajina, Rusko

Tajné služby USA: Rusko môže napadnúť Ukrajinu začiatkom roka

04.12.2021 07:06

Na pripravovanej invázii na Ukrajinu by sa podľa tajných služieb USA mohlo zúčastniť až 175 000 ruských vojakov.

Pocuvajte pravdu, podcast, pravda, počúvajte Pravdu

Kto buchne po stole? Heger alebo Čaputová?

04.12.2021 06:00

Denne umierajú desiatky ľudí zbytočne. „Je to najtragickejšie obdobie Slovenska, za ktoré sa politici raz budú hanbiť,“ povedal v podcaste Marián Repa.

súd Pezinok Kuciak  pojednávanie spis

Sudkyňa nevzala do väzby štyroch obvinených z kauzy NDS

04.12.2021 01:16

Štyroch obvinených z utorkovej akcie Národnej kriminálnej agentúry prepustila sudkyňa na slobodu. Prokurátor sa odvolal.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,209
Celková čítanosť: 5839277x
Priemerná čítanosť článkov: 2643x

Kategórie